Thor 3

• Kanada

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi / Komedie

USA, 2017, 130 min

Ani neviem čo k tomuto poriadne napísať, pretože takýto organizovaný farebný digibordel do Asgardu nepasuje. A je to tak nepasuje a napriek tomu je to dobré. Hlavne preto, že to nemá moc Thorovských prvkov s predošlých dielov (Thorovy pomocníci tu takmer ani nie sú a samotný Asgard tiež moc priestoru nedostane) a viac sa to zameriava na zábavný štýl strážcov galaxie. Thor je vyhostený s domova a tak ma režisér Taika Waititi volnú ruku ako uchopí tretí diel. Predovšetkým je tu kladený doraz na vtip a Thorovy tento vtipný ton celkom sedí. Niekedy je ho zbytočne moc, ale nemôžem povedať, že by otravoval, alebo kazil atmosféru filmu. V tomto smere je to nadmieru vydarené. Horšie je to zo samotným príbehom. V každom diely tejto série sa niekto snaží zničiť alebo si podmaniť Asgard, a aj keď až tretí Thor je k tomu najbližšie, niečo tomu chýbalo. Záporačka Cate Blanchett je zlá, štýlová, sexi a zaujímavá zároveň, ale nedostane nejako veľa priestoru, aby zamávala "základmi". V podstate ju vidíme len na začiatku a na konci, keď príde finálne, ktoré je aj po akčnej stránke trošku pre mňa slabé, mdlé a moc nestrhne. Viac menej má Thor: Ragnarok podobný problém ako jeho predchodcovia, no tento diel je o niečo zaujímavejší, kedže je to tu aj Hulk, stále štýlový a nekonečný zradca Loki, či Tessa Thompson ako Valkyria. Ako celok pobaví, ma to veľa vtipných scén, potešujúce camea, tradične dobré efekty, či akciu, ale aj hudba stojí za to. Bavil som sa, ale pre lepší zážitok niečo tomu chýbalo, zrejme lepšie finále. P.S.: po-titulkové scény sú dve. Obľúbený soundtrack: Ragnarok Suite. 85% - 4*(5.11.2017)

Nevím, co bych měl chtít, když ne tohle. Z Marvelu jsem otupělý. Většinou je ok, ale bez čehokoliv, proč by mě to mělo zajímat. Tohle mě zajímalo. Tohle bylo to, co mi nedali Strážci galaxie. Přísnou logiku to háže za hlavu, zato to rozhodně dává smysl. Jak stylisticky, tak i do mnoha zajímavých dějových motivů. Čas u toho utekl zatraceně rychle. Jsem spokojený, jak jsem u komiksu už dlouho nebyl. 4 a 1/2(25.10.2017)

Zpočátku to vypadalo na neskutečnou pecku, tedy spíše komediální pecku. Bohužel to má slabší období lehce za polovinou příběhu ale s blížícím se záběrem se Taika zase utrhne z řetězu a pálí jeden džouk za druhým. Je to docela zvláštní, že tahle Marvelovka je až tak moc vtipná a přitom zde umře tolik lidí. Chris má určitě solidní komediální potenciál. Bohužel ač nerad, tak musím přiznat že Marvel vskutku DC přímo válcuje a pokud neudělá nějakou vyloženě krpu, bude si moct se svým vesmírem hrát jak uzná za vhodné a dosazovat si libovolně postavy z jiných celovečeráků. Skvěle se navíc tento díl rozloučil s Natálkou, která se do série vůbec nehodila. 75%(24.4.2018)

Od začátku bylo jasný, že tyhle Marveláci budou odlehčený, vtipný, až trochu do parodie. Někomu to přijde asi za hranou, ale mně to ani trochu nevadilo, nebylo to stupidní, ani infantilní a dobře jsem se bavil u jednoho z nejlepších marveláků. # příběh *** | hudba **** | akce **** | napětí * | pustil bych si znovu ****(27.10.2017)

Překvapivě důmyslně epizodicky vystavěná hříčka, která pracuje pod pláštíkem SF&F komedie na průsečíku řady žánrových vzorců, s nimiž Marvel Cinematic Universe obcuje. To obnáší spoustu rozpustilých gagů a epizodek v rámci dvou delších, souběžně rozvíjených vyprávěcích oblouků. ____ V něčem mi THOR: RAGNAROK strukturně připomněl výstavbu SOUBOJE TITÁNŮ: dva relativně autonomní oblouky (za sebou, ne souběžně zapuštěné do sebe), epizodická struktura uvnitř nich, hustá síť transtextuálních citací a titán na závěr. SOUBOJ TITÁNŮ ale natočili v době, kdy nadsázka byla spíše vnitřně naznačovaná a bezelstnějším divákům, kteří si nechtěli kazit dramatickou zkušenost ironickým čtením, poskytoval možnost vnímat jej jako relativně vážné dílo (srov. též rané bondovky či první trilogie STAR WARS). ____ Podobně postupoval i Keneth Branagh v prvním THOROVI, zatímco THOR: RAGNAROK tuhle rovinu naopak účelně rozbíjí a hraje s otevřenou sebeuvědomělostí doslova od prvních záběrů, v čemž mu dost napomáhá i klíčové plus (nejen) marvelovských komiksových filmů: skvělí herci. ____ Žijeme totiž v době, kdy i nejlepší, nejzkušenější či nejváženější herci a herečky napříč generacemi pronášejí ve srandovních kostýmech/schovaní pod pixely naprosto obskurní repliky v rámci fikčních světů s ujetými pravidly a děním následujícím nejprovařenější vývojová schémata - a nejenže jim podobná angažmá nezničí kariéru a točí je souběžně se zcela nežánrovou uměleckou produkcí, ale právě díky nim jsou tato dílka leckdy okouzlující. ____ Ve filmu THOR: RAGNAROK je třeba i na primitivním Hulkovi vidět, jak výborný a s citem pro přesné načasování je Ruffalo pod nánosem senzorů. Jinak řečeno, kdyby ve všech těch filmech nehráli tak dobří herci - a kdyby MCU tak důmyslně nepracovalo s žánrovým portfoliem, v čemž do značné míry imituje systém studiové výroby ve třicátých letech -, bylo by zřejmě poněkud vyčerpávající je pravidelně sledovat. ____ (Jo, pro řadu diváků je tomu i dobrým hercům a rozpustilému vypravěčství navzdory, ale je třeba si uvědomit, že ještě docela nedávno bylo i mezi popkulturně vstřícnými intelektuály přípustnější přiznat četbu D. Steelové než DAREDEVILA.)(29.10.2017)