Malý pitaval z velkého města

• angličtina Minor Tales of Crime from a Major City
TV spot 13
Československo, (1982–1986), 14 h 8 min (Minutáž: 49–63 min)

Režie:

Jaroslav Dudek

Scénář:

Jaroslav Dietl

Jiří Krampol, Ladislav Frej st., Michal Pešek, Pavel Zedníček, Josef Abrhám, Svatopluk Skopal, Jan Faltýnek, Vlastimil Hašek, Vlastimil Zavřel (více)

Epizody(15)

Na televizní obrazovku se vrací detektivní seriál Malý pitaval z velkého města podle scénáře Jaroslava Dietla v režii Jaroslava Dudka se známými a populárními herci. Opět se budete moci setkávat s partou pražských kriminalistů, kteří pátrají po pachatelích drobných i těch nejzávažnějších zločinů. U některých případů jim jde vše s úsměvem, u jiných do smíchu není nikomu, ani těm nejotrlejším. Skvělé herecké obsazení zajistí příjemnou zábavu i po letech. Vedoucím kriminalistického týmu je náčelník Břetislav Kubát (Ladislav Frej) a jeho podřízenými Rudolf Pekař (Vlastimil Hašek), Libor Krejcárek (Jiří Krampol), Kamil Hamřík (Pavel Zedníček) a nejmladší vyšetřovatel Jiří Otradovec (Michal Pešek). (Česká televize)

karnifex

Většina policajtů je tady tak nesympatická, že jim člověk prostě fandit nemůže. Jedinou výjimkou byl pro mě Josef Abrhám - toho jsem až litoval, že musí pracovat s takovou sebrankou! Jinak jsem přesvědčený, že tento seriál ukazuje odpudivost normalizace mnohem účinněji, než se o to pokoušejí přihlouplé antikomunistické agitky, které vznikaly (a stále vznikají) v polistopadové éře - ty slouží spíše jako svědectví o své vlastní době. ()

DAJAAAA

Technická stránka seriálu je slabší, scénář už je daleko lepší,ale nezaměnitelný, skvělý disco, founky soundtrack Ladislava Štaidla je prostě skvělý. Nemůžu ohodnotit jinak než 4. ()

Kontryhelka

Pěkně zpracovaný retro policejní seriál. Výborné epizody,každá specifická. Pěkně vykreslené vyšetřování a mravenčí práce příslušníků VB. Ukázka toho,že i v dobách bez počítačů a mobilů si lidé vždycky uměli poradit - protože museli - a pachatele vždycky nebo ve většině případů dopadli. ()

Amalberga

Jak vidím, řada lidí je silně zaujatá proti komunistickým seriálům. Asi nejvíc vtipné mi přijde, že seriál jako celek má hodnocení pod sedmdesát procent, ale jednotlivé díly mají hodnocení vyšší než sedmdesát procent. Přitom řada z nich je skvělá, když vezmeme v úvahu, že skutečné televizní seriály se u nás začaly točit později než v západních zemích a scénáristé měli v cenzurovaném státě těžší práci. Nejvíc ale musím ocenit herce, kteří většinou hrají výborně, s dnešní dobou a dnešními seriály se to srovnat nedá. ()

fooggyy7

Hodně primitivní seriál z hlediska filmového a taky z hlediska odborného-policejního. Nechte shlédnout seriál starému policistovi a vysměje se vám do ksichtu. Já to udělal Flankere ()

De Large

Takmer všetky časti Malého pitavala sa točili podľa skutočných udalostí. A podľa skutočných kriminalistov s ktorými som mal možnosť hovoriť, aj priebeh vyšetrovaní zodpovedal na 90 percent skutočnosti. Myslím, že žiadna časť nie je extra slabá, práve naopak, seriál si udržuje dosť vysoký štandard. Ale predsa len, scenár 10. časti - "Autorka detektívnych príbehov" sa podaril skutočne skvele. Tento seriál, ako aj mnohé iné zo socializmu treba chápať očami tej doby, dnešný divák, ktorý socializmus nezažil nedokáže pochopiť ten "pach a patinu" rétoriky tej doby, vyšetrovania, či technických možností polície. ()

radarus

Na mnoha filmových diskuzích se vedou spory o nejlepší automobilovou honičku v dějinách filmu. Já si vždy myslel, že ta nej se odehrává ve filmu Bullitův případ v San Franciscu, kde se utkají Mustang GT 390 proti Dodge Charger. Myslel. Až do doby, než jsem shlédl seriál Malý pitaval z velkého města. Ten seriál je naprosto geniální po všech stránkách. Ovšem automobilová honička v jednom z dílů předčí veškerá očekávání. Použití silného vozu Škoda 105, nebo snad dokonce 120 se jeví jako promyšlený tah režiséra. Už jen počáteční start silného agregátu z AZNP Mladá Boleslav vás patřičně naladí. Buďte si jisti, že brambůrky, či buráky vám vypadnou z pravačky a vy už jen s rozšířenými zornicemi budete přilepeni k obrazovkám. Brutální výjezd z garáže musí každého přibít do křesla. Jirka Krampol v roli poručíka Krejcárka neváhá a pouští se spolu s civilním motocyklistou do nebezpečné akce. Následuje totiž šílená honička v ulicích, kde si to rozdá již zmíněná Schade ze superbikem Jawa. Dokonce i v tandemu je motocykl tak výkonný, že Škodovka mu nedokáže ujet. V čele zůstává pouze díky vrcholnému řidičskému umění řidiče. Akční detailní záběry na rychle se točící kola ve smyku a drifty, prostřídané detaily na práci nohou s pedály a šaltrpákou nemohou žádného motoristu nechat chladným. Vše famózně podbarvuje dramatická hudba Ládi Štaidla. Srdce každého fandy silných strojů se pořádně rozbuší ve chvíli, kdy se do akce připojí žlutobílá limuzína Volha. Její VB siréna vhodně zvukově doplňuje již zmíněnou hudební kulisu. Nechybí ani poměrně drsný střet Škody s chodcem. Upozorňuji, že záběry jsou jen pro silné povahy. Oddychnete si až ve chvíli, kdy jeden z příslušníků z VB Volhy se kvalifikovaně zraněného ujímá. Kamery ale opět sledují zběsilou honičku. Skvělý střih nám poskytne rychlý sled akčních záběrů. Ve chvíli, kdy to opravdu vypadá na to, že řidič kradené Škodovky unikne, honička končí. Šofér bohužel nezvládá poslední smyk a potupně zatavuje nárazem do hovnocucu Praga V3S. Ač celkové poškození vozu tomu nenapovídá, absence jakýchkoliv bezpečnostních prvků způsobuje i definitivní konec šoférova života. Shlédnutí této akce téměř zastavilo i mé srdce, proto podívanou doporučuji jen silnějším povahám. Přeji příjemnou zábavu ()

Le6n

Cokolvek je lepsie nez americky vyblitiny stylu CSI. Tie su zivotu asi tak vzdialene ako Beverly Hills 90210. Ja mam tie stare CS serialy rad, maju mozno mensi spad, ale su mi omnoho prijemnejsie, nez sucasna produkcia. ()

pájap

no já myslim,že pokud je seriál podle skutečných kriminálních případů tak je to úplně někde jinde než když si ho někdo někde vycucá z prstu.všem kteří nezažili dobu vzniku bych řekl že takhle to tu prostě chodilo.meloucháři,fronta na pomeranče atd.jojo...to je let.a vážně se někomu zdá vražda jako nuda??? ()

filiperros

vcelku nesnáším tento seriál, je pravda, že dokáže unudit k smrti. Jednu hvězdičku dávám za přesvědčivého Vlastimila Haška, jednu za to, že občas tam přece jen se světlá chvilka najde. Ale jen opbčas. ()

Sidder

Achjo, já vás děcka fakt nechápu. Je mi jasné, že Kobra 11 je prostě pecka, vybuchují tam auta, je tam skvělý superhrdina Semir co střídá parťáky jako na běžícím páse a ty třeskutě vtipné fórky že člověku prostě zvednou náladu, ale pro mně jsou tohle všecho atributy ,,pohádkové kriminálky'', (němci snad ani jiné točit neumějí) no a když chci pohádku, tak to si radši už pustím Žraločáka a Lávovku, na kterých je tady nakydáno ještě mnohem víc hnoje než na Pitavalu. Ano, není to dokonalý seriál, kdyby se mně někdo ptal, tak mu z fleku řeknu že vidět Čmaňu investigativně pátrat by mi asi solidně rozkmitalko bránici, ale tady to zvládá přijatelným způsobem, navzdory tomu že v jedné, zdejšími komentáři, hmm..., no asi nakonec právem EXkomunikované kriminálce je už opravdu lehce komický, ale to mají spíš na triku scénáristi. (ševče, ševče, proč ses jen toho kopyta pustil?). Při slednování Pitavalu mi ale neustále visel nad hlavou velký otazník - Co tam sakra dělá Krampol, který má v podstatě dvě herecké pohohy - ,,frajírek rádoby nad věcí'' a nebo ,,rádobyvtipný blbec k pohledání" (kde jsou ty časy, v nichž měl ,,jeho'' humor úroveň, protože ho dělal spolu s Šimkem...). I bez znalosti zdejšího hodnocení jsem byl pevně rozhodnutý o tom svém s prvním záverečným titulkem. Možná že s dalšími epizodami přijde změna, ale zatím jdu do plných. Sympatičtí herci, (no jo, Krampol by si zasloužil stejný osud jako Expozitura) až na výjimky uvěřitelný scénář a skvělá hudba. PS pro škarohlídy: Uvědomte si, prosím, kolik procent zde obdržela již zmiňovaná Kobra 11 a zkuste to srovnat s hodnocením Malého pitavalu z velkého města. Slyšíte jak to skřípe? Já pro ten otravný zvuk možná prožiju další bezesnou noc. ()

Saprofag

Strčím sejra s kedrem do šuplete a jdu vyšetřovat. Nebude to vůbec jednoduché, protože to je hlavně mravenčí práce a to je dost nůďo. Samozřejumě že ne každej případ je zajímavej, takže někdy je to prostě jen to nůdo. Někdy je případ trošku zajímavější, takže už to není takový nůďo. Není to vůbec současné a já když se nad tím u telvize pozastavím, tak se docela dobře pobavím. Na chvilku :). ()

Eisenmann odpad!

Absolutně geniální podívaná pro zvrhlé milovníky práce socialisticky uvědomělých kriminalistů, kteří spolupracují až rodinným stylem a vždy všechno zdárně vyřeší, nic pro vás, kteří jste dekadentními kapitalisty... ()

731033099

komunističtí soudruzi z 80 let pátrají po komunistických pachatelích drobných i těch nejzávažnejších zločinu založených na skutečných událostí z humornou nadsázkou _Topič Lipský...feták Preis_ PAN KRAMPOL MĚ BAVIL :))))))))))) ()