Malý pitaval z velkého města

• angličtina Minor Tales of Crime from a Major City
TV spot 6
Československo, (1982–1986), 14 h 8 min (Minutáž: 49–63 min)

Režie:

Jaroslav Dudek

Scénář:

Jaroslav Dietl

Jiří Krampol, Ladislav Frej st., Michal Pešek, Pavel Zedníček, Josef Abrhám, Svatopluk Skopal, Jan Faltýnek, Vlastimil Hašek, Vlastimil Zavřel (více)

Epizody(15)

Na televizní obrazovku se vrací detektivní seriál Malý pitaval z velkého města podle scénáře Jaroslava Dietla v režii Jaroslava Dudka se známými a populárními herci. Opět se budete moci setkávat s partou pražských kriminalistů, kteří pátrají po pachatelích drobných i těch nejzávažnějších zločinů. U některých případů jim jde vše s úsměvem, u jiných do smíchu není nikomu, ani těm nejotrlejším. Skvělé herecké obsazení zajistí příjemnou zábavu i po letech. Vedoucím kriminalistického týmu je náčelník Břetislav Kubát (Ladislav Frej) a jeho podřízenými Rudolf Pekař (Vlastimil Hašek), Libor Krejcárek (Jiří Krampol), Kamil Hamřík (Pavel Zedníček) a nejmladší vyšetřovatel Jiří Otradovec (Michal Pešek). (Česká televize)

ForzaJuve

Celkem kvalitní podívaná z naší socialistické seriálové tvorby. S odstupem čtvrtstoletí je to zároveň i částečná komedie, zvlášť ve srovnání s americkými kriminálkami dneška (myšleno nikoliv z hlediska perzonálního, ale hlavně z hlediska materiálního zabezpečení) a také ve srovnání s tím, co se tehdy také řešilo. ()

cici24

Tento seriál mi vůbec nevadí, když ho dávají v televizi, tak se na něj občas mrknu....je celkem dobře zpracovaný a blíží se nejvíc opravdovému vyšetřování...v této době jsem pumpování americkými vyšetřovateli, kteří používají nejmodernější techniku, tak tento starší seriál může působit směšně....opět komunistickou agitku bych do toho nemontoval... ()

Chase

Na seriál si pamatuju z dětství kdy jsem ho sledoval a tak když jsem teď obdržel parádní rýmu a ležel jsem pár dní doma, řekl jsem si, že si tenhle výtvor připomenu. A musím přiznat, že pár díly jsem byl mile překvapen. V dnešní době kdy "detektivní" seriál znamená přehled klipoidních střihů na mikrodetaily buněk krve na látce byly případy s vykradenou prodejnou zeleniny("A nevšiml jste si něčeho?" "Jestli jsem si něčeho nevšiml? Ráno přivezli banány a pomeranče pane a to je fofr, to nevíte kam dřív") příjemnou změnou. Jako fandu historie mě bavilo pozorovat Prahu za totáče a odhalovat mně známá místa ukrytá pod nánosem špíny a šedi, jako fandu do aut mě bavilo koukat na volhy, škodovky, žiguly a jiná vozítka ukrytá pod nánosem špíny a šedi... Spolek sympatickej (až na Jiříčka, kterej prostě neumí). Takže na ubití pár hodin dobrý. Jen dodám, že dobu kdy spatřit zelenou uniformu znamenalo dostat přes držku jsem naštěstí nezažil (resp. jen okrajově), takže nejsem přímo poznamenán dobou, ale i tak jsem byl rád, že se tam těch zeleňáků nevyskytovalo moc. ()

aranek

Podívám-li se občas na díl z tohoto seriálu, který jsem jako malý kluk vyloženě hltal :), uvědomuju si, co mi chybí na dnešních detektivkách. Realističnost prostředí (hitechu jsem už přesycen), nesentimentální dialogy (normální chlapi neřeší "vztahy", ale "kočky"), nepřítomnost zbytečných vedlejších dějových linií a pomalá, ba líná kamera. Některé díly jsou pravda poněkud průhledné, ale to lze odpustit. Zajímavé jsou z nostalgického pohledu i socialistické reálie. Hvězdička navíc za správné řízky - Břetislava Kubáta a Kamila Hamříka (Ladislav Frej a Pavel Zedníček). ()

peeko

Dobrý kriminální seriál pěkně postaru. Žádné mobily, počítače, přehnané přestřelky, zběsilé honičky a nesmrtelní hrdinové. Vše pěkně zdlouhavě, důkladně a snad i pravdivě. Howg ()

Vladosik

U policistů poměrně kladně hodnocený seriál, protože zobrazuje snad nejlépe, jak vypadá skutečně práce kriminalistů - porady, postupy, výslechy, atd. Není to dokonalé, to ve filmu/seriálu ani nemůže nikdy být, ale zde je to asi nejpodobnější. ()

Mtytjouda

Nikdy mě tento seriál neurážel a asi nikdy nebude ... Nikdy nemě žádné zajímavé zápletky, ale má to, co by každá průměrná detektivní série měla mít ... Trocha akce, napětí a zajímavé rozuzlení ;-) ... Vždycky se mi líbil Pavel Zedníček ;-) ()

ALchemik

Chce to trochu nadhled a přejít ty normalizační klišé, odpustit Zedníčkovi trapné bonmoty a jsou tu zakonzervovaná osmdesátá léta jako vyšitá...Spousta vizuálních vzpomínek na mládí a hlavně koukatelné příběhy, které po hodně letech zasunutých v podvědomí prostě pořád fungují. ()

johny1913

Trochu na protest proti zdejšímu hodnocení. Pod 60% tento seriál určitě není. I když mladší ročník, tak na Pitavala kouknu raději než na "akční" CSI.. +plus+: uvěřitelnost děje a a nejspíš i věrnost vyšetřování, Vlastimil Hašek, nostalgie, znělka a popravdě i celkem snaha o apolitičnost (na mě to tedy tak působí) -minus-: místy nuda ()

LencaN

No a co, že je to natočené za komunistů. Jsem ráda, že jsem režim zažila jenom rok, takže skoro jakoby ani nezažila, ale sem bych politiku moc netahala. Jo, tak je to prostě seriál z roku 82 a je poplatný svojí době. Tím líp pro mladší ročníky, aby viděli, jak to tady vypadalo, jak se vyšetřovalo, protože mně ty metody přišly uvěřitelné. Ok, dneska je to o něčem jiném a Kriminálky NY, LV, NCIS a další moderní vyšetřovačky jsou oproti Pitavalovi jako z Marsu, ale pokrok nezastavíme, tak je to holt vidět. Ale přijde mi, že česká seriálová filmařina dost uvadá oproti dřívějším dobám, kdy se točilo Panoptikum města pražského, apod. ...možná Četnické humoresky jsou světlejší výjimkou. Dneska takovou kriminálku nikdo nenatočí, protože diváci jsou navyklí na zahraniční vyšperkované kriminálky často napěchované technikou. Taky mám ráda hlavně zahraniční kriminálky. Ale tady na Pitavalovi se mi líbí uvěřitelné zápletky, klasická kriminalistická práce, fajn herci, prostě stará garda a je to jako exkurze na policejní základnu :) ()

hony23

Na tehdejší dobu celkem slušný kriminální seriál, který však v dnešní době působí poněkud úsměvně. Chybí totiž jakákoliv akce, dynamika i napětí. Ale tenkrát se takhle točilo... ()

SZYslak

Uz jako decko jsem ten serial zral. Chytlava znelka Artura Staidla a uz to fici. Frajeri Zednicek, Krampol, Hasek a spol. s CeZetama proklate nizko. Po Hrisnych lidech, Dobrodruzstvi kriminalistiky a Honzovi Zemanovi dalsi vyborny krimi serial. Dobovou aktualnost omluvme, tenkrat se holt honili automelouchari a dneska neuspesne stihame Rathy a ostatni sikulky. ()

rytir1

Použiji slova jiného uživatele jenž napsal ,, Líbí se mi, co je tu kolem znalců (viz pshimi). Všechno za komančů = lež a nic jiného " Amen bratře. Bravo aspoň jeden se na ten seriál skutečně díval bez hodnocení po prvním díle na Primě a neničí kvalitní české seriály možností hodnotit pod vlivem drog. Jinak si totiž nedovedu představit jakými jinými halucinogeny můžou ti co dávaj jen 2 hvězdy a nazývaj Dietlovinku nejlepšího českého tvůrce seriálů trpět .Máme snad v dnešní době někoho tak schopného tvořit jeden seriál za druhým? Inu ale když to není horor kde by Simír sešrotoval 50 aut včetně 2 autobusů a 1 letadla nebo ňákej emerickej Tarantíno z Las Vegas tak je to hned propaganda že. Přitom ty případy jsou skvěle točeny od vražd po obyčejné nicotné kapesní krádeže s výkony vedlejších herců jako např Hrušínského kasař nebo Preissův chemik. ()

easer07 odpad!

Tohle se Dudkovi a Dietlovi opravdu nepovedlo, na první pohled by mě ani nenapadlo, že je to kriminálka. Efekty špatné, souhlasím, je to uspávačka u které se hodně nudím a radši bych to vypl ikdyž v televizi nic nedávají. Opravdu si to měli lépe propracovat, tohle je nesmysl, odpad nemůžu dát, až zas tak příšerně to nedopadlo, jako třeba Hříšní lidé města pražského, na tom se shodneme. ()

callix

Čím víckrát to vidím, tím víc se mi to líbí. Prostě takhle to tenkrát fungovalo. Některé díly super a některé už míň. Ovšem ta hudba! Když porovnám s novejma sračkoidníma kriminálkama andělama a modravama a já nevím co ještějama, tak je to umělecký dílo. ()