Temný rytíř

• USA The Dark Knight (více)
USA / Velká Británie, 2008, 152 min (Alternativní 146 min)

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine, Maggie Gyllenhaal, Gary Oldman, Morgan Freeman, Cillian Murphy, Eric Roberts, Ritchie Coster (více)

Další Batmanovo dobrodružství začíná. Jeho protivníkem je tentokrát záhadný psychopat Joker. Vítanou posilou by se Batmanovi mohl stát nový státní zástupce Harvey Dent, idealistický právník odhodlaný bojovat zejména proti mafiím ovládajícím podsvětí města. Dent chodí shodou okolností s Rachel, kterou Batman, alias milionář Bruce Wayne, také miluje. Čínský obchodník Lau, se kterým Wayne odmítne obchodovat, navrhne gothamským mafiánským skupinám pro jejich peníze bezpečný úkryt v Hongkongu, kam nesahá Dentova pravomoc. Do jednání nečekaně zasáhne Joker, který chce polovinu mafiánských peněz za likvidaci Batmana. Ti to odmítnou. Batman vzápětí Laua unese a dostane z něj jména mafiánů. Dent rozjede velkou akci, podaří se mu však dostat za mříže jen méně významné gangstery. Vzápětí Joker vyhlásí, že každý den zabije jednoho člověka, a bude to dělat tak dlouho, než Batman veřejně přizná svou identitu a nechá se zatknout... (TV Nova)

TheSompeque

Nejlepší film z trilogie Christopherea Nolana a zároveň nejlepší DC film vůbec. Vynikající herecké výkony, především zesnulého Heatha Ledgera, svižné tempo, žádné prázdná místa, všechno dobře utíká. Akce skvělá, hláška jedna za druhou, tohle se opravdu povedlo. Jestli máte jen trošku rádi akční filmy, tohle si užijete velmi hodně. ()

helraiser

Perfetní pokračování, temnější, drsnější, akčnější, s parádním záporákem. Prakticky není na co si stěžovat. ()

AloeB

Pochopitelně bych měl vzdávat chválu, všechnu čest a plakat nad Ledgerovým hrobem, minimálně ty první dvě ovšem nemám zapotřebí. Jistě, jde o výborný film, z celé trilogie zdaleka nejlepší, s výborným narativem a využitím krimi žánru na maximum, o to víc ovšem zamrzí viditelné scénáristické berličky a chyby, kterých se Nolan tu a tam stále dopouští, nehledě také na to, že tentokrát jeho oblíbená zkratkovitost (viditelná ostatně už v Batman začíná a objevující se i v Temný rytíř povstal) skutečně na škodu. Nikdo mi nevysvětlí, co Joker udělal ostatním hostům na Wayneově večírku poté, co Batman skočil za padající Rachel a proč s Jokerem čekal jeden policista přímo v cele, když jej prostě mohli nechat zavřít, Joker by se neosvobodil a celý jeho důmyslný plán v bitvě o duši Gothamu by pohořel prostě jen na tom, že policisté nejsou kreténi. Nehledě pak na ty zkratky. Filmu by (i přes pravděpodobně nepatrnou ztrátu svižnosti) pomohla větší rozsáhlost, jelikož na tříhodinové filmy se neumírá a asi by to nebyla ani taková ztráta času jako jistý nejmenovaný tříhodinový opus magnum z minulého roku a alespoň by to dalo Nolanovi prostor více se vyřádit na výborně vypointovaných nejen akčních scénách, jejichž genialitu mnohdy upřít nelze (jak nám ostatně říká i úvodní vloupačka - ovšem i v té lze najít pro Nolana typické upřednostnění efektu před logikou - viz. zjevení se školního autobusu na tom správném místě) a také by to odhalilo roušku řadě zkratek, jejichž domýšlení si více ukáže diváku příběhové díry než pocit napětí, jako ostatně absence většího poodhalení motivací Jokerových lidí, kteří pravděpodobně nejsou stejně jako on pohánění lidskými pudy, když jej nechají spálit biliony dolarů, či podivně zrychlené obrácení Harveyho Denta na temnou stranu síly, kdy se stane zapšklým prakticky hned po slovech blázna o němž mu musí být jako politikovi jasné, že s ním manipuluje. Na filmu se ovšem jen těžko uplatňuje poslední ruka autorova (a stane-li se to, jako třeba v případě Star Wars, je spekulativní, zda by měla být brána vážně) a zmíněné věci se jednoduše nezmění, je tedy štěstí, že přes to všechno nejde o patvar, ale o kvalitní honičku na zločince, kdy jednou má roli padouch a pak občas i ti klaďasové. Z trilogie Temného rytíře jde pochopitelně o to nejlepší a jakkoliv na tom má lví podíl herecký výkon výborného rytíře, svůdníka, homosexuála či mladíka z Parnassova imaginária - Heatha Ledgera, tak je to především o upozadění (naštěstí již v minulém filmu rozvinutém) charakteru Bruce Waynea a dání na stejnou úroveň nejen filmového arcizloducha, ale i civilní postavy, které hrdinu skvěle doplňují a nedělají tak z filmu superhrdinský blábol, kdy bez schopností neexistuješ. ()

geek.ondra

Fenomenální Nolanovský orchestr který šlape ať už kvůli precizní režii, propracovanému scénáři ale taky díky velkolepému hereckému koncertu Balea, Oldmana, Eckharta a hlavně toho Ledgera samozřejmě. Chaos, šílenství, pomsta a jeden symbol... To vše je v Temném rytíři a to vše zraje v kultovní záležitost na kterou budou vzpomínat i naše vnoučata - tady se totiž psala historie. 10/10 ()

Razzor_82

"Šílenství je jako gravitace. Stačí jen trochu popostrčit." Nolan stvořil nejtemnější a nejdrsnější Gotham opus. Christian Bale jako nejlepší strážce v netopýřím obleku. Heath Ledger vtiskl nový rozměr psychopatické postavě Jokera. Za tuhle vedlejší roli dostal posmrtně Oscara. Z jeho hereckého představení mi dodnes běhá mráz po zádech. "Chceš vědět jak jsem přišel k těm jizvám?" 10/10 ()

kondor77

Vymažu svou postpubertální recenzi (psanou po čtyřicítce) a zkusím to znovu. Bratři Nolanové dostali k dispozici skvělou komiksovou předlohu, tvůrčí volnost a neomezený rozpočet, který využili do posledního centu. A pak tu byl Ledger, který zazářil tak jasně a intenzivně až shořel. Bitter end. ()

Urukhaj98

Nejlepší komiksovka, která vlastně ani není komiksovka. Svým civilním podáním totiž Temný rytíř obstojí i jako krimi thriller, který hned na začátku nasadí zběsilé tempo a až do fantastického, komorního, ale o to víc osudového, finále nepoleví. Nolanovi nestačilo se svým pojetím Jokera vytvořit toho nejikoničtějšího záporáka na filmovém plátně (snad kromě Dartha Vadera). V poslední třetině filmu se totiž vytasí ještě s Two Facem, jenž se svým zde až hororovým vzhledem za Heathovým Jokerem vůbec nezaostává, nehledě na omezený screentime. Batman zde není za superhrdinu, ale především za člověka, který chybuje, ztrácí své blízké a nejen od záporáků dostává těžkotonážní nálož traumat, která by jiného zlomila. Ale on i přesto pokračuje a dělá co je pro Gotham City nejlepší. I když to není nejlepší pro něj. Temný rytíř je zlatý příklad sequelu, který je lepší než první díl, a těch není zas tak moc (byť mám hned tři v topce). Kromě toho navíc dokonale funguje ať už jako prostřední díl trilogie, tak i jako samostatný film, který by si bez jedničky a trojky bohatě vystačil sám. Bale je boží (a nejlepší Batman), Ledger je boží (škoda ho), Eckhart je boží, Caine je boží, Oldman je boží, Gyllenhaal je boží, Freeman je boží a i Murphy je na omezeném prostoru boží. Temný rytíř je naprostý skvost, který by si měl povinně pustit každý, kdo tvrdí, že superhrdinové jsou pro děti, nebo že komiksové filmy se vážné tvorbě nemůžou rovnat. Nejsou a můžou. 10/10 ()

Keramos

6/5⭐️- Geniálně zrežírovaný, atmosférický, temný, nabitý akčními scénami, pečlivě propracovaným dějem a nádhernou kamerou, s Heathem Ledgerem, který podal nejlepší výkon své kariéry a další výkony hodné Oscara, zůstává Temný rytíř nejen nejlepším filmem o Batmanovi, ale i nejlepším superhrdinským filmem všech dob. ()

FeriusParfax

Spoilery! Priznám se, že na tento dil jsem se těšila hlavně díky H. Ledgerovi a jeho Jokerovi. Mé očekávání předčil. Vynikající herec, který si natáčení očividně užíval. Byl to ten správný zaporak, který nikoho nešetřil a neměl všech pět pohromadě. Správný magor. Rachel vyměnili za totální ošklivku. Ani mi nebylo líto jejího konce. Spíš mě to překvapilo... Harvy se podle mého zachoval naprosto nelogicky a asi jsem to vubec nepochopila, proč Jokera nezabil... Hudba a celé herecké osazenstvo opět nezklamalo a ja se budu těšit, s kým si to ten dobrák Bruce zase rozdá. ()

BačaXXX

Temný rytíř vyčnívá nad svými komiksovými bratry s velikým rozdílem. Je neuvěřitelně civilní a zároveň svými postavami dostatečně noirový. Už v prvních minutách je inspirace Nelítostným soubojem naprosto jasná a dává tušit, že Nolan stejně jako Greengrass umí dokonale využívat městské prostředí. Bratrům Nolanům se vydařil scénář a Christopher měl stejně jako v případě předchozího dílu šťastnou ruku při výběru herců. Bale je ještě temnější něž minule, Ledger si Jokera užívá, půjčuje mu dostatek charismatu ale nikdy nezastíní ostatní postavy na scéně, protože se o to nesnaží a ani nemusí, jeho výkon je i tak výborný. Aaron Eckhart je dlouho netušenou pointou celého filmu a způsob, jakým si poradil se svou rolí přesně odpovídá Nolanovu záměru vzbudit v divákovi dojem, že právě Joker je hlavní protivník a film je vlastně o něm. To jen dokazuje, jak si režisér umí pohrát s divákem. Mojí pozornost si ještě zaslouží Gary Oldman jako poručík Gordon, který je pro děj neméně důležitý. Perfektní je i hudební doprovod, jenž navozuje patřičnou tísnivou atmosféru. Nolanovi se podařilo natočit něco mimořádného, jen se bojím jestli má pro plánovaný třetí díl ještě nějaké to eso v rukávu. ()

pistik

Skvelý, úžasný. Na tento film sa hodia len samé superlatívy. Herecké výkony, gradácia, hudba, to všetko je vo filme absolútne a dokonalé. Už dlho som nevidel film, ktorý by ma takto prikoval k sedačke. Komixový film, ktorý vôbec nevyzerá ako komix, skôr má bližšie k dráme a ku koncu k poriadne hustej. Film si zaslúži len samé absolutória. Jednoznačne najlepší film posledných 10tich rokov a pre mňa jednička medzi akčnými/krimi filmami. ()

Slavomír

Zatiaľ ( a dosť možné že definitívne ) najlepší akčný film roku. Ohromne vypletený dej, výtvarne čisté, delikátna fyzická akcia. Nolanovi neprekáža kdesi v anglicku odpáliť hektárový pozemok skrz jedného záberu, či nechať kamión spraviť salto vo vzduchu. Batman konečne dospel, je tvrdší, vytrvalejší a drsnejší, než kedykoľvek predtým. A čo sa týka Ledgera, čoby rafinovaný terorista, je sympatický exot, dodávajúci humorno (Pri tom jeho:"TADÁÁÁ!" celá kinosála začala škriekať od smiechu) do inak studeného filmu. ()

joeko13

Nečakal by som, že pôvodný Burtonov BATMAN môže byť prekonaný, ale na moje milé prekvapenie stalo sa. Avšak podľa mňa Burtonov BATMAN bol predsa len v jednej veci lepši, a to v obsadení hlavného predstavitela. Myslím si, že Michael Keaton bol lepší BATMAN ako Christian Bale, a to hlavne v stvárnení Brucea Wayna, ktorý v jeho podaní vyzeral viac tajomne a jeho Batman bol zas akčnejší a nemilosrdnejší, taký COOL tvrďák. Čo sa týka Jokera, tak podľa mňa Nicholson a Ledger sa nemôžu porovnávať. Kým Nicholson stvárnil vyšinutého, sadistické gangstra, ktorému tak trochu šiblo, Ledger stvárnil Jokera ako absolútne stelesnenie chaosu a zloby. Čiže kým Nicholsonov Joker bol v jadre GANGSTER, ktorý chcel prachy, tak Ledgerov JOKER bol absolútne vyšinutý psychopat. Ale chcem povedať, že výkony oboch hercov boli EXCELENTNÉ, len vo svojej podstate neporovnateľné, keďže každý hral iný charakterový typ JOKERA. ()

lilly721

Absolutne dokonale...To je to slovo, ktore vystihuje cele Nolanovo dielo...Christian Bale opat nesklamal, Batman v jeho podani je taky, aky by mal byt...bodku za celym filmom, ako aj za svojou umeleckou tvorbou dodava samozrejme Heath Ledger...perfektne stvarnenie sialeneho Jokera ho vynieslo na herecky Olymp...Bravo! ()

arkie

Asi bolo chybou ist na tento film v originale so svedskymi titulkami, co bolo tak matuce, ze som par situacii vobec nepochopil. I tak si ale myslim, ze okrem vykonu Heath Ledgera tu nie je o co stat. Sklamanie. Updatujem, ked si to este raz pozriem. ()

Zahartof

Mám čerstvě po shlédnutí a sedím u klávesnice. Takže. Nejdřív zápory (jestli to vůbec jsou zápory): Vlastně to není Batman. A už vůbec to není ten starý temný Batman, ale to mi bylo jasné už z Batman Begins, takže není nutné brečet nad již vykradeným hrobem. Přesto mi tu to mysteriózno trošku chybělo/chybí. Batmanův hlas zní jak hlas padesátiletého rockera mezi třetí lahví whisky a třicátou cigaretou - drsný hlas k němu patří, ale tohle bylo občas příliš. Děj byl možná maličko roztahaný (a každopádně byl pěkně zpřetrhaný - dvakrát jsem se už připravoval na titulky a ono to drze pokračovalo), rozjezd filmu byl slabší a chyběla mi nějaká ultra-hardcore scéna. Teď klady: Všechno ostatní! Příběh je vlastně jedna dlouhá detektivka, kdy jste po celou dobu plni napětí, nevíte, kdy to skončí a hlavně nemáte tušení JAK to skončí. Bale, Caine, Gyllenhaal, Eckhart, Oldman, všichni jsou skvělí, ale co jenaprostá pecka, hlavní megastar a šoumen, to je JOKER. Heath Ledger tu předvádí něco nepopsatelného, jeho studie chování duševně chorého psychopata se sadisticko-sociálně kritickými vsuvkami je geniální. Ta chůze, ta řeč, smích, gesta, vyplazování jazyka, další mimika - perfektní! JE skvělé pozorovat, jak je stále o krok před policií i Batmanem, jak každou jejich "výhru" nakonec přemění v další kolotoč honby za přízrakem a řádka mrtvých se rozrůstá. Tím sledem událostí, atmosférou a napětím jsem byl uchvácen. Chtěl bych se ještě rozepsat, ale nechci příliš spoilovat. Jasných 5 hvězd pro výborný film. Dodatek: Pro mě zůstává Jokerem číslo jedna navždy Nicholson.;; I když je film vynikající, celá ta aféra kolem něj je trochu příliš nafouknutá a na špičky typu Shawshank Redemption, Forrest Gump a podobně, prostě nemá. Dodatek 2: Když se objevil Two-Face, čekal jsem, že si ho Nolan nechá do dalšího dílu, ale byl jsem příjemně překvapen. ()

šokin

Někomu připadá, že je ve filmu "málo akce", že "se tam moc kecá" nebo, že "po počáteční rychlé akční sekvenci děj zpomalí".......Mám opačný problém.....a to se všemi moderními akčními filmy! Heath Ledger zaslouží pochvalu, charakterizace ostatních postav viceméně také (oproti staré sérii je to znatelný pokrok), ale tady moje pozitvní hodnocení končí. Kvalita scénáře nijak nevybočuje z lepšího hollywoodského průměru v žánru krimithriller, totéž se dá říci o režii a kameře. Přidat by měla i hudba. Hlavní hudební motiv se vytrácí, zdá se, že téměř neexistuje. Namísto toho nám do uší bije potemnělý a stále stejný podklad, jehož snad jediným úkolem je stupňování napětí ve scénách kde se už už schyluje k akci......děkuji, už nechci.......příliš prosté, jednotvárné, vleče se to už od prvního dílu,nudné... Potěšily snad jen spíše zvukové sekvence ve scénách s Jokerovým textem a ten mě také po celou dobu bavil... ()

Tamten

To není jen akční komiksárna, to je i po psychologické stránce skvěle propracovaný film a jednotlivé postavy jsou velice vydařené - s lahůdkou navrcholu v podobě jokera. ()

Batman se blíží k půlmiliardě

Batman se blíží k půlmiliardě

14.03.2022

Druhý týden v kinech a chválený komiksový snímek The Batman už se pomalu ale jistě blíží k půlmiliardě dolarů z celého světa. Film o druhém víkendu zaznamenal jen 42% propady, díky čemuž si v… (více)

Nový Batman bude rekordně dlouhý

Nový Batman bude rekordně dlouhý