Zjizvená tvář

USA, 1983, 170 min (Alternativní 163 min)

Režie:

Brian De Palma

Předloha:

Armitage Trail (kniha)

Scénář:

Oliver Stone, Howard Hawks (původní scénář) (více)

Kamera:

John A. Alonzo

Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia, Miriam Colon, F. Murray Abraham, Paul Shenar, Harris Yulin (více)

Na mrtvolách svých konkurentů chtěl vybudovat americký sen... Klasické drama Howarda Hawkse Zjizvená tvář (1932), inspirované osudem proslulého chicagského gangstera Ala Caponea, se po více než padesáti letech dočkalo nového zpracování. Scenárista Oliver Stone a režisér Brian De Palma ovšem děj posunuli do současnosti, italského zločince nahradili kubánským emigrantem a pašování alkoholu distribucí drog. V létě roku 1980 emigrovalo z kubánského přístavu Mariel se souhlasem Fidela Castra 125 000 lidí. Zhruba pětina z nich měla kriminální záznam, neboť Castro se potřeboval zbavit „nežádoucích" osob. Asi polovina utečenců se usídlila v Miami a jeho okolí. Tato událost tvoří prolog nové verze Zjizvené tváře. Jeden z emigrantů Tony Montana (Al Pacino) se velmi rychle adaptuje v nových podmínkách svobodného světa. Se svým přítelem Mannym (Steven Bauer, jediný rodilý Kubánec mezi hlavními herci) vykonávají příležitostné práce v místním podsvětí a při jedné předávce drog skončí v jejich rukou ukradené peníze, za něž Montana vybuduje vlastní drogové impérium. S mocí a bohatstvím ovšem roste i jeho ego a především paranoia, že jej o jeho výdobytky připraví někdo stejným způsobem, jako to udělal on... Režisér De Palma svůj snímek natočil efektním, rozmáchlým stylem, v němž se opřel o téměř maniakální výkon Ala Pacina. Spíš než u původní Zjizvené tváře hledal inspiraci u Coppolova Kmotra, což je zřejmé už z Pacinova obsazení. Mezi dalšími herci zaujmou tehdy ještě málo známé Michelle Pfeifferová (Montanova žena Elvira) a Mary Elizabeth Mastrantoniová (Montanova sestra Gina). (Česká televize)

Arsenal83

Herecký galakoncert jedného herca, ktorý tie koncerty mal na rozdávanie a aj oscarov by mal plný regál, keby banda úchylov v akadémii pozerala aj na herectvo. Pacinova mega rola, kde hlavnou postavou je prosťáček, čo nevyvoláva sympatie ani na sekundu. Je to extrémny vidlák, ktorý chce len ľahko získané peniaze, koks, autá, ženy. Pritom pri pohľade na jeho postoj k sestre, či odmietnutie zabiť novinára s rodinou človek v ňom našiel aj dobro. Slávna gangsterka ako sa patrí a jedno je isté, že filmový Tony Montana nebol žiadna Hannah Montana. ()

Happens

Upřímně na to, jaký je film kult, jsem byl až nepříjemně překvapen. Srovnám-li dialogy s Kmotrem, tak se nemůžu ubránit kritice přehnaných hereckých výkonů, strojených konverzací a předvídatelně čitelného děje. Navíc příliš inspiraci Al Caponem nechápu, řekl bych spíš, že se jedná o curriculum vitae běžného pašeráka drog. Nicméně film je třída ve svém oboru a rozhodně si zaslouží ty procenta, co má. ()

FrodoF

Tak tenhle gangsterskej flick opravdu miluju. Al Pacino jako Tony Montana je prostě geniální stejně jako celý film od první do poslední minuty. Push it to the limit! ()

Chrustyn

Perfektní gangsterka s dokonalým Pacinem, který se do své postavy perfektně vžil a díky tomu vypadal, gestikuloval a mluvil jako pravý gangster. Tony Montana je tak v jeho podání skutečně démonická postava ze které jde občas strach ale na druhou stranu si dokáže získat divákovi sympatie natolik aby mu fandil. Nejzajímavější je sledování jeho pouť za bohatstvím, ke kterému jde zásadně přes mrtvoly. Když však získá vše co chtěl pozorujete už jen jeho úpadek způsobený hlavně drogami a v této části bohužel i film mírně ztrácí tempo ale vše vynahrazuje závěrečný masakr. Tato skoro tříhodinnová pouť je navíc podbarvena skvělou dobovou atmosférou, která je doprovázena starými hudebními fláky, díky kterým z filmu přmo čiší atmosféra 80. let. Výborný film, který patří mezi takovou klasiku jako je "Kmotr" nebo "Tenkrát v Americe". ()

SeBig

"The world is yours" Kdyby se mě někdo zeptal, kdo je mou inspirací, určitě bych řekl Tony Montana, který nikdy nikomu nevěřil, všichni mu byli u prdele a šel si za svým snem až na to nakonec doplatil a o tomhle je celý film, který je pro mě naprostý poklad. Jednoznačně nejlepší role Al Pacina, prostředí velice parádní, po celý film mě bavily ty Tonyho kecy, společně s jeho kamarádem se snaží dostat na vrchol, všech gangsterů. Po celý film se nestalo, že bych se někde nudil, správně deprimující hudba k tomu doprovází.. libilo se mi jak jede do Michel Pfieffer a snaží se jí získat, i když patří jednomu z velikánu.. pak nastane zlom, Tony získá vše a film nabere pořádný grády.. prachy, NEJLEPŠÍ sídlo, vraždy, obchod s drogami.. top! Bohužel Tonymu nic nestačí a chce prostě víc a víc a začne být paranoidní, nikomu nevěří a to je další parádní, deprimujicí věc, která ve filmu zbusobí spoustu zvratů.. já nemám nic co bych vytknul, nemám ani hovno. Ty postavy, to zahrání, ta hudba, to prostředí, ten příbeh, to rozzuzlení, ten scénář VŠECHNO NA JEDNIČKU! Ten film miluju a hlavně nejvíc miluju ten konec! Nejlepší konec co jsem u filmu kdy viděl. Jeden z mích nejoblíbenějších filmů je právě SCARFACE. top ()

ainny

Když si tak pročítám komentáře, tak se mi potvrzuje to, co se odehrávalo u nás doma. Tohle je typicky mužská záležitost. Zatímco manžel ani nedutal, tak já sledovala hodiny, koukala do notesu a čekala kdy bude konec. ()

klerik

Niekoľko scén určite zaujímavých (na čele s finále), ale príbeh je príliš lineárny a zbytočne dlhý. Bol priestor pre pár odbočiek a rozšírenie rozprávania, ale stále je to len o Pacinovej postave a to je (napriek pár nezabudnuteľným monológom) trochu otrava. AMERICKÝ GANGSTER je pre mňa skôr ukážka "obyčajnej" gangsterky, ale musím povedať, že s podobnou témou naložil lepšie než táto klasika... ()

LaciLC

"I'm no fucking criminal, man. I'm no puta or thief. I'm Tony Montana, a political prisoner from Cuba." Ani neviem, ako by som začal. Tento film ma totálne odrovnal a vzal mi slová. Niečo podobné som v živote nevidel. Doteraz som Krstného otca považoval za najprepracovanejšiu, najkultovejšiu a teda aj najlepšiu gangsterku pod slnkom. Teraz rozhodne mením názor. Zjazvená tvár je nielenže najkvalitnejšia gangsterka, je to dokonca aj jeden z najlepších filmov, aké som kedy videl. Vlastne ani nemá zmysel sa tu nejako rozpisovať o filme, pretože je to film dokonalý. A to absolútne v každom smere. Len málokedy sa mi stalo, že by som sa pri takmer trojhodinovom filme nenudil, ale toto by som pozeral ešte dlhšie a škoda, že mi film tak rýchlo ubehol. Ale už teraz sa teším na budúcu "projekciu". Brian De Palma ma utvrdil v tom, že je vynikajúci režisér a to, že v poslednej dobe natočil pár nepodarkov ani nevadí, lebo už za toto ho zbožňujem. Zjazvená tvár je ním skvele zrežírovaná, ale aj tak ma samozrejme z celého filmu zaujala jedna vec. Presnejšie herec. Al Pacino. V jeho prípade sa tentokrát už ani nedá hovoriť o herectve, je to absolútne zžitie sa s postavou a dovolím si tvrdiť, že nikto by to nezvládol lepšie. Al Pacino je proste geniálny herec a veľkou mierou sa najmä on pričinil k tomu, že toto je tak výnimočná záležitosť. Film s brutálnou atmosférou a takou kopou pamätných hlášok, že by sa nezmestili ani do jedného komentára. Už dlho ma žiadny film neprinútil prehodnotiť svoju TOP10. "Say Hello To My Little Friend!" ()

classic

„Zjazvenú tvár” z roku 1983, dokonca považujem za ešte o čosi lepšiu, než Hawksovu verziu spred takmer päťdesiatich rokov, za čias klasického Hollywoodu, s Paulom Munim v hlavnej úlohe, ktorý svojim hereckým výkonom, bohužiaľ Alovi Pacinovi nesiaha ani po členky ! Názov snímku jednoznačne odkazuje k protagonistovi - Antoniovi Montanovi, ktorého všetci oslovujú "Tony" . Ako jeden z mnohých kubánskych trestancov, totižto dostal vskutku ozaj jedinečnú príležitosť na to, aby konečne odišiel z Kuby za slnkom poliatou Floridou. Nakoľko v máji 1980 otvoril Fidel Castro domáci prístav Muriel s jasným zámerom nechať niektorých občanov odísť za príbuznými do Spojených štátov. Ku konkrétne 125 000 utečencom, nie je až tak ťažké zamiešať i 25 000 najhorších väzňov, medzi ktorými asi úplne najviac vyčnieva práve Tony, ktorý sa plánuje vypracovať na jedného z „kokainových kovbojov,” rovnako ako už etablovaný Frank Lopez, alias drogový lord z Miami, u ktorého sa v podstate s kamarátom Mannym vypracoval. Ďalej, taktiež i bolívijský narkobarón a Tonyho dodávateľ, Alejandro Sosa, je oveľa viac nebezpečnejším, než na prvý pohľad vôbec vyzerá, a i napriek tomu sa s ním dá Tony do mastného kšeftu ! Je nebojácny, to mu nemožno absolútne uprieť. To je jedna stránka mince, pretože ako postupne čoraz dynamickejšie stúpa po kariérnom rebríčku, tým sa viacej zamotáva do vlastných problémov, ktoré mu nepomôže vyriešiť ani pôvabná kráska Elvira, ktorá je až moc extrémne závislá na "Yeyo" , ktorú preberie svojmu mentorovi, aby sa s ňou neskoršie oženil. Antonio, prakticky sa dá čestne prehlásiť, že „svet je (celý) tvoj, alebo teoreticky sa priprav na to, aby oponenti pozdravili tvojho malého priateľa” , čím prechádzam do takmer záverečnej fázy, kedy si vykonal niekoľko strašne zlých rozhodnutí, ktoré sa Ti už zrejme nepodaria vrátiť do pôvodného stavu, keďže si sa maximálne utrhol z reťaze, tak Ti nie je žiadnej pomoci, a tak som si pozrel naprosto realistický pohľad na vzostup a pád drogového kráľa, podobný tomu Pabla Escobara, ktorý sa Tebou očividne inšpiroval... ? / Režisér, scenárista a herec, to jest Brian De Palma, Oliver Stone a Al Pacino, vytvorili a nakrútili svoje najlepšie filmové diela. Sledovať mimoriadne kontroverzný, brutálny, vulgárny, násilný a surový film, nie je vonkoncom jednoduchou záležitosťou, ale je tak fascinujúco spracovaný, že sa divák skrátka dokáže nad tým celým povzniesť, lebo si povie, že je to ako zo skutočného života, z prostredia, v ktorom bolo normálne rezať protivníkom končatiny motorovou pílou... ? ! Úspešný taliansky hudobný skladateľ Giorgio Moroder, skomponoval bravúrny soundtrack a nie tak (d)ocenený dallaský kameraman John A. Alonzo, zase nasnímal finálovú sekvenciu, ktorá sa mi naveky vryla do pamäte. Z každého rožku trošku. Film v podstate preslávil nielen citovaného Pacina (Al sa stal slávnym už ako Michael Corleone), ale i neuveriteľne prekrásnu, 25-ročnú Michelle Pfeiffer, ktorej sa ináč snaží sekundovať i Mary Elizabeth Mastrantonio v úlohe Tonyho sestry Giny, pričom obidve rovnako staré krásavice, dá sa povedať, že debutujú na striebornom plátne. Scarface vnímam, ako učebnicu gangsterského žánru, v tej najsilnejšej podobe, ktorej sa nevyrovnajú ani všetci Krstní otcovia dohromady ! () (méně) (více)

marhoul

Al Pacino v životní roli! Život jako na horské dráze, velký gangsterský film, dlouhá stopáž, parádní podívaná. ()

Yardak

Film o vzestupu a pádu kubánského mafiána v Miami. Al Pacino ho zahrál naprosto brilantně. Pacino by měl hrát jen v mafiánských filmech, to mu opravdu sedí :o). Scarface se s klidem může postavit vedle nejlepší gangsterky. Film roku 1983. ()

heyda

Typický mafiánský film o tom, jak se Pacino hezky odspodu vypracoval až na největšího bosse Miami. Film to není špatný, ale rozhodně mohl být lepší. Stopáž je pro mafiánský film ucházející, ale jen za předpokladu, že se film neustále vyvíjí a rychle plyne. Zde však občas sklouzává do nudných scén, ale ještě víc mě vadí ten ohraný příběh. Troufám si říct, že kdyby nebyl v ústřední roli fenomenální Pacino, tak o tenhle film nikdo ani nezavadí. Pro mě osobně je to tedy spíš průměrná gangsterka z prosluněné Miami 80. let. Nenadchne ani neurazí. ()

sharky

Jeden z mála filmů se scénářem od Stonea, který se mi opravdu líbil. Možná to bude tím, že tentokrát seděl na režijní stoličce Brian De Palma:) Al Pacino už od prvního záběru dává najevo, že jeho postava je protivnej, namyšlenej fracek z balíkova a dělá všechno proto, aby byl divákům co nejméně sympatický (všimětěte si, že mluví úplně jiným hlasem než v ostatních filmech). I ostaní herci jsou výborní, jen škoda, že Michelle Pfeiffer nedostala větší prostor. De Palma vypráví chladně, bez hodnocení a bez soucitu příběh o vychcanym hajzlíkovi, který šel přes mrtvoly, hrál si na moralistu a dojel na to. Závěrečná scéna a záběr na kašnu s nápisem Svět patří tobě určitě má své zasloužené místo ve zlatém filmovém fondu. ()

Flakotaso

Celou dobu to bylo na čtyři, ale ten konec, TEN KONEC! Začal bych tím, že rozhodně nesouhlasím s názory, že postava Tonyho Montany je svině. Jako jediný měl čest, zásady a v rámci možností drogového pekla se snažil jednat férově. Samozřejmě zabitím Mannyho to už hodně přepískl...Zjizvená tvář je velice zajímavě natočená gangsterka, ta nějak chladně. Asi jako Michelle Pfeiffer, jež byla těžce nepříjemná a Montana to taky záhy poznal. Není všechno zlato, co se třpytí...Závěrečný masakr je kapitola sama o sobě a společně s Al Pacinem a neuvěřitelně osudově a zlověstně působící hudbou, jsou faktory, které tento film povýšily na kult. A úplně poslední záběr...už chápu tolikrát citované World Is Yours, už chápu. ()

anais

Skvělý Al Pacino neustále prokládající své věty výrazem „fuck“, několik vypiplaných depalmovsko-hitchcockovských záběrů (asi nejkrásnější je průlet kamerou přes ulici – na jedné straně mučí Pacina, na druhé se jeho kamarádi v klidu vybavují.ale to se musí vidět), pár krvavých přestřelek a absolutně nesnesitelná hudba 80.let. Celý film by se dal shrnout také výrazem „další film o vzestupu a pádu mafiána“. Jenže mě mnohokrát napadalo, že herci jen přeříkávají své dialogy. Jako by se za každou cenu snažili zahrát „klasické“ mafiánské situace, ale nedařilo se jim vdechnout život. Možná je to tím, že De Palma některé scény zbytečně natahuje, a divák pak očekává co se v nich stane, a ono se nestane nic, jen Al Pacino opět pronese „fuck“ – což je asi cool, ale taky naprosto zbytečné. Scarface není špatný film, jen ani zdaleka nedosahuje Kmotra nebo Mafiánů. ()

Roman.Ticka

"V pozadí každého velkého majetku je zločin."(Balzac) Pro obsahovou závažnost filmu nebudu raději nijak komentovat. Jen potvrdím nepopsatelnost výkonu Al Pacina. To on je jako droga! ()

poz3n

Další z řady dnes již klasických gangsterek, které mají vždy věhlasné hodnocení a nekonečnou stopáž. Oproti takovým Mafiánům či Casinu, je však Scarface zajímavě nasnímaný a v mých očích mnohem lépe odvyprávěný. Je sice brutálně 80kový, což není zrovna můj šálek kávy, je ale stylový a dobře vypadá. Al Pacino samozřejmě přesvědčivě nechutný. 7/10 ()

Ivoshek

Hodně hrubozrný mafiánský nářez. Tony Montana je cílevědomý, sebejistý a navíc naprostý psychopat. Tohle všechno ho vytáhne z imigrantského lágru až na kokainového krále v Miami. Ale jak říkal jeho předchozí šéf, než ho Tony oddělal, "je potřeba znát míru"....... /// Film má skvělou atmosféru eightees v Miami, výborného Pacina (kterému jsem věřil každé slovo), nádhernou Michelle Pfeifer a obrovské množství kultovních scén plných násilí a vulgarity. THE WORLD IS YOURS, TONY! ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2022

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

15.05.2020

O remake Zjizvené tváře se v průběhu let snažilo několik tvůrců, těmi posledními jsou zatím scenáristé a režiséři bratři Coenovi. Ti teď napsali nový scénář, jehož děj by se měl odehrávat v dnešním… (více)

De Palma se vrací za kameru

De Palma se vrací za kameru