Kmotr II

• USA The Godfather: Part II (více)

Jsme větší než U. S. Steel. Al Pacino a Robert De Niro v hlavních rolích pokračování slavné mafiánské ságy, oceněné šesti Oscary... Mimořádný úspěch Kmotra (1972) ve světových kinech logicky vedl k okamžitým úvahám o natočení pokračování, k němuž koneckonců vybízel i relativně otevřený konec originálu. Coppola, který tímto snímkem získal v Hollywoodu nesmírný respekt, ovšem nejdřív svého vlivu využil k realizaci osobního projektu Rozhovor (vyznamenaného mj. Zlatou palmou na MFF v Cannes, ale komerčně neúspěšného). Scénář Kmotra II, jenž je znovu společným dílem autora původní předlohy a režiséra, rozvíjí dvě dějové linie. Další osudy nového kmotra Michaela Corleona (Al Pacino), ovládajícího své impérium z rozsáhlého sídla v nevadském Lake Tahoe. A začátky mladého Vita Corleona (Robert De Niro) v New Yorku 20. let, jež jsou obsaženy i v Puzově původní knize. Michael musí čelit nejen svým konkurentům z podsvětí, zejména Hymanu Rothovi (pozoruhodná kreace slavného hereckého pedagoga Lee Strasberga), který využívá informací zhrzeného Michaelova bratra Freda (John Cazale), ale také zvýšenému zájmu orgánů spravedlnosti, jež v průběhu druhé poloviny 50. let, kdy se Kmotr II odehrává, zintenzivnily svou kampaň proti organizovanému zločinu. Michael své obchodní zájmy uhájí, přes nedobrovolné opuštění hazardních aktivit na revoluční Kubě, ovšem cena je vysoká. Předčasně zestárlý, zahořklý kmotr je ještě nelítostnějším šéfem než jeho otec, ale rodinné vazby, tvořící páteř prvního filmu, zmizely. Michael zůstává osamocený. Bez bratra, kterého nechal zabít, i bez manželky, která od něho odešla... Kmotr II je stejně výjimečným dílem jako originál, na který navazuje. Mnozí dokonce tvrdí, že lepším. Coppola se tu jako režisér představuje ve špičkové formě, navíc posílené neotřesitelným postavením režisérské hvězdy. Už nemusel bojovat o výši rozpočtu jako v případě prvního filmu (který se z finančních důvodů měl původně odehrávat v současnosti), ani o herce, jež hodlal angažovat. Ve všem měl naprosto volnou ruku. Prozřetelným se ukázalo obsazení málo známého Roberta De Nira jako mladého Vita Corleona, jehož elektrizující herectví tu získává na přesvědčivosti také citlivým využitím sicilského dialektu, který v raných scénách nahrazuje angličtinu. Jeho osud v nové zemi, kam musel uprchnout ze sicilské vesničky, jež mu dala jméno, ostře kontrastuje s údělem jeho syna. Vito buduje svoji pozici prakticky z ničeho, dokáže využít každé příležitosti, neštítí se násilných prostředků, pokud je považuje za nutné a efektivní, ale základem je pro něho rodina. Pokračování Kmotra se stalo prvním "sequelem", který získal Cenu Akademie za nejlepší film. Nezůstalo ovšem u jediného Oscara. Kmotr II v tomto ohledu překonal originál celkem se šesti soškami; další cenu mu Akademie udělila za nejlepší režii (ta Coppolovi v prvním případě unikla ve prospěch Boba Fosseho za Kabaret), scénář, výpravu, hudbu (slavný italský skladatel Nino Rota, opominutý u prvního dílu kvůli zařazení již použitých motivů z jiného filmu, tady spolupracoval s režisérovým otcem Carminem Coppolou) a konečně za fenomenální De Nirův výkon ve vedlejší roli. (Česká televize)

numi

Druhý Kmotr mi přišel jako dárek pro největší fanoušky jedničky. Prokousává se historií a životními osudy rodiny Corleonů a divák se dozví mnoho zajímavého, ale ten náboj - ten náboj, který měla jednička, je nenávratně pryč. Je to nádherně natočené drama se skvělými herci, ale ta stopáž! To už by začlo nudit i želvu a ta má sakra hodně času. Je to takový mezistupeň mezi jedničkou a trojkou. Nebýt tohoto druhého dílu, trojka by asi nebyla tak vypjatá a tak skličující, ale samotný druhý díl je prostě profesorská nuda a nic víc. [červenec 2005] ()

speedy3

Znáte někdo lépe propracovanou, natolik důvěryhodnou a tak dokonale ztvárněnou trilogii podle knižní předlohy? Já tedy ne... Nejlepší mafiánská trilogie všech dob...kdo neuvidí, jako by nežil... 5* (škoda že jich nejde dát víc) ()

Freemind

Ano, bylo to zklamání. Po skvostném prvním dílu jsem se připravil na tři hodiny, které si užiju do poslední milisekundy, v polovině jsem ale pokukoval po hodinkách ... Coppola tady až příliš tlačí na pilu, chybí mu skromnost prvního dílu, tady mám dojem, že se snaží vědomě vytvořit legendu. Nicméně je to dobrý impuls podívat se na jedničku ještě jednou, s komplexnějším pohledem na postavy ... Ano, je to moc dobrý film, ale není výborný, natož geniální a bezchybný jako Kmotr I. ()

gogos

Pro me je druhy dil tim nejlepsim, co se Kmotra jako takoveho tyce. Je lepsi jak dalsi dva filmy, je lepsi nez hra a srovnatelny s knihou... proste totalni parada. Ty dve dejove linie jsou tak uzasne zkomponovane az sem tomu malem neveril.... ()

Makky

Robert De Niro v jednej zo svojich najlepších úloh a Al Pacino - famózny. Prvý diel si zaslúžil takéto pokračovanie. "That's my family, Kay. It's not me." ()

kaylin

Francis Ford Coppola jen dokazuje, jakým mistrem režie byl. Dlouhé scény, které jsou zachyceny v podstatě v reálném čase, kdy střih je jen prostředkem nikoli k poskočení v čase, ale k tomu, aby diváka napnul, aby scénu správně gradoval. To je například patrné na scéně, kde mladý Vito Corleone v podání Roberta De Nira pronásleduje mafiánského bosse po střeše, aby si mohl najít vhodné místo pro svůj cíl. Do toho se ještě na ulici odehrává slavnost. Všechno je přesně rozmístěno a sehráno dokonale. Výběr herců byl naprosto výborný, což potvrzuje i přítomnost Lee Strasberga, který si osm let před smrtí vysloužil svou jedinou nominaci na Oscara. Hlavní hvězdou jsou však Al Pacino a Robert De Niro, kdy De Niro přece jen táhne ještě o něco víc. Už tehdy měl schopnosti, pro které si je vybral Scorsese pro své legendární filmy. Výborný film, ale mě zde prostě chyběl Marlon Brando, který byl i ve srovnání s De Nirem naprosto neskutečný. ()

slunicko2

Druhý díl si ničím nezadá s prvním - je podobně zajímavý, napínavý či nudný, herecky brilantní, morálně pochybný. 1) Vedle aktuálního příběhu Michaela jako nového šéfa mafiánské smečky film ve druhé lince ukazuje mládí Michaelova otce Dona Vita Corleona, jeho příchod do Spojených států a jeho mafiánské začátky. 2) 31letý Robert De Niro (mladý Vito Corleone) hrál dobře. ()

jajinka

Naprosto úžasné pokračování prvního dílu, mám pocit, že možná ještě o něco lepší.. Al Pacino naprosto úžasnej.. do toho druhá linie filmu, počátky jeho otce.. Stojí za to vidět. ()

Dr.Zhivago

V hudbě je Beethovenova Devátá považována za geniální dílo. V literatuře je Hamlet považovám za geniální dílo. Ve filmu je Občan Kane považovám za geniální dílo. Pardón, ale mě nikdy nebyl tento Kane sympatický a tudíž Kmotr toto místo dokonale zastane po dobu mé fuknce filmového fanouška! ...společně s první části ! ()

K.I.N.G.

Jablko nepadne daleko od stromu a tak se ani Michael Corleone příliš neliší od svého otce. Použivá stejných zákeřných praktik a vždycky musí být po jeho, třeba i za použití násilí, ale zatímco jeho otci, Vitu Corleonovi, to procházelo celkem snadno, Mike musí čelit mnohým nástrahám z různých stran, aby dosáhl svého. Tato sága oplývá svým neobyčejným stylem a silným působením na diváka, ale někdy musíte mít opravdu hodně dobrou pamět na jména, abyste se neztratili. Druhý díl je už značně slabší. ()

swed

Ještě o chlup lepší než první film. Ve dvojce se prolínají dvě příběhové linie. Tato struktura chytře prohlubuje celou mytologii trilogie a dává ji tím rozměr eposu. Druhý "Kmotr" také více působí jako antická tragédie, kde všichni všechno ztratí a navrátit zpět se již nelze. 10/10 ()

decouble

Několik fragmentů je geniálních. "Kmotr II" jako celek už bohužel ne. Osobně si myslím, že částečné prostříhání by filmu prospělo. I tak velmi dobré. ()

MATADOR

Neuvěřitelně rozvleklé, přesto poutavé počínání v mafiánské rodině. Začátky Vita Corleona potěší, i když mnohdy působí opravdu zbytečně, scéna s kobercem, ale o tom prostě Kmotr je. Perfektní zrežírovaná a zahraná paráda, jsem rád, že jsem ji konečně viděl. Škoda jen že těch zapamatovatelných momentů není tolik jako v jedničce. ()

major.warren

Z trilogie Kmotra se mi sice druhý díl líbil nejméně, ale to nic nemění na tom, že je to pořád excelentní film. Je epičtější než první, je zde více prostoru pro jednotlivé postavy (zejména Al Pacino a Diane Keaton), ale ve finále mi Kmotr II připadá až příliš těžkopádný. Nejvíce se mi líbil Robert De Niro jako mladý Vito Corleone. Právě část s dětstvím a dospíváním dona Corleona se mi zamlouvá značně více než část "současná," která je poměrně dost rozsáhlá a hlavně smutná, zatímco retrospektiva si udržuje podstatně více půvabu. Jinak je všechno při starém; scénář, režie, hudba, kamera, jedno lepší než druhé. Za mě to nejlepší hodnocení. Šest Oscarů za nejlepší výpravu, dramatickou hudbu, adaptovaný scénář, vedlejšího herce, režii a film. ()

PogoJoe

Naprosto přeceňované. Příliš dlouhé. S nudnými pasážemi (hlavně Kuba). Michael Corleone je nesnesitelný, neodpouštějící egomaniak (ale výborně zahraný). De Nirova pasáž mě většinou taky nebavila. Chybí mi gradace, chybí mi napínavost a zajímavější, strhující závěr. Naopak atmosféra znamenitá a herci výborní. Ale pro mě je hlavní příběh, tempo, dialogy - a to je zde takové unylé a mdlé. ()

FilmFan24

Můj nejoblíbenější...Dokonalé navázání na předchozí film, precizní vedení herců a nádherná kamera jsou hlavními devizami tohoto díla. Forma je úplně jiná než v první části a střídání časových rovin vyžaduje opravdu soustředění od první minuty. Odměnou je ale velkolepý zážitek. A Bob De Niro? Pacino? Musí se vidět, je to nepopsatelné. Herecké výkony při kterých se doslova tají dech. Pro mě nejsilnější scéna, když se Key (Diane Keaton) tajně vidí se svými dětmi a Michael (Pacino) jí zabouchne dveře před nosem. Z toho mrazí. Beze slov, oba hrají očima ..Síla! ()

JohnMiller

Fantastické ! 2 príbehy Rodiny Corleoncov posplietané do jedného celku bol fakt úchvatný nápad jedna časť bola pokračovaním života Dona Michalea Corleoneho a druhá časť bola akoby biografia Vita Corleoneho od príchodu do ameriky. .Jediné čo mi tu chýbalo bol herec Marlon Brando aj Cameo by mi stačilo. Zas na druhej strane ho ako mladý ho nahradil skvelý Robert De Niro ()

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman

12.05.2024

Remake akčního Raidu je v nejlepších rukou

Remake akčního Raidu je v nejlepších rukou

11.01.2022

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

27.05.2012

V červnu se diváci mohou těšit na tři klasické perly stříbrného plátna s tématem „drsní muži“ – Rocky, Zjizvená tvář a Hodný, zlý a ošklivý. Všechny tři uvedené filmy bude možné vidět pouze během… (více)