Emma Woodhouseová (Anya Taylor-Joy) je hezká, chytrá, bohatá a na svou dobu notně emancipovaná. Navíc disponuje velmi zvláštním talentem, schopností svádět dohromady jedince opačného pohlaví a dopravovat je až před oltář. Tedy alespoň si to o sobě začne myslet, když několika mistrovskými tahy provdá svou vychovatelku za bohatého vdovce. Jejím dalším projektem se stane plánované spojení mladičké a naivní Harriet s místním farářem. Přestože Emmin otec (Bill Nighy) ji varuje, aby si nezahrávala, a její přítel z dětství George Knightley se jí snaží vysvětlit, že lásce se poručit nedá, dohazovačka Emma tlačí Harriet do sňatku s knězem silou umanutého Amora. Vše bohužel skončí nezdarem, katastrofou a spoustou prolitých slz, citovým uragánem, v jehož epicentru se ocitne právě Emma, které nezdar rozmetá všechny životní jistoty. Až potom pochopí, že toho pravého si každý musí najít sám a že to hledání paradoxně nemusí být až tak těžké, protože někdy ho můžete mít celý život přímo před očima. Jen nesmíte být slepí. (CinemArt)

Arsenal83

S Gwyneth Paltrow to bolo natočené pred takmer štvrťstoročím a už vtedy mi to liezlo na nervy. Ale na Gwyneth sa ako tak dalo aj pozrieť. Ale keď Emmu hrá herečka Anya Taylor-Joy, tak tá definícia "hezká, chytrá, bohatá" mi nejak nesedí najmä v prvom slove. Ale Angličanom to zrejme stačí. Mega nuda bez vtipu, kde dokonca lesbická Yara Greyjoy z GOT je považovaná za krásavicu. No to mi ho podrž. Alebo radšej nie. ()

classic

„Emma” (slečna) Woodhouse je frekventovanou dohadzovačkou sobášov, a pritom svoj vlastný vzťah absolútne nerieši, akoby aj mohla, keď neustále býva zamestnávaná vybavovaním zoznamiek, a tak tým pádom vznikajú aj pomerne časté nedorozumenia takéhoto druhu: „(Harriet Smith) Ja som si po celý čas myslela, že pán Elton ide po mne, a ten darebák namiesto toho, flirtoval s Vami” ! Koľkokrát i Emma priloží ruku k dielu, čím neumýselne prikladá benzín do ohňa, trebárs s Robertom Martinom to pokafrala, ako sa len pokafrať dalo, no treba podotknúť, že koná i "včasné" nápravy ! A vskutku je veľmi úsmevné sledovať všetky rozpaky okolo postáv, vďaka čomu má snímok svižné tempo, že sa odďaľuje to, k čomu sa speje od samého začiatku, kedy si počas horlivého sledovania nemôžete byť nikdy istí, ako sa línia udalostí bude vyvíjať, i keď jestvuje šanca - všímať si menšie náznaky, ktoré s nami (divákmi) vkusne koketujú ! _ Je to príliš snobské, predstaviteľka Emmy, Anya Taylor-Joy, vystriedala neuveriteľné množstvo pestrofarebných garderób, ba ani som nemal šancu ich všetky porátať, kostýmová dizajnérka - Alexandra Byrne, sa naozaj »vyznamenala« , aký skrýva potenciál ? Je to i výpravné, človek sa popritom akosi nenudí, ale mne osobne to prišlo, ako nasilu, chcené, vypočítavé... Anyu mám rád, no nesadla mi vo svojom parte. Na jedno pozretie - bohato stačí ! Jesenná Autumn de Wilde je asi oveľa väčšia fotografka, než režisérka ?! Extravagantný počin s finálnou bodkou. ()

Marze

Kostýmně vizuálně barokní stránka filmu je úchvatná. Krásná je také práce se světlem. Dialogy jsou nepatrně archaické a vzájemné předávání emocí trochu vázne, takže postavy přestávají být zajímavé. Herci jsou výborní. Původní román si více hrál s dobovými konvencemi. ()

VenDulin85

Emma s tečkou... toto se mi nepíše lehce, každopádně asi takto: Američanka Anya Taylor-Joy byla opravdu nejlepší možná volba pro roli krásné a jemné (a britské!) Emmy? Pokud ano, svět je opravdu v pr..ekérní situaci. Harriet Smith je druhá chodící katastrofa a Miranda Hart nezúročila charakter slečny Batesové ani z poloviny. Pan Knightley, muž, u kterého jsme ve všech předchozích verzích poznali jeho pravé emoce až v závěru, má bohužel v tomto scénáři chovat se jako de... dedostatečně dospělý jedinec, omluvte mou rýmu. Novátorský přístup k původní látce má tady znamenat to, že postavy zhrubly a říkají věci, které se tehdy neříkaly (viz Harriet, vyčítající Emmě, že jen kvůli ní odmítla Roberta Martina + podezřívající, že chce Emma p. Knightleyho pro sebe; Emma lamentující nad nabídkou p. Knightleyho kvůli Harriet; Emma vysvětlující Robertovi Martinovi, že mu způsobila bolest...), tohle zkrátka NE. Na georgiánské době je právě přitažlivé to, že lidé samozřejmě cítili a prožívali, ale z úst už jim pak vycházely cenzurované větné celky, protože... tak to bylo správné a kdyby řekli to, co měli na mysli, nemohli by se ani na sebe podívat do zrcadla. Byli už zkrátka takoví, Jane Austen o tom napsala vtipný příběh, který patří mezi moje nejoblíbenější a mě mrzí, že musím takovému paskvilu dát jen 2 hvězdy: jednu za bohatou výpravu a všechny ty serepetičky a druhou za paní Eltonovou, která jediná byla postavou na svém místě, bravurně ztvárněnou Tanyou Reynolds. ()

Stanislaus

Jelikož jsem již dříve viděl x-krát Praštěnou holku od Amy Heckerling (jedno z mých guilty pleasures), která volně adaptuje Emmu od Jane Austen, tak jsem byl jistým způsobem obeznámen s dějem a tušil/věděl jsem, jak to dopadne. Tento fakt však nebyl vůbec na škodu, protože v tomto případě jde přece jen o přímou adaptaci. Opravdu mě bavil hravý styl vyprávění a všemi barvami laděná výprava a kostýmy. S hereckým obsazením jsem byl vesměs spokojen - Emma nabízí množství rozličných postav - emancipovanou Emmu, jejího hypochondrického otce, nesmělou Harriet, "darcyovského" Knightleyho, ukecanou paní Batesovou či vysmátého kněze Eltona. Příběh pěkně utíká, a i když to v závěru zavání červenou knihovnou, tak to i přesto neurazí díky všudypřítomné úsměvné atmosféře. Slabší čtyři hvězdičky! P.S. Ty pánské límce byly šílené! ()

rikitiki

Román mnohem podrobněji vykresluje Emminu povahu a její motivy, jakož i dalších postav. Snímek si z předlohy hodně vybíral a hodně vypustil. Dosáhnul tak lehce načrtnuté kresby, která je místy lehce ironická. Záměrně snímá v pestrých barvách a dokonalých obrázcích, které znovu zdůrazňují, že jde o umělý, lehce karikovaný svět. Zajímalo by mě, jestli by se to Jane Austen líbilo? I ona si ve svých románech takhle s lidmi a situacemi hrála, a skrytě se jim vysmívala, vždy tak trochu nad věcí, přesto s jistým pochopením. Snímek mě bavil, i jeho způsob pojetí mého nejméně oblíbeného románu od Jane Austen. Téhle Emmě., přespříliš sebevědomé, chybující a nakonec pokorné, se dá fandit. SHRNUTÍ: Kterak prožít drama v dokonalém světě, kde máš vše, co si jen ke štěstí můžeš přát. ()

Necrotongue

Nová Emma. u mě za starší Emmou silně zaostala. Zatímco původní hlavní hrdinka dokázala působit přes svou sebestřednost a bezohlednost i mile, ta nová mi byla po celou dobu dost protivná. Největším zklamáním pro mě ale bylo obsazení; jediným přínosem byl Bill Nighy (který měl hanebně málo prostoru), Anya Taylor- Joy byla pro mě neutrální, ale všichni ostatní mi prostě nesedli. Největším šokem bylo asi obsazení Mii Goth do role Harriet Smith, když ji srovnám s Toni Collette... Taky by mě zajímalo, proč se pan Elton neustále tvářil jako upír, který je už jen kousek od krční tepny své oběti- Drákula hadr. Pro srovnání s filmem z roku 1996 to bylo dobré, ale reprízu si dám asi těžko. ()

Lacike

Doteraz som nevidel žiadnu inú verziu Austenovky o dohadzovačke Emme, ale táto mi pripadal nudná. Postavy nevýrazne. Chémia medzi nimi vôbec nefungovala. Anya Taylor-Joy mám rád, ale do tohto prostredia sa mi nehodila. Jedine Bill Nighy je cool ako vždy, ale je tu strašne málo. Takže celkovo podpriemer. 4/10. ()

zablaga

Rozkošné, ale ako fanúšička Austenovej noviel a filmu s Gwyneth Paltrow, skrátka nemôžem dať plný počet :-) ()

corpsy

Snímky z tohoto obdobia, nie sú môj šálok kávy. Nevyhľadávam, ale ako sa hovorí, po steaku by si občas trebalo dať aj niečo menej tučné. Nie je to typická historická romanca, je to skôr veselohra, kde sa herci skôr pitvoria a nie hrajú. Knihu som nečítal, iné filmové verzie nevidel. A tak som si to užil ako komédiu, ktorá občas zabrdne až do paródie. ()

zdepapepa

Klasická "austenovka" se vším, co k tomu (zřejmě) patří - kvalitně zvolené prostředí, promakané kostýmy, zde i velmi hezky dobarveno osvětlením (aneb svíčky, kam se podíváš), zkrátka typicky esteticky zvládnuto. Bohužel však pro mě Emma. postrádala nějaký prvek, který by ji povýšil nad průměr. Za zmínku stojí tanec Emmy a pana Knightleyho, při kterém by se napětí dalo krájet. Někdo by mohl namítnout, že je to zcela bez emocí (viz obličeje), volba střihů, oční (i jiný) kontakt zúčastněných a děj však mluví zcela jasně o opaku. Herecky nejlépe vyšly (mně) neznámé tváře postav Emmy, pana Knightleyho, pana Eltona (ten se občas svou energií zdá být převtělením pana Bingleyho z Pýchy a Předsudku) a Harriet. Zbytek byl nevýrazný a bez chuti v čele s "Bobby" Martinem, kterého kdybych měl poznat v klasické policejní lineup (rekognice, identifikace pachatele svědkem), asi bych s tím měl velký problém. ()

Vxxx

Neznám předlohu, takže nemůžu hodnotit, zda se jedná o dobré zpracování. Jako film mě to ale nezaujalo. Všechny hlavní postavy jsou nesympatické, celý film působí velice jednotvárně a prostě je film takový neslaný nemastný. Opravdu mě to vůbec nebavilo. 1* ()

PP66

Hezká romanťárna, která nezůstává jen na povrchu, ale jemně se snaží vystihnout i povahy aktérů a jejich vztahové nitky... za mě 3,5 hvězdy... ()

kajas

Co se týče adaptací knížek Jane Austenové, jedná se většinou o kostýmní romantická dramata s působivou výpravou a velmi slušnými výkony od spolehlivých hereckých es. Tvůrci "Emmy.", zejména asi její scenáristka, se vydali trochu odlišnou cestou. Nečetla jsem sice knižní předlohu, ani jsem neviděla některé ze starších provedení, ale skoro bych dala ruku do ohně za to, že nejsou tak komediálně laděné jako právě tento film. Hodně tomu napomáhá herecký projev všech zúčastněných, protože třeba takový Bill Nighy jako Emmin tatínek může hrát klidně jenom očima a vy byste se skoro váleli smíchy po podlaze. Scény s ním, i když jich není mnoho, patří k těm nejkomičtějším v celém filmu. Pochválit musím stejně jako u jiných austenovek také krásné kostýmy a výpravu. Měla jsem ale trochu problém s představiteli zásadnějších mužských rolí čili Emminých nápadníků, určitě bych zvolila někoho výraznějšího a charismatičtějšího. V každém případě jsem výsledkem mile překvapena. ()

Vědma

Oceňuji snahu o ozvláštnění klasické látky, i když někdy to bylo opravdu přes čáru. Problém mám i s obsazením pana Knightleyho. Bylo to takové rozlítané. Ale byly tu i momenty lepší než v adaptaci s Gwyneth. Ta se mi celkové líbila víc, ale toto bylo originálnější a výtvarně krásné. ()

Petrasuvicka

Tohle bylo tak ukázkově o ničem. Pointa neustále někam unikala, ostatně není divu, protože kdovíjak nosná taky nebyla. Teď k pozitivům - výprava, kostýmy, barevnost a taková jako by živost jednotlivých obrazů. To byla pecka. Ale jinak promarněné dvě hodiny. ()

M.i.k.e

nejsem úplně cílovka knižek Jane Austen a jejích adaptací,nicméně tu a tam se mi nějaká i celkem líbila (Pýcha a předsudek).Emma ovšem není ten případ a bavit mě přestala už asi po dvaceti minutách.Na nezáživnosti má velký podíl nejen tuctový příběh,ale hlavně ne dobře zvolené obsazení,kdy naprostá většina z něj postrádá byť jen špetku charismatu a jedinou opravdu sympatickou postavou je tak Bill Nighy.Solidní výprava a hezké kostýmy to prostě nezachrání.Navíc u podobného filmu je to tak nějak samozřejmost...40% ()

Aljak

Keď tak nad tým premýšľam, tak Jane Austen bola taká predchodkyňa súčasných telenoviel - teda aspoň čo sa týka schémy vývoja postáv a ich medziľudských vzťahov. Ale to samozrejme nemyslím v negatívnom zmysle slova, práve naopak - mne sa to páči! Emmu som síce nečítal, ale tento film sám o sebe bol vcelku vydarený. Samozrejme, u mňa nad všetkým ostatným vynikla najmä okúzľujúca výprava a atmosféra georgánskieho obdobia začiatku 19.storočia. Kulisy, kostýmy, masky, scenérie - všetko skutočne vydarené. Čo sa týka dejovej línie, tak tá v podstate nijako extra nezaostávala a mám pocit, že táto zápletka a celá tá variácia rôznych vzťahov (na podklade intríg, manipulácie a žiarlivosti) sa mi páčila ešte viac ako "kultová" klasika Pride & Prejudice. Výber herečky, ktorá hrala Emmu, sa mi moc nepozdával, ale aspoň to boli neokukané tváre (to je v podstate plus). 4* ()

Streeper

První film s Gwyneth jsem neviděla, takže nemám s čím porovnávat, ale musím říct, že jsem od toho moc nečekala. Ani samotná kniha od Jane Austenové mě nebavila a značím jí jako nejméně oblíbenou knihu od této autorky. Z filmu jsem měla stejný pocit jako z knihy, je tam příliš mnoho postav a i ze začátku je těžké se zorientovat a vybavit si kdo je kdo a o kom se zrovna mluví. Stejně jako v knize. Taky musím říct, že Anya Taylor-Joy mi je jako herečka velmi nesympatická a vůbec se mi nelíbí. Zatím jsem si k ní nenašla vůbec cestu, třeba se to zlepší, tím, že je teď vidět skoro všude. Atmosféra filmu je ale krásná, stejně tak jako dobové kostýmy a vcelku se povedlo i obsazení. Ale příběhově mě to prostě nezaujalo, stejně jako v knize. ()

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly