Příliš bujná fantazie dvanáctileté "budoucí spisovatelky" Briony Tallisové odstartuje tragický příběh, který nenapravitelně změní osudy tří lidí. Vinou vlastní nezralosti a série nedorozumění nařkne mladého zahradníka Robbieho Turnera (James McAvoy) ze znásilnění nezletilé sestřenice. Nadaný chlapec, který původně mířil na lékařskou fakultu, končí ve vězení. Toto obvinění ale ničí život i její sestře Cecilii (Keira Knightley), která Robbieho bezhlavě milovala. Když si záhy už o něco starší Briony (Romola Garai) uvědomí, co napáchala, je už pozdě. Cecilia zavrhla celou rodinu v čele s ní a odstěhovala se do Londýna, kde se živí jako zdravotní sestra. Robbie výměnou za zkrácení trestu narukoval do armády a ve Francii se snaží zastavit postupující Němce. Briony na cestě za vykoupením nastoupí do ošetřovatelského kursu a díky utrpení, které kolem sebe dennodenně vidí, konečně dospívá. S tím souvisí i rozhodnutí postavit se svým dvěma obětem tváří v tvář a respektovat jakýkoli trest. Možná se tím očistí, možná to ale na vykoupení nebude stačit. Možná to ani nestihne, protože Londýn se připravuje na masivní bombardování. Možná všechny tři čeká úplně jiný konec. (Bontonfilm)

baruss

Ľutoval som, že som na Bratislavskom filmovom festivale prepásol možnosť vidieť tento film, hoci som mal naň lístky. Vtedy som sa rozhodol pre Polčas rozpadu. Môj zármutok bol väčší, keď akadémia zverejnila oscarové nominácie. Mal som pocit, že mi ušlo niečo čo musí každí človek vidieť. Teraz po zhliadnutí som plný rozčarovaní, som rád, že som ho na festivale neabsolvoval. Film je to strašne slabý a nudný. Hneď úvodom mi náramne pripomínal Titanic. Neviem prečo... Teraz sa trochu pustím do akadémie... hovorí sa, že jediné čo je na oscaroch spravodlivé sú nominácie. Nuž.. Hudba - zaslúžene, už dlho som nepočul tak famózny hudobný doprovod. Kamera - paráda. Ten päťminutový záber ma rozložil na atómy a opäť poskladal naspäť. Hm... chýba mi nominácia za réžiu.. Joe sa ukázal ako veľký umelec - básnik, maliar a ilumionista (odborník na osvetlenie) v jednej osobe... jeho hra so svetlom je vážne úchvatná... U mňa a zaradil k takým velikánom svojho remesla akým v mojich očiach je napríklad môj oblúbenec Lisandro Alonso. Samozrejme porovnávať týchto dvoch chlapíkov nemá zmysel, lebo Lisandrovi Alonsovi patrí v mojich očiach nedostihnuteľné prvenstvo, a aj to že spomínam jeho osobu práve v súvislosti s týmto filmom mi príde ako jeho ponižovanie a rúhanie.. Nič to.. Nuž ale jedno dozaista od akadémie nepochopím.. nomináciu na najlepší film a scenár... Dobre možno ten scenár ako tak... Vo filme sú zvolené zaujímavé rozprávačské postupy.. Ale celkovo zápletka a absolútne statický, nevyvíjajúci sa dej tento film podľa mňa robia extrémne nudným.. Vo vojne sa vývoj príbehu neposunie ani o jediný milimeter.. Celkovo vo filme nebol jediný moment kedy by som sa nenudil... Dobre, po pravde povedané, pár takých bolo... Prvá scéna u fontány, politická debata vojakov, a aj ten 5-minútový záber - ale ten len z čisto technického hľadiska. Nominácia na najlepší film... ?? Videl som desiatky lepších a orginálnejších filmov, ktoré by mohli byť nominované na oscara (v chápaní, že sú v anglickom znení a sú z roku +/- 2007)... Film, pri ktorom som sa nudil obrovskú väčšinu filmu (okrem tých troch výnimiek), a stále som vyčkával kedy konečne začne.. A tá záverčná titanic spin pointa mi celý dojem len pokazila.. Jedna spoločná hviezda za kameru, ilumináciu, réžiu a hudobný doprovod.. Celkovo sa na to ako na umelecké dielo dobre pozerá,, ale predstavte si, že by ste sa 130 minút pozerali na nejaký picassov obraz... A tom som naschvál ako príklad uviedol piccassa, lebo jeho obrazy majú potenciál, že by to divák mohol vydržať.. tento film ho nemá.. bohužial.. NUDA na NUDU ()

Sokkk_y

Pokání je symbolická činnost, kterou člověk dává najevo, že pochybil, a snaží se své viny zbavit. Už jen tato definice odhaluje o čem snímek ve skutečnosti je. Je o velké chybě, utrpení, lásce, žárlivosti a smutku. Je o tom, že jedna jediná chyba dokáže tragicky změnit celý život. Pak nastupuje čas pokání. Pokání plného výčitek a omluv. Keira Knightley předvádí po tragické sérii výkonů v Pirátech z Karibiku úžasné a hlavně důvěryhodné výkony, které výrazně doplňuje James McAvoy. U postavy Briony vybral Joe Wright vynikající trojici hereček. Ze Saoirse Ronan číší mladá žárlivost a nenávist smíchaná s pomstychtivostí, která výborně konstrastuje s pokáním a shanou vykoupení se Romoly Garai. To vše je podtrhnuto obyčejnými zvuky psacího stroje, jehož rachot nenechá diváka ani chvilku v klidu. Pokání vytvořilo hlubokou jizvu na mém srdci. A doufám, že ta jizva tam zůstane navždy. ()

Honzíno

Pokání jest rozhodně výjimečné svou komorností, jež byla pro mne zcela nečekaná. Přiznám se k očekávání velkolepější výpravy a přímočařejšího scénáře. Skutečnost, že Joe Wright citlivě rozehrává hru plnou jemných odstínů lidského chování a mírných časových hrátek (zejména s divákovým vnímáním děje) mě překvapila - příjemně. Film samotný se pak dá označit za silný a krásný příběh lidské lásky, jež smutně zůstává nenaplněna. Vidím jedinou kaňku. Více než polovinu filmu se jednalo z mé strany a pouhopouhou analyzaci filmařských prostředků, kterými bylo dosaženo tolik zajímavého výsledku, než aby mě děj a atmosféra snímku dokonale vtáhly, což by mohlo být u romance zásadní. Tahle kaňka stojí určitě hvězdičku. Nic na tom nezmění fakt vyskytující se vybroušené filmařiny, co oplývá celé Pokání. Unikátní záležitost, od které jsem si bohužel udržel mírný odstup. Konec zaručeně dostane každého, nestávám se výjimkou. Ani krásně zvratových posledních deset minut, excelentní nepřetržitá sekvence na pláži, skvělá ústřední trojice, vynikající hudba (využití úhozů psacího stroje - krásné a ve výsledku geniální) a vybroušený scénář nestačí na víc než na poctivé čtyři hvězdičky. Více takových snímků. ()

adams89

Těžko se mi hledají slova, kterými bych vyjádřil své pocity nad něčím tak nádherným jako je Pokání. Ať dělám co dělám, na jiný další film s příběhem tak útočícím na divákovy emoce si nemůžu vzpomenout. Tak ohromnou spalující vášeň a tragickou lásku, jakou tady k sobě prožívají oba hlavní aktéři, můžeme s klidným svědomím přirovnat k literárnímu Romeu a Julii. Keira Knightley a James McAvoy tady jako mladí herci opět dokazují svůj nesporný herecký talent a i to, že oba jsou velkým příslibem do budoucnosti Hollywoodu. V první polovině filmu odehrávající se před válkou je však oba zastiňuje mladičká Saoirse Ronan, představitelka třináctileté Briony. Právě její bujná dětská představivost zaviní Robbieho pobyt ve vězení a následné útrapy ve válkou zmítané Francii. Kruté odloučení dvou milenců, spolu s jejich dopisy plných lásky a naděje na shledání, v sobě skrývá tolik emocionálního vypětí, že by to klidně vystačilo na několik filmů. Režisér Wright nám navíc úžasným způsobem servíruje svůj pohled na válku. Ať už je to Brionin kajícný pobyt v nemocničním špitále plném umírajících vojáků či evakuace Spojenců z Dunkerku. Tady se mu povedl mistrovský technický kousek - pětiminutový záběr bez jediného střihu napříč pláží s obklíčenými Francouzi a Brity. Naprosto úžasná scéna, která se dá srovnat snad jen se Spielbergovým vyloděním v Normandii. Překvapivé rozuzlení děje v závěru je jednou velkou emocionální bombou a ač mě k slzám nedohnalo, lepší film než je Pokání jsem od loňského léta neviděl.90% ()

Belbo

Nevím, možná jsem čekal druhou Pýchu a předsudek, možná něco ala Podzim v New Yorku. Dobře se na to dívá- nádherná Keira, pěkné obrázky krajiny, roztomílý šoust v knihovně, zničený vztah mrchou sestřičkou a její následná lítost a omluva všem skrz knihu. Já byl hodně zklamaný. Celý zbytečně chaoticky řešený děj, hlavně v první třetině, kdy se postupně dovídáme co je než co bylo musí dobře fungovat v knize ale při převedení na plátno mám pocit zbytečné efektivity a úmyslně stavěné komplikovanosti. Pak mám u filmů s nádechem romantického žánru potřebu vidět emoce, ne snad přehnaná jak má ve zvyku Rosamunda Pilcher. U Pokání mám pocit jekéhosi baloncování na hranách několika žánrů. Jako by se scénárista ptal co z té knihy mám udělat? Romantiku, válečný nebo drama? Zěvěrečný mix mi přijde hodně smutný a místy citově prázdný, když přihlédnu jaký potenciál knižní předloha nejspíš měla. ()

Kamkon

Jedna z nejlepší filmových adaptací nádherně působivé knihy. Skvělé herecké výkony spolu s podmanivou kresbou anglické krajiny ()

Mrkvič

Někdo tu napíše, že film nevyvolá tolik emocí, jak se o něm tvrdí. První polovina filmu mi utekla tak rychle, že jsem si to ani neuvědomil a ač se tam skoro nic nestalo, mělo to spád a bylo to zajímavé. V druhé polovině jsme usnul :) probudil se na závěr a stejně byl hodně dojatý. Zezačáku se mi moc nelíbilo skákání v ději a vyprávění některých situací z několika pohledů (co to s tím ted všichni mají, k tomuhle filmu se to snad nemůže hodit). Nakonec jsem si prospanou část pustil znova a líbila se mi mnohem víc, když už jsem znal konec. Režisér si na nás vymyslel to skákání v ději a já mu to vrátil nechronologickým sledováním jeho filmu. ha ()

Kikania

Klamstvo je jedna z vecí ktoré najviac nenávidím. A tu možeme vidieť, čo také "malé" klamstvo a domýšľavosť vedia urobiť. Dokonalo a premyslene spracovaný príbeh silnej lásky, ktorá skončila skôr ako začala rásť. Skvelí herci, hudba a správne napätie tomu dodali šarm, ktorý ma nesmierne uchvátil. Do príbehu sa dalo úžasne vžiť, čo aj spôsobilo že sa mi film vril hlboko do pamäti. No a takmer zdrcujúci koniec spôsobil, že som vďaka svojej sentimentálnosti plakala ešte desať minút po skončení filmu... ()

Sfinkter

Film o rozhodnutí, které si nikdy nepřestanete vyčítat. O jeho důsledcích, zkažených životech nevinných lidí, kteří vám nikdy neodpustí. O pokusu o nápravu, na kterou je většinou pozdě. ()

Samuel7

Ano, hezký film, ale něco mi tam chybí. Film na mě v mnohých scénách působil prázdným a nudným dojmem. Zbytek ale pěkný. Hlavně se mi líbili herci - Keira, James McAvoy a v neposlední řadě mladá, ale velmi talentovaná Saoirse Ronan, jejíž postava byla podle mě nejvýraznější a nejlépe zahraná z celého filmu. Zasloužené nominace na Zlatý glóbus a Oscara, jsem v jejím věku, takže opravdu tleskám, jak se chopila role mladé Briony, která nebyla vůbec jednoduchá. ()

JimmyII

Pokání - pravděpodobně nejlepší kniha, jakou jsem kdy četl. Ian McEwan, kdysi nazývaný básníkem perverze, zplodil příběh neuvěřitelně silný, vyspělý a syrový. Joe Wright byl tak postaven před enormně nelehký úkol a já jsem se dlouho bránil. Knihu jsem četl někdy v době premiéry filmu, teprve teď jsem "svolil" ke shlédnutí její filmové adaptace. A jsem nadšen! Pravda, kniha je pořád o třídu lepší, ale je to dáno spíše jen omezením, jakým je pro filmaře stopáž; prostě do filmu nikdy nenarve tolik, co je v knize. Jiný závažnější problém jsem neshledal, dokonce se mi pár věcí líbilo víc, než v knize, sic to všechno byly vychytávky, které umožňuje film jako médium - ťukání klávesnice stroje použité v hudbě, sestřih scén, kdy Robbie pošle Cecilii špatný dopis apod. Herci i veškeré lokace téměř odpovídali mým fantaziím z doby čtení knihy, Briony je ve všech třech věkových stádiích oslňující. Ostatní jí skvěle sekundují a já neměl problém ztotožnit se s žádnou z postav, žádnou s emocí, kterých je ve filmu opravdová plejáda. Nejsilnější avízou filmu však je hudba nadaného Daria Marianelliho a vynalézavá, dechberoucí kamera Seamuse McGarveyho. Pokání rozhodně je jedním z nejzajímavějších amerických filmů posledních pár let. Hlavní zásluhu na tom pochopitelně má McEwan, který mu dal do vínku Příběh s velkým P, ale bez talentů jako je Wright či Hampton by se to nikdy takhle dobře nepovedlo. ()

st.jim

Velice silný konec filmu, který je opravdu nečekaný. Nebýt slabé prostřední části, kde je vše zbytečně roztahané, tak je to jasná pětihvězdice. Jinak je to nádherně natočený příběh, plný emocí. Hodně se mi líbil James McAvoy, který zde zahrál na jasnou jedničku. ()

Blacks

Dosti často jsem se ztrácel. Bylo to možná způsobeno mým nedostatečným soustředěním. A ač se jisté kvality nedají upřít, musím dát za *** ale možná až opakované shlédnutí ukáže jestli by nebylo lépe za 4. ()

viperDavid

Nezapomenutelných 5 minut snímku mi utkvělo v paměti. Celý film je až bravurně zahraný a zrežírovaný. Příběh je fantastický a krásně natočený. Podkres zhudebněného psacího stroje celému příběhu ještě víc pomáhá a pak ta neustálá přesnost například v chůzy, vyjadřování postav... No abych nepoužil jen superlativa, nakonec musím říct, že považuju Iana McEwana který napsal knihu, bez okolků za úchyla - kdo četl nebo viděl Betonovou zahradu, jistě mi dá za pravdu. 5* ()

kinghome

Ještě jsem nezačal a už mi docházejí slova, tohle je ukázka geniálního romantického dramatu. Oscarové herecké výkony, dokonalý střih, hudba a ten scénář, ten příběh, prostě dokonalost. Atonement je přesně ten film, který by měl vidět každý, kdo zavrhuje romantické filmy (já) a vlastně i přesvědčil sám sebe, že každý film, který je romantický nemusí být špatný, ba naopak. Nadchlo mě, jak si tvůrci hráli s kamerou, se scénami, který nejdříve posunuli trochu dopředu a pak zjišťujete, co se dělo před scénou, nebo to posouvání v čase, které je dělané spíše knižně než filmově, jde vidět, že na to Ian McEwan dohlížel a nenechal vymizet tu knižní podobu. Pro mě to bylo dokonalé drama a třešnička na dortu byl ten dokonalý konec, každý chce Happy end, zpověď Briony na konci je úžasná. Místo které si vybrali Robbie a Cecilia bych si vybral taky. Útesy Seven Sisters jsou nádherné a já měl tu možnost tam být, všem kdo pojedou někdy do Anglie tohle místo doporučuji, takovou krásu jen tak někde neuvidíte........ AHA, TAK PREJ NEMÁ CENU PSÁT ŽÁDNÝ ZAJÍMAVOSTI, PROTOŽE VÁM TO POMOčený ukradne a připne si to na svojí zajímavost a pak vám to zamítne! ()

Mirokukii

Už si ani nepamatuji, kdy si se mnou vypravěč takhle krásně pohrál. Parádní režie, kamera a především hudba. Kvalitní ingredience, které mne i přes to všechno (první hodina a závěr jsou geniální) nedokázaly uhranout, a tak mi zůstalo "jen" u krásného filmu. On ten konec je totiž vážně nádherný a smutný zároveň. ()

LiborGondek

Nuda, nuda, nuda! V druhé polovině se něco konečně začíná dít, i když to moc nedává smysl... Konec výborný, vše se vyjasní a divákovi (pokud to ještě nevzdal a vydržel) padne čelist. Ale proč to tak dobré nebylo celé ty 2 hodiny?! ()

RonaMidu

tři,bylo to pro mne místy zbytečně rozvleklé....i když možná zrovna za tu dlouhou scénu na břehu moře bych měla dát čtyři ()

Lachtaan

Asi jsem měkkota, ale z jakého důvodu bych si měl hrát na rádoby kritického hodnotitele, když mě jasně vysvětlený konec filmu jednoduše uchvátil. Ze zpočátku nejasného dramatu z prostředí anglické smetánky se kvůli nevyspělé lidské hlouposti (velká obdoba se švédskou formou dokonalosti jménem Hon) přeměnila v pozoruhodný tragický příběh, opředený správným melancholickým hudebním doprovodem a hlavně výkony špičkového Jamese McAvoye a mé filmové múzy Keiry Knightley. Občas si nejsem jistý, zda si film, který si onen nespoutaný spád drží až do poslední čtvrthodinky, zaslouží celých pět hvězdiček. Pak se ale zamyslím, jestli bych dal do budoucna Pokání i druhou šanci a v ten moment mám jasno. ()

Saoirse míří do Ameriky

Saoirse míří do Ameriky