Alf (TV seriál)

ALF

Alf

Komedie / Rodinný / Sci-Fi

USA, 1986–1990, 35 h 34 min (Minutáž: 18–24 min)

Alf Clausen

Max Wright, Andrea Elson, Anne Schedeen, Benji Gregory, Paul Dooley, Frances Bay, Mihaly 'Michu' Meszaros, Elisha Cook Jr., Glenn Withrow, Holly Fields, Richard Fancy, Nancy Lenehan, Dean Cameron, David Ogden Stiers, Tara Karsian, Anne Meara, Kenneth Tigar, Bob Denver, Judy Landers, Earl Boen, Tracey Walter, Anne Ramsey, Phil Leeds, Frederick De Cordova, Jesse D. Goins, Brian Stokes Mitchell, Carrie Lorraine, Raye Birk, Kurt McKinney, Diane Cary, Aaron Lustig, Sandy Duncan, Robert Gallo, Randee Heller, Blackie Dammett, Mary Jo Catlett, Ivan Bonar, Jack Riley, Rob Neukirch, Molly Hagan, Joseph Maher, Bill Brochtrup, Alan Hale Jr., Fred Goss, Nicole Dubuc, Logan Ramsey, Archie Hahn, Meshach Taylor, Garry Goodrow, Francis X. McCarthy, John Apicella, Vince McKewin, Arthur Rosenberg, Amzie Strickland, Sam Whipple, Jeff Doucette, Liz Sheridan, Carlos Lacámara, Michael Champion, Eric Christmas, Ricky Paull Goldin, Todd Susman, Joseph V. Perry, Alex Henteloff, Bunny Summmers, Jack Armstrong, Lisle Wilson, Pamela McMyler, Shirley Prestia, Joyce Brothers, Al Fann, Henry G. Sanders, Richard Roat, Martin Doyle, Teresa Ganzel, Thomas Bellin, Hilarie Thompson, Geoffrey Blake, Randy Sutter, Robert P. Lieb, Kathleen Freeman, Dale Raoul, Richard Sanders, Stanley DeSantis, Bob Bancroft, Richard McKenzie, Jonathan Schmock, Kip Gilman, Mark Blankfield, Rich Little, Deborah White, Fran Bennett, Joshua Rudoy, Robert Alan Beuth, Beverly Archer, Cleavon Little, Carl Franklin, John LaMotta, Larry Hankin, Darwin Joston, Harry Shearer, Joe Namath, Thomas L. Callaway, Clyde Kusatsu, Brad Thornton, Robert Costanzo, Mickey Jones, Robert Pine, Jessica James, Marcia Wallace, David Leisure, Ryan Lee, Phil Rubenstein, Russell Johnson, Dawn Wells, John Miranda, Marc Alaimo, Bob Bendetson, Nedra Volz, Lewis Arquette, Burt Brinckerhoff, John McLaughlin, John J. McLaughlin, Stephanie Müller-Hagen, Michael Berryman, Ed McMahon, Michael Des Barres, David Knell, David S. Horowitz, Carla Gugino, Bruno Alexander, David Alan Grier, John Ingle, Ian Abercrombie, Timothy Stack, Ted Raimi, Casey Kasem, Wayne Powers, David Spade, Allyce Beasley, Fran Drescher, Dan Castellaneta, Stacy Langenkamp, Sherman Howard, Larry Poindexter, David Wohl, Jessica James, Jim J. Bullock, Edward Edwards, Steve Sweeney, Bill Wiley, Joe Mays, Nancy Linari, Dorothy Lyman, Denise Dowse, Hal Havins, Carol Williard, Tim Rossovich, Darrow Igus, Beau Dremann, Peter Iacangelo, Jed Mills, John Pinette

Top Gear mi přeřadili do pořadů a tak jsem byl nucen zaplnit poslední místo v oblíbenejch seriálech! Vybíral jsem dlouho a myslim, že jsem nemohl vybrat líp:) ALF je uplně neodolatelnej jako "zvíře" a ten dabing Oty Jiráka je asi to nejlepší na tom seriálu!!! Ale abych byl fér, to místo v mojí desítce by si zasloužil klidně i Krok za krokem, Californication, Teorie velkýho třesku atd...seriálů je hodně, ale pozic málo:) Ale ALF byl prostě tak nějak vejš...(27.1.2012)

Nakoľko nás 26.6.2019 navždy opustil Max Wright, zhodnotil som, že asi by bolo dobré, keby som konečne o tomto sitcome niečo napísal. Väčšinou píšem komentáre čerstvo po dopozeraní filmu a ak ide o veci, s ktorými som vyrastal hodnotím viac po pamäti a preto sa komentovaniu trošku vyhýbam. No vzhľadom na túto udalosť, poďme si povedať niečo o seriáli, kde mal Max Wright asi svoju najväčšiu rolu, a vďaka ktorej ostane pre mnohých nezabudnutý. Takže toľko k môjmu úvodu. "ALF" bol pre mňa v období 90-tych rokov asi jeden z najoľúbenejších seriálov. Neviem koľko ľudí si pamätá ešte časy, keď správy na Markíze netrvali hodinu, ale 20 minút. A hneď potom sme mali vysielanie sitcomu. To sú už skutočne staré staré časy. Teraz radšej viac žurnalistiky a menej humoru na odľahčenie. O dabing Alfa sa na Slovensku postaral Stano Dančiak a pre mňa ten ikonický hlas ostane navždy nezabudnuteľný. Pozrite si znovu čo len jednu epizódu s týmto mimozemšťanom a vypočujte si Dančiaka ako dabuje Alfa. Podľa mňa to bol maximálne perfektný casting. On mu doslova vdýchol život. Aj svojim humorom, aj svojim hlbokým hlasom. Na humore je to samozrejme najviac postavené (keďže išlo o sitcom). A s ním vždy prichádzali najlepšie fóry. Alf nás vedel pobaviť. No myslím si, že celkovo to nebolo len vďaka Alfovi, ale aj vďaka Tannerovcom, ktorí ho ukrývali. Willie ako racionálny chlap s pokojným a jasným pohľadom vždy vedel dať nejakú dobrú hlášku, decká akosi dobre podľahli Alfovmu humoru. A Kate mala asi z Alfa vždy najväčšie obavy. Alebo teda... obavy z toho čo zase vyvedie. Cez všetky roky stále platí, že práca s bábkou Alfa bola dokonalá. Nemal som problém veriť, že je nažive. Pôsobil tak. Interiéry boli celkom okey a ten barák vyzeral celkom veľký. Možno mala séria aj horšie epizódy, ale ako celok si vybavujem hlavne príjemne strávené chvíle s týmto mimozemšťanom. Vždy som sa na neho tešil, vždy ma vedel pobaviť, a keď som si spätne pozrel pár dielov ako dospelý, stále som sa smial. V mojich očiach je to klasika. A navždy aj ostane. A dúfam, že raz sa k nám tento chlpatý hnedý mimozemšťan vráti. Hodnotenie: A+(28.6.2019)

Tento záhadný tvor z vesmíru mě kdysi dávno velmi bavil. Vzpomínám si, že vypadal tak trochu prapodivně. Něco mezi (no, to bych si raději nechal pro sebe) :-). Havaroval se svým létajícím talířem a spadnul do nějakého baráku a pak se u nich zabydlel a prožíval s rodinou všechny jejich starosti i radosti. Byl to dobře natočený sitcom a pěkně mě pobavil a vždycky jsem se těšil na další díly. Měla by ho Prima (emiéra) :-) vytáhnout z trezoru a „oživit“ pro mladší generaci, neboť by si Alfa určitě zamilovali, tak jako já.(12.7.2008)

ALF patril k neodmysliteľnému komediálnemu folklóru počas môjho detstva a dospievania a aj v dnešných časoch neodolám tomuto, občas plytkému, humoru. Hlas Stana Dančiaka sa zapísal do zlatého fondu dabingu a s viac nekorektným či obscénnym humorom by to bola jazda hrdelného smiechu na plné gule. Prvé dve série rezonujú na bránici ako koncert Petra Stašáka na Live Aid. V druhom polčase postupne dochádza invencia a úplnej spokojnosti nelichotili ani zbytočné personálne rošády vo vedľajších postavách. 4 a 1/2*(8.5.2020)

Gordon Shumway alias Alf, Willie Tanner, Kate Tannerová, Lynn Tannerová a Brian Tanner. A samozřejmě ještě sousedé Ochmonekovi. To jsou ústřední postavy kultovního a ikonického sitcomu, jenž počátkem 90. let dobyl i českou televizní zábavu. Osobně jsem v té době viděl pouze útržky, tudíž začít sledovat tento seriál v roce 2018 byl dosti zpátečnický, avšak nikoliv chybný krok. Nezatížen nějakou nostalgií a oproštěn od optiky dětského diváka, sledoval jsem Alfovy příhody v Tannerovic rodině se zájmem a často se bavil, někdy i královsky. První série je bezkonkurenčně nejlepší a není to pouze tím, že je první a originální. Nejvíce se mi líbí zejména Alf, který tu ještě pije pivo a zdaleka nejvíc se trefuje, resp. nastavuje zrcadlo jak americkým hodnotám, tak i principům, na nichž severoamerická společnost funguje, např. presumpce neviny, jaderné zbrojení, atd. Každá další série již v něčem ztrácí, avšak i přesto se v nich najde několik vskutku nadprůměrných epizod. Osobně hodnotím velmi vysoko vánoční speciál. Vždy mě také bavily díly, v kterých se Alf dostal mimo Tannerův dům. Jako divák jsem si velmi rychle oblíbil nejen ústřední postavu (zde sympatie přijdou takřka okamžitě již během první části) a její geniální smích, ale také úvodní znělku a dabing Oty Jiráka. Co se týče oblíbenosti ostatních postav, zprvu u mě vedly zejména Lynn a Brian. Mnohem později jsem si našel cestu i k Williemu, jenž po většinu času působí jak ne-herec a reálný suchar. Kate byla pro mě po většinu času neutrální postavou, avšak ke konci seriálu jsem si vůči ní vypěstoval skoro až averzi, zatímco Willie se stal mým velkým oblíbencem, právě pro jeho všednost. Na úplný závěr komentáře si dovolím ještě jedno povzdechnutí nad tím, jak nešťastně byl seriál ukončen a také si neodpustím projev zvědavosti nad připravovaným pokračováním. Obávám se, že nový (určitě digitální) Alf ztratí kouzlo oné plyšové postavičky, která navzdory tomu dokázala perfektně vyjadřovat celou škálu emocí. ALF je skvělý oddechový počin za velmi pěkné 4*.(6.10.2018)

• - Alf sa hýbal vďaka trom bábkohercom, kvôli ktorým kulisári vyrobili do drevenej dlážky niekoľko poklopov. Alfove ústa, reč a jednu labku ovládal autor seriálu Paul Fusco, ktorý dokonca natočil prvých šesť dielov. Ďalší bábkoherec mával druhou labkou a tretí riadil grimasy tváre a pohyby uší. (Raccoon.city)

• - Výroba jednej 30-minútovej epizódy trvala dva dni. (Raccoon.city)

• - V "oficiálních materiálech" má ALF zapsán datum narození 12. 8. a 2. 10. 1857. Podle jeho vlastních slov se na Melmacu slaví dvojí narozeniny, aby oslavenec dostal víc dárků. Jeho rodiště je na Lower East Side na už neexistující planetě Melmac. (Robbi)