Příběh služebnice

• USA The Handmaid's Tale (více)
USA, (2017–2025), 57 h 27 min (Minutáž: 42–60 min)

Tvůrci:

Bruce Miller

Předloha:

Margaret Atwood (kniha)

Hudba:

Adam Taylor

Elisabeth Moss, Alexis Bledel, O.T. Fagbenle, Joseph Fiennes, Max Minghella, Yvonne Strahovski, Samira Wiley, Amanda Brugel, Ever Carradine, Madeline Brewer (více)

Série(6) / Epizody(66)

Adaptace klasického románu spisovatelky Margaret Atwood Příběh služebnice vypráví o životě v dystopickém Gileádu, totalitní společnosti na půdě někdejších Spojených států. Republika Gileád, která se potýká s ekologickými katastrofami a ztrátou lidské plodnosti, je ovládána zvráceným fundamentalistickým režimem, který militantně volá po "návratu k tradičním hodnotám". Jako jedna z mála žen, které jsou ještě plodné, je Offred služebnicí v rodině Velitele. Ženy z této kasty jsou nuceny k sexuálnímu otroctví v rámci posledního zoufalého pokusu znovu zalidnit svět. V této děsivé společnosti musí Offred obezřetně manévrovat mezi Veliteli, jejich krutými Manželkami, hospodyněmi Martami i ostatními Služebnicemi – z nichž všech kdokoli může být špiónem Gileádu – a to s jediným cílem: přežít a najít dceru, která jí byla odebrána. (HBO Europe)

Dosty85

Po prvním díle jsme to chtěl s tímto seriálem vzdát. Jsem rád, že jsem to neudělal. Vynikající herecký výkon Elisabeth Moss a technického zpracování celého seriálu. Určitě bych vytkl zbytečně natahované scény, které jsem občas přetáčel, protože jsou natahované až moc. Kdyby jeden díl zkrátili z 60 na 40 minut, bylo by to tak akorát. Každopádně úžasná děsivá atmosféra i postupně se odvíjející příběh. Moc se těším na druhou sérii. ()

hesonic odpad!

Téma zkopírováno z mnoha jiných sci-fi nebo postapokalyptických seriálů, ve kterých se řeší jedním nebo dvěma díly, je zde pouze přežvýkáno a to tím nejnudnějším možným způsobem. Zbytečně roztaženo na kdoví kolik dílů, zkrátka agónie. ... vzhledem k tomu, že je rok 2017/2018, seriál nepřináší nic nového, nic inovativního, žádnou myšlenku. Celkovou nudu a podprůměrnost umocňují mdlé dialogy. To, že této zbytečnosti dokáže tolik lidí dát vysoké hodnocení je k nevíře. ()

Zuzanej

Zhlédla jsem jedním dechem obě série. 1. série skvělá se vším všudy, atmosféra, příběh, napětí, herecké výkony. Při sledování druhé série mám trochu pocit, jako kdyby se to zbytečně natahovalo, trochu jsem se dívala na hodinky. Ale každopádně příběh strhující, dobře natočené. Čekám na 3. sérii. Zaslouží si 5 hvězd. ()

KatnissEver

Velice silný seriál který mne chytil a nepustil. Celý koncept Gileádu je promyšlený a znepokojivý. Atmosféra stísněná, plýživá a podmanivá. Za mě jeden z top seriálů! ()

LucinkaMyska

Na jednu stranu může jít o nelogický svět, který by v dnešní společnosti nemohl fungovat, ale když se rozhlédneme kolem sebe, tak to až taková fantasmagorie není. Už jen tím, že se podíváme do nedávné minulosti nebo do států, kde podobný systém dodnes funguje.. Nemyslím si, že seriálu jde o naturalistické vykreslení situace. A ani necítím, že by šlo o feministickou propagandu, kterou napsala zhrzená frigidní ženská. Spíš naopak. Hlavní myšlenkou není to, že všichni muži jsou hovada a ženy světice. Seriál se podle mě snaží zparodovat obě strany - přílišný feminismus a sobeckost, kterou dnešní společnost vyloženě čiší, nezájmem obou pohlaví o budoucí generace a naši planetu, a na druhou situaci, když jedno nebo druhé pohlaví jde do opačného extrému a uzurpuje a ponižuje to druhé... Žena může být matkou, a zároveň nemusí sedět doma u pletení. Na druhou stranu si nemusí poměřovat své imaginární pindíky s mužskou populací, ani si nemusí dokazovat, že dokáže fárat v dole. A muži nemusí si hrát na bohy bez citů, ale zároveň mohou být citliví a něžní. Proč jsme všichni tak posedlí mezi sebou soutěžit a dokazovat si, že dokážeme to, co ten druhý. Seriál dokáže být v některých momentech směšný a naivní, mnohdy ale až mrazí z toho, jakému tématu se věnuje a jak moc se nás všech dotýká.. ()

Armat-M41A

Po služebnici už vím co znamená pojem "přehypovaný". Nuda, pomalé tempo (které mi většinou nevadí ale tady to bylo peklo) a nezajímavé postavy, to je koktejl který se hodí více na spaní než na večírek. V průběhu 10 dílů se děj vlastně nikam neposune, není tam nic zábavného, není tam nic napínavého, není tam nic. 1. Série a konec, už teď mám naspáno do roku 2030. ()

Thug_Leo

Banda slabomyslných služebnic, pošahaných manželek, co se vyžívají v předstírání a oni velitelé, kterým je přisuzována váha,respekt, strach...pak dostanete upracovaného, tichého manažera jehož prohřešek je sex v oblečení. Pak tu máme mnoho náznaků, emocí a myšlenek, které nemají další uplatnění. Venkovní záběry jsou limitované rozpočtem, nebo tak působí. 60% zeď/30% dvě služebnice/10% chodník. Absence zvířat, lidí na ulici, logického rozhovoru nebo pohledu na zbytek světa mimo jeden dům a pár místností. Je to thriller pro emancipované matky a lesby? Pravděpodobně. Pokud chcete vidět dystopický svět koukněte na Equilibrium nebo přečtěte G.Orwella. 1* za Ann Dowd, která jako jediná dodává onu atmosféru strachu. ()

Tucinka

S01 - chvílemi jsem zapomínala snad i dýchat...strhující..a paní Moss je úchvatná, ale ona je dobrá ve všech seriálech co jsem s ní viděla...nicméně toto chvílemi působí až tak realisticky a až jde z toho člověku husina po těle, do 5 dilu bych dala 5 hvezd, bohuzel druha cast serie chvilemi dost pokulhavala ()

rime odpad!

Absurdní seriál. Všimněte si třeba jedné zajímavosti. Muži na úplném vrcholu přistoupí na souložení pod dohledem manželky. Řekl bych, že autorka o mužské sexualitě neví vůbec nic, ale je fakt, že o tu v seriálu nejde. Koncept je prostě mimo realitu, nedává to žádný smysl, scény jsou nelogické. Někdo prostě při tvorbě tohoto vesmíru vypnul mozek. Ale kde by dnešní moderní lidé hledali realitu, to je to poslední co je zajímá. Dle hodnocení tipuji, že feminismus a propaganda podobného typu je dnešnímu divákovi příjemná. ()

DrifterSoul

Výborné herecké výkony a silný zážitek. Ale i hodně ponuré a deprimující - zejména při představě, že by měl divák absolvovat všech těch 36+10 dílů. I když, stály by jistě za to. Nyní ovšem pro ty, kteří to celé vůbec nepochopili (a je mi jejich duševních "obzorů" upřímně líto): na povrchu jde v seriálu samozřejmě o vztahy muži/ženy, dominance/podvolení se, svoboda/otroctví, a lze jmenovat další zásadní protipóly lidské existence. Ale pod povrchem se skrývá hlavní myšlenka zfilmovaného románu. Tou je varování, že jakákoliv ideologie a jí podnícená revoluce se vždy zvrhne v tyranii, organizované násilí a krutosti. V diktaturu, ohánějící se vzletnými ideály, slovy o svobodě a pravdě (jakéhokoliv zabarvení); avšak ve skutečnosti mrzačící tělesně i duševně nešťastníky, kteří se jí dostali zrovna do spárů. Stačí pár příkladů z minulosti: středověké církevní hony na čarodějnice, Velká francouzská revoluce, nacismus, bolševická revoluce. Při pohledu na to, co se děje dnes v různých částech světa až mrazí. Neboť vývoj se vždy pohybuje v opakující se spirále. A netušíme, v jakém jejím bodě se nyní zrovna nacházíme. "The Handmaid's Tale" není zkrátka fantasmagorickou sci-fi pohádkou, ale drsnou výstrahou (!) ()

DavidWark odpad!

Ach, jak jsou produkty šité na míru cílovým skupinám. Podivil jsem se nad slabým hodnocením seriálu Brooklyn99 od zdejší přední recenzentky, tipl jsem si, že tady to od ní bude za plný počet hvězd, překlikl sem a samozřejmě že jo. // Příběh služebnice je další z románů pro ženy, které mají v sobě nebo s okolím něco nevyřešeného. "Feministky" je asi příliš zjednodušující nálepka. // Dystopický svět Gileadu je NE-uvěřitelný, není přitom bohužel dost surreálný nebo ulítlý, aby se na to dalo soudnýma očima koukat. Technická řemesla to zvládla dobře, problém je v předloze i v jejím autorském uchopení. Celá první sezóna je zdlouhavou expozicí bez náznaku nějakého bodu zlomu, brzy to začne nudit a divák si všímá drátů, které čouhají z dramaturgické ledabylosti. Dámy, svět není tak zlej a všichni chlapi nejsou hovada! ()

Vilda_H

Originální antiutopický příběh, který je až děsivě přesvědčivý. V první sérii máte vlastně otevřenou pusu a nemůžete tomu uvěřit. Odhalování základních pravidel nového totalitního režimu vás začne děsit. Zní to až příliš reálně na fikci. V druhé sérii se potýkáte s nudou, která má však zároveň tak napínavou atmosféru, že vám to nedá a další díl i tak potřebujete vidět. Třetí série? Bum, prásk. Prostě nářez. V každém díle klíčové scény, které dost vysvětlují nepochopitelné povahy tamních diktátorů, obecně se děj začne hýbat daleko rychlejším tempem než předešlé dvě série. Největší proměnou projde hlavní hrdinka June/Offred/Ofjoseph, která pro mě z nepochopitelného důvodu nabere až moc na odvaze a drzosti vůči všem. Nebojí se o svůj život, o své dítě, prostě koná a stává se z ní fakticky vůdce "odboje" proti režimu. Celý seriál působí skvěle. Ta atmosféra je vskutku chladná. Vžijete se do toho lusknutím prstu. V budoucnosti nastává krize neplodnosti žen a lidská populace vymírá. Zachránit to může jen hrstka žen, která je stále plodná. Toho se chytne křesťanský kult, kterému se dostane v USA získat absolutní moc. Ženy neznamenají najednou nic. Buď mohou být manželky fanatických křesťanských papalášů - Velitelů, nebo rodit děti jak na běžícím páse. Ztrácejí právo vlastnit majetek, mít práci, nebo i jen číst z knihy. Plodné ženy se stávají Služebnicemi, které se jednou za měsíc nechají dobrovolně znásilnit od Velitelů. Nosí rudý hábit jako nezbedná Máří Magdaléna. Manželky Velitelů mají modrý jako svatá Panna Marie. Tyto pestrobarevné kostýmy už samy o sobě poutají poznornost diváka. Vše okolo je totiž šedé, zapšklé, smutné. Moderní stát USA vyhynul. V tomhle všem se děj točí okolo hlavní hrdinky June, která se nesmířila s novým režimem a rozhodne se najít svou dceru, od které byla odloučena. A v hlavní hrdince bych možná viděl jeden ze dvou nedostatků toho seriálu. I když na jednu stranu podává její představitelka Elisabeth Moss neskutečné výkony, na druhou stranu její nonstop nasraný pohled je kolikrát k nevydržení. Herečka a potažmo postava působí dost nesympaticky. Na jednu stranu jí držíte palce při jejím počínání, neboť nejednou v příběhu riskovala svůj život, na druhou stranu se mi nepodařilo se stoprocentně do postavy vžít, protože si kolikrát o ten malér sama řekla, i když to nebylo nutné. Druhý nedostatek bych považoval za příliš pomalé tempo. To sice přidává na napínavosti a dramatičnosti, ale v některých dílech je to už velmi přehnané, spousta scén naprosto zbytečných, o ničem a kolikrát máte dilema, jestli si chcete pustit další díl nebo ne. Naštěstí děj je natolik silný, že prostě musíte pokračovat. Velké plus bych dal jedné ze záporných postav a to "dozorkyni" u Služebnic Tetě Lýdii. Ve třetí sérii se ve flashbacku objeví její minulost a nastíní, že i ona má svoje city. Ale ten kontrast ženy s fanatickou mateřskou láskou a zároveň bezhlavým středověkým sadistickým sklonům prostě nějak funguje a skvěle se na to dívá. Krom toho, kdo se dívá s dabingem, Zuzana Slavíková odvedla skvělou práci. Obecně zpracování flashbacků, jak se dostali středověcí křesťané k moci, je velmi dobře zpracované. Co nás čeká ve čtvrté sérii, jsem velmi zvědavý. Pokud bude dále gradovat dynamičnost děje, jedině dobře. Třetí sérii jsem shlédl v rozmezí několika dnů. Za nesympatickou hlavní postavu minus 5 %. Za příliš pomalé tempo a zbytečné scény 10 %. Dohromady 85 % a 4 hvězdy. () (méně) (více)

Bogrant

Vzorne vystavaný, vysvietený a vyobliekaný seriál, ktorý aj napriek sexuálnemu podtónu vôbec nie je sexi, skôr je desivý a značne anarchistický a v ktorom sa strieda radosť z minulosti s utópiou prítomnosti. A to všetko je zabalené do naozaj dráždivej atmosféry. Avšak nie je s kým sympatizovať a celé to skákanie z onoho fundamentalizmu tej zvrátenej spoločnosti do akože normálneho života je predsa len mierne kaziace ten pocit nevoľnosti a "tyranie". Tá moderná doba všade naokolo akosi bije do očí. No napriek určitým nedostatkom a ťažšiemu prijatiu v úvode, je to seriál, ktorý stojí aspoň za začiatie. Rozhodne to však nie je šálka kávy pre každého. ()

slovan.mma odpad!

Keď som to pozeral,tak som sa chytal za hlavu.Absolutne nesympaticka asexualna repa, do ktorej by to primerny muž nestrčil,ani keby bola posledná žena na svete.Nelogicky dej, absurdity ako slabo vycvičeni vojaci(dosť nelogické v militariatickej spoločnosti),ktorým nakopava prdel odboj zložený z rôznych sociek.Nenavist voči mužom tečie prúdom na hektolitre.Po pár dieloch som to vypol až kým som ex post nezistil,že ide so sfilmovanu neoficiálnu "bibliu" feministiek.A haaa.Uz to chápem.Prehypeovana sracka. ()

Domitri

Na začátek chci říct, že největším mínusem celého seriálu je hlavní postava. Knihu jsem nečetl, podle zfilmování a povahy některých hlavních postav, si myslim že bude silně zaměřená na feministický názor, který já v životě neakceptuji, díky bohu do seriálu se to až tolik nepřeneslo, kromě pár výjimek v podobě nesnesitelných postav, co si myslí že jsou spasitelé světa a seriál jim k tomu zbytečně dává prostor, aniž by někoho zajímalo že ikdyž prostředí je zcela smyšlené, dovednosti prostých lidí to neumožňují. Každopádně abych nenimral jen do nedostatků, musim říct že velmi originální námět a prostředí a vlastně i politická možnost zrealizování (což je vcelku velmi smutné, díky bohu za demokracii, kde by tohle nikdo ((doufám)) nedovolil) mě fascinuje a postava Sereny Joy Waterfordové mě chytla do fáze, že jsem nad seriálem nezlomil hůl a dokážu překousnout i scény ze kterých běhám naštvaný po pokoji a vymlouvám přítelkyni díru do hlavy o tom jak je to stupidní. Ono vlastně trochu těch emocí při sledování je potřeba, ať jsou pozitivní a nebo negativní. ()

Essential

Season 1: 82% /// Masová hystéria liberálov z Hollywoodu po Trumpovom zvolení pokračuje a dáva plný priebeh svojej psychóze v roku 2017 cez množstvo projektov, medzi inými 5. séria Orange Is The New Black, 13 Reasons Why a The Handmaid's Tale mal byť akýmsi zlatým programom tohto SJW cringe festu, len dámy, páni a všetkých ostatných 72 pohlaví v Hulu si akosi neuvedomujú, že všetko, opakujem VŠETKO, čo sa v tejto fiktívnej sérii odohralo, malo až takmer identickú podobnosť s ich chráneným, obhajovaným a žiaľ veľmi reálnym... Islamom. Tá poprava ukameňovaním na záver by tomu dala ozaj dokonalú bodku. V druhej sérii by sa mohlo trochu viac pritlačiť na pílu. ()

Watchmeni vedou Emmy nominace

Watchmeni vedou Emmy nominace

28.07.2020

Najdou Daredevil a spol. nový domov?

Najdou Daredevil a spol. nový domov?

13.02.2019

Nemusíte být zrovna fanoušky, aby se k vám dostala zpráva, že tři z pěti Marvel/Netflix seriálů jsou mrtvé. Situace okolo Daredevila a zbytku Defenders se vehementně řeší už dlouhé měsíce, a přestože… (více)

75. Zlaté glóby - výsledky

75. Zlaté glóby - výsledky

08.01.2018

V losangeleském hotelu Beverly Hilton byly uděleny 75. Zlaté glóby, kterými Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu oceňuje každý rok nejlepší filmové a televizní počiny. Nejúspěšnějším filmem… (více)