Gangy New Yorku

Režie:

Martin Scorsese

Hudba:

Howard Shore

Leonardo DiCaprio, Daniel Day-Lewis, Cameron Diaz, Jim Broadbent, John C. Reilly, Henry Thomas, Liam Neeson, Brendan Gleeson, Gary Lewis, Stephen Graham (více)

Příběh se odehrává v New Yorku v letech 1846 až 1863. Irští přistěhovalci a původní britští a holandští osadníci se formují do pouličních gangů, aby převzali kontrolu nad organizací života a obchodu v jeho ulicích. Film se soustřeďuje na dva nejdůležitější gangy. Dead Rabbits („Mrtvé králíky“) a Native Americans („Rodilé Američany“). Ústřední postavou je mladý Ir Amsterdam Vallon (Leonardo DiCaprio), který chce pomstít smrt svého otce (Liam Neeson), bývalého vůdce gangu Dead Rabbits. Mužem zodpovědným za jeho vraždu je Bill přezdívaný Řezník (Daniel Day Lewis), hlava konkurenčního gangu Native Americans. Roku 1860 je Vallon propuštěn z vězení a postupně nahradí svého otce v roli vůdce gangu. Jeho hlavní myšlenky ale patří pomstě. Plán mu však zkomplikuje vztah ke krásné ale nevyzpytatelné kapsářce Jenny Everdane (Cameron Diaz)... (Intersonic)

Happens

Poněkud táhlé, místy nudné vyprávění o pomstě, irském světě v New Yorku v 19. století, válkách o nadvládu nad městem mezi gangy, trochu lásky, zradya hodně hodně Irska, zamíchat protřepat; a výsledek? Na Scorseseho je to velice slabé, ale jinak nadprůměrný film. 75% ()

Rocky62

Mám takový dojem, že se Scorsese řídil v tomto případě citátem jiného skvělého režiséra, který prohlásil, že: „Film musíte cítit rok, dva nebo klidně pět a pak ho teprve natočit.“Martin ho však cítil přes 30 let a stvořil sugestivní dílo, které se jednou doufám stane legendou. Jednak už kvůli fantastickým hercům (Lewis zde předvádí něco skutečně famózního), jednak díky prvotřídnímu technickému zpracování a hlavně díky zajímavé myšlence, která bude jednou přínosem. Uznávám, že pro někoho mohou být Gangy v New Yorku těžce stravitelným soustem vzhledem k tématu a stopáži, já sám jsem měl trochu obavy, ale zbytečně. Možná celkové jednotné a bez emocí, ale ta další zásadní pozitiva činí z Gangů film, kterému chybí jen krůček k dokonalosti. 80% ()

klerik

Ťažké sústo, rozhodne nie pre každého. Scorsese sa miestami necháva unášať výpravou a zabúda na príbeh. Inak klasická gangsterka, len historická. DiCaprio konečne vyzerá ako chlap, ale na plnej čiare prehráva (tak ako aj ostatní herci), keď sa objaví démonický D.Day-Lewis. To, že nedostal Oscara bude v mojom podvedomí navždy vyrité ako tá najväčšia krivda... Orgie pre všetkých nožofilov a milovníkov chladných zbraní... ()

Chrustyn

Scorseseho filmy mám rád ale tenhle mě moc nezaujal. Je sice vidět, že si na filmu dal Scorsese záležet a herci zde předvádějí velice dobré výkony avšak filmu chybělo něco co by mě do něj více vtáhlo. ()

iamek

Film s originálním námětem a skvělým hereckým obsazením. Po zhlédnutí tohoto snímku budete rádi,že žijete v dnešní,relativně klidné, době. Padouch v podání Daniela Day - Lewise je to nejlepší, co jste v dějinách filmu mohli asi vidět. Svou roli zahrál fantasticky a jeho postavu jsem nesnášel a přál si, až trpí co nejvíce. Překvapivě zaujala i Cameron Diaz v roli šikovné kapsářky a svůj standart předvedl v hlavní roli Leonardo DiCaprio. ()

SeBig

No to byl omyl. Už mě ani nebaví psát slovo nuda.. jelikož to používám v každém druhém komentáři.. těžko věřit, že je tohle od mistra Scorseseho.. ale tak to dopadá, když scénář nepíše on, ale parta bejvalejch cirkusáků. ()

marhoul

Film, který poměrně zapadnul, ale nedávno jsem si ho promítla a konstatuji, že je krásný! Daniel Day-Lewis si roli užívá, snad jako nikdy! ()

mcb

Strhující monumentální drama o honbě za pomstou odehrávající se v té nejhnusnější špíně NY. Sice místy až utahaný a přímočarý děj a musím říct i vražednou stopáž vynahrazují skvělé herecké výkony, výprava a oku lahodící vizuální stránka. ()

Stanislaus

I přes svou délku film, který mě zaujal, a u kterého jsem se téměř nenudil. Je zde krásně vykreslena dobová atmosféra a tehdejší dosti drsné časy (ty bitky stály fakt za to). Skvělá hudba, kamera, kulisy a slušné výkony DiCapria a Day-Lewise. Film místy postrádá šmrnc, ale jako celek působí velmi dobře a obstojně - čisté 4*. ()

Dr.film

Monumentální film s obrovskou výpravou, která je opravdu místy až neuvěřitelná. Nádherné dekorace, dobové kostýmy - je vidět že se nešetřilo. Režie Martina Scorseseho je výtečná a s hereckými výkony v hlavních rolích jsem byl opravdu spokojen (hlavně Daniel Day-Lewis je až neskutečně přesvědčiví) všechny tyto klady lehce zastíní občasné klopýtnutí scénáře. ()

sharky

Velkolepý herecký koncert Daniela Day-Lewise, v jehož stínu všichni zbylí herci (snad mimo malé role Řezníka) jen nevýrazně blednou. Nádherná je písnička od U2 i úvodní bitva. závěrečný konec-nekonec, ale zazdí veškeré pozitivní dojmy z jinak výborného filmu. ()

poz3n

Zajímavý a neobvyklý spektákl s jako vždy fenomenální hereckou dvojicí DiCaprio a Day-Lewis. Obzvlášť kostýmní výbava Day-Lewisovi postavy je pro oči více než zajímavá a absolutně vyčnívající nad ostatními. A nejenom skvělá a zároveň podivně stylizovaná kostýmní výprava mi často připomínala Baze Luhrmanna a jeho podobně ztvárněné filmy. Samotný příběh je sice trochu plochý, jak zde mnoho ostatních píše, ale vnitřní svět filmu je natolik bohatý, že to podle mě tolik nevadí. 7/10 ()

Ivoshek

Dost věcí se tam opakuje a mohlo to klidně být o půl hoďky kratší a trochu realističtější... ale vcelku jsem se bavil. ()

Pítrs85

Sedm let mi tento film ležel na poličce a chytal na sebe prach, prostě se vždycky objevil nějaký jiný film, kterému jsem dal přednost. Až včera jsem se konečně odhodlal k tomuto monumentálnímu kroku, vložil disk do DVD přehrávače a... Zbytek už je, jak se říká, historie :) Ke Scorsesemu mám rozporuplný vztah, ve svých snímcích umí nabudit skvěle gradovanou atmosféru, má dobrý čich na herce a celkově jeho filmy působí monumentálně, i když se třeba odehrávají na malém prostoru. Na druhou stranu trpí jakousi těžce uchopitelnou nudou a několik scén působí jaksi jako vata. To je případ i u Gangs of NY, ty ale mají jednu velkou přednost- ano, nepřekvapivě jí je osobnost Daniela Day-Lewise, jehož Řezníku Billovi jsem fandil o mnoho víc než typicky přehrávajícímu Leovi (na jehož místě bych si dokázal představit tunu jiných herců- Heath Ledger se hlásí? :)), jehož zarputilý výraz toužíc po pomstě jsem mu nevěřil ani na sekundu. Ale tak vedle Daniela vypadá skoro každý jako ochotník, že :) Rozporuplný snímek opírající se o skvělé herecké výkony (s jednou výjimkou, ale to jsme si už objasnili :)) a krásnou výpravu. 4* (ta čtvrtá je za krásnou průvodní píseň "The Hands That Built America" od U2). ()

HellFire

V rámci doplnění filmového vzdělání jsem absolvoval tříhodinovou podívanou na cosi, co nedokážu dost dobře popsat. Dle deseti oscarových nominací by se mělo jednat o výjimečný film. Mě by tudíž zajímalo, kde je ta výjimečnost ukryta. Nevadilo by mi že jde vlastně jen o pomstu, ale v takovém podání (navíc s politikou) je to opravdu nuda. Na tohle rychle zapomenu. A mimochodem... Cameron Diaz se do své role naprosto nehodila. ()

Othello

Kvůli Gangs of New York nechal Scorsese postavit v Římě obrovskou kulisovou repliku (notně stylizovanou) čtvrti Five Points a následně k ní natahal na celou dobu natáčení štáb a herce od Anglie po Státy. Všichni tito cizinci se pak dlouhé týdny motaly mezi umělými uličkami, chodbami, schůdky, věžemi, zahradami a domky falešného města postaveného pouze pro ně. A během toho vznikal Scorseseho vysněný projekt. Není proto divu, že ve své prostorové kompaktnosti, umělosti a členitosti, kterou využívají stovky herců a statistů působí celý film jak překrásný chlapecký LARP plný různých klubů Mladého hlasatele, kteří místo plnění bobříků se třískaj do hlav, chlastaj slitky a ... okej i ty bobříky vlastně plněj (ježišmarjá Josef, dej se trochu dohromady!). Pokud Gangs of New York nebrnkají na vaši strunu velké táborové hry, možná připomenou takové ty úvodní sekvence ve videohrách, kdy předtím, než se začne cokoli dít, má hráč malý prostor plný NPC postav, skrze který prochází a seznamuje se s charakteristikami prostředí hry a každá vedlejší postava tam dělá vždycky nějakou jinou činnost, aby prostor vypadal co nejčlenitěji. Prostředí Gangs of New York celou dobu vypadá scénicky, uměle a divadelně, ale je tam vidět obrovské nasazení filmové výpravy a Scorseseho vehementní snaha prodat každý centimetr z ní. Dal tak vzniknout fantastickým americkým Stínadlům, kde každý okno je jinak nakřivo, každá plaňka plotu míří jinam, prakticky všichni můžou kamkoli, odevšad vede alespoň pět tajných východů a všichni jejich obyvatelé vypadají, oblékají se i bojují tak, aby svému prostředí nezůstaly nic dlužny. Docela bych si zahrál z tohohle prostředí nějaký stolní RPGčko. ()

Thomick

Proč to není vedle "historický/krimi/drama" i komedie? Pak by to i mohlo vypadat, že si ze sebe tvůrci po dobu filmování tak trochu stříleli. Ale takhle ... pro mě zatim jednoznačně nejslabší Scorsese, vůbec jsem ho nepoznával. :( A přitom to herecké obsazení vypadalo ták nadějně. ()

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

12.08.2015

Slávni režiséri pre UNICEF

Slávni režiséri pre UNICEF

02.05.2005

Štúdio MK Film Productions za podpory medzinárodnej organizácie UNICEF nakrúca poviedkový film ALL THE INVISIBLE CHILDREN, ktorý bude pozostávať zo siedmych krátkych filmov od rôznych režisérov, z… (více)