Pýcha a předsudek

• Velká Británie Pride & Prejudice (více)

Pán a paní Bennetovi mají pět dcer, které by jejich prostomyslná a přímočará matka ráda viděla pod čepcem. Když se na velké sídlo Netherfield v sousedství přistěhuje bohatý, mladý a svobodný pan Bingley, začne činorodá paní Bennetová spřádat nadějeplné plány. Zdá se, že nejstarší z dcer, půvabná Jane, mladíka zaujlala a že zásnuby na sebe nedají dlouho čekat. Pan Bingley má bohatého přítele Darcyho, mezi nímž a druhorozenou dcerou Elizabeth Bennetovou vzniká zvláštní, rozporuplný vztah... Slavný román anglické spisovatelky Jane Austenové (1775–1817) Pýcha a předsudek (1813) byl na filmové plátno poprvé převeden Robertem Z. Leonardem v roce 1940 s Laurencem Olivierem a Greer Garsonovou v hlavních rolích. Dočkal se i několika televizních zpracování a inspiroval nejen proslavený Deník Bridget Jonesové (2001), ale zejména romantický muzikál Moje velká indická svatba (2004). V roce 2005 se dalšího filmového zpracování režijně chopil debutující Joe Wright. Společně se scenáristkou Deborah Moggachovou k románové předloze přistupovali s pokorou a úctou. Podařila se jim tak téměř doslovná adaptace románu, včetně věrohodného zachycení obrazu doby a vykreslení jednotlivých postav. (Česká televize)

sigi2

Dlho som s Pýchou bojoval. Aj keď používala silné zbrane (kvalitných hercov, réžiu a najmä kameru), nevedela ma dostať na svoju stranu, lebo kostýmové romance vôbec nie sú moja šálka kávy. Ale nakoniec, keď už to vyzeralo na jej neodvrátiteľnú prehru, ma zlomila v posledných scénach a definitívne som kapituloval. Konečný verdikt: podarený film, ktorého prípadné nedostatky idú výlučne na vrub predlohe. ()

PaRi

Nádherná holka, jako obrázek - asi jako Rosamunda Pike - pravila v pražském metru kamarádce: "Neser mi a pojď s náma, bude to debilní, ale je to prdel." Bože, jak jiný, zřejmě dávno zaniklý, svět mladých dívek je možný vidět v tomto skvělém snímku, kde dokonale souzní vše, kamera, hudba, střih, kostýmy, lokace, herecké výkony a hlavně režie. A funguje to, dle mého názoru především proto, že pan režisér spolu se scénáristou si nemyslí, že jsou lepší, než autorka předlohy a dokonale předlohu ctí, tedy samozřejmě, že ne lopaticky, ale jejího ducha. Okamžitě, prvním záběrem vás tak film vtáhne do Anglie 18. století a vy si tam pobudete až do konce filmu a vůbec se vám nebude chtít zpět. Bez váhání dávám plný počet hvězd. Jen si myslím, že pro ty holky z pražského metra nebude tenhle film dost debilní, takže žádná prdel. Pro porovnání po letech jsem si pustil minisérii BBC z roku 1995, která mě tehdy nezaujala, po shlédnutí - tentokrát celé minisérie - musím tady jednu hvězdu ubrat a u minisérie dvě přidat. ()

LuW

Konečně jsem dočetla knihu, abych před zhodnocením filmu měla v hlavě reálnou představu. Hned pro začátek mám pro sebe překvapující fakt; Jane Austen se lépe sleduje, než čte :D Kniha je krásná, ale Pýcha a předsudek je pro mě velmi mile stravitelný román na plátně, tvůrci se hezky drželi předlohy, nevkládali postavám slova navíc a pokud vynechali pasáž, neměla v širší souvislosti důležitou roli. Film je pro mě nadčasově romantickým obrazem o tom, s čím se ženy i muži potýkají v každé době, a to právě předsudky a špatně vykládaná arogance. Příjemné herecké výkony, krásný anglický venkov, kostýmy i roztomile důležité dialogy, a to světlo...! Tenhle film mi sedl! ()

papilon395

Podle mého soudu nejlepší filmové zpracování jakéhokoli z románů Jane Austenové. Může za to břitký a vtipný scénář, vynikající kamera s dlouhými akčními sekvencemi, podmanivý klavírní doprovod a v neposlední řadě skvělý výběr špičkových britských herců. Opakovaným přehráváním znám už takřka nazpaměť. ()

vaclaw

Do kina jsem šel v očekávání romantický komedie a dočkal jsem se romantický komedie, ale kterou jsem si opravdu užíval. Navíc mě velmi překvapila Keira, jelikož od ní jsem něco podobnýho opravdu nečekal. Konečně se na ní pěkně kouká najenom pro její vzhled, ale i pro její herectví (ač už jsem u ní nic podobnýho nečekal :-)). Dalším plusem pro mě byla postava p. Benneta v podaní D. Sutherlenda, která svým sarkasmem příjemně čeřila jinak relativně klidný tok filmu. Jenom škoda dle mého zbytečně nastavovaný střední části, ve který se opakuje v podstatě totéž. Každopádně příjemný film, který snad nikoho neurazí. ()

Fanak

Ačkoli jsem knihu nečetl, troufám si tvrdit, že film dokázal úspěšně převést atmosféru románu, který byl napsán již před 200 lety. Úžasně květnatý jazyk (ktery v titulcích příliš nevynikne), atraktivní kostýmy, zajímavé a často i úsměvné dobové reálie, krásné interiéry i exteriéry a v neposlední řadě přesvědčiví herci (mě nejvíce oslovila postava otce Benneta v podání Donalda Sutherlanda) vytváří v rámci romantického žánru nadprůměrnou podívanou. Jediný problém tkví v tom, že jde o podívanou spíše pro ženy, z nichž mnohá by jistě přidala *. Muži by jej rozhodně neměli shlédnout bez dámské společnosti. ()

Lukisjama

Velmi dobře vystihnutá atmosféra doby. Pár vtipných okamžiků. Nicméně je to film, respektive knížka, dělaná na míru pro dámskou část obyvatelstva. Oproti knize se to občas liší ale né tak výrazně. ()

Al Majda

Je pravda, že tento film je možná více určen pro ženy, nicméně pánové by se mohli také něco přiučit o tom, jak složité jsou city a jejich vyjádření. To se však nedá s dnešní realitou bohužel srovnávat. Asi by jste dnes družku nevyhledávali v okolí jejího bydliště, kdyby náhodou šla kolem a vy jste mohli vidět její líbeznou tvářičku. Technika vše ovládla a vše jde tak jednoduše, až se ta romantika musí vytvářet jinak. Pro romantiky všech romantiků zaručená jednička!!!! Film nepostrádal špetku vtipu a trochu toho popichávání. Ach, kéž bych se mohla o pár století vrátit zpět ;-). Jen matku, tu bych nechtěla mít stejnou jako ony. ()

pride

Najkrajší Keirin film ktorý som si zamiloval hneď na prvý krát. Krásne úprimné, očarujúco jemné, lahodne podané. Ja nič viac nepotrebujem. ()

JajinkaBec

V případě tohohle filmu mě napadá jen jedno slovo - dechberoucí. Od prvního záběru a tónu klavíru až po závěrečné titulky je člověk lapen do neuvěřitelného světa doby dávno minulé, která je naprosto perfektně zpracovaná a neuvěřitelně dojemně odvyprávěná. Keira Knightley je dle mého názoru ta nejlepší Elizabeth, která zatím spatřila světlo světa, a Matthew MacFadyen je pro mě určitě na stejné úrovni jako Colin Firth. Tvůrci z poměrně silné knížky vytvořili příběh, který plyne až neuvěřitelně hladce a přirozeně a člověka zanechá příjemně odpočatého a podle nálady buď lehce se usmívajícího nebo se slzou v oku. ()

LuNaj

Tvorba Jane Austen jde nějak mimo mě. Jediné, co vím, že psala takové rozplizlé románky z dob dávno minulých. Postavy by se mohli servilností rovnat sluhům, ale jinak to bylo poměrně fajn pokoukání. Keira Knightley hrát umí a Piráti pro ni rozhodně nebyli křest ohněm. Tady to všem natřela. Nicméně mě neskutečně iritovala Judi Dench. ()

Marrianna

Možná, kdybych neviděla Rozum a cit, dala bych víc. Ale tam kde byla roztomilá a úchvatná Kate Winslet, v tomhle dílku mi Keira neseděla - její roztomilost mi přišla spíše jako drzost a celkově mi prostě ubírala procenta na postavě, kterou by měl divák milovat. Celkový dojem mě táhne skoro ke třem hvězdičkám, ale Jane Austen tohle neudělám. ()

Jahudka15

Uchvatna Keira Knightley, krasna hudba a nadherna priroda...Libilo se mi vesele pojeti nudneho razu spolecenskeho zivota te doby. Dikybohu, ze dnes uz se nedomlouvaji snatky a konverzace neni tolik svazana pradnymi frazemi. ()

nooly

Opravdu jsem si vychutnal hezkou kameru a atmosféru, avšak podobným filmům příliš neholduji. Přesto jsem si snímek užil, ovšem zároveň ho rád přenechám romantičtějším povahám... ()

honeybunn2

Aj napriek tomu, že mam rada adaptácie kníh Jane Austen, toto nebolo úplne dokonalé. A zase to bola Keira Knightley, ktorá vzala filmu hviezdičku. Ja nehovorím, že ako herečka nerastie, nevyvíja sa, ale ani v tomto filme ma nepresvedčila. Uverila som jej nevinnosť, ktorá priamo súvisí s jej prirodzenou krásou, ale neuverila som jej ani hlboké city, ani vzdorovitosť. Proste keď to porovnám s Rozumom a citom, tak to proste nebolo tak herecky zvládnute. Aj tak to bol krásny romantický film, hlavne vďaka kamere, hudbe a príbehu. Ja viem oceniť romantické filmy a tento bol jeden z tých čo ma potešili. 4 hviezdy, ale len s odretými ušami. ()

Winise

Náhodou jsem před tímto filmem četla knížku. Po minulých zkušenostech jsem nikdy nebyla spokojená s filmovou verzí podle předlohy nějakého románu. U tohoto filmu to však bylo naopak. Nadchnul mě od první chvíle. Hlavně bych vyzdvihla Matthew MacFadyena, protože se zhostil role pana Darcyho úžasně, stejně i Donalda Sutherland. Trochu mi do role dívky z 18. století neseděla vyhublá Keira Knightley, ale vyvážila to dobrým výkonem. ()

haans

Tak já nevím. Když jsem si tento film pouštěl poprvé asi před třemi lety, vůbec mě nebavil a po půl hodině jsem ho vypnul. Možná jsem tehdy nebyl v úplně tom správném rozpoložení, ale po dnešním shlédnutí marně přemýšlím, co bych mu vytkl. ()

Akvarista

Nechci kecat, ale tohle je snad první čistě romantickej film, kterýmu dávám 5*... příběh je hrozně neoriginální a po 10 minutách víte, že to bude mít šťastnej konec, jak už to u těhle filmů bývá. Tak proč 5*? ... Dost důležitý pro mě je, že se to ze mě nesnažilo ždímat slzy, což mě na romantickejch filmech sere nejvíc. Celej film má pak nádhernou atmosféru díky skvělé kameře a kostýmům. Navíc to má výborný a taky vtipný dialogy, nasmál jsem se u toho víc, než u Love Actually, která má v popisu "Romantická KOMEDIE". Ale hlavním důvodem mého pětihvězdičkového hodnocení je Keira Knightley, tahle role jí neuvěřitelně sedla a podle mě to je její nejlepší hereckej výkon. ()

Zemřel Donald Sutherland

Zemřel Donald Sutherland

včera

Kdo se stane novým Hitmanem?

Kdo se stane novým Hitmanem?

11.01.2014

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

13.05.2013

Keira jede do Ruska