Malý pitaval z velkého města

• angličtina Minor Tales of Crime from a Major City
TV spot 10
Československo, (1982–1986), 14 h 8 min (Minutáž: 49–63 min)

Režie:

Jaroslav Dudek

Scénář:

Jaroslav Dietl

Jiří Krampol, Ladislav Frej st., Michal Pešek, Pavel Zedníček, Josef Abrhám, Svatopluk Skopal, Jan Faltýnek, Vlastimil Hašek, Vlastimil Zavřel (více)

Epizody(15)

Na televizní obrazovku se vrací detektivní seriál Malý pitaval z velkého města podle scénáře Jaroslava Dietla v režii Jaroslava Dudka se známými a populárními herci. Opět se budete moci setkávat s partou pražských kriminalistů, kteří pátrají po pachatelích drobných i těch nejzávažnějších zločinů. U některých případů jim jde vše s úsměvem, u jiných do smíchu není nikomu, ani těm nejotrlejším. Skvělé herecké obsazení zajistí příjemnou zábavu i po letech. Vedoucím kriminalistického týmu je náčelník Břetislav Kubát (Ladislav Frej) a jeho podřízenými Rudolf Pekař (Vlastimil Hašek), Libor Krejcárek (Jiří Krampol), Kamil Hamřík (Pavel Zedníček) a nejmladší vyšetřovatel Jiří Otradovec (Michal Pešek). (Česká televize)

cachanell

Kdysi jsem se na seriál koukala, detektivka - moderní se zajímavými herci. Dnes to nějak nechápu. A předpokládám, že mé děti už se na toto dílko ani nepodívají. Pro ně bude pomalé, nechápající se slabým dějem. Ale tak už jde doba dopředu a my požadujeme čím dál akčnější a nabitější děj. Kdysi nám to stačilo.... ()

Godlieb

Jeden ze slabších seriálů doby předrevoluční. Realističtější a méně agitační než 30 případů majora Zemana, bohužel nepříliš dobře zrežírováno a některé díly mají i velmi slabý scénář na němž je vidět, že tvůrci si příliš netykali s policekní praxí (to vím, pocházím totiž z "policajtské" rodiny) což je ve světle kvalitního hereckého obsazení trochu škoda. Škoda že mi většina z policistů nebyla sympatická, Krampolova postava se trochu snažila dělat Belmonda (což jen potporoval ten hlas), Zedníček byl spíše nevýrazný, jedině Vlatimil Hašek mě dokázal místy oslovit. Souhlasím s názorem, že první tři díly patřily spíše k těm slabým, 5. díl s nádechem akce byl spíše k smíchu a celkově do tempa a stylu seriálu příliš nezapadal, teprve Jiří Bartoška v tom 6. mě zaujal, byť nedostal příliš prostoru ukázat svůj talent, úplně nejlepší pak byl díl s Rudolfem Hrušínským jako vyžilým kasařem, který se do posledního dechu drží svých zásad aby nakonec zjistil, že jej zradila právě ta, jíž se snažil nejvíce chránit. Konečné hodnocení je složité, v konkurenci zahraničních seriálů podobného žánru té doby je hodně znát mnohem méně peněz a nezkušenost tvůrců, svázaných navíc tvrdými směrnicemi co ještě mohou a co nesmějí použít nebo říct. Nezažil jsem tu dobu a těžko říci jak se na to tenkrát lidé dívali, ale já prostě mnohem raději do přehrávače dávám Profesionály nebo New Avengers (miluju Doylea, Bodieho, Ford Capri III a Patricka Macneeho s buřinkou). Já hodnotím emocemi, a bohužel, tento seriál mi přes své kvality (i nekvality, těch je bohužel mnohem víc) k srdci příliš nepřirostl. Zuby nehty jsem se přinutil dát tři hvězdičky, každou za jednoho dobrého herce (Hašek, Bartoška, Hrušínský). ()

MaroCR

Prostě průměr v téměř pravém smyslu toho slova (55%). Nic oslnivého, ale pořád koukatelnější než "detektivky" formátu CSI... ()

Picour

Pitaval je legenda. Nutno podotknout, že od doby vzniku se na potencionálně lepší detektivní seriál čeká. Rozpačitá Kriminálka Staré město a americký kopírák Kriminálka Anděl je kvalit nedosahují, byť jak už to bývá, kvalita jednotlivých dílů kolísá. První řada (1.-9.) je o třídu výš než druhá série (zejména odklon od detektivky ke krimižánru je až příliš velký). "Ahoj dědku, já se u tebe zase někdy zastavím!" ()

JARDAHONDA

Detektivní příběhy,které vyšetřuje pražský kriminalistický tým veřejné bezpečnosti 80 let. Řešení vražd,loupeží a dalších kriminálních činů,které se opravdu staly... *** ()

clubland

Náhodou celkom zábavný seriál, aj keď dosť mimo reality. V časoch nedávno minulých som mu ako malý chalan nerozumel a nebavil ma. Ale teraz som si ho pozrel s radosťou a celkom ma to bavilo ;) ()

Junis07

Je docela sympatické, že z tohohle seriálu nestříká prvoplánově skoro žádná ideologie, je to pojaté dost technicky - zkrátka reálné možnosti skutečných lidí v tehdejší době - asi tolik ve zkratce. A k tomu navíc jednotlivé charaktery postav, které jsou pěkně propracované, prostě k těm jednotlivým typům jejich představitelů tak nějak sedí a jsou uvěřitelní. Mimochodem - vy všichni rejpalové - co vy víte o tehdejších způsobech policejní práce na kriminálních (nikoli politických) případech? Pusťte si radši Kriminálku Miami nebo podobný současný "skvost", kde není reality ani co by se za nehet vešlo. Tohle sice není kdovíjaký kasovní trhák, ale taky to není nalakovaná pohádka o něčem, co nebylo. Zajímavý komentář: Ivoshek, flanker.27. ()

bratr_jezek

Na motivy běžných případů se ukazuje mnohdy mravenčí práce policie, kdy případ sice řeší jeden kriminalista, lae je nucen spoléhat i na rady či pomoc kolegů (takže žádný neomilný Colombo či až supermansky dokonalý Sherlock Holmes). ()

tulikt

Srovnávat tento krimi-seriál s majorem zemanem, není na místě. De-facto je to dobový verbovací medailonek pro mladé, potenciální "esenbáky" to je na první pohled evidentní, což seriál činí šíleně neobjektivním místy až zjednodušeně, směšně lživým. Zápletky jednotlivých případů jsou průměrné a staví toto dílko hodně pod čáru, naproti tomu stojí však fakt, že pitaval je jeden z mála seriálů zabývající se přímo kriminální tématikou s takto brilantním hereckým obsazením, a to si myslím že je relativně dost silný argument pro **** hvězdičky. Zkrátka pokud si chci pustit slušnější "socialistickou kriminálku" nemám jinou možnost než sáhnout po pitavalovi, nebo zemanovi, bohužel. A dávat tomuto seriálu hodnocení typu odpad, popř, 1 hvězdičku (jen pro to, že tehdy nebylo filmaři zvládnuto víc kvalitnějších kriminálek s lepším obsazením), si myslím že už to nezlepší. ()

eexDon

Für mich - 60%, - /už hodně staré, překonané, někdy trapné/, + /některé příběhy se moc nepovedly, ale většina šla, asi jediný krimi seriál, jenž znám, kde není policejni stanice jenom šéf + 2 vyšetřovatelé - hlavní postavy seriálu, ale celá parta prochází všemi epizodami a je vidět v každém díle, nevypaří se pro potřeby 1 dílu s hlavním 1 poldou/, hodnocení - lehce nadprůměrná socialistická kriminálka se sympatickou partou, takový televizní evergreen ()

huspenina33

Jooooo Jiřiček, ten snažil, ale Rudla Pekař mu to vždy nandal. Miluju díl EXOTI, kde Augusta chce papouškům zakroutit krky :-))) Břéťa byl taky vždy na svém místě a kluci z města na ně neměli ()

Pimburger

Je pravda, že některé případy vyznívají vzhledem k druhu a způsobu kriminality v 21. století dost směšně, banálně a trapně a dnešní policie by to místo volání kriminálky shodila na přestupek, ale některé díly jsou dost akční i na normalizovanou ČSSR, viz např. Benjamínci nebo Muž s punčochou a další. Navíc mi, ač to tu většině přijde nudný, mně učarovává právě to "reálný" vyšetřování, kde detektivové pachatele nevypátrají po tom, co v místnosti změří sílu jeho prdů, ale musí mluvit s lidmi, skládat indície a hlavně dělají chyby. A to je také důvod, proč uspěly i Případy 1. oddělení. Nebaví mě koukat na kraviny, kde policie k vypátrání vraha používá družice, všechno zjistí z databází a k sebrání superinteligentního pachatele používá 200 speciálně vycvičených svalovců a zničí celé město, aby se s pachatelem nakonec stejně utkal na střeše mrakodrapu jeden z vyšetřovacího týmu, který má shodou okolností výcvik v tý nejspeciálnější jednotce, v který sloužil, když si dodělával svůj druhej doktorát a první profesůru. Sorry, ale to už raději Rudlu, co nemá rád zbraně...:-) Za to, že je tenhle seriál tak podhodnocený, za to, že je tam málo soudruhů, za to, že všechny kriminálky od Anděla po Ňůjork jsou sračky a za to, že už vím, jak zabezpečit výlohu, aby mi nikdo nevykradl kasu, dávám plný počet. 56% si tohle opravdu nezaslouží. ()

Michel24

Tento seriál rozhodně není ideologicky tak znehodnocený jako major Zeman. Je aktuální ve své době a rychle stárne. Dnes se můžeme smát, když obvoďáci pražské VB se například snaží dopadnout falešného aranžéra nebo mileneckou dvojici šéfa a jeho sekretářky, kteří stojí za podvody s přidělováním bytů. Trochu jiný už je případ chlápka, který se snaží zamaskovat nehodu, při které zabil cyklistu, přelakováním auta. Nebo epizoda s lupičem v podání Ondřeje Pavelky, který s pistolí přepadá pumpy není od dnešní reality tak daleko. Místy je děj trochu nudný nebo zdlouhavý. Ale stejně 60% určitě. ()

smutnySermir

driv se mi to moc nelibilo, ale asi starnu - atmosfera super, patnact deka sunkovyho s dvema rohlikama si v praci do supliku BOHUZEL nedavam ()

StarFsh

Seriál sa snažil priblížiť prácu kriminálky za totáča. Myslím, že sa to miestami celkom podarilo. To, čo však z tohoto seriálu robí mierne nadpriemerný kúsok je skvelá hudba Ladislava Štajdla. ()

pyromantik

Ako dieťa a teenager som sa tomuto seriálu vysmieval a pripadal mi trápny. Hold, človek dospieva a vyzrieva. Dnes (mám 42) mi už v záplave postsocialistickej a súčasnej odbrzdenej filmárčiny pripadá pitaval ako liečivý a upokojujúci balzam na moju krimimilovnícku dušu. Áno, som trochu sentimentálny a rád spomínam na doby minulé, ale na druhej strane, nežerem všetko. Naopak, som dosť vyberavý. To, že aj dnes vznikne taký seriál ako sú Prípady 1. oddelení (ktorý v náznakoch a postavách odkazuje na pitavala ale dokonca aj na Hříšní lidi města pražského) prijímam s nefalšovaným nadšením. Ale späť k pitavalu. Jednotlivé epizódy tohoto nenápadného krimi skvostu sú krásne odstupňované od tých najzávažnejších vrážd až po banálne krádeže, herecké obsadenie je vynikajúce- neviem si predstaviť lepšie, závažné chvíle sú nenásilne pretkané roztomilým humorom, všetko do seba skvele zapadá a dej je stále zaujímavý. Žiadny iný krimi/detektívny seriál nepoukazuje tak pravdivo na to, aká zložitá, zdĺhavá a vytrvalá mravčia práca je potrebná na odhalenie páchateľa. Proste na svoju dobu adekvátny a výborný seriál, pri ktorom vždy rád relaxujem. Možno sa budete diviť, ale ja som každý diel videl asi 10x a kedykoľvek si ho pozriem znovu. ()