Most

• Švédsko Bron (více)
Krimi / Thriller / Mysteriózní
Švédsko / Dánsko / Německo, (2011–2018), 36 h 53 min (Minutáž: 57–60 min)

Tvůrci:

Hans Rosenfeldt

Sofia Helin, Kim Bodnia, Thure Lindhardt, Rafael Pettersson, Sarah Boberg, Dag Malmberg, Puk Scharbau, Lars Simonsen, Gabriel Flores Jair, Henrik Lundström (více)

Série(4) / Epizody(38)

Po mezinárodním úspěchu dánského seriálu Zločin se pozornost příznivců kvalitních televizních kriminálek obrátila ke Skandinávii v naději na další podobně propracované hity. Ačkoli řada z nadcházejících titulů povětšinou představovala v rámci mezinárodní konkurence nadprůměr, na vysoko stanovenou laťku Zločinem dosáhla zatím pouze dánsko-švédská koprodukční série Most. Název odkazuje k impozantní stavbě, která přes úžinu Öresund spojuje dánskou metropoli Kodaň se švédským přístavním městem Malmö. Na tomto mostě, přesně na linii značící hranici mezi oběma státy se jedné noci objeví mrtvola, což svede dohromady dva charakterově diametrálně odlišné vyšetřovatele z obou měst. Záhy se ukáže, že tento incident byl pouhým prvním krokem pachatele, jenž svými činy hodlá poukázat na pět neduhů soudobé společnosti. Vedle samotného vyšetřování a jeho přesahů do skandinávské reality představuje další dějový oblouk spolupráce obou vyšetřovatelů. Na jedné straně stojí bodrý Dán a záletný otec početné rodiny Martin Rohde, ztvárněný charismatickým Kimem Bodniou, s nímž ostře kontrastuje chladná a patologicky racionální Saga Norénová, kterou bravurně hraje švédská herečka Sofia Helinová. Navzdory nevyhnutelným konfliktům, které vyplývají ze střetu Martinovy empatie a emotivnosti s věcností a bystrostí, jež u Sagy mají kořeny v Aspergerově syndromu, obě postavy tvoří ideální kriminalistický tým. Bravurní herecké obsazení přivádí k životu propracovaný scénář z pera autora celkového konceptu seriálu Hanse Rosenfeldta, který dnes již klasické prvky a postupy skandinávských krimi sérií rozvádí do nápaditých a originálních podob. Most ale také uhrane svým formálním zpracováním, kde převládají noční záběry s výraznou světelnou kompozicí a rámováním. Podobně jako zmiňovaný Zločin se také Most zaslouženě stal mezinárodním hitem a byl uveden ve více než sto padesáti zemích. Na motivy seriálu vznikly také dva remaky, americký The Bridge zasazený na hranici USA s Mexikem a francouzsko-britský The Tunnel, kde je první tělo nalezeno v Eurotunelu pod Lamanšským průlivem.
Druhá série znovu svádí dohromady bodrého dánského kriminalistu Martina Rohdeho a patologicky racionální švédskou vyšetřovatelku Sagu Norénovou. Vyprávění jednak sleduje následky předchozích událostí na vztah této nesourodé dvojice a jejich okolí, ale současně je staví před nový případ. Ten opět začíná na architektonické dominantě, jež dává seriálu název, na mostě spojujícím přes úžinu Öresund dánskou metropoli Kodaň se švédským přístavním městem Malmö. Co se nejprve jeví jako únos, se rozroste do série teroristických činů páchaných radikálními ekologickými aktivisty. Opětovně seriál staví na důmyslném konceptu hlavního tvůrce seriálu, Švéda Hanse Rosenfeldta, jehož nápady pomáhají do scénářů zpracovat za švédskou a dánskou stranu televizní scenáristé Camilla Ahlgrenová a Nikolaj Scherfig. Jako hlavní režisér, který nové sérii stanovil její charakteristický chladný styl, se vrátil Henrik Georgsson. Ústředních rolí se opět ujali bravurní Kim Bodnia a Sofia Helinová. (Česká televize)

Recenze uživatele vyfuk k tomuto seriálu (3)

Most (2011)

1. a 2. série: Jednoznačně jde skoro až o experiment. Jde o celosvětově známý seriál, který má kameru na úrovni amatéra a střih někdy překvapí tím, že je vlastně odfláknutý. Ale to ani tak nehraje takovou roli v porovnání toho, že jde o originálně a dobře zpracovaný příběh ve stylu kriminálky, která umí překvapit. Postavy, které vám jsou sympatické i tím jak jsou odlišné, sledujete jejich osudy a jejich vývoj, který vás baví, jelikož je napínavý a i humorný místy. První série v tomto jede plně a dokáže překvapit silným a nečekaným zvratem a i neméně silným a emočně vyvráceným finále. Poté to vše jede v kolejích polo-teroristického útoku, který sice zní zajímavě, ale mne nedokázal tolik zaujmout, jak by měl a nebo při nejmenším mohl. To nic neměnilo na tom, že jsem si druhou sérii stejně užil tak, aby mi to vyhovovalo a těšil se na to, co přinese třetí série. 3. série: Třetí série Mostu měla být tak nějak silnější a lepší obecně. Já kupodivu jsem se u ní bohužel snad nudil více než u prvních dvou. Ale už i při té druhé byl cítit menší odklon, který byl mimo, ale dokázal navázat na úspěch první série samotné. Třetí série tak nějak přizvala novou postavu, která prostě byla nová, takže divná, ale láska k ní postupem času a trochou nadhledu zahoří raz dva. Taky se vlastně vrátila určitým způsobem ta myšlenka a věc okolo "mostu" samotného, což jsem ocenil. Příběh sám o sobě pro mne ne nijak záživný. Řeší se případ, jsou tam nějaké vrcholy i pády, ale spíše to už působí kýčovitě a ohraně. Jsme dosazeni před spousty vztahových karambolů a obecně špatných zážitků. To vše dokáže i docela zajímavě a epicky vyvrcholit koncem série samotné. Plus k tomu i teda případ, který se ukáže mít opět v celku mind blowing a skvělou pointu. Ale na předposlední díl už je trochu pozdě. To vše se nese ve vizi toho, kdy Most je stále důstojný seriál, ale to kouzlo první série už je dávno pryč. To však neznamená, že by šlo o strašnou věc. Nicméně nic to nemění na tom, že mi chybí Martin. 4. série: Čtvrtá série se nesla v duchu odchodu. Ale i přesto v celku epického. Nebylo to jen nějaké lehké odbytí postav a příběhu. I když si to spousta lidí asi vlastně myslí. Je zde nastolen případ, který se zdá být zajímavý a v celku dostává i rysy samotné knižní Nesbøvky. Sice to začíná trochu zhurta, ale vše se rozjede a v dobré obrátí. Můžete být opět ztracení, ale myslím si, že je jednoduché se zas najít, a co více, začít příběh obdivovat. Jede to i lehce na osobnější notu, což i konečně skvěle funguje, jelikož se s některými znáte od první sezóny, a jelikož i mladší postavy jsou sympatické, tak to funguje i u nich. Najdete zde zvraty, super zápletku, vyvrcholení, tak nějak všechno, co za to stálo. Most zde bude relativně chybět a titulní píseň sama o sobě taky. Jediné, co mne vyloženě nasralo bylo, že Saga neuzavřela svůj příběh s Martinem, kterého jsme vlastně od druhé série ani nikoho s ním spojeného neviděli. Což mne naštvalo asi nejvíce ze všeho, jelikož šlo o velmi sympatickou postavu, která si epizodní roli a vyvrcholení všeho jednoznačně zasloužila. () (méně) (více)

Série 3 (2015) (S03)

Třetí série Mostu měla být tak nějak silnější a lepší obecně. Já kupodivu jsem se u ní bohužel snad nudil více než u prvních dvou. Ale už i při té druhé byl cítit menší odklon, který byl mimo, ale dokázal navázat na úspěch první série samotné. Třetí série tak nějak přizvala novou postavu, která prostě byla nová, takže divná, ale láska k ní postupem času a trochou nadhledu zahoří raz dva. Taky se vlastně vrátila určitým způsobem ta myšlenka a věc okolo "mostu" samotného, což jsem ocenil. Příběh sám o sobě pro mne ne nijak záživný. Řeší se případ, jsou tam nějaké vrcholy i pády, ale spíše to už působí kýčovitě a ohraně. Jsme dosazeni před spousty vztahových karambolů a obecně špatných zážitků. To vše dokáže i docela zajímavě a epicky vyvrcholit koncem série samotné. Plus k tomu i teda případ, který se ukáže mít opět v celku mind blowing a skvělou pointu. Ale na předposlední díl už je trochu pozdě. To vše se nese ve vizi toho, kdy Most je stále důstojný seriál, ale to kouzlo první série už je dávno pryč. To však neznamená, že by šlo o strašnou věc. Nicméně nic to nemění na tom, že mi chybí Martin. ()

Série 4 (2018) (S04)

Zaklínač obsadil Vesemira

Zaklínač obsadil Vesemira

29.02.2020

Kolem role Geraltova mentora v seriálovém Zaklínači se dlouhé měsíce točily nejrůznější spekulace. Zaprvé tu byl Mark Hamill, favorit mezi fanoušky, který se na sociálních sítích sám vyjadřoval… (více)