Pýcha a předsudek

• Velká Británie Pride & Prejudice (více)

Pán a paní Bennetovi mají pět dcer, které by jejich prostomyslná a přímočará matka ráda viděla pod čepcem. Když se na velké sídlo Netherfield v sousedství přistěhuje bohatý, mladý a svobodný pan Bingley, začne činorodá paní Bennetová spřádat nadějeplné plány. Zdá se, že nejstarší z dcer, půvabná Jane, mladíka zaujlala a že zásnuby na sebe nedají dlouho čekat. Pan Bingley má bohatého přítele Darcyho, mezi nímž a druhorozenou dcerou Elizabeth Bennetovou vzniká zvláštní, rozporuplný vztah... Slavný román anglické spisovatelky Jane Austenové (1775–1817) Pýcha a předsudek (1813) byl na filmové plátno poprvé převeden Robertem Z. Leonardem v roce 1940 s Laurencem Olivierem a Greer Garsonovou v hlavních rolích. Dočkal se i několika televizních zpracování a inspiroval nejen proslavený Deník Bridget Jonesové (2001), ale zejména romantický muzikál Moje velká indická svatba (2004). V roce 2005 se dalšího filmového zpracování režijně chopil debutující Joe Wright. Společně se scenáristkou Deborah Moggachovou k románové předloze přistupovali s pokorou a úctou. Podařila se jim tak téměř doslovná adaptace románu, včetně věrohodného zachycení obrazu doby a vykreslení jednotlivých postav. (Česká televize)

July

Velké váhání mezi 3 a 4*. Vizuální stránka, kamera, herci, plastické ztvárnění života konce 18. století v Anglii a převedení slavné novely na plátno - lepší 4*. Příběh (za což v zásadě nemůže film, ale Jane Austenová) je klasickou, ničím zvlášť výjimečnou romancí, kterýžto žánr zrovna moc nepreferuji, tedy průměrné 3*. Nakonec dávám přednost objektivnějšímu hodnocení - hodnocení profesní stránky snímku. Pýcha a předsudek mě ale vzdor nadšeným ohlasům příliš neoslnila. ()

Triny

Snad bych dala i víc, kdybych neměla to štěstí a neviděla skvostný seriál z pětadevadesátého s Colinem Firthem a Jennifer Ehle.. Ale i tak bych zřejmě dospěla k názoru, že pro mě tenhle film nemá s knižní předlohou moc společného.. Je to pěkná romantika se stejnou zápletkou, ale ten knižní atmosféru tady není.. ()

anli

Knižní klasika Jane Austen a Anglie na konci 18.století.Pohybujeme se tady v příjemném,téměř idylickém,ženském světě,kde se nesmí vyskytovat žádný chlap(teda neměl by...).Tomu odpovídá klidná a pohodová kamera a idylická hudba,jejíž tóny vtahují okamžitě do děje a nechávají cestovat časem zpět(zasloužená nominace na Oscara).O skvělé výpravě a kostýmech nemá cenu mluvit,neb u takovýhle filmů to musí být samozřejmost.Vyzdvihnout bych chtěl hlavně skvělé herecké výkony a zejména naprosto excelentní Keiry,která je tady jako ryba ve vodě.Knižní předloha je opravdu pořádná porce a vtěsnat jí do jednoho filmu je skutečně "těžká písemka",takže se spousta lidí díky krácení při psaní scénáře bude hůře orientovat ve společenských a rodinných vazbách.Osoibně myslím,že režie Daria Marianelliho je příjemná,se smyslem pro detal a okamžik,je plná emocí a předsudků té doby,ale pro maximální vyznění bych film o nějakých 15-20 minut prodloužil,protože opravdu velké a zajímavé pasáže z knihy tu chybějí.Na druhou stranu u přepisu takové knihy je to nutnost,to chápu.Historická romance,z které budou asi více nadšeny(či uchváceny)ženy,ale pokud se na to já podívám ze svého mužského světa,byl jsem velmi spokojen a okamžitě jsem se přenesl o dvě staletí zpět a vychutnal si tu dobu,ty emoce,tu atmosféru,tu hudbu a tu Keiru.Bez předsudků dávám 90%. ()

MikyAff

Celou dobu sledujeme, jak se klikatí cesty Elizabeth a pana Darcyho a nemůžeme se dočkat toho, jestli se nakonec ty cesty spojí v jednu nebo ne. Celý je to hrozně usměvavý, když člověk vidí jaké dřív byly namlouvací způsoby a kdyby to dneska někdo zkusil podobně, opačné pohlaví se mu nejspíš vysměje. Hlavní aktéři jsou ze začátku celkem nesympatičtí, ale po chvilce už to člověku ani nepřijde a uvědomí si, že to vlastně hrajou opravdu dobře. Hlavně Matthew MacFadyen, u kterého mi nejdřív přišlo, že má tak nepříjemný obličej a ke konci jsem už v jeho očích viděla něco víc, než jen nějaký nabubřelý výraz. Co mi ale na celém filmu mrzelo nejvíc byl konec, který mi přišel hrozně nedotažený a bez nějakého velkého vyvrcholení. ()

Ewey

Krásný soundtrack. Dechberoucí přírodní scenérie, výprava i kostýmy. Matthew McFayden je dokonalý pan Darcy, i když víme, že ten nejlepší pan Darcy je samozřejmě Colin Firth (vylézající z rybníku v mokré košili). Ani Keira nedělá své Lizzie ostudu, přesto jsem si ji představovala trochu jinak. Příběh je myslím dobře uchopen a odvyprávěn, nic nepřebývá, nic důležitého nechybí, a myšlenka vyznívá stejně jako v knize. Totiž že žena, ať už v jakékoliv době, touží po muži, který jí bude rovnocenným partnerem, který jí nebude bránit v rozletu a bude ji milovat, takovou jaká je...a také prý nemáme dávat na první dojmy... ()

Brain-D

Film o zlatokopkách z 18. století, které dychtivě chtějí urvat nějakou tu minci. Hudba a vizuál měl být jen pozadí, ale nakonec film celý zachránil. Nemám rád filmy z téhle doby a dost jsem se nudil. ()

zdenny

Já mám filmy zasazené do tohoto období velice rád, bohužel si ale myslím, že tento snímek je trochu přeceněný. Jak si mám vysvětlit 68 % u filmu "Northangerské opatství", který byl svou stavbou velice podobný tomuto? A jak vůbec mohu snést pouhých 73 % u filmu "Oněgin", který by měl dostat hodnocení podobné tomuto? V tady těchto romantických dramatech se jedná divákovy sympatie k ústřední dvojici. Ano, i zde jsou oba velice sympatičtí a zejména Matthew MacFadyen působí velice příjemným a charismatickým dojmem. Keira Knghtley mi v některých situacích připadá jakoby cítila, že ona je tou největší hereckou hvězdou tohoto filmu a z toho důvodu trošilinku přehrává. To je ale opravdu můj subjektivní dojem. Jinak se jedná o film, kdy hlavní motivací ústředních rodičů je provdat svých pět dcer a to pokud možno co nejúspěšněji. Ve filmu narazíme i na různé pletichy, ale myslím si, že opravdu určitě nestojí za víc než osmdesát procent. Nevím, dle čeho diváci hodnotili. Já i přesto, že je mi tato doba velmi sympatická, dávám tři hvězdy, protože film zas tak boží nebyl. ()

Ace.Anita

Kvality Wrightovy adaptace jsem dovedla plně ocenit až asi napopáté a to poté, co jsem si přečetla místy těžko snesitelnou knižní předlohu. Škrtl všechno whistové a vycházkové nůďo, obraz hodil do filtru anglických krajinářů 19.století, sáhl po snovém MacFadyenovi, minul se v otravné Keiře (nejspíš ho to ženská nějak zařkla, jinak si nevysvětlím, proč jí dává všechny ty super role), a i tak je to celé moc krásné a citlivé. ()

IdentityS73

Dobře, možná z toho "profesionálního" hlediska je spoustu kvalitnějších filmů, ale já tohle beru jako jeden z nejlepších (a mých nejoblíbenějších) snímků vůbec....Kniha má s filmem kupodivu docela dost společného, takže ani knižní kritiky film nezklame..;) ()

nevermore

Takže... ty tam jsou všechny myšlenkové pochody z literární předlohy, nahrazeno je to však zádumčivými pohledy slečny Knightleyové, kterých je tady až nad hlavu. To co píše Cival je víc než trefný. Možná tohle je ten jeden z mála případů, kdy má člověk první vidět film, a až pak přečíst knihu. Nevim proč, ale citím tam nějakou lichou, možná kdyby nechali víc postavy mluvit prostřednictvím svých myšlenek (jako v knížce) a necpali to všechno do rozhovorů, které jsou prostě upravený pro film a v knížce nebyly (ať už jde o prostředí nebo témata), bylo by to asi pro mě zkousnutelnější. Musím uznat, čekal jsem víc. 60% ()

hroubek

Jako čtenář, který četl Pýchu a předsudek, tak obdivuji Joa Wrighta jak se s danou adaptací popral. Adaptace není vůbec špatná, jen mě chvilku trvalo, než jsem se prokousal nudnější začátkem, kde je všeho moc. Naštěstí film je jiné medium, takže si může dovolit některé věci zrychlit či je trochu poupravit, což Wright využívá jen lehce, aby zachoval co nejvěrněji příběh. Moc se mi líbí, že Wright přistupuje k adaptaci s úctou, ale nebojí se jí dát svůj vlastní obličej, takže je adaptace dynamická, emocemi přeplněná a do jisté míry lehce kýčovitá. Velkou zásluhu na úspěchu má i skvěle vybrané obsazení. Keira Knightley je jako Elizabeth perfektní a její ostražitost, nedůvěra a taky předsudky z ní jenom sálají. Přesto, když na to příjde tak skvěle zvládá zahrát zamilovanou holku, která má parádní dialogové výměny. Matthew Macfayden se mi jako pan Darcy hodně líbil, jelikož zvládl zahrát svého snoba na výbornou a jeho následné procitnutí je opravdu moc dobře natočené. Dost se mi líbila Rosamund Pike, která je ve své roli moc dobrá. Rád bych ještě zmínil Brendu Blethyn a Donalda Sutherlanda, kteří tvoří opravdu zajímavý pár. Velmi zaujala jakým způsobem si režisér hraje s hudebním motivem, s kamerou(scéna na plesu) nebo jak využívá anglický venkov ve svůj prospěch. Pýcha a předsudek je velmi kvalitní adaptace, která dokáže bavit i muže. ()

JohnSmith

Naprosto musím souhlasit s uživatelem jenik 71. K tomuhle filmu jsem se nechal ukecat, po 40 minutách jsem usnul a když jsem se deset minut před koncem probudil, tak jsem zjistil, že jsem o nic nepřišel. ()

Unnamed

“Might I ask why, with so little endeavor at civility, I am thus repulsed? - And I might as well enquire why, with so evident a design of insulting me, you chose to tell me that you 'liked me against your better judgment'.” Jeden z nejlepších filmů své kategorie (a to jsem "chlap" a neměl bych mít tyto "babské" filmy vůbec rád). K tomu přidejte skvělé slovní přestřelky mezi hlavními protagonisty, krásnou hudbu a výpravu, velice povedený výkon Keiry Knightley, a dostanete recept na 5* film. ()

venalce

Takhle nějak si představuji filmovou klasiku - člověk se k ní vrátí po letech a opět si ji vychutná od začátku do konce, zatlačí slzu dojetí a najde v ní něco nového, co předtím přehlédl nebo plně nedocenil. A tohle je navíc romantika na britský způsob, odehrávající se v minulosti plné krásných kostýmů a ještě krásnějších lokacích, plná dam a gentlemanů a postavená na břitkých dialozích nejen mezi hlavními hrdiny. Herecké výkony jsou ještě lepší, než si pamatuji, nemluvě o tom, že ta polovina herců, která v té době ještě nepatřila mezi elitu, se už taky stihla proslavit (oprávněně, samozřejmě). A je to ROMANTIKA, to už jsem říkala? Je to taková romantika, že by měla sloužit za vzor všem ostatním romantikám. Každá žena sní o panu Darcym...nebo o princi na bílém koni...nebo o panu Darcym na bílém koni. Ta, která tvrdí, že ne, lže (nebo neví, kdo je pan Darcy). ()

Jolinar

Film naprosto fungující, výprava úžasná a herci skvělí, ale oblibu této klasiky asi nikdy nepochopím. O co tam jde? :) ()

VanTom

Všepodřizující snahu rodičů provdat pětici dcer a jejich dívčí horlivou vdavekchtivost režíruje Joe Wright svižně, životně, s úsměvným nadhledem (nemluvě o mistrných vychytávkám jako inscenace plesového reje v jediném dlouhém záběru). Ve druhé, převážně romantické polovině už trošku zadrhne, protože je to prostě pořád o tom samém (a také nezbývá než zhuštěně melodramaticky finišovat). ()

Kdo se stane novým Hitmanem?

Kdo se stane novým Hitmanem?

11.01.2014

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

13.05.2013

Keira jede do Ruska

Keira jede do Ruska

21.11.2010

My Complicated Lady

My Complicated Lady

04.12.2009

Nová verze muzikálu My Fair Lady studia Sony/Columbia je dalším z projektů, které střídají jména na tvůrčích a hereckých postech jako ponožky. Dejme si stručný souhrn: Původně se o režii zajímal… (více)