Gangy New Yorku

Režie:

Martin Scorsese

Hudba:

Howard Shore

Leonardo DiCaprio, Daniel Day-Lewis, Cameron Diaz, Jim Broadbent, John C. Reilly, Henry Thomas, Liam Neeson, Brendan Gleeson, Gary Lewis, Stephen Graham (více)

Příběh se odehrává v New Yorku v letech 1846 až 1863. Irští přistěhovalci a původní britští a holandští osadníci se formují do pouličních gangů, aby převzali kontrolu nad organizací života a obchodu v jeho ulicích. Film se soustřeďuje na dva nejdůležitější gangy. Dead Rabbits („Mrtvé králíky“) a Native Americans („Rodilé Američany“). Ústřední postavou je mladý Ir Amsterdam Vallon (Leonardo DiCaprio), který chce pomstít smrt svého otce (Liam Neeson), bývalého vůdce gangu Dead Rabbits. Mužem zodpovědným za jeho vraždu je Bill přezdívaný Řezník (Daniel Day Lewis), hlava konkurenčního gangu Native Americans. Roku 1860 je Vallon propuštěn z vězení a postupně nahradí svého otce v roli vůdce gangu. Jeho hlavní myšlenky ale patří pomstě. Plán mu však zkomplikuje vztah ke krásné ale nevyzpytatelné kapsářce Jenny Everdane (Cameron Diaz)... (Intersonic)

mchnk

Naprosto velkolepá historická podívaná. Ruce, které postavily Ameriku. Přesně tak, ať už pouliční nebo vrcholová politika, každá má svůj způsob. Morální hodnoty, úcta k otcům a dodržování nepsaných pravidel. To je možná to, co odlišuje pouliční politiku od té vrcholové. V tomto je ten nádherný kontrast mezi Tweedem a Řezníkem "Not our future". I pouliční řežba má své zákony, alespoň je měla v 19. století. Naprosto excelentní Daniel Day-Lewis si rozhodně zaslouží samostatnou hvězdičku navíc. Tohle byl nepochybně začátek současné společnosti ve Státech " v kapse pár drobných a s nadějí v očích přijíždějí, aby na obzoru spatřili zemi".. Starousedlost v Americe je, byla a bude jen prázdná fráze. Socha indiánského náčelníka v ústředí, klasického amerického politika, Williama Tweeda, je němým svědectvím událostí minulých. Tak, jako hladovějící Irové, přicházeli stovky let evropané do indiánské země, aby tu mezi sebou vedli války a nazývali se starousedlíky. Ne že by mi Leonardo úplně neseděl, ale asi bych si dokázal představit na jeho místě někoho jiného. Ovšem chvílemi je vynikající. Možná by neškodilo trošku zkrátit dilema mladého Vallona, jestli se má spustit s Jenny, nicméně to, jak to režisér pojal, je potřeba respektovat. Nabízí nám nevídaný snímek, ať už si tady ty tisícibodaři z čsfd píší co chtějí. ()

Javert

Sorry Martine, ale nebýt Danielova labužnického výkonu (scéna s mrtvým králíkem jako jeden příklad za všechny) a McGinnova fešáckého shilellaghu, nepamatuji si z filmu druhý den prakticky nic. ()

InJo

Tak trochu nedomrlý pokus o komplexní mix historického dramatu a dobového gangsterského eposu (který ale Scorseseho nijak enormně nepřipomíná), jemuž chybí ten správně "scorseseovský" tah na bránu a punc jedinečnosti a nezapomenutelnosti, neboli hlavní domény mistrových největších klasik. Za zmínku však rozhodně stojí geniálně ztvárněný úvodní masakr (nezvykle zvolená hudba mu dodává nehorázný šmrnc), nedostižný Daniel Day-Lewis, slušná výprava a úžasný závěrečný song od U2. 80 % ()

HoneyBunny

Malému Amsterdamovi zabije otce Bill Řezník a když tenhle klučina vyroste, vrátí se domovské čtvrti Five Points a začne pracovat pro Billův gang. Taky vám to zní tak obehraně? Scénář je totiž hlavní slabinou Gangů. Prvních deset minut je sice úžasných, skvěle gradovaných, nádherně ozvučených, navíc kněze Vallona hraje Liam Neeson, takže se z něj i za tak krátkou domu stane hodně charismatická postava. Jenže pak to jde jenom dolů. První hodinu se Martin Scorsese baví tím, že vykresluje prostředí Five Points a jejích pouličních gangů, jenže pak se do děje začně moc plést Diazová. Všechno by se dalo ještě jakž takž zachránit, kdyby film končil v momentu, kdy Bill hází po Amsterdamovi nůž. Jenže pak nás ještě čeká hodně nepříjemná čtřičtvrtěhodinka, která končí pitomým finále. Škoda, Martine. Říká ti to sice každý, ale já se i tak připojuju: "Mohlo to být lepší." ()

Anderton

Strihám, striháš, striháme. O gangoch sa svojho času hovorilo viac v spojitosti s Weinsteinovými a Scorseseho nezhodami, ako o filme samotnom. Pritom nožnicovoruký Harvey tentokrát asi strihal tam, kde mal. Neviem si predstaviť, že by film bol ešte o ďalších niekoľko desiatok minút dlhší. Gangy sú trochu pomalé, trochu neisté a nie je v nich cítiť výrazný Scorseseho rukopis, na druhej strane sa jedná o zaujímavú historickú sondu do obdobia, ktorému je venované v kinematografii málo miesta. Rúluje predovšetkým Day Lewis, ale ani kritizovaný DiCaprio sa nemá začo hanbiť. VIDENÉ ZNOVA: 5/2018 Na druhý krát už nemám s Gangami žiaden problém, pokiaľ neberieme ako mínus to, že ide o klasický revenge scenár. Lenže všetko, vrátane hercov (úplne všetkých, nikto mi tu neprekážal, vážne), výpravy aj gradácie deja funguje perfektne. ()

francis

Některý filmy stojí na tom, že vymalujou příběhy "obyčejných" lidí na velký plátno historie. V tomhle filmu jako by to bylo naopak - velká historie nakonec jako by úplně zastínila "malý" lidský příběhy, který se na obrovským obraze vytratí. Důležitej je tu obraz jako celek, ne detail. Protože "za sto let nikdo nebude vědět, že jsme tu byli". Finále je v tomhle smyslu o to působivější, že Martin Scorsese a jeho výborný herci dali život několika postavám, který považujete většinu filmu za nezapomenutelný. ()

Frajer42

Výpověď o části historie, která mi dodnes nebyla dobře známá, tudíž mě to celé ani příliš nebavilo. Setkání s panem Scorsesem u mě většinou dopadá dobře a Leo je mým nejoblíbenějším hercem. Očekávání byla tedy vysoká. Bohužel, tomuto snímku zcela chybí tah na bránu. Velice takticky je na plakátu pouze Leův obličej. Na pokrývku jeho hlavy totiž nebyl hezký pohled. Nevybavuji si, zda by v nějakém jiném filmu působil tak strašně nepřitažlivým dojmem. Nedivím se, že mezi ním a zrzavou Cameron Diaz nepropukl ani náznak nějaké chemie. Daniel Day-Lewis zde odehrál jednu ze svých nejlepších rolí, či to tak alespoň působilo, když vyčníval nad nezáživným zbytkem filmu. Z nekonečné stopáže za něco stojí pouze úvodní scéna a závěrečných 40 minut. Od rozhodnutí, abych snímek neukončil předčasně a nešel se věnovat příjemnější činnosti, mě držely spolusledovatelčiny úchylné poznámky a plejáda vynikajících herců. Pochvalu si určitě zaslouží i dobové kostýmy a perfektní výprava. Co je to ovšem platné v ději, ve kterém se nic neděje. Pokud se na snímek budete dívat s mírnou únavou, tak vám mohu zaručit, že do 30 minut budete hlasitě řezat dřevo. Opravdu žalostné a extrémně nechytlavé zpracování tématu, které, věřím, mohlo za vhodné konstelace hvězd za něco stát. Dlouho jsem se u ničeho takovým způsobem nenudil. Tahle nuda zcela přehlušila několik opravdu podařených momentů. Pokud někoho nemáte rádi a chtěli byste jej viděli trpět, doporučte mu tento film. Není-li tento člověk masochista, tak je úspěch zaručen. ()

AppleCore

Strhující dílo se strhující bitevní scénou ve který dominuje strhující skladba Signal to noise od strhujícího Petera Gabriela. ()

Dzeyna

Skvělý film, zbožňuji filmy, které jsou zasazeny do této doby, kostýmy a hudba jsou senzační, vše je velmi podrobně promyšleno a doladěno. Jenny v podání Cameron, to moc neslušelo, jak vlasy, tak ani celá role k ní příliš neseděla, hodí se spíše od komedií moderního žánru. Leo nezklamal, právě naopak, výborný herecký výkon. Řezník aneb "podívaná za všechny prachy" vážně super postava, která se s rolí řezníka vážně hledala až se našla. Děj se odehrává celý okolo jednoho tématu, je výborně vymyšlený i hlavní zápletka je dobrá. Mrtví králíci aneb Bloods :D Při poslední a rozhodující bitvě, bych nechtěla být na Paradise square, jelikož to co se dělo tam, bylo brutální. ()

boshke

Film o ničem se snese... Film o ničem se snese, pokud nemá dvě a tři čtvrtě hodiny... Gangy New Yorku jsou tak dokonale nezáživné. To, že se něco doopravdy událo, ještě neznamená, že to stojí za zfilmování (já byl včera s ženou celý den v obýváku na gauči a koukal na filmy, asi zkusím poslat námět na film Warnerům). Po technické stránce naprosto v pořádku, z mého úhlu pohledu - kostýmy, kulisy, celá řada mých oblíbených herců, kteří ale buď hned umřou (Liam), nebo nemají moc prostor (Brendan, John C.) anebo mi do té role / filmu prostě nějak nesedí (Leo). Daniela normálně moc nemusím, ale do role Řezníka mi seděl. Ale jak již zmíněno, téměř tříhodinový film bez jakékoli nosné myšlenky je téměř trestuhodný. A ten konec jsem už vůbec nepochopil... 50% ()

Kothy

Další kvalitní snímek od Martina Scorseseho a jeho další spolupráce s Leonardem DiCapriem. Tempo je trochu pomalejší, ale obsazení je dost dobré. Opět skvělý výkon Daniela Day-Lewise v roli Řezníka. Cameron Diaz je v roli Jane taky kouzelná. Děj vypraví o konfliktech New Yorských gangů během Americké občanské války. Člověk by ani netušil, jaké jatka se tam tehdy mohly dít. Konec je docela drsný. Možná to mohlo být o něco kratší... "Ať žijí Mrtví králíci!" ()

swamp

Scorsese mě tady trochu zklamal. Mít po ruce Daniela Day-Lewise a Leonarda DiCapria a natočit takovou rozvleklou záležitost, která místy děsně nudí - to bych od něj nečekal. ()

Ant

Moje filmová srdcovka s naprosto neuvěřitelnou atmosférou. DiCaprio s Day-Lewisem tady pro mě vytvořili jedny z nejlepších protivníků na život a na smrt, jaké jsem ve filmu měla tu čest vidět. Nádhera. ()

Campbell

Martin Scorsese zase trefil do černého. Vybral výtečný námět, výtečné herce a udělal z toho výtečný film. Občas sice někdo může zaznamenat zaškobrtnutí ale to vůbec nevadí protože vizualita snímku je dokonalá. ()

meave

Íri - vraj sú podobní ako my. Nie sú. Sú takí, akí by sme chceli byť. Nezlomní, bojovní, živí a plní krvi. Vlastnej - írskej. Doma či vo svete slále svoji. Všade si nesú svoje srdce. Obdivujem ich ako usadlíkov doma aj ako mrtvých králikov. Lebo nie sú mŕtvi a česť Ti nikto ani po smrti nevezme. Skvelý film o tom ako každý hľadá svoje miesto v NY a tiež o tom, že víťazstvo patrí tým istým aj napriek plynutiu desaťročí a chudák je vždy chudákom. ()

nascendi

Som na seba primerane hrdý, že som dokázal Scorseseho Gangy dopozerať do konca (so stratou jednej desiatky, ktorú som eliminoval spätným chodom videorekordéra). Gangy sú výpravným a určite aj drahým filmom, ktorému chýba adekvátne veľká téma. Jednoduchý príbeh pomsty je zbytočne rozkošatený do množstva epizód a násilia stredovekého typu. Sú filmy, ktorých nedostatky vyniknú až pri opakovanom zhliadnutí. A sú Gangy v New Yorku, ktorých nedostatky vystúpia na povrch už pri premiére. Prirodzene, že film má aj množstvo pozitív, ale ani tie celkový priemerný dojem nevylepšia. ()

Slarque

Možná to není úplně nejlepší Scorseseho film, ale k dokonalosti mu moc nechybí. Snad jen zredukovat ty narážky na současnou Ameriku. Pokud vážně existuje původní o hodinu delší verze, klidně ji pošlete na DVD jako Pána prstenů. Hned ji koupím. ()

Tomco

DiCaprio a Day-Lewis v jednom filme? A ešte pod Martinovov taktovkou? To nemohlo dopadnúť zle. A keď si predstavím, ako dlho sa na realizáciu tejto látky čakalo.. V Scorseseho mysli to za tie roky zrelo ako kvalitné víno, a je to vidieť. ()

WANDRWALL

Tenhle film od značky, která mě fascuinuje, tedy M. Scorsese, na mě nemá žádný vliv. Nezanechal ve mě žádné dojmy, neposkytl mi žádnou pochutinu, proto se ve mě příčí ho opakovaně sledovat.***(4.10.2010) ()

Vitason

Američané (však víme, ten nejlepší a nejúžasnější národ na zemi) mají celkově zajímavou historii, kterou bych se až tolik nechlubil. Scorseseho snímek vypráví příběh z počátků města New Amsterdam pardon New Yorku, kde se všechno důležité odehrávalo ve čtvrti Five Points, kde se střetávalo pět ulic a vládly tu různorodé gangy a nad tím vším byl předchůdce Al Capona Will Cutting, který zabil toho nesprávného taťku, takže Leonardo DiCaprio podniká cestu za pomstou, kdy se dokonce stane jeho přítelem (trošku ohrané to ano). Příběh se odehrává pár let poté, co v Bostonu proběhlo slavné koupání čaje, takže během občanské války. Osobně Scorsesemu nemůžu uvěřit, že má New York rád, protože svoje město nikdy neukazuje v moc hezkém světle, ale jeho vizuální podání je dech beroucí a první desetiminutovka je velice strhující, ale pak se děj velice zpomalí a je pro Scorseseho typicky utahaný. Sice považuji Scorseseho za jednoho z nejlepších filmařů vůbec (toho Oscara jsem mu strašně přál a pak jsem ho náležitě oslavil), ale tenhle chlapík nemá soudnost, když má film sestříhat. Gangy by se daly klidně zkrátit o půl hoďky. Herecky jsou na tom skvěle. Daniel Day-Lewis ve své roli vysloveně exceluje a DiCaprio je jako vždy skvělý. Cameron Diaz to sice sluší, ale je tu spíše do počtu a potěší Liam Neeson (v další ze svých mnoha rolí mentorů hlavních hrdinů). K tomu hraje velice dobrá hudba a snímá to skvělá kamera a když připočtu titulkou písničku od U2, tak k dokonalosti chybí opravdu jen to zkrácení. ()

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

12.08.2015

Slávni režiséri pre UNICEF

Slávni režiséri pre UNICEF

02.05.2005

Štúdio MK Film Productions za podpory medzinárodnej organizácie UNICEF nakrúca poviedkový film ALL THE INVISIBLE CHILDREN, ktorý bude pozostávať zo siedmych krátkych filmov od rôznych režisérov, z… (více)