Carnivale

• USA Carnivàle
Drama / Thriller / Mysteriózní
USA, (2003–2005), 20 h 17 min (Minutáž: 44–56 min)

Hudba:

Jeff Beal

Michael J. Anderson, Nick Stahl, Adrienne Barbeau, Patrick Bauchau, Debra Christofferson, Tim DeKay, Cynthia Ettinger, John Fleck, Carla Gallo, Toby Huss (více)

Série(2) / Epizody(24)

Strhující drama odehrávající se ve 30. letech v poušti Velkých rovin.  1934. Pouštní kraj Velkých rovin v Oklahomě. Tohle je poslední velký magický věk. V čase obrovských písečných bouří, děsivého sucha, záplav a epidemií – znamení božího hněvu a předpovědí Apokalypsy – začíná konečné účtování mezi dobrem a zlem. Bitva se odehrává v samém srdci říše zvaná Amerika. A až skončí, lidstvo navždy pochopí, proč se stal zázrak. Dvanáct dílů tohoto dramatického seriálu se odehrává při putování cirkusu pouštní krajinou v Oklahomě a sleduje osudy tajemného osmnáctiletého uprchlíka se skrytými schopnostmi a charismatického misionáře, jejichž cesty se zkříží. Je to doba, kdy je zlo na vzestupu po celém světě, protože velká ekonomická i sociální krize napáchala nenapravitelné škody. Po matčině smrti se Ben Hawkinson, který utekl od gangu, hledaného pro vraždu, přidá k cirkusu. Vede jej tajemný impresário zvaný „Šéf“. Ve společnosti vyděděnců Hawkins náhodou objeví své nadpřirozené schopnosti. Mezitím je metodista Justin Crowe, pastor v kalifornském městečku Mitern, sužován apokalyptickými sny a vizemi. On sám také vládne dlouho potlačovanými mimořádnými schopnostmi. Ben a bratr Justin, oba vytrženi ze svých životů, zjišťují, že svět, který znali, je znovu uvržen do pradávného konfliktu mezi Světlem a Temnotou a oni jsou v této bitvě hlavními hráči. V hlavních rolích hrají: Nick Stahl (V ložnici, Terminátor 3), Clancy Brown (Vykoupení z věznice Sahwshank), Michael J. Anderson (Twin Peaks), Adrienne Barbeau (Útěk z New Yorku), Patrick Bauchau (Cela) a další. (oficiální text distributora)

Judhisthira

Tento dnes už takřka legendární seriál musím doporučit každému fanouškovi tajemných, atmosférických a nejednoznačných příběhů. Carnival má fantasy příběh plný nadpřirozených postav a činů, kde je možné takřka vše. Nechybí mnoho šílených a nepochopitelných scén, které dají bezesporu připomenout některé Lynchovské psychárny nebo také něco ze soudku Stephena Kinga. Nechápavé kroucení a kulení očí je u tohoto dílka na denním pořádku. Když kouknu na herce, tak ti určitě předvádí to nejlepší ze seriálové tvorby a mnoho postav si nejde neoblíbit. U mě vedou perfektní charaktery postaviček jako je osudový chlapec Ben, kterého Nick Stahl zahrál určitě velice slušně a věrohodně, dále srandovní trpaslík Samson, který i přes svůj vzrůst nepostrádá charisma a respekt. Proradný had Lozd a sympaťák Jonesy se taky povedli. A samozřejmě postava bez které by tento seriál nebyl tím čím je a tou je samozřejmě bratr Justin mistrovsky zahraný Clancy Brownem, jehož přerod z čestného kněze na čisté zlo je nezapomenutelný. Krom poutavého a zamotaného příběhu a skvělých postav má seriál silnou filmovou režii s krásnou hudbou. Tento obskurní cirkus doporučuju skalním fanouškům zkouknout vícekrát, divák si všimne poté více detailů a celkové promakanosti. I ta místy zbytečná příběhová linie Felixovy děvkařské rodiny se napodruhé více zalíbí. Napoprvé se určitě většina lidi trošku utopí v místy těžko pochopitelném přiběhů plného mnoha otázek. Škoda, že v několika případech se odpovědí nedočkáme kvuli předčasného zrušení seriálu po 2. řadách. Během 24 dílů je divák svědkem několika neuvěřitelně silných okamžiků. Bez nějakého velkého spoilerování bych uvedl scény, které jsou doslova magické, jako např. záchrana Jonesyho, Justin na kolotoči či Benovy návštěvy u managamentu. Trochu mě mrzí málo využitý potenciál Hacka Scudera, ale i tak jeho poslední vzepření stojí za to. Na závěr se musím souhlasně připojit ke hlášce co tu již mnohokrát padla a to že ten kdo považuje příběh za částečně uzavřený opravdu asi neviděl posledních 10 minut :-)) Jsem přesvědčen, že tvůrci ještě při psaní a natáčení posledních dílů počítali s dalšími řadami. Je to velká škoda, tolik trapných seriálů může mít x řad a toto jedinečné dílo skončí předčasně po 2. řadach. To nebyly peníze nebo co? ()

Humphrey

Ačkoliv mě původně odrazovalo cirkusové prostředí (filmy a seriály z něj z duše nesnáším), tenhle kousek mě vyloženě nadchl. Cirkus nakonec není jediné místo, kde se děj odehrává a postava bratra Justina je prostě dokonalá. A poznámka na okraj: s Twin Peaks tenhle seriál nespojuje jen atmosféra, ale i vhodně umístěný vševědoucí malý velký muž (pan Anderson promine). ()

GzL

Marně přemýšlím jakou ohavnost (včetně sexu s mrtvolou v lesbickém zastoupení) se do tohohle seriálu nepodařilo dostat a často mi dalo velikou práci se neodvrátit. Kdybych tu měl vyjmenovat všechny hnusy, odpornosti, zvrhlosti, kterými je seriál přímo nacpaný musel bych psát hodně, hodně dlouho. Pokud jde o fantasmogorické pohrávání si s křesťanskou vírou, to mnoho užitku asi taky nepřinese, zvláště v dnešní době plné mnohých, ale jen povrchních znalostí a je to asi největší zápor. Nicméně nemohu jinak, volám "Bravo!", tleskám a v naprostém úžasu dávám plný počet bodů. Z věcí veskrze odporných, nestravitelných a zavrženíhodných, vzniklo mistrovské, strhující veledílo, které v seriálové tvorbě nemá obdoby. Nevybavuje se mi žádný seriál, který by se s tímhle, alespoň vzdáleně, mohl srovnávat. ()

anarya

Pořád čekám, že se tam něco pořádného stane a ono nic. No pár okamžiků by se možná našlo, ale to mě dostatečně nepřesvědčilo. Seriál o ničem. (co by mě zaujalo) ()

Mike.o5

Jeden z těch seriálů, kde hltáte díly jeden za druhým. Největší přednosti jsou rozhodně prefektní atmosféra a skvělý vizuál. Bohužel za naprosto spackaný konec tak vynikajicího seriálu dávám hvězdu dolů. Přijde mi, že ten kdo ho neviděl celý má rozhodně větší zažitek, než ten kdo ho dokoukal. ()

VLADEK

Během letošního srpna shlédnuty obě řady za sebou. Na svoji dobu nadprůměrný seriál, ale můj srdcový to nebude a vracet se k němu také nebudu. Vše by se dalo pohodlně vměstnat do jediné 12-dílné řady. ()

kolodej1

já osobně tento seriál po 6. dílu vzdávám, v podstatě nejde o nic jiného, než že je to nuda. Sérii Twin Peaks to nesahá ani po kotníky, takže srovnávání je zcela mimo mísu. Když ani po 6. dílu nejsem zvědavý, jak se budu děj dál vyvíjet, osudy postav jsou mi ukradené, asi nemá smysl v tom pokračovat, byla by to ztráta času ()

bmx6

Jak už jsem někde četl,tak lidé tento seriál často srovnávají se seriálem Twin Peaks.Je tu možná lehký vánek té hutné atmosféry,ale jinak je Carnivale úplně,ale úplně o něčem jiném.Mě se hlavně líbilo to prostředí.Sice všude samá špína,ale ty obleky a luxusní nápad lunaparku mě vskutku dostal.Herecké obsazení je téměř výborné.Zejména Michael J.Anderson-jedna z jeho největších rolí tuším.Teda kromě fanoušků Lynche.Potom mě také potěšila Clea DuVall a nesmím zapomenout na Browna v roli výtečného kněze a Robert Knepper mi také udělal radost.Zkrátka postavy byly velmi dobře vymyšlené.Miloval jsem to mystické,tajemné prostředí.Každou chvíli nějaká nevysvětlitelná otázka.Takže kdo má seriály tohoto typu rád,tak rozhoně neprohloupí.Já ho možná ještě někdy zkouknu :-)to se ještě uvidí.... ()

hufnagel

V minulosti som videl dva diely tohto seriálu,tak som sa k nemu teraz vrátil.Náš celý život mi niekedy pripomína púťovú atrakciu v dobrom slova zmysle.Neustále sa niečim novým dávame ošáliť,aby sme potom nakoniec zistili,že úplne zbytočne.Ten boj dobra a zla tu stále prítomný je a vždy bol,kde stačí moment a človek zmení stranu i ked si to ani neuvedomuje.Do neuveriteľných detailov vyšperkovaný seriál a scenár,ktorý už dnes môžme nazvať jedinečnou klasikou a ostane určite dlho v pamäti.Tá nenápadná hrozivá mystika,na čele s nezabudnuteľným Clancy Brownom. ()

Isobel

Možná vzpomínkový optimismus, ale dle mého je Carnivale nejlepší, mysteriózní seriál vůbec! Navíc vám připomene dobu, kdy jste jako děti, chtěli utéct s cirkusem a ten je pokřivený, tajemný, osudový, biblický, sexy, plný zajímavých figur a oproti Twin Peaks i srozumitelný. ()

jopal odpad!

Grcanica, v ktorej sa v celej prvej serii diali "mimozemske veci", ale realne sa v nej nic zaujimave nestalo. Natahovanie kazdeho dielu bolo ocividne, strata casu! Na druhu seriu s€riem. ()

Kozlowski8

Amerika 30. let, v době hospodářské a sociální krize a kočovný cirkus plný bizarních postaviček - vyděděnců společnosti, putující nehostinnou krajinou jihozápadu USA. Sledujeme příběhy těchto lidiček, jejich vztahy a každodenní boj o existenci, ale hlavně prolínající se příběhy dvou mužů, obdarovaných nadpřirozenými schopnostmi. Cesty obou mužů se zkříží v souboji dobra a zla, temnoty a světla. Carnivale není o příběhu. Je o atmosféře, stylu, snech, vizích, o světě za hranou vědomí, kde je vlastně zápletka nepodstatná, protože vám stejně mnoho neodkryje a spousta otázek zůstane nezodpovězených. Věřím, že pro milovníky mystična může být toto vizuálně a atmosféricky působivé dílo lahůdkou, ale na mne je zde těch nadpřirozených výjevů a souvislostí až příliš. 65 %. ()

Gazzy

Po dvou dílech zatim hodně slibné. Oproti Twin Peaks bez humoru, ale s podobně zvláštní i když temnější atmosférou. ()

jakes

Clancy Brown !!! Clancy Brown !!! Clancy Brown !!! po utnuti po 2.serii som skoro zrusil HBO...lebo ukoncit tak uzasny serial tak nenormalnym cliffhangerom a potom ze pac a pusu...to sa jednoducho nerobi ... hajzli ()

joywork

Schválně jsem do úplného shlédnutí všech dílů nepídil po jakékoli informaci o tomto seriálu, abych nebyl ovlivněn nějakým postojem či názorem ostatních. Nicméně závěr seriálu a následné informace mi potvrdily mnou prezentované stanovisko, že sledování seriálů je pro mne strátou času. A´t je samotný děj jakkoliv mysteriozní, ačkoli je v seriálu napínavě prezentován souboj Dobra a Zla v někdy až biblicky podobných příbězích, herci podali nadprůměrné výkony v krásných lokacích americké přírody, pořád se nemohu zbavit velké pachuti obchodního marketingu a záměrů zadavatele. Na světě je několik obřích TV kanálů, které produkují pořady pro svou TV. Zde mám oprávněný pocit, že obchodní manažeři firmy zadali tvůrcům pokyn, jaký seriál a o čem ho mají natočit. V nedávné době v USA totiž slavily komerční úspěch seriály s velkým obsahem mystiky a tajemna a v různé míře podkresleným duchovním podtextem. A tak tvůrci přišli s podobným tématem, jen v jiných lokacích zasazených do 30-átých let min. století, do pomyslného hrnce odměřili trochu duchovna, porci krimi žánru, trochu vztahových zápletek a celé to umístili do neobvyklého prostředí cirkusu. Dle mého se jedná o výrobu jako v továrně u pásu, jen se u různých seriálů zařazují jiné komponenty dle cílové skupiny diváka a o tom co v seriálu bude rozhodují lidé typu kněze Justina (nevidím tedy vcelku rozdíl mezi Ordinací v Růžové zahradě a jakýmkoliv jiným, u každého byl zvolen jen jiný okruh lidí , potažmo sledovatelů reklam ). Seriál nakonec neměl takový ohlas, jaký byl očekáván, po první řadě se měnili ředitelé i režiséři. Jelikož se sledovanost nezvýšila, po druhé řadě HBO seriál zastavila, i když děj zůstal otevřený. Tímto samozřejmě nepoměřuji kvalitu seriálu samotného, jen mi vadí přístup k divákovi a zcela na povrch vyplouvá fakt, jak tyto produkty management posuzuje - jde především jen o peníze a ne o samotné sdělení a vidím v tom jen kalkul s divákem jako takovým. Příšte již budu střídmější a seriály jako druh pobavení ze svého jídelníčku zcela vynechám. ()

karnát

Neuvěřitelná záležitost. Takhle scénáristicky promyšlený seriál jsem nikdy neviděl ani nikdy neuvidím - v Americe ho diváci nerozdýchali a po první sezóně skončil. Velmi pomalý rozjezd je vykoupený doslova ďábelskou gradací a dokonalým vývojem postav. Bratr Justin je bezkonkurenčně nejlepší seriálový záporák všech dob. ()

J.S.Austen

Tak drahý a odpovídajíce tomu i tak úžasný. Cancellation tohohle dílka byla věčná škoda, pro mě špička v mystery žánru. ()