Americký gangster

• USA American Gangster (více)
USA / Velká Británie, 2007, 157 min (Special Edition: 176 min, Alternativní 151 min)

Režie:

Ridley Scott

Předloha:

Mark Jacobson (kniha)

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Harris Savides

Denzel Washington, Russell Crowe, Chiwetel Ejiofor, Josh Brolin, Lymari Nadal, Ted Levine, Roger Guenveur Smith, John Hawkes, RZA, Yul Vazquez (více)

Franka Lucase (Denzel Washington), nenápadného řidiče jednoho z předních černošských zločineckých bossů, si dříve nikdo nevšímal. Když však jeho šéf náhle zemře, Frank využije vzniklé díry v mocenské struktuře k vybudování vlastního impéria a stvoření vlastní verze amerického snu. Díky své odvaze, vynalézavosti a inteligenci dokáže záhy zaplavit ulice New Yorku bezkonkurečně nejlepší a přitom nejlevnější drogou. Richie Roberts (Russell Crowe) je bílou vránou mezi policisty, který má k ulicím dostatečně blízko na to, aby zaznamenal změnu ve zdejších mafiánských strukturách ovládajících drogové podsvětí. Smyčka se pomalu stahuje a blíží se den, kdy tyhle dvě individuality stanou tváří v tvář. Z té konfrontace však může vyjít jako vítěz jenom jeden. (Cinemax)

jitrnic

Pro mě jediný opravdu dobrý film Ridleyho Scotta, překvapili mně oba hlavní představitelé. zjm. Russel Crowe se po dlouhé době nepředvádí a je to od L.A. Přísně tajné podle mě jeho nejlepší výkon. ()

toyrider

Tohle je tak trochu návrat ke starým časům gangsterských filmů, ale vždy tu figurovaly jen zločinné organizace bílých, postaru natočeno s dnešním přístupem. ()

klima777

Čistá a zároveň filigránská práce. Velmi silné 4 hvězdy a poklona pro stylového, přitom však jasně rozpoznatelného Scotta. ()

Gallagher

Když Ridley Scott chce, tak dokáže točit filmy, které by se daly zařadit mezi klenoty kinematografie. Americký Gangster takovým filmem rozhodně je. ()

Kosmik 1

Film to je bezesporu kvalitní, avšak místy jsem měl pocit, že se nám to nějak maličko natahuje a nic moc se vlastně neděje. Chvílemi se u mě dostavila i menší krize a říkal jsem si "mám se dodívat.....nemám se dodívat", nakonec jsem statečně vydržel a druhá půle pro mě byla za tu odvahu odměnou. Nevím, jestli bych zvládl druhou projekci. Jsem si skoro jist, že by pak mé hodnocení utrpělo. Ale takhle musím dát 90%. ()

V.Silver

To je tak velký velkofilm, až mě nějak naprosto minul. Skvěle natočené, napínavé, ale jinak... sterilní mírný nadprůměr. ()

Myrreczech

Takový životopisnější L.A. Confidential. A taky lepší. Někdo by mohl říct, že je to utahané a pomalé, ale všechno bylo svým způsobem podstatné pro velké finále. Výborné herecké výkony obou hlavních postav jen podtrhují Ridleyho precizní režii. Opravdu skvělá kriminálka. ()

Taio

Takto to má byť! Pravá, nefalšovaná, plnokrvná gangsterka so všetými svätými gulami resp. varlatami. Ridley raz si hore raz si dole tak sa mi zdá ale toto ti vyšlo na plnej čiare. Traja ťahúni, to jest Denzel, Russel tiež výrazný Josh Brolin v plnej paráde. Príbeh o najčestnejšom poldovi pod slnkom a černocha ako lídra drogového priemyslu a ten koniec... no proste epické a jak vravia frantíci- bchavúchne!!! PS: musíte vidieť JEDINE spešĺ edišn! ()

vyfuk

Čekal jsem víc. Asi hodinu a půl jsem čekal kdy příjde zápletka. Rád bych film zařadil mezi nej... Mafia Story, ale to nejde. Když ta zápletka přišla, bylo možná už moc pozdě na pochopení. Film mě zklamal. Již mnohokrát jsem byl vstřícný k jiným filmům, ale tady už to neudělám. Promiň Ridley, ale tohle je ten nejslabší film, který jsem zatím od tebe kdy viděl. ()

Autogram

Ako dráma alebo životopisný by to celkom ušlo, ale ako krimi ma to nedokázalo dostatočne zaujať. To, že som nemohol byť v napätí, pretože všetko bolo jasné už od začiatku, mi na kriminálke značne pokazí zážitok. Celý film potom už z pohľadu diváka nebol KTO a AKO, ale už len AKO ho chytia. A aj to sa vyvíjalo ako nalinkované podľa šablóny, takže pre mňa jednoznačne slabý scenár. Situáciu trochu zachraňuje zaujímavý záver, ale ak je všetko v záverečných titulkoch pravda, tak to už nie je ani zásluha tvorcov, ale skutočného života. ()

LizianShaw

Naprosto špičkové obsazení. Na to, že to je tříhodinový film, jsem se vůbec nenudil. Washington, Crowe a Brolin - úžasní.. ()

kklepkaa

Neubránila jsem se po dokoukání srovnávání s Kmotrem, kterého jsem viděla prvně nedávno... Kmotr je Kmotr, ale tohle bylo taky skvělý. Denzel se zde, pro mě netradičně, zhostil role záporáka a spolu s Crowem na druhé straně byli neskuteční. ()

P1tr

Pro mě překvapivě kvalitní snímek. Souboj dobra a zla je tu dosti intenzivní a obě hlavní postavy disponují velice výraznými charaktery, díky kterým si o nich dokážete udělat obrázek a vcítit se do jejich situací. Po všech stránkách vypracovaný snímek, který trestuhodně vyhořel na Oscarech. To byla ostuda. Rozhodně jeden z nejlepších filmů loňska. ()

Krasus

Bomba!Bomba!Bomba!Celých 160 minut jsem mlaskal nadšením a chtěl víc!Je až neuvěřitelné si připustit,že poslední opravdová gangsterka byli Mafiáni a po 17 letech přichází toto mistrovské dílo,které vyniká snad vším co jen kvalitní film má nabídnou.Americký gangster je působivý,originální,strhující,výtečně zahraný,ale hlavně úžasně zřežírováný.Crowe si odehrál co měl,ale Denzel s celýi film ukradl pro sebe,herecký koncert,který zde skoro 3 hodiny hrál je jeden z nejpůsobivějších hereckých výkonů co jsem měl to štěstí vidět.Zkrátka a dobře jsem oplýval obrovským nadšením a to se mi letos stalo asi jen u Bourneova Ultimáta.Bravo Pane Ridley,jen tak dál! ()

Almásy

Americky Gangster vobec nie je zly film, je to len nieco, co zo svojho potencialu vyzmykalo iba tak 85 percent. Pre niekoho je to dost na to, aby tento film zhliadol v kine aj styrikrat. A prave pre takychto je aj film urceny. Necakajte umelecku saradu a la Vtedy v Amerike. Toto je gangsterka pre siroke publikum a ktora siroke publikum aj oslovi. Ale kurniksopa, Ridley to dokaze ovela lepsie. ()

Death

Klenot žánru, který se může hrdě hlásit ke společnosti takových velikánů jakými jsou například Kmotr nebo Mafiáni. Působivý epický příběh, skvělě zrežírovaný i zahraný. Navíc nálepce podle skutečné události byste věřili, i kdyby byl příběh zcela smyšlený, natolik realisticky a autenticky působí. Nemá cenu srovnávat Amerického gangstera třeba se Scorsesem nebo podobnými milníky v žánru mafianských eposů. Důležité je, že tu máme opět po dlouhé době film, který se těmto klasikám a legendám nejenom přibližuje, ale má na to některé z nich i překonat. Vše ukáže čas. ()

sellsakul

Klasický Ridley Scott, on skratka nedokáže natočiť film, ktorý by nebol zaujímavý alebo tzv. povedané "o ničom". Tie 2,5 hodiny mi ušli asi ako vlak pred nosom. D. Washingtona a R. Crowe skvelí ako vždy. Na celom filme niet, čo kritizovať. AMERICKÝ GANGSTER je top film roku 2007. Z čista-jasna 100%. ()

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

18.12.2011

Plány studia Sony natočit celovečerní film na motivy akčního seriálu z 80. let The Equalizer nejsou žádnou novinkou. Prvním kandidátem na hlavní roli byl Russell Crowe, ale momentálně jej jeho… (více)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz