Alf (TV seriál)

ALF

Alf

Komedie / Rodinný / Sci-Fi

USA, 1986 - 1990, 35 h 34 min (Minutáž: 102x18–24 min)

Alf Clausen

Max Wright, Andrea Elson, Anne Schedeen, Benji Gregory, Paul Dooley, Frances Bay, Mihaly 'Michu' Meszaros, Elisha Cook Jr., Glenn Withrow, Holly Fields, Richard Fancy, Nancy Lenehan, Dean Cameron, David Ogden Stiers, Tara Karsian, Anne Meara, Kenneth Tigar, Bob Denver, Judy Landers, Earl Boen, Tracey Walter, Anne Ramsey, Phil Leeds, Frederick De Cordova, Jesse D. Goins, Brian Stokes Mitchell, Carrie Lorraine, Raye Birk, Kurt McKinney, Diane Cary, Aaron Lustig, Sandy Duncan, Robert Gallo, Randee Heller, Blackie Dammett, Mary Jo Catlett, Ivan Bonar, Jack Riley, Rob Neukirch, Molly Hagan, Joseph Maher, Bill Brochtrup, Alan Hale Jr., Fred Goss, Nicole Dubuc, Logan Ramsey, Archie Hahn, Meshach Taylor, Garry Goodrow, Francis X. McCarthy, John Apicella, Vince McKewin, Arthur Rosenberg, Amzie Strickland, Sam Whipple, Jeff Doucette, Liz Sheridan, Carlos Lacámara, Michael Champion, Eric Christmas, Ricky Paull Goldin, Todd Susman, Joseph V. Perry, Alex Henteloff, Bunny Summmers, Jack Armstrong, Lisle Wilson, Pamela McMyler, Shirley Prestia, Joyce Brothers, Al Fann, Henry G. Sanders, Richard Roat, Martin Doyle, Teresa Ganzel, Thomas Bellin, Hilarie Thompson, Geoffrey Blake, Randy Sutter, Robert P. Lieb, Kathleen Freeman, Dale Raoul, Richard Sanders, Stanley DeSantis, Bob Bancroft, Richard McKenzie, Jonathan Schmock, Kip Gilman, Mark Blankfield, Rich Little, Deborah White, Fran Bennett, Joshua Rudoy, Robert Alan Beuth, Beverly Archer, Cleavon Little, Carl Franklin, John LaMotta, Larry Hankin, Darwin Joston, Harry Shearer, Joe Namath, Thomas L. Callaway, Clyde Kusatsu, Brad Thornton, Robert Costanzo, Mickey Jones, Robert Pine, Jessica James, Marcia Wallace, David Leisure, Ryan Lee, Phil Rubenstein, Russell Johnson, Dawn Wells, John Miranda, Marc Alaimo, Bob Bendetson, Nedra Volz, Lewis Arquette, Burt Brinckerhoff, John McLaughlin, John J. McLaughlin, Martin Doyle, Stephanie Müller-Hagen, Michael Berryman, Ed McMahon, Michael Des Barres, David Knell, David S. Horowitz, Carla Gugino, Bruno Alexander, David Alan Grier, John Ingle, Ian Abercrombie, Timothy Stack, Ted Raimi, Casey Kasem, Wayne Powers, David Spade, Allyce Beasley, Fran Drescher, Dan Castellaneta, Stacy Langenkamp, Sherman Howard, Larry Poindexter, David Wohl, Jessica James, Jim J. Bullock, Edward Edwards, Steve Sweeney, Bill Wiley, Joe Mays, Nancy Linari, Dorothy Lyman, Denise Dowse, Hal Havins

Scénografie:

Ken Kaufman

V té době asi nejlepší americký sitcom, a jeho kouzlo u mě trvá dodnes. Geniálně nadabovaný Otou Jirákem a s dokonale vytříbenou obličejovou mimikou mě tenhle chlupatý, nosatý, a hlavně hláškami obdařený mimozemšťan baví neustále. Shlédnuto všech 99 dílů!!! Jediná negativní stránka je ta, že scény, kde nefiguruje samotný fenomén, nic moc zábavného se neděje...naštěstí je takových momentů pramálo.(4.9.2011)

8 / 10 Na to, že z neho plyš padá na podlahu takmer v každej scéne, ide o až nadmieru podarený seriál s absolútne geniálnym dabingom Stana Dančiaka a niektorými scénkami, ktoré mi zostanú v pamäti vyšité zlatým písmom. Päť hviezdičiek nedávam len preto, lebo som si dal záväzok, že ich dám len filmom a seriálom, bez ktorých si svoj život neviem vôbec predstaviť, a pravdu povediac, život bez Alfa si predstaviť dokážem. Aj tak by ale v telke už konečne mohli dať reprízu, čert to ber!!!(20.2.2005)

Povedzme si rovno celý ten nápad s mimozemšťanom, ktorý nabúra do garáže a rozpráva našou rečou je neuveriteľná infantilnosť a námet pre seriál pre deti do 6 rokov, ale tvorcom sa s tejto neuveriteľne hlúpej podoby podarilo vytrieskať seriál pre dospelé publikum. Seriál je poväčšine vtipný, ale s pribúdajúcimi dielmi je to čoraz horšie. Ako dlho môže byť vtipné, že vám mimozemšťan zje mačku- tvorcovia si mysleli, že naveky. Seriál si objektívne zaslúži 2 hviezdičky, ale jednu treba prirátať za Dančiaka- takže za tri.(5.9.2007)

Alf nie je zlý seriál - človek sa odreaguje a zasmeje. Ale to nostalgické šimranie v nose, ktoré súvisí nielen s dabingom Stana Dančiaka, ale aj so seriálom samotným jednoducho nepociťujem. Alfove party sú vcelku podarené, ale zvyšok rodiny mi príde ako z reklamy na kornflejky, ploché herectvo v službách plochých postáv. Je vidieť, že celý seriál stojí a padá s postavou mimozemšťana a komu stačia jeho fórky k nadpriemernému hodnoteniu, prosím. Lenže po Prúmerňákových - ktorých väčšina spoločnosti na čsfd odsúdila do priemeru - nemôžem udeliť to isté hodnotenie seriálu, v ktorom je rodinný život tak idealizovaný a ešte aj podpriemerne zahraný. V tomto smere je Married with Children ešte o krok napred než Alf a spomínaný seriál vedie o celé jedno kolo. Možno som dieťa ironickej doby, ale mne to proste príde riadne naivné.(16.9.2014)

Gordon Shumway alias Alf, Willie Tanner, Kate Tannerová, Lynn Tannerová a Brian Tanner. A samozřejmě ještě sousedé Ochmonekovi. To jsou ústřední postavy kultovního a ikonického sitcomu, jenž počátkem 90. let dobyl i českou televizní zábavu. Osobně jsem v té době viděl pouze útržky, tudíž začít sledovat tento seriál v roce 2018 byl dosti zpátečnický, avšak nikoliv chybný krok. Nezatížen nějakou nostalgií a oproštěn od optiky dětského diváka, sledoval jsem Alfovy příhody v Tannerovic rodině se zájmem a často se bavil, někdy i královsky. První série je bezkonkurenčně nejlepší a není to pouze tím, že je první a originální. Nejvíce se mi líbí zejména Alf, který tu ještě pije pivo a zdaleka nejvíc se trefuje, resp. nastavuje zrcadlo jak americkým hodnotám, tak i principům, na nichž severoamerická společnost funguje, např. presumpce neviny, jaderné zbrojení, atd. Každá další série již v něčem ztrácí, avšak i přesto se v nich najde několik vskutku nadprůměrných epizod. Osobně hodnotím velmi vysoko vánoční speciál. Vždy mě také bavily díly, v kterých se Alf dostal mimo Tannerův dům. Jako divák jsem si velmi rychle oblíbil nejen ústřední postavu (zde sympatie přijdou takřka okamžitě již během první části) a její geniální smích, ale také úvodní znělku a dabing Oty Jiráka. Co se týče oblíbenosti ostatních postav, zprvu u mě vedly zejména Lynn a Brian. Mnohem později jsem si našel cestu i k Williemu, jenž po většinu času působí jak ne-herec a reálný suchar. Kate byla pro mě po většinu času neutrální postavou, avšak ke konci seriálu jsem si vůči ní vypěstoval skoro až averzi, zatímco Willie se stal mým velkým oblíbencem, právě pro jeho všednost. Na úplný závěr komentáře si dovolím ještě jedno povzdechnutí nad tím, jak nešťastně byl seriál ukončen a také si neodpustím projev zvědavosti nad připravovaným pokračováním. Obávám se, že nový (určitě digitální) Alf ztratí kouzlo oné plyšové postavičky, která navzdory tomu dokázala perfektně vyjadřovat celou škálu emocí. ALF je skvělý oddechový počin za velmi pěkné 4*.(6.10.2018)

• - V epizóde s názvom "La Cucaracha: Šváb" sa Alf zatvorí v kúpeľni. Obrovský šváb začne prerážať cez dvere za hlasného Alfovho kriku. Táto scéna odkazuje na svetoznámu scénu z filmu Osvietenie (1980). (canucks333)

• - Seriál sa nakrúcal v rokoch 1986 až 1990 a podieľalo sa na ňom 12 režisérov. (Zdroj: Eurotelevízia) (kacer4)

• - Alfove skutočné meno je Gordon Shumway. (Gryphon)