Exorcista

USA, (2016–2017), 14 h 30 min (Minutáž: 41–47 min)

Tvůrci:

Jeremy Slater

Ben Daniels, Alfonso Herrera, Geena Davis, Hannah Kasulka, Brianne Howey, Alan Ruck, Camille Guaty, Francis Guinan, Kurt Egyiawan, William Peter Blatty (více)

Série(2) / Epizody(20)

Tam, kde je dobro, tam je aj zlo. Tam, kde je Boh, tam je aj diabol. Tomas je prototypom moderného kňaza, ktorý vedie svoje kázne skôr v priateľskom duchu, než v prísnej atmosfére striktného dodržiavania božích prikázaní. Keď sa jedného dňa v jeho farnosti objaví Angela, ktorá ho tvrdohlavo presviedča o tom, že jej príbytku sa snažia zmocniť temné sily, pričom toto zlo začína ovládať najmä staršiu dcéru Kat, neostáva mu nič iné, ako Angelin rodinný dom navštíviť. Následná skúsenosť ho privedie k jedinému možnému riešeniu: spojiť svoje odhodlanie v boji s temnotou so skúseným "exorcistom", ktorého neustále vidí vo svojich donekonečna opakujúcich sa nočných morách. (*CARNIFEX*)

neo93

Skvělý 10-dílný seriál, který otevírá problematiku vymítání. Mladý kněz Tomas přichází do jedné rodiny na žádost matky, aby se podíval na její rodinu, konkrétně na mladší dceru Casey, která se začne chovat velmi zvláštně. Již od počátku její chování vykazují známky posednutí, následné činy to jen potvrdí. Otec Tomas nemá zkušenosti s tímto problémem a tak požádá o pomoc zkušeného již bývalého kněze Marcuse, který se zabýval vymítáním. Mimo tuto dějovou linku, sledujeme také přípravy na příjezd papeže do Chicaga, v němž se rovněž začínají dít divné a brutální události, které začínají ohrožovat nejen všechny lidi okolo, ale také samotnou církev. Seriál se naplno rozjede v páté epizody, především pak v rovině vymítání, jenž nabírá na obrátkách. Zároveň postupně zjišťujeme, že satan neposedl mladou dívku náhodou, ale má své určité kořeny v této rodině. I když se seriál rozjíždí docela pomalu, postupně si svoji podmanivou atmosférou, některými drsnými scénami a podařeným příběhem, prokouše cestu až k výbornému zpracování exorcismu. ()

Hellknight12

Dnes dopozerané obe série. Kedysi som tento seriál videl v TV aj to len pár časti. Teraz som si dal za 2 dní maratón tohto seriálu. Za mňa je to veľmi kvalitný seriál, ktorý sa snaží priblížiť pôvodnému filmu The Exorcist 1973. Seriálu to aspoň za mňa vyšlo. Seriál má 20 x 45 min. ( Priemerný čas jednej časti ). Seriál jednoznačne odporúčam, každému kto má rád pôvodný film Exorcista 1973. Podľa mňa sa tento seriál vydaril na maximum. Jediná škoda, že seriál nemá tretiu sériu. Ale asi je to aj dobre. V najlepšom treba skončiť.  Cekové hodnotnie za mňa je 90% ()

Likan7

Baniels a Herrera jsou skvělý. Spolu mají zajímavou chemii, jsou dobří herci. Nemůžu vyloženě říct, že vše kolem nich je špatně, ale kde oni hrají možná i první hereckou ligu, seriál jede pořád svý béčko. Série jsou ukončené, ale i když mají obě deset, tak mít každá o polovinu méně, seriálu by to pomohlo a kdo ví, možná bychom nekončili po 2. sérii. Pár otevřených vedlejších linek tu bylo. Cho byl pro druhou sérii určitě skvělá posila, ale zase skončíme u toho, že ten příběh tu byl prostě moc krátký, aby se udržela kvalita na 10, respektive 20 dílů. Exorcista tak skončil po 2 sezónách a i jeho vyložený fanoušky chápu, já se jim nikdy nestal. ()

FunnyXis

Musím říct, že i když nejsem moc fanoušek těchto žánrů a celkově fanoušek církve a všechno s ní spjaté, tak tenhle seriál mě dost vtáhnul. Tajemno na vás dýchá téměř z každého rohu, postavy dobře propracované to samé i dialogy. Nejvíc se mi asi na tomto počinu líbí ta autentičnost, prostě takhle si to vymítání představit dokáži. Zatím hodnotím 7,5/10 = 4* ()

Franche

Ben Daniels do té role badass priest sedne jako ulitý. Atmosféru to má, ale mohlo by to více přitlačit na strašidelnou pilu. ()

Scraffy

Zatiaľ videné prvé dve série a mám z toho dobrý pocit! Je to veľmi pôsobivé a má to veľa nečakaných zvratov. Atmosféra je príjemne temná a super sa na to pozerá. Som zvedaví, ako to bude pokračovať. ()

PaulCZE

Pilot ještě jakž tak ušel, ale pak to jde rychle z kopce. Žádná atmosféra, žádné tajemno, všude samé klišé vytahané z jiných filmů a seriálů. ()

ostravak30

Prvních osm dílů bylo naprosto fascinujících. Skoro jsem si říkal, jako by tento seriál ani nebyl americkým seriálem. Tvůrci šli do hloubky charakterů, hodně se jednalo o psychologické profily jednotlivých postav, význam se dával konverzacím i náznakům, byť jemným. A mělo to skutečně mrazivý hororový efekt založený na úplně jiných efektech než u běžných hororů. Poslední dva díly první série už bych tak kladně nehodnotil. Stejně i druhá série už nebyla tak dobrá. Ale pořád mi seriál vychází, ať počítám jak počítám, nadprůměrně nad ostatními seriály. A nutno dodat, že hororových seriálů zase tolik nevzniká. Právě díky slabší druhé sérii, když mám hodnotit seriál jako celek, dávám tři hvězdy. První série by šla asi na čtyři. ()

Blazkowicz

Nalákán z reklam na Coolu jsem to konečně zkusil a není to vůbec špatné, protože téma exorcismu není časté. Navíc je lákavé. Škoda konce po dvou sériích, ale zase chápu tu nízkou sledovanost. Druhé série totiž nic moc. Žánrově je to určitě víc thriller než horor. Bál jsem se jen malinko v druhé sérii. Dal bych i tři, ale dva hlavní herci to hrají fakt bravurně a vytahují to až na čtyři. 4-* ()

Knightey

Tak trosku jiny serial nez vsechny ostatni. Takze za me super zmena a docela me to bavilo. Je to zajimavy napad a dobre zpracovani. Tak urcite pokud bude druha serie, rad se nani podivam :) ()

B3n

Škoda, že sa na spoluprácu pre seriál nepodarilo získať Lindu Blair. Pre fanúšikov hororov, najmä exorcizmu, povinný seriál. Perfektne vybraní herci, každému z nich jeho rolu verím, hlavní hrdinovia veľmi sympatickí, to je dnes v Hollywoode už veľká vzácnosť. ()

jkpj22

Na druhý pokus se mi podařilo dát první sérii a musím říct, že to velmi dobře vygradovalo a poslední díl jsem si vážně užíval. Dávám tři hvězdy. Druhá série je však poměrně slabá, ta mě nebavila. ()

Plaque

Nestíham sa čudovať nad tým, ako dokáže jeden samozvaný hororový expert (že Psychor?) vyprdnúť na pohľad neuveriteľne erudovaný komentár k seriálu a to na základe pilotnej časti. Na to treba skutočne dlhé roky štúdia na Univerzite života, to sa musí nechať. Ale poďme k podstate. Súhlasím, že horor je v súčasnosti (popri komédii) asi najviac ohrozeným žánrom vôbec. Nemyslím si, že je to len pre jeho náročnosť, ako to pomenoval magister hororus expertus. Horor zabíjajú hlavne samotní tvorcovia, ktorí takmer každým svojim "dielom" ponižujú svojich divákov. Servírujú im bububu strašidlá, ktorých sa zľaknú len násťroční, vytvárajú strach na základe lacných ľakačiek, pointujú príbeh do detailov, vytvárajú zápletky, ktoré sami porušujú - za všetky spomeniem Dianu, ktorá neznáša svetlo iba dovtedy, kým sa jej to samej hodí... Takto by som mohol pokračovať ďalej, ale veď načo. The Exorcist je dobrý thriller, ale zlý horor. Prvá séria vykráda hlavne klasiku z roku 1973. Druhá séria si už na pomoc berie aj všetky conjuringy, insidiusov, annabellky a pod. A ani tak to nie je hororové. Práve naopak. Všetky tie pasáže vymetania, ktoré sú, ako uvádza Psychor, stávkou na istotu, boli tým najväčším kameňom úrazu. Hneď ako tam niekoho povalili na posteľ a začali po ňom fŕkať vodu a s pľuvancami mu revali do ksichtu šamanské popevky z biblie, tak to išlo do hovien. Nuda, nuda, preukrutná nuda. Démon sa iba uchechtol, prehodil zreničku doľava a operným baritonom predniesol nejakú hlbokú myšlienku na spôsob bla bla bla. Exorcisti sa najprv zhrozili, záber na slzy v očiach a potom ďalej revali nejaké kokotiny, ktoré zneli ako dlhšie bla bla bla. Vtedy to strácalo aj všetku tú thrillerovú atmosféru, ktorá inak seriál celkom zdobila. Takže seriál išiel od toho lepšieho až k tomu (naj)horšiemu a v oboch sériách sa kazil s každou ďalšou časťou. No, ale čo ja o tom môžem vedieť, že? Ešte som sa nestihol pasovať za odborníka na horor na základe počtu filmov, ktoré som videl ;) ()

jokino

Za snahu dávam 2*, ale pre mňa tomu chýbalo dosť veľa. Dej mohol byť podstatne rozvinutejší a tajuplnejší. Na všetko sa išlo hrozne rýchlo, strácalo to akúkoľvek formu vyššieho napätia, gradácie deja, CGI síce miestami slušné, ale mnohé vyzerali hrozne umelo. Staré dobré časy pôvodného filmu. Príjemné boli odkazy na originál, no aj tie mi prišli vsunuté do seriálu trošku od veci. Mohli byť na to vybrané lepšie sekvencie. Pre mňa tak na 1 pozretie, no som zvedavý, či bude aj 3 séria, nakoľko zakončenie.. ()

blondboss

Tento seriál je vcelku dôstojným nástupcom pôvodného filmu a je pekné vidieť, že minimálne prvá séria na neho dokonca prekvapujúco aj nadväzuje. V tej prvej sérii sa dosť hralo na originál a aj atmosféra tomu zodpovedala, druhá séria už skôr šla na voľnobeh a voľnejšiu kreativitu tvorcov. Každopádne ale ako seriál to fungovalo a aj napriek mnohým nuansám ho možno odporučiť. 70 % ()

brasek

Season 1: Na scéne chýbal seriál s podobnou tematikou, lenže úprimne ak seriál skončí po prvej sérii nebudem ľutovať. Príbeh z väčšej časti nie je pútavý, aj keď samozrejme sú tam sekcie ktoré majú atmosféru a príslušnú dynamiku. Seriál sa postupne rozbehne, treba počkať pár častí... lenže potom ja ako divák som sa tešil už len na finále a nie ako príbeh bude pokračovať. Na 9. a 10. epizódu nemám ani slovko chvály... fraška. Season 2: Nemám veľké očakávania a zatiaľ ani tie nie sú uspokojené. 11/2017 Znižujem hodnotenie na 2*, po S02E07 si seriál viac nezaslúži. Príšerné množstvo nudného balastu, príbeh nemá tempo a mení sa nekonečnú telenovelu. ()

Dacsus

Jeden z tých seriálov, kde asi tak 60-70% obsahu je nudná vata. Ale natočené je to pekne. Postreh - Geena Davis vďaka plastikám nie je schopná takmer žiadneho výrazu - des. ()

Bejita

Já jsem velmi spokojená. Sleduji již druhou řadu a jsem ráda, že to nezrušili jako u seriálu Damien. Druhá řada je zatím dost mrazivá a jsem zvědavá, jaký průběh nás ještě čeká, ale zatím plný počet hvězd, hlavně za démona Pazúzu a výbornou Geenu Davis (Regan). ()

Birter

V první sérii začíná Exorcista jako napínavý horor, který v mnohých ohledech, řekl bych, trumfnul původní legendu z roku '73. Ačkoliv se seriál poté vydává fantasmagorním a později i nudným směrem, tak to pro mě byla obyčejná TV svačinka, kterou jsem si velmi užíval, ale věděl jsem, že by to mohlo být lepší. Konkrétně první série, dosáhla výšin dobré televizní tvorby hned několikrát, že jsem i hodnotil 5 hvězdami. To se však nedá říct o sérii druhé, která také švindluje tím, že má prostě zajímavý námět, který je těžší zkonit, ale i se v mých očích celkově posunula dolů. Takže ikdyž jsem si Exorcistu dost užil, nevím zda-li vám ho mohu doporučit. Ale jste-li jako já a stačí vám démonem posedlé ženštiny, cool kněží, satanské konspirace a tu béčkovost nějak překousnete, možná těch pár hodin, alespoň pro 1. sérii, obětujete. Pokud ne, hledejte dál. ()

Amazon zachránil The Expanse

14.05.2018

Rupert Wyatt chystá novou sci-fi

Rupert Wyatt chystá novou sci-fi

28.08.2016

Režisér Zrození planety opic patřil v roce 2011 mezi nejobletovanější hollywoodské filmaře. Jeho úspěšný restart opičí ságy vydělal 481 milionů dolarů, Wyatt se ale kupodivu neujal pokračování. Místo… (více)