Třicet případů majora Zemana

• Československo Tridsať prípadov majora Zemana (více)
Československo, (1974–1979), 36 h 26 min (Minutáž: 52–91 min)

Předloha:

Oldřich Železný (povídka)

Série(3) / Epizody(30)

gudaulin

Jiří Sequens v 90. letech tvrdil, že původní představa o seriálu byla úplně jiná, mnohem civilnější a splňující znaky žánru krimi. Státní bezpečnost se ale angažovala na přípravě a výrobě seriálu do té míry, že naprosto deformovala záměry výrobního štábu. Ať už to bylo, jak chtělo, výsledkem byl projekt, který má mnohem víc politický a propagandistický rozměr než detektivní, resp. kriminalistický. Prakticky všechny díly bez výjimky deformují reálné historické procesy tak, aby odpovídaly obhajobě tehdejšího státního zřízení a vládnoucí ideologie. Některé to činí šikovněji, některé méně, ale prolhané jsou všechny. S odstupem času se na nich dá ocenit jen hudba Zdeňka Lišky a účast velkého množství skvělých herců, byť často se skřípěním zubů. Z běžných dobou poznamenaných projektů se dalo většinou vycouvat, ale takhle sledovaný projekt bylo nemožné odmítnout. Celkový dojem: 20 %. ()

Enšpígl odpad!

Vím je to server o filmu a měl by se hodnit pouze filmový zážitek, dojem, názor a to pak okomentovat, odborně, trefně, vtipně, nebu uplně blbě či trapně .Bohužel u tohoto seriálu ať dělám co dělám nemohu jinak, jeho posláním totiž bylo osvětlovat a převyprávět "po svém" komunistické zločiny nejhrubšího zrna. Přiznávám, že to bylo zabaleno velmi půvabně . Ale pod tímto obalem se skrývá obhajoba sprostých vražd a zločinů jenž se dopouštěli komunisté v Československu. A to je můj dojem a názor z tohoto seriálu. ()

MM_Ramone

Celý tento seriál je len odporná propaganda komunistického režimu, ktorý dusil našu spoločnosť hodne dlho. To čo tu je predkladané divákom je len more klamstiev a prekrútených faktov. Proste hnus! Cielené zavádzanie a politické vymývanie mozgu. Avšak čo sa týka filmového spracovania, tak ide o pomerne dobre natočený televízny seriál. Obsah nestráviteľný, forma prijateľná. Najlepšou časťou tejto pochybnej série je diel, so silným horrorovým podtónom, s názvom "Studna". ** ()

S.Quentin QUALE

Dvě hvězdy za pár perfektních nezapomenutelných dílů (ikdyž ony jsou nezapomenutelné všechny, že.....). Naproti tomu některé jsou vyloženě komunistická sračka k zblíti, přesně podle jejich zaplivané ideologie. Kontroverzní, vhodné jako odstrašující případ, nebo nutno vybrat si pouze některé díly.. No tfuj! ()

kulyk

Protože se mi už asi nepodaří Honzíka procpat do Expendables 3, vyznám mu nehynoucí lásku alespoň zde. Tento český rambič ztopořil nejednoho eléva Veřejné bezpečnosti, nalil mu do žil víru, odhodlání a touhu chránit socialistickou vlast až na věky, nikdy jinak a v bratrské součinnosti s Rusákem, Bulgarem či Kubou. Seriál samotný nemožno považovat za odpad. Natočeno na místní poměry i dobu vzniku fešně, hudbu dodnes považuji za špičkovou. A právě solidní kvalita díla pomáhala - a věřím tomu, že se jí to daří doteď - vymývat palice inteligenčně slabší části populace. Tedy většině. Neboť, pokud se vrhneme do komparace, když srovnáme kupříkladu Jendu, jak šetří nedostatek inzulinu na předvánočním trhu, a Onura, který tlačí do Šeherezády tisíc a jednu moč, máme o preferencích jasno. A hle, kolik oligofreniků tu tatarskou sračku adorovalo.... Dobrá. Především oligofreniček. A ukecaly starého, aby je tam vzal na dovču. Teď mají doma přičmoudlá, křivonohá děcka. ()

• V epizodě "Rubínové kříže" používají, v úvodní scéně ve vlaku, samopaly vz. 24, které se však začaly vyrábět až o rok později, v roce 1948. (Martyn.86)
  • Pôvodne mal každý diel začínať pohľadom do pracovne zhruba päťdesiatročného muža, kriminalistu, ktorý spomína na svoje najslávnejšie prípady. (Raccoon.city)
  • Keď sa dramaturgička Jarmila Balášová na Kavčích horách dozvedela, že hlavnú úlohu má hrať Radoslav Brzobohatý (Pavel Bláha), ktorému bola rola písaná na telo, začala jačať na režiséra Sequensa „Vy jste se zbláznil. Vždyť Brzobohatý má přece zákaz“. Tak obľúbený herec a predstaviteľ tvrďasov dostal úlohu agenta Blahy, ktorého si diváci okamžite obľúbili. A zase vyzeral režisér ako provokatér a scenár musel prepísať. „Není možné, aby byl nepřítel státu diváky obdivován či dokonce oslavován“  a tak nariadila Balášová vyškrtnúť Blahu z pokračovania seriálu a nechala ho zastrelil samotným Zemanom. (Raccoon.city)

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička