Americký gangster

• USA American Gangster (více)
USA / Velká Británie, 2007, 157 min (Special Edition: 176 min, Alternativní 151 min)

Režie:

Ridley Scott

Předloha:

Mark Jacobson (kniha)

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Harris Savides

Denzel Washington, Russell Crowe, Chiwetel Ejiofor, Josh Brolin, Lymari Nadal, Ted Levine, Roger Guenveur Smith, John Hawkes, RZA, Yul Vazquez (více)

Franka Lucase (Denzel Washington), nenápadného řidiče jednoho z předních černošských zločineckých bossů, si dříve nikdo nevšímal. Když však jeho šéf náhle zemře, Frank využije vzniklé díry v mocenské struktuře k vybudování vlastního impéria a stvoření vlastní verze amerického snu. Díky své odvaze, vynalézavosti a inteligenci dokáže záhy zaplavit ulice New Yorku bezkonkurečně nejlepší a přitom nejlevnější drogou. Richie Roberts (Russell Crowe) je bílou vránou mezi policisty, který má k ulicím dostatečně blízko na to, aby zaznamenal změnu ve zdejších mafiánských strukturách ovládajících drogové podsvětí. Smyčka se pomalu stahuje a blíží se den, kdy tyhle dvě individuality stanou tváří v tvář. Z té konfrontace však může vyjít jako vítěz jenom jeden. (Cinemax)

T1000

Další Ridleyho skalp tentokrát s gangsterského prostředí. Denzel Washington, byl pravá ruka bývalého černošského gangstra, který se celé roky učil a sbíral zkušenosti, po jeho smrti to rozjede na vlastní pěst a to ve velkém. Byznys s kokainem, jenž je v 70. letech v New Jersey na každém rohu si nechá dovážet z Vietnamu a jeho čistota půjde raketově na dračku. V té chvíli se proti němu postaví Russell Crowe jako muž zákona. Výborný film co vás vtáhne do prostředí gangu 70. let. ()

evita_

Fantastická gansterka, kde som takmer aj uverila, že hlavný ganster je vlastne celkom v pohode chlapík. Ale teda potom som sa (s pomocou) dala na poriadok, že predsa len je to gangster a asi bude aj zopár dôvodov, prečo by mal byť vo väzení. Žil rozhodne zaujímavý život Frank. A dosť dlho mu celkom išlo. No a keď už sa to začalo kaziť, tak to vyriešil veľmi bravúrne. Natrel každého koho išlo a z ulíc zmizli ďalší degeškovia. Áno, kúpil si tým nižší trest, ale tak....treba uznať, že policajtom aj pomohol...Treba vidieť. ()

Jestrab

Surová, gentlemanská gangsterka, která si nehraje na pohádku. Obě dějové linky mají dlouhé segmenty bez ubíhání k té druhé, což filmu neskutečně sedí a máme tak starost o oba hlavní představitele, i když zbraň u hlavy jim zas tak často nevidíme. To je pěkné. Mít starost během běžného dne, protože oba balancují na tenké linii. Osobitý charakter mého oblíbence R. Crowa i mého neoblíbence D. Washingtona mi přirostli k srdci a od shlédnutí tohoto majstrštyku se na něj nedívám tak přes prsty. ()

karyon

Ridley je proste Ridley. Nechapu, jak mi mohl tenhle film utect a narazil jsem na nej az ted. Klasickej, skvelej Ridley. Jeho filmy me bavi. Tohle je snad top. ()

Tesil

Přemejšlím, jak se pozná dobrej film. Dobrej film má podle mě především dobrej scénář, kterej se filmařům musí podařit nezkazil. Pak má diváka v hrsti. Je to jako s kámošema, těm taky ledacos opustíte, protože je máte rádi. Velká, životní příležitost pro Crowe. Využitá. Washington taky výbornej, jako obvykle, ale na mě už trošku moc po americku (to by bylo na další komentář). Velký bonus je pro mě dobová výprava, to mám obzvlášť rád. Za mě krásné čtyři hvězdy. ()

burg

Nebylo to tak blbý, jak jsem očekával, ale jinak mi všechny gangsterky (tuhle nevyjímaje) přijdou na jedno brdo - ať už se jedná o Scarface, Skrytou Identitu, Goodfelas, nebo Taxikáře. A myslím, že po měsíci či dvou mi i tenhle Gangster v paměti zapadne do stejné škatulky A po roce už si ani nevzpomenu o čem že to vlastně celé bylo. ()

Sejkorka

Výborná neitalská gangsterka. Netypický boss, který nemá nikoho nad sebou. Natočeno mistrem  Ridley Scottem  podle skutečného příběhu. V zajímavostech se člověk dočte mnoho faktů, která jsou trochu v rozporu s filměm (např. že skutečný Frank Lucas bylo neurvalé hovado.) Nominace (neproměněné) na  Academy Awards 2008 - Ruby Dee (Vedlejší herečka) 2008 - Výprava. Ale je tu řada dalších skvělých výkonů , kterým pochopitelně vévodí Denzel Washington a Russell Crowe, v hlavních rolích. Jejich Frank Lucas a Richie Roberts se údajně stali později přáteli. ()

Bratyslavcan

Zlato na filmovom kotúči. Od perfektného príbehu cez herecké výkony, dialógy, kostýmy, kameru a samozrejme réžiu. Radosť pozerať niečo také. I napriek dĺžke dve a pol hodiny mi film ubehol rýchlo. Úžasne sledovať vzrast tohto napohľad obyčajného človeka Franka Lucasa v super podobe Denzel Washingtona Nemám čo vytknúť. ()

Milonak

Velice slušný film, ale na 5* to není. Stopáž je dost dlouhá a po zajímavých úvodních  minutách jsem  - dle zdejších recenzí - očekával, jak to nabere grády ve zbývajícím čase. Jenže ve filmu se naopak objevilo od té doby pár krátkých, ale hluchých míst a film ztratil "šťávu" z úvodu. Také ne úplně mě přesvědčil tolik vychvalovaný Washingtonův výkon, naopak Crowe byl skvělý. Co se mně nejvíce líbilo - skvělé ztvárnění a zobrazení tehdejší doby a zejména pak samotného Harlemu a jakási uvěřitelnost a opravdovost celého filmu. V každém případě stojí za shlédnutí. ()

peproch

Bílý poctivý policajt a černý šéf drogové distribuce. Všechny filmy RS jsou plné švihu, rychlých střihů a nesetvávání u prociťování. To má přijít až po biáku ()

K1K0

Kvalitne natočený a spracovaný film podľa skutočnej udalosti, čo z neho robí ešte lepší film. Musím povedať že je to jeden z kráľov v mafiánskych žánroch. Príbeh je veľmi pútavý a krásne opisuje celý dej obsiahnutý vo filme. Všetko sa pomaly stupňuje, keď istý detektív Richie pôjde po krku mužovi menom Frank Lucas ktorý je šéfom podsvetia v newyorských uliciach a hlavným terčom tohto príbehu. Mám rád tento film pretože ma autentický pohľad na svet drog a na najväčšieho a najmocnejšieho muža Ameriky ktorý vybudoval impérium, až po jeho samotný pád. ()

Andrmen221

To obsazení mluví samo za sebe. Sakra, zjistil jsem, že to režíroval Ridley až v závěřečných titulkách. Opravdu tomu nechybí moc k tomu plnému hodnocení, ale popravdě mi tam něco chybělo. Určitě je to skvěle natočené, herecké výkony jsou brilantní, ale tu 5 nedám. Ale i tak skvělý film. Problém tohoto filmu je asi načasování. Je takový neznámý, asi ho pohltila konkurence, byť 87% je hodně. K filmu se dostanete jedině tak, že jste fanoušek Denzela, a nebo jako já fanoušek Crowela. Myslím, že po zhlédnutí si každý člověk o tomto případu přečetl. ()

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

18.12.2011

Plány studia Sony natočit celovečerní film na motivy akčního seriálu z 80. let The Equalizer nejsou žádnou novinkou. Prvním kandidátem na hlavní roli byl Russell Crowe, ale momentálně jej jeho… (více)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz