Gangy New Yorku

Režie:

Martin Scorsese

Hudba:

Howard Shore

Leonardo DiCaprio, Daniel Day-Lewis, Cameron Diaz, Jim Broadbent, John C. Reilly, Henry Thomas, Liam Neeson, Brendan Gleeson, Gary Lewis, Stephen Graham (více)

Příběh se odehrává v New Yorku v letech 1846 až 1863. Irští přistěhovalci a původní britští a holandští osadníci se formují do pouličních gangů, aby převzali kontrolu nad organizací života a obchodu v jeho ulicích. Film se soustřeďuje na dva nejdůležitější gangy. Dead Rabbits („Mrtvé králíky“) a Native Americans („Rodilé Američany“). Ústřední postavou je mladý Ir Amsterdam Vallon (Leonardo DiCaprio), který chce pomstít smrt svého otce (Liam Neeson), bývalého vůdce gangu Dead Rabbits. Mužem zodpovědným za jeho vraždu je Bill přezdívaný Řezník (Daniel Day Lewis), hlava konkurenčního gangu Native Americans. Roku 1860 je Vallon propuštěn z vězení a postupně nahradí svého otce v roli vůdce gangu. Jeho hlavní myšlenky ale patří pomstě. Plán mu však zkomplikuje vztah ke krásné ale nevyzpytatelné kapsářce Jenny Everdane (Cameron Diaz)... (Intersonic)

lesumir

Perfektní Scorsese, i když chápu tu kritiku. Málo komplexní a veice roztěkané, na Martyho málo dravé a plynulé. Nicméně... Daniel Day-Lewis nehraje svoje postavy, on je prožívá. To je fakt bůh a jeho De Nirovské grimasy jsou sexy! Pachinovský afekt božský! ()

kinej

Tenhle film mi přijde jako takové velké načančané nic. Děj se po celý film ubírá k velkmu finále, které se nekoná. Postavy nejsou moc rozvedeny, takže se s nimi nedokážu nijak ztotožnit. Největším triumfem filmu je Daniel Day-Lewis. Jeho postava je snad jedinná trochu propracovanější a hlavně je skvěle zahraná. ()

LiVentura

Mírně naturalistický snímek o strašlivých počátcích slavného velkého města. Lewis hraje perfektního parchanta a DiCaprio jej ztrestá za jeho činy a svého otce... ()

cheyene

K tomuto počinu Martina Scorseseho jsem se dlouho odhodlával. Odrazovala mě totiž jeho stopáž. Ale chuť vidět opět DiCapria v nějakém filmu a navíc od mistra režisérského řemesla, mě nakonec přesvědčila. Herecké výkony hlavního hrdiny jsou opět brilantní, jak by ne, DiCaprio prostě umí, ale potěší i ostatní herečtí kolegové. Příběh je značně drsný a syrový, leč v mnohém snadno předvídatelný. Atmosféra New Yorku 19. století je vskutku zdařilá a dodává filmu ten patřičný šmrnc, podobně jako hudební podklad. Finální záběr kamery byl pro mě něčím velmi působivý. Není to na čistých 5*, ale nechám je. ()

Fiftis

Hmmm ... Film sa ma nijako nedotkol. Samozrejme DiCaprio opäť skvelý, ale to nestačí. Príbehy z tohto obdobia ma nikdy moc nebavili, a nič na tom nezmenil ani Scorsese. Jednoznačným problémom tohto filmu je jeho dĺžka, o hereckom umení Leonarda DiCapria a Daniela Day-Lewisa nie je pochýb. ()

Shakers

Dobrý film s perfektným hereckým obsadením, dobrou hudbou a luxusným záverom, len škoda tej dlhej stopáže. Príbeh je celkom dobrý, zaujímavý a napínavý, ale miestami pôsobí trochu nudne a uťahane. Neuškodilo by trochu svižnejšie tempo, inak slušná dobová atmosféra a kostýmy. 70% - 3* ()

lamps

Tak scénář k tomuto filmu bych určitě nenazýval přímo utahaným nebo o ničem, jak tady v komentářích několikrát padlo. Je tedy pravda, že těch 160 minut je trochu moc a poslední hodinku už jsem se díval na hodiny čím dál častěji, ale Scorsese má neopomenutelný dar ukočírovat téměř jakoukoli nezáživnou látku, což se mu tady vyplatilo. Příběh je i přes všechny mouchy, blechy a bůhvíco ještě nesmírně zajímavý, New York zmítaný občanskou válkou je znázorněn skvěle a kulisy jsou prostě bezchybné. Je tu navíc ještě jedno eso, a tím je Daniel Day-Lewis. Ten totiž své roli vtiskl doslova tělo i duši a předvádí přímo heroický výkon, kterým dokonale zastiňuje i jako vždy nevýrazného DiCapria, i ten protahovaný a rádoby velkolepý závěr. Určitě ne taková pecka, jak by se podle těch deseti oscarových nominací mohlo zdát, ale Scorsese si odvedl své.. ()

Boogeyman

První objevení se D. D. Lewise na plátně je jedna z nejlepších scén, které jsem kdy viděl. Výjimečný film, ostatně jiné Scorsese ani neumí. ()

petaspur

Příběh o pomstě málokdy vypadá na plátně tak dobře, jako ten z Nového Jorku. Z pochmurného pološera však k mým očím dotazila dějově poměrně neoriginální předvídatelnost plná vražd, loupeží, korupce a boje o moc mezi jednotlivými tlupami zbojníků. To jsou ingredience, jejichž chuť pro mé vjemové orgány neskýtá příliš lahodnosti a tradiční povinně přepálená stopáž "mafiánských" snímků si ode mne ani násilím nevynutí žádný desátek v podobě další hvězdičky. ()

salahadin

Joo, to se ještě na Mannhattnu neprodávala zmrzlina, nejvyšší mrakodrap by se dal spíš nazvat jako stromodrap a telefonní budky tu upomínaly spíš kadibudky. Zvláštní konglomerát násilí, pomsty a strachu a k tomu přimíchané dějinné prvky z novověkého New Yorku. Pěkná řezničina, už vím, kam bodnout profesora, když mě vyhodí ze zkoušky. Nepochopil jsem, o čem film je...co je hlavní point tohoto filmu. Pomsta? Gangy? Scorsese se asi nerozhodl, naservíroval triviální snímek od A do Ž a jediné, co v něm stojí za řeč je Day-Lewis. Patrně se už na tento film nikdy nepodívám z nedostatku chuti. Scorsese mě absolutně nedokázal zaujmout. ()

Rosaviva

10 nominací na Oscara? 74%? What?! Ze začátku jsem pořád čekala co z toho bude a překvapení, nebylo z toho nic. Jen nuda, a ještě hrozně dlouhá nuda, konec se trochu vylepšil, ale celkový film bych zkrátila tak na hodinu a půl, to by bylo super. Emoce na nule, váhala jsem mezi 3* a 2*, ale... na 3* to prostě nemá a nedám mu je ani za ten pohled na New York úplně na konci. ()

Aky

Mně tenhle film docela zaujal. Je v něm sice méně akce a chvílemi se trochu vleče, ale na druhou stranu míří mnohem hlouběji do důvodů a motivací jak postav, tak celého mafiánského světa. Ono srůstání legality a ilegality při překotném vzestupu Ameriky je zde popsáno mnohem odpovědněji a tím uvěřitelněji, než v jiných podobných pokusech. ()

GilEstel

M. Scorsese je patriotický Newyorčan. Ostatně to prokazuje natočením řady tematických filmů během své bohaté a úspěšné kariéry. Války gangů v polovině 19. století jsou důležitou součástí historie New Yorku. Nápad umístit děj filmu do tohoto období, je nepochybnou snahou o poctu rodnému city. Nicméně zde se to prostě nepovedlo. Jak se říká. I mistr tesař se někdy utne. Ono mít ušlechtilou myšlenku něco natočit, sehnat dobré herce a peníze samo o sobě nestačí. Film musí předně něco sdělovat, něco divákovi předat. Mně ten film nepředal vůbec nic. Není v něm nic, co by stálo za zapamatování. Nenabízí ani strhující akci, ani atmosféru, nenutí k zamyšlení. To město 19. století se nepodařilo oživit. Je to obrovská sterilní kulisa, ve které se pohybují stovky komparzistů v kostýmech. Naprosto bezdůvodně a chaoticky popochází sem a tam a vytváří jen další kulisu, ve které se pohybují hlavní herci. Tito spolu vedou patetické rozhovory o ničem. Vedou bandy chlapů, kteří do sebe bodají nožema. Nikde není vysvětleno, proč se tak nenávidí, za co ti lidé bojují, co jsou jejich cíle a motivy. Nedaří se předat prakticky žádnou emoci. Ani dějem, který je nudný a nezáživný, ani hereckým výkonem, který nemá oporu v uvěřitelnosti konání postav (Ani herci zdejších kvalit s tím nic nesvedou.). Ztrácí se logika v času a prostoru. Zůstává chaotický dav komparzu, který vytváří lidské mraveniště. Nad tím vším se pohybuje Day-Lewis jako Bill Butcher, (postava která podle wiki zemřela 1855). Se skleněným okem a záludným úsměvem se stává králem této grotesky. 45% ()

misterz

Úvod bol po všetkých stránkach geniálny. Skvelá výprava, kostýmy a mne osobne sympatickí herci dokázali už od prvých minút vytvoriť fantastickú dobovú atmosféru. Celý stred snímku žiaľ upadá do slovnej nezáživnosti a priemerných až nudných dialógov. Skrátka to politikárčenie ma až tak nebavilo. Potom však prišiel záver a s ním oku lahodiaca akcia, vypäté scény a zahralo sa aj na emotívnu strunu. Film síce nepatrí k tomu úplne najlepšiemu čo Scorsese natočil, ale na nadpriemer to bohato stačí. 75/100 ()

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

12.08.2015

Slávni režiséri pre UNICEF

Slávni režiséri pre UNICEF

02.05.2005

Štúdio MK Film Productions za podpory medzinárodnej organizácie UNICEF nakrúca poviedkový film ALL THE INVISIBLE CHILDREN, ktorý bude pozostávať zo siedmych krátkych filmov od rôznych režisérov, z… (více)