Americký gangster

• USA American Gangster (více)
USA / Velká Británie, 2007, 157 min (Special Edition: 176 min, Alternativní 151 min)

Režie:

Ridley Scott

Předloha:

Mark Jacobson (kniha)

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Harris Savides

Denzel Washington, Russell Crowe, Chiwetel Ejiofor, Josh Brolin, Lymari Nadal, Ted Levine, Roger Guenveur Smith, John Hawkes, RZA, Yul Vazquez (více)

Franka Lucase (Denzel Washington), nenápadného řidiče jednoho z předních černošských zločineckých bossů, si dříve nikdo nevšímal. Když však jeho šéf náhle zemře, Frank využije vzniklé díry v mocenské struktuře k vybudování vlastního impéria a stvoření vlastní verze amerického snu. Díky své odvaze, vynalézavosti a inteligenci dokáže záhy zaplavit ulice New Yorku bezkonkurečně nejlepší a přitom nejlevnější drogou. Richie Roberts (Russell Crowe) je bílou vránou mezi policisty, který má k ulicím dostatečně blízko na to, aby zaznamenal změnu ve zdejších mafiánských strukturách ovládajících drogové podsvětí. Smyčka se pomalu stahuje a blíží se den, kdy tyhle dvě individuality stanou tváří v tvář. Z té konfrontace však může vyjít jako vítěz jenom jeden. (Cinemax)

Ridick

ridley scott po perfektnom good year opat neslapol vedla (sice ziskami sa filmy odlisuju) a natocil krimi par excellance. dopomohol k tomu aj kolektiv superchariziem, na cele s washingtonom a croweom, kt. tymto neoficialne uz kandiduju na zlateho plesivca. na druhej strane mi dej aj niektore dejove linky pripadali ako okopirovane z filmu kokain s j. deppom, ale tu je kvalita na neporovnatelnej urovni. americky gangster stavia po cely cas na prostredi spinaveho a socialne zniceneho harlemu, na atmosfere a akcnymi hratkami s kamerou...zatial naj krimi tohto roku...95% ()

Jillen

Tak tohle je luxus, po dlouhé době mě zase něco příjemně překvapilo. Scott je vážně ve formě a já mu tohle zbaštil i s navijáčkem. Dokonalá gangsterka, troufnu si tvrdit, že jedna z těch nejlepších a samozřejmě herecký koncert všech zúčastněných z tohoto dvou a půl hodinového díla dělají jednoho z králů roku 2007 :). Dávám 90% ()

GodComplex

Gangsterky jsou z pro me neznameho duvodu pravdepodobne nejprecenovanejsi zanr. Kdykoliv vyjde sebevic prumerna az podprumerna slatanina je hned vychvalovana a srovnavana s Godfatherem. American Gangster je naprosto idealni pripad. Film se sice tvari jako epicka zalezitost rezirovana Ridley Scottem s A-Team hvezdami, nicmene vysledek je zbytecne dlouha, sterilni, prazdna a neosobita nuda. Ridley se sice nezapre a natocene to neni spatne, Washington taky nehraje zle a neda se to shodit az do podprumernych hodnoceni, ale na vic nez na prumer to nebude. Je to lepsi nez podprumerni Scorseseho Goodfellas, zhruba na stejne urovni jako Leoneho prumerne Once Upon A Time In America, ale na povedeneho (nikoliv vsak uzasne skveleho) Godfathera to nema. 5/10 ()

MikO_NR_1909

Precízne natočená mafiánska gangsterka s hlbokou štruktúrou, nadpriemernými hercami (Crowe klasika, Washington sa konečne odlepil od slúchatka a policajnej kancelárie, v ktorej sa predvádzal zvyčajne), so zaujímavými scénami. Ak by som ale mal byť skutočne spravodlivý, nemá to také zázemie ani atmosféru ako GODFATHER prvé dve (!) časti, nemá toľko extravagantných a silných momentov ako SCARFACE (u mňa Top všetkého obdobného), nenadchne ani z ďaleka tak emočne ako CARLITO´S WAY či ONCE UPON A TIME IN AMERICA, neobsahuje tak skrytú temnú komédiu ako GOODFELLAS, ani vzťahom, akí mali Pacino s De Nirom v THE HEAT. Čiže u mňa je to pod 80% (približne porovnateľné, byť málinko lepšie než Godfather III). Zas z druhej strany, kto sa ešte odváži zabŕdnuť do tohto žánru s vysoko ambicióznym projektom, ktorý by bol prísne porovnávaný s úzkou elitou a prípadné zlyhanie by mal silný dopad v kariére tvorcu? Či má to robiť zase len Scorsese?! ()

sta

nee, na pět to fakt není. Scott není takový filmový vizionář jako bývali Coppola se Scorsesem a byť je Americký gangster vážně sakra dobrý film, genialitě jejich největších děl se nepřibližuje (navíc konec mi dost silně připomínal konec Kmotra, kdy se Michael Corleone zříká hříchů a zbavuje veškerých konkurentů). ale rozhodně skvělý je Russel Crowe (ještě o fous lepší než Danzel!) a parádní je i soundtrack. po Zodiacovi další parádní retro.. ale ten Fincher byl přeci jen daleko intenzivnější zážitek ()

zipper111

Někde jsem četl, že tento film je "epochální jako Kmotr" nebo tak nějak.Jako velký fanoušek a obdivovatel Kmotra nemohu tak úplně souhlasit a měl jsem velké pochybnosti, dokud jsem tento film neviděl. A musím říct že se opravdu povedl. Famóznosti a velikosti Kmotra se to sice přece jenom nevyrovná.Jenže stejně je to jeden z nejlepších gangsterských filmů co jsem kdy viděl. Zaujalo mě, že u většiny filmů tohoto žánru je spousta (nebo i když ne spousta tak stejně docela dost) hluchých a výplňových míst. U Americkýho Gangstera jsem tento pocit skoro za celý film neměl, nějak všechno do sebe zapadalo a mělo řád, což se moc často nevidí. Herci zahráli skvěle, i zobrazení Ameriky 60. a 70. let bylo velmi povedené. Abych jenom nelichotil, tak řeknu i něco negativního...bohužel mě toho moc nenapadá, snad jen že občas byl děj trochu zmatený...Takže hodnocení takových 90% mi vcelku sedí. ()

Vojcl

Po dlouhé době zase jeden úžasný snímek z mafiánského prostředí... Neobsahuje mnoho akčních ani naturalistických scén (snad až na tu úvodní), ale bohatě si vystačí s excelentně napsanými dialogy a poutavým vypravěčským stylem, který vás chytne a už nepustí. Přes bohatou stopáž jsem se ani jednou nenudil. Russell Crowe i Denzel Washington možná ve svých životních rolích a to je zejména u prvně jmenovaného opravdu co říct. Nemám co dodat, snad jen že Ridley Scott se pro mě vrátil do hollywoodské elity!!!! ()

Macejko

Vskutku precízna prácička, ktorú však od plného hodnotenia delí nejaký naozaj zapamätaniahodný, ultimátny výkyv zo síce vynikajúcej, ale predsa len málo prekvapujúcej koľaje, tiahnúcej sa celou stopážou. Chcelo by to skrátka nejaký uzemňujúci emotívny alebo akčný moment (alebo viac momentov), ktorý by to povýšil ešte o level vyššie. Aj napriek tomu je však Americký gangster brilantne zrežírovaný a vynikajúco zahraný film, ktorý ma ani v predĺženej, 176 minút dlhej verzii nenudil. P.S.: Russella Crowea ako herca fakt nemusím, ale tu mi nielenže nevadil, ale prišiel mi nadmieru sympatický. ()

milicjant

Neskutečně robusní a komplexně nahlížející dílo, na které s dechem nestačí jak Scorseseho Mafiáni tak bestofky od DePalmy, tím míň Mendesovy hezky naaranžované obrázky z Road to Perdition či přeceněné zbytečnosti typu The Departed. Čistá, třikrát destilovaná nádhera a nejzásadnější film tohoto roku. ()

Tirion

Tak rok 2008 začíná v našich kinech pěkně z ostra. Hvězdná dvojice D. Washington a R. Crowe dávají ze sebe to nejlepší a od úvodních minut jejich herecký koncert nabírá na obrátkách a pompézně graduje v závěru. Film láká na obě herecké hvězdy, ale ten hlavní díl ve filmu odvádí především Washington. Ne, že by Crowe nějak zaostával, ale přecejen jeho postava nemá ve filmu tolik prostoru. Zajímavostí filmu je fakt, že oba hrdinové se ve filmu setkají až v samém závěru, přičemž typologie jejich vztahu ve filmu je: lovec-kořist. Skvělý Ridley Scott nám v režisérském křesílku ukazuje, jak se vlastně má dělat pořádný film, protože jeho režie je pevná a má čitelnou linii. Zdá se, že Scott zraje s věkem jako víno. Slabší rozjezd filmu je zřejmě daní za spletitost osudů filmových postav a tak se zpočátku jen těžko orientujeme ve smyslu kdo-kde-kdy-s kým? Nicméně tento zauzlenec se záhy rozplete a velkolepě komorní příběh o "černém" drogovém bossovi míří k jistým nominacím na Oscara. ()

buldock

Ridley Scott a jeho oblíbenci a ikony současné kinematografie Russell Crowe a Denzel Washington opět nezklamali a společnými silami vytvořili vynikající , skutečnými událostmi inspirovaný snímek , který je lahůdkou pro fanoušky "gangsterek" , ale na své si přijdou také všichni milovníci poctivého filmařského řemesla , do kterého Americký gangster jednoznačně patří. Vřele doporučuji! Film: 91% ()

SarumanKo

Najlepšia gangsterka nového tisícročia a filmový drahokam bez jediného kazu. Vždy, keď ho vzhliadnem znova, uvedomím si, že kvôli takýmto dielam vôbec milujem kinematografiu. (10/10) ()

kaylin

Ridley Scott, můj věčný filmový nepřítel. Jeho filmy nevyhledávám, ale někdy se ke mně dostanou, stejně jako se to povedlo tříhodinovému "Americkému gangsterovi". Asi si řeknete, proč člověk, který Scotta nemiluje, kouká na jeden z jeho nejdelších filmů. Jeden důvod je v tom, že to byla tak trochu výzva. Druhý důvod pak tkví v tom, že jsem u filmu dělal i nějakou práci, takže mě to zase tolik neničilo. "Americký gangster" není špatný film, protože Russell Crowe - a tohle je těžké přiznat - je prostě dobrý herec. stejně tak Denzel Washington, který ale možná až moc připomíná svou pózu z "Training Day". Film je hezkým pohledem na konec 60. let a na skutečnou postavu černošského gangstera, který si podmanil newyorské drogové podsvětí, ale nakonec na to doplatil. Ne zase tak hrozně, protože pak udal všechny, co mohl a detektiv, který ho dostal, se stal jeho obhájcem a zajistil mu snížení trestu. Frank Lucas je pořád mezi námi a Ridley Scott nám představuje jeho zajímavý příběh, který je natočený umě, podpořený skvělými herci, ale prostě to nějak nemá ty správné emoce. Dobrý životopisný film. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/04/diar-milovnika-filmu-c-005-reziser.html ()

slunicko2

Podivná pocta jednomu z nejúspěšnějších zločinců amerických dějin. 1) Při sledování úmorně dlouhého a suchopárného filmu jsem si nevytvořil vztah ke gangsterovi ani k jeho čestnému pronásledovateli. Navzdory tomu, že je ztvárněn mým oblíbeným hercem, 51letým Denzelem Washingtonem, gangster bez charismatu pronáší moudra jako vysloužilý učitel mravů. A policista (43letý Russel Crowe), kterému bych měl, jak předpokládám, fandit, hledá svou náplň ve fanatickém dodržování několika jistěže správných principů. Jeho žena to říká jasně: Drug money, gambling money nobody´s gonna miss. You know, I´d rather you took it and been honest with me. Or don´t take it. I don´t care. But then don´t go cheat on me. Don´t cheat on your kid by never being around. Don´t go out and get laid by your snitches and your secretaries and strippers. I can tell by just looking, she´s one of them. You think you´re going to heaven because you´re honest, but you´re not. You´re going to the same hell as the crooked cops you can´t stand._____ 2) Nepřiměřeně vysoké hodnocení si vysvětluji známými jmény a námětem ze života. Ovšem pozorný divák zjistí celou řadu nesrovnalostí - stačí si přečíst o obou hlavních hrdinech pár informací na netu. Pěkne to vyjádřil federální soudce Sterling Johnson jn., který se zúčastnil soudu s Lucasem: film je one percent reality and ninety-nine percent Hollywood. Život Lucase podle Johnsona byl illiterate, vicious, violent, and everything Denzel Washington was not._____ 3) Položme si otázku: Opravdu vrátíte v roce 1971 nalezený milión dolarů v neoznačené hotovosti, určený k podplácení (asi sedm miliónů v roce 2014 - viz?_____ 4) Jaké životní ponaučení nám film dává? Zlo má (zde černý) šarm, dobro je ušmudlané s prsty ulepenými od párku s hořcicí. Nakonec se však stejně v americkém tavícím kotlíku skamarádí a vznikne 99. nejlepší film podle ČSFD. No...asi mám jiný vkus. ()

Kaluž

Ridley Scott se tímto kouskem zařadil mezi mafiány Scorseseho a Coppolu a dobyl tak trofej o nejlepší gangsterku posledních let. ()

suicide

Předem musím říct, že moje veskrze kladné hodnocení se odvíjí od toho, že mám velmi rád tento žánr ve filmu – už od doby, kde se veškerá moje filmová zábava odehrávala jen a pouze v televizi. Všichni ti mafiáni a gangsteři mě vždycky fascinovali. Možná proto, že každý malý kluk chtěl být alespoň jednou gangsterem, mafiánem, něčím - stejně jako školák Hanry Hill v Mafiánech, dalším podobném filmu. Kvalitou, ale hlavně originalitou se tento snímek sice nevyrovnává Obchodníkovi se smrtí, ale já osobně (a kupodivu i rodina) jsem byl fascinován tím „zákulisním“ pohledem do světa zločinu…. ()

Kreeki

Adept na nejnudnější film, co jsem kdy viděl. Po necelé třičtvrtěhodině jsem vypínal, to se opravdu nedalo. Tak snad jindy.. ()

René.girl

Neuvěřitelný film. Denzel Washington spolu s Russellem Crowem předvádí své nejlepší herecké umění a vám prostě nezbývá nic jiného než žasnout. 100% ()

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

18.12.2011

Plány studia Sony natočit celovečerní film na motivy akčního seriálu z 80. let The Equalizer nejsou žádnou novinkou. Prvním kandidátem na hlavní roli byl Russell Crowe, ale momentálně jej jeho… (více)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz