Sestry Samantha a Tara Carpenterové a dvojčata Chad a Mindy přežily řádění tajemného vraha ukrytého pod maskou ducha v městečku Woodsboro. Ve snaze zapomenout na tyto tragické události se všichni čtyři přestěhují do New Yorku, aby tam začali nový život. Netrvá to ale dlouho a objeví se nový a ještě brutálnější vrah v masce Ghostface a jejich životy jsou opět v ohrožení. (Forum Film CZ)

pornogrind

Upozornění!!! Komentář může obsahovat spoiler. Na novej Vřískot jsem se samozřejmě těšil ale zároveň jsem měl i obavy. Stejně tak tomu bylo u předchozího Vřískotu(2022) stejné režisérské dvojice a nakonec mi sednul. O tomhle novým Vřískotu to ale říct nemůžu. Má to sice vysokej bodycount a Ghostface se tady poprvé ohání střelnou zbraní tím ale výčet pozitiv končí. Těšil jsem se na každou vraždu, protože postavy ať už nový nebo ty starý mi zrovna k srdci nepřirostly. Jenna Ortega mi v předchozím Vřískotu až tak nevadila ale po tom co jsem viděl seriál Wednesday(2022) kde byla perfektní mě tady její výkon zrovna neoslovil. Působila na mě jako dítě mezi dospělejma. Courtney Cox mě srala už v předchozím Vřískotu a tady tomu nebylo jinak. Nejhorší na tom je že její postava né a né chcípnout. Ke konci už jsem se nudil. Při vysvětlování toho kdo a proč vlastně vraždil zbytečně ukecaný a natahovaný. Takže když to shrnu tak za mě je tenhle poslední Vřískot stejně zbytečnej jako poslední Halloween(2022). Prostě jde o recyklaci a přiživování se na známé hororové značce. Je nad slunce jasný, že tohle není poslední zářez do Vřískotovské série ikdyž každýmu musí být taky naprosto jasný, že první dva díly zůstanou stejně navždy nepřekonány. ()

mzss1

[90%] Viděno v kině. Předem upozorňuji, že se trošku rozvášním, bude to dlouhé. Spoilery důsledně vyznačím až na konci. Takže nyní bez spoilerů. Tato slavná sága SCREAM, která je skvělým a výrazným slasherem dělající si často srandu z hororů a rozebíráním všelijakých filmových sérií apod. pro mě znamená opravdu moc. Jsem velký, mnohdy až fanatickým fanouškem filmů a seriálu (ale nepropadnu tím, abych si na sebe vzal masku ducha a začal vraždit, to né), takže si i při správné náladě pouštím ty nejlepší pasáže filmů (v poslední době série Scream). Nyní, abych se pohnul v tomto komentáři. Postupem času jsem si tak nějak v hlavě pomyslně srovnal hodnocení téhle série. Kdysi u mě vedla dvojka, jedničku jsem si doplnil až později. Ale shrnutí filmů bych viděl asi následovně. První, druhý a čtvrtý díl je prostě nejlepší. Za ním tento nový šestý a pak pátý. No, třetí díl, tomu budu muset nějak změnit hodnocení, 5* mu nechat nemohu, ale furt se jedná o hrdou část série. Nyní k této šestce. Po skončení snímku jsem po cestě domů byl ve větší a větší radostné euforii. Podobně jako u nedávného filmu Creed III jsem i zde film trochu nadhodnotil. Vím, že bych měl dát asi lepší 4*, ale já si nemohl pomoci. Toto je šestý díl, a tak ho tvůrci nakopli, že to má potenciál minimálně ještě tak na dva díly. Předchozí film nesoucí název Scream mě určitě taky bavil, ale přeci jsem tam našel nějaké ty nedostatky, takže tak trochu slabší 4* jsem dal, po 11 letech to bylo solidní pokračování. No a nyní po cca 14 měsících tu máme další pokračování! Trailer jsem si pouštěl pořád do kola, jak jsem se na to těšil. A nezklamalo to! Hlavně tento nový Vřískot má mnoho nových aspektů. Máme tu novou lokalitu – velké město New York, i několik jiných trochu nových prvků jako je jedna scéna v samoobsluze, kdy Ghostface střílel z brokovnice nebo matoucí začátek jednoho napodobitele tohoto maskovaného vraha atd. Co se týče vražd je jich tak akorát, hlavně je tu tendence přežít několik šílených bodnutí, což je u mě menší mínus, ale opravdu malý. Sice mě ke konci jedno nečekané přežití postavy dost překvapilo, ale našel jsem si dobrou obhajobu. Je to prostě nadlehčeně natočená – myslím ta myšlenka, že když záporáci pořád ožívají a musejí se většinou střelit do hlavy, tak proč by i kladné postavy nemohli v téhle nadlehčené frančíze přežít? Je to prostě jen film, i když jak to tu popisuji, tak jsem asi posedlým fanouškem. 😉Navíc teď při psaní tohoto komentu poslouchám soundtrack k tomuhle slasheru. 😉 Takže 123 min stopáží dlouhý film a já v něm nenašel jediné hluché místo. Jak tu píší někteří, tak to připomíná druhý Scream a v něčem mají pravdu. Jsem rád, že se tu řeší spekulace, kdo je vrah a občasné diskuze o filmech, to dvojku doopravdy připomíná. I jedna klíčová scéna v dodávce … 2 top scény a tím myslím opravdu ty napínavé jsou: Ta v bytě, kdy hrdinové museli lézt po žebříku, to jsem málem nedýchal. A druhá v metru, kdy zlobilo osvětlení a Ghostface se pustil do jedné z kladných postav … Samozřejmě i finále bylo pro mě napínavé a neskutečně akční, až přepálené a tam dostala jedna postava zabrat, že jsem se ke konci divil, že to přežila, ale co, tyhle chyby odpouštím, protože to byl fakt super přírůstek do téhle ságy! I ten nápad „svatyně“, kdy si tu fanoušek (jeden z ghostfaceů) nasbíral veškeré relikvie z dějství téhle série. Zkrvavené triko Billyho Loomise, veškeré vražedné nože apod. Co se týče hereckého týmu, jsem spokojen! Melissa Barrera mě baví víc a víc, i když na Sidney ještě moc nemá, ale to je fuk. Vedle ní sekundovala jako její filmová sestra dnes docela úspěšná Jenna Ortega, kterou mám rád víc a víc. Zde se se sestrou krásně doplňovali. Dále tu máme dva přeživší z pětky a sice: Mason Gooding, který mě zde měl více prostoru a byl mi sympatický víc a víc. Dále Jasmin Savoy Brown, která mi zde přirostla víc k srdci a vedle ústředních dvou postav sester mě zde bavila asi nejvíc. Nezklame ani Courteney Cox, hrající nesmrtelnou novinářku Gale Weathers, která zde měla o něco výraznější roli než v pětce a zde jsem se o její postavu skutečně bál! No a máme tu comeback postavy Kirby, kterou hraje Hayden Panettiere – nečekaná přeživší ze čtyřky. Zde hraje vyšetřovatelku z FBI specializující se na vraždy Ghostfacem. No a vyloženě mě zde potěšil Skeet Ulrich, který se zde vrací ve stejné podobě jako v pětce, jako halucinace či duch v očích Samanthy. Máme tu i nové postavy, které zde nechci rozebírat, svůj účel splnily. Hádání, kdo je Ghostface, resp. Kolik jich je, to už jsem ke konci z hlavy vytěsnil, totálně mě to zmátlo. Jednoho jsem asi uhodl, ale celkově to bylo docela napínavé to finální odkrytí masek. I to dávalo příběhově logický smysl byt to bylo docela přehnané a na oko neuvěřitelné, ale já to akceptoval a byl jsem šťastný, že to nebyla hovadina – myslím to finální rozuzlení. Filmovou hudbu zde skládal můj oblíbenec Brian Tyler, který už v předchozím filmu skvěle navázal na Marca Beltramiho (Scream 1 až 4). Zde Tylerovi ještě pomáhal skladatel Sven Faulconer. Soundtrack je prostě lepší než minulá část. Budu poslouchat i samostatně. Skvěle zde fungují i vztahy mezi kladnými postavy. Finální End credits nemá opět chybu. Mám rád, když ke konci každého dílu Vřískot vidím jména herců a jejich fotky z filmů. K tomu ten skvělý song od Demi Lovato. Až na to přehnané přežití spousty kladných postav nemůžu nic zásadního vytknout. Ani mi zde nechyběla Neve Campbell jako Sidney. Těším se na sedmý Scream a doufám, že si to ponechá podobnou úroveň. Nyní budou SPOILERY! Opakuji, budou zde VELKÉ S P O I L E R Y !!! Spoileryyyy! Poprvé v historii téhle ságy tu máme ke konci 3 vrahy v masce! Pokud samozřejmě nepočítám toho jednoho napodobitele v úvodu, který po své vraždě svoji masku před kameru sundal. Ale spíš ty 3 na konci. No jako jednoho jsem trochu předvídal, ale stejně mi to zamotalo mozek. Otec a jeho dvě děti syn a dcera se mstili za smrt svého příbuzného Richiho, přítele Samanthy z pětky (on byl hlavní Ghostface v pátým dílu). Možná to zní trochu přitažené za vlasy, ale smysl to pro mě dává. No, Gale to nakonec přežila, a to měla namále, stejně tak Kirby. No a Chad? To už bylo totálně přestřelené, když ho dva Ghostfaceové bodali z obou stran do těla několikrát a přežil to, ale jak už jsem psal, v rámci téhle nadlehčené série to toleruji. Konec byl správně ujetý, třeba i scéna, kdy Sam vytrhne nůž z těla zraněné Kirby aby se mohla bránit atd. To je vše, ještě jednou tleskám! () (méně) (více)

Goldbeater

Snad žádná hororová franšíza to nedotáhla k šestému dílu bez únavy materiálu. Zde je ta únava však natolik minimální a těžko znatelná, že to stále působí svěže, zábavně a napínavě. Dílčí hororové sekvence fungují na jedničku, celek je pro smích, avšak úmyslně. Žádný Vřískot zatím nikdy vyloženě nezklamal, ani tento ne. ()

kingik

Nejbrutálnější bodnutí jsou vrcholem celé série. A prostor je i pro inovativní prvky. Je to rok, co uplynul od vražd ve Woodsboro. A jelikož ze staré party zůstala jen Gale (Courteney Cox), bylo lepší dát permanentně vražednému městečku sbohem a s novou omladinou se ocitáme v New Yorku. Ghostface si ale nalézá ke svým obětem cestu i nadále. Sestry Samantha (Melissa Barrera) a Tara (Jenna Ortega), které přežily minulé vražedné běsnění, nebudou mít od útočníka s nožem ani na chvíli pokoj. A do hry se vrací také sličná Kirby (Hayden Panettiere), se kterou jsme se měli možnost poznat ve čtvrtém dílu, dnes už kariérně poskočila a je agentkou FBI. A teď k těm inovacím. Zásadní posun představuje razantní změna prostředí. Nalézáme se vůbec poprvé ve velkoměstě, což odbourává tradiční sevřenost zapadákova, kam byla všechna předchozí dějství situována. Nesetkáme se už s Neve Campbell, dosavadní hlavní hrdinkou, po které se nikomu stýskat nebude. Horší herečka už snad ani neexistuje a ještě si diktuje značné finanční nároky. Ghostface si po první vraždě hned v úvodu sejme masku, jeho obětí je Samara Weaving, následně v obchodě se smíšeným zbožím bere do rukou jinou vražednou zbraň než je nůž, a sice brokovnici. A velká vylepšení doznaly jednotlivé mordy, které jsou krvavé jako nikdy předtím. Paradoxně po těch všech četných a kvalitně krvavě vyvedených bodnutích zůstává stále mnoho přeživších. A to filmu neprospívá. Odpustil bych si i směšné cameo Skeeta Ulricha, sériového vraha z jedničky a zároveň otce Samanthy, který se své dceři zjevuje jako halucinace. Na hraně parodie je závěrečné rozuzlení, které má ale zdárně napínavý finální průběh, a pro jeho úplné pochopení je dobré vidět Vřískot 5. A vlastně ve výhodě jsou ti diváci, kteří mají sérii zhlédnutou celou, neboť se před nimi rozprostře svatyně, ve které jsou k vidění všechny zásadní propriety z předchozích Vřískotů. Důvěru ve scénář opětně dostala dvojice James Vanderbilt a Guy Busick, režie byla svěřena znovu dvojce Matt Bettinelli-Olpin a Tyler Gillett, kteří po odvarové pětce měli co zlepšovat. Přitvrdili v brutalitě, z Melissy Barrery je solidní sexice, inovovalo se a dopadlo to zdárně. 8/10 ()

dr.horrible

Prvá polka super, druhá jak keby z povinnosti a záver už je regulérny trapas. Zasadenie do mestských reálií opäť kvitujem, inak ale najslabšia časť po trojke. ()

Kudly4

To, jak jsem si u pátého dílu vykroutil hlavu nad tím, kdo se to nakonec skrýval pod maskou, tak tady jsem se při odhalení už vyloženě pochcal smíchy. Příště bude vraždit 13leté dítě ? Každopádně, konečně tu zavál nový vzduch, vraždí se v prostředí NYC a většinou na veřejnosti, což bylo docela cool. Brutální je to opět dost, bodá se tu snad do všech částí těla, ale občas to bylo táák strašně komický. Někteří tu schytají masakr a jsou schopni dál pokračovat, třeba típek, který dostane asi deset ran nožem a on nakonec přežije,  pak zase hlavní postava bodne vraha pouze do ramene, jen proto, aby mohl za pár minut pokračovat a dál jí nahánět. Nesmyslů tady bylo na mě fakt dost. Jinak úvod byl klasicky tou nejlepší scénou, kde hned dojde k pěknému zvratu a líbilo se mi opět připomenutí všech dílů. No, nebýt toho debilního konce, měl jsem chuť dát čtyry, ale bohužel. (jen pro mé info - čtyry hvězdy - první, druhý a čtvrtý díl, ostatní po třech) ()

Anderton

K sérii som sa vrátil po trojke a to preto, že ma zaujal dej odohrávajúci sa v novom prostredí. A je to tak, šestkou dostal Scream novú krv do žíl. Čo sa týka deja, tam toho veľa už nikto nevymyslí, skôr som sa sústredil na hutné sekvencie, ako metro, samoška či rebrík. No a oná meta rovina je síce posunutá o kus ďalej ako prvý film a neustále sa o nej rozpráva, avšak tu mi príde, že scenáristi a režiséri sa snažia byť za každú cenu kvázi veľmi chytrí a cool a je to už skôr na hranici otravnosti. Či je tematizovanie toho, čo všetko sa dá prežiť, skutočne tak inteligentné, nech posúdi každý fanúšik sám. Mrzí ma to, ale okrem Jenny žiadna nová tvár nemá podľa mňa dostatočnú charizmu, na druhú stranu ma potom nemrzelo, keď niekto zomrel bolestivou smrťou. ()

Frajer42 odpad!

Spoilery! Tato pseudo hororová série je dávno mrtvá a s každým dalším dílem v podstatě pouze paroduje sama sebe a absolutně se to nesnaží skrývat. Soudnost tvůrcům nelze upřít. Dobře vědí, že tvoří absolutní "hororové" dno a přizpůsobují tomu styl vyprávění. Celé to dávno sklouzlo do žánru komedie. Tak se jednotlivé postavy předhánějí v tom, která bude působit více retardovaným dojmem. Vraždy jsou úplně o ničem a v podstatě jen kopírují dřívější díly. Samotný závěr je pak to vůbec nejhlubší dno žumpy a je přímo k nasrání fakt, že žádná z naprosto otravných a debilních postav nezemřela a budou nás zřejmě srát i v následujících dílech. Celkově je tato epizoda asi o něco lepší než pičoidní předchozí díl, ale právě za ten závěr, který zajistil, že se dalšímu dílu obloukem vyhnu, půjdu s hodnocením níže. [10 %] ()

Kothy

Sequel přišel dřív, než bychom čekali. Opět se řeší stará traumata a vrací se známé postavy. Dělá si to tak nějak srandu samo ze sebe. Přesouváme se do New Yorku a vrahů je opět víc. Jenže kdo to jen může být? Postavy umírají jak na běžícím pásu a podezřelých přibývá. Nakonec vše vyvrcholí velkým finále. Prostor pro další díly ale moc nevidím.... "Celé je to frančíza." ()

AllShallFall

Jak už  bývá zvykem, že se z určitých příběhů stává seriál, tak u Vřískotu to platí rovněž. Ale dobře. Stále se vymýšlejí nové a nové důvody, proč masku ducha musí na sebe někdo vzít. Zkrátka vzít na sebe tu zodpovědnost masového vraha a zabíjet všechny ty lidi okolo někoho, kdo s tím má co společného. A když to není bratr nebo sestra, bude to teta se strejdou. A nebo taky bába s dědkem od vrahovi matky setrenice z třetího kolene. Prostě se v tom člověk musí zákonitě ztratit. Ale co už. Děj byl asi tak podobný, jako všech jeho 5 předešlých dílů. Je to už celkem ohrané. Ale i kdybych tohle hodil za hlavu, tak co me stále fascinuje, je když vidím, jak vrah, který má sílu, nebolí ho když dostane vázou do hlavy, telefonem atd, tak ke konci, po sejmutí masky ho bolí a na zem skolí, když mu šlápnete na palec u nohy. A oběti už se rozhodly neumírat. Tady jsme viděli, že 35664x rozbodanej frajer, prostě přežil. Stejně jako i ostatní pobodaní do břicha, do střev, do krku, do úst a pal si tak v pohodě sedí, jako by vlastně to nic nebylo. On nůž už asi není co býval. Je to hovno vražedná zbraň. 🤷No asi je toho mnohem více u čeho rozum zůstává stát. Už na to ani nelze nahlížet, jako na vyvražďovačku, když nikdo ani nechce umřít. No co už. Prostě jo, dívat se na to asi dá, ale člověk už musí se tomu smát. Jednička byla prostě nej. Ještě druhý díl ok, ale pak už to asi nemělo smysl. 4 se mi líbila, protože vlastně byla lepší než 3 💁 no a dál, už je to prostě fakt seriál. Takže už teď se těším na další rok na sedmičku 😀 ()

silentname

Mám pocit, že filmovú sériu "Scream" som si po roky skutočne užíval (okrem neskutočne mizerného "Scream 3"). Bol som otvorený novým postavám a bol som spokojný aj s tým čo minulý rok priniesol "Scream 2022". Takže ostávala tu otázka, čo sa bude diať ďalej. Ako budeme so sériou pokračovať? Nuž, prichádzame do "Scream VI". Mám tak nejako pocit, že tento film sa snažil byť zo všetkých absolútne najväčší. Zmeníme lokál, presunieme sa do veľkomesta, dáme tomu všetkému trošku iného ducha. A okrem toho je v tomto filme aj niekoľko referencií na predošlé epizódy (nepočítajúc tie čo sme mali možnosť vidieť vo "svätyni). Ako napríklad to, že Tara by chcela ísť do Omega-Beta-Zeta. Úvod bol dosť zaujímavý, nakoľko sa v ňom udialo niečo, čo som doteraz nikdy v tejto sérii nevidel. Spôsob prvej vraždy je inovatívny a celkom som bol prekvapený z toho, ako to bolo prevedené. Dokonca v kontexte všetkých filmov tu máme aj niekoľko skvelých narážok na to, ako sa všetko preplieta v tomto univerze a ako v princípe sa dočkáme asi všetkých finále z pôvodnej trilógie. Je tu okrem toho pár skutočne luxusných scénok, ktoré som si nadmieru užil. Ako napríklad Gale, ktorá sa dočká svojho veľkolepého stretnutia s Ghostfacom. Časť v metre je takisto skvelá, lebo neustále tu máme otázku, v ktorej mašine sa vlastne nachádza vrah. Film dokonca skúsil aj metódu, kde nám dal do hlavy chrobáka ohľadom postavy, ktorú máme radi. Takže v tomto smere to funguje. Osobne mám problém len s pár vecami. V prvom rade výber skladieb do soundtracku sa postupom času zlepší, no úvodné dve popiny boli na mňa neskutočne mimo a takisto sa tu ešte mihne sem tam skladba, ktorá vôbec nerobí dobrú atmosféru. To však neplatí o "Red Right Hand". Tá je excelentná. Rovnako som si tak nejako až v tomto filme uvedomil, že Ghostface má očividne hlavu z ocele. Ale iba keď má masku. Môžete ho zasiahnuť do nej čímkoľvek, akokoľvek, nikdy nemá otras mozgu, vždy okamžite vstane a je úplne v pohode. A ak náhodou nie je, tak pripravuje nejaký trik. Na mňa je to už potom miestami trošku nepravdepodobné. No neberie to nič z atmosféry. Tiež by ma zaujímalo ako bola schopná jedna postava prežiť... pretože to pôsobí ako keby počas toho bodania musel vrah minúť úplne všetko podstatné a trošku ma ešte iritovala momentka, kedy sa Sam chce vzdať vrahovi. Nemôžem povedať, že jej nerozumiem, no v kontexte všetkého mi tá momentka nedáva zmysel. Dúfam, že ak tvorcovia plánujú pokračovanie tak sa viac zamerajú na jej psychické epizódy a nejakým spôsobom to využijú v v prospech tejto série. Lebo úprimne by ma zaujímalo kam sa tá situácia, ktorá je v jej hlave vyvinie. Takže to je moje očakávanie, ak sa niekedy dočkáme "Scream 7". Čo sa tohto filmu ale týka, je pre mňa rovnako solídny ako všetky ostatné, ktorým som udelil hodnotenie, ktoré uvidíte na konci. Hodnotenie: B+ ()

Yoshitsune

Šestka pokračuje tam kde pětka a teď nemyslím jen příběhově, ale ve všech věcech, takže v mnohém dělá ty samé chyby a přešlapy a to je škoda. Protože tady už mi hlavní hrdiny, tak nějak víc sedly a líbil se mi jejich vývoj a to že zkoušeli žít se všemi těmi démony, kteří jdou za nimi. A opět platí pravidlo, hlavně nad filmem nepřemýšlejte, nepřemýšlejte nad tím kdo vraždí tří metrové borce, nepřemýšlejte nad tím kdo dokáže zvednout napíchnout lidské tělo a další podobné věci, které se ve filmu stanou. Protože když nad tím budete přemýšlet, nebude úplně spokojení s výsledkem. No a pak je tady motivace vrahů, zdá se mi to, nebo zdejší dvojice režisérů a scénáristů, prostě jen recyklují předchozí filmy od Cravena ? A opět Mindy se zde snaží bořit čtvrtou zeď a žije z toho co Randy Meeks, udělal jako první. Ta postava vlasntě nemá co nabídnout a tak vykrádá, mrtvou postavu, její bratr aspoň slouží jako bitkař když už nic jiného, ale Mindy je v tomhle směru zbytečná. Mrzí mně že tady neni víc interakcí mezi Samanthou a Billym, bylo by fajn vidět jak jeho dar se přenáší na jeho dceru. Nicméně "odchod" Gale je zde hodně slušný a přidává jaký bod k dobru, rvala se jako ďábel a to je stojí za respekt, škoda že to takhle neměl Dewey. Roger L. Jackson aka Ghostface, má zde velice slušné monology a z některých jde i strach, škoda že ti kteří zabíjejí toho neumí úplně využít. Samotnéí vraždy, sou slušně a zároveň smutné, protože ty mně tak nějak držely u filmu. Jako neni to jako předchozí film, kdy mi bylo trapně to sledovat a když zkusíte strčit mozek do mrazáku, tak to i ujde, ale fakt tady neni co by bořilo nějaké mezníky. Ale stále doufám a věřím v návrat Stuarta, který by prostě neměl žádnou hloupou motivaci a nebo vykrádačku, ale prostě by se snažil dokončit to co on a Billy začali. ()

Arsenal83

Vreskot osvedčená maska určite nesklame, hoci je to fakt už preluhované a nápadmi presluhuje. Hrdinovia tu majú samozrejme nadpozemské schopnosti prežitia, keď opálené kamarátky dostanú nôž do brucha, nič to neznamená, to ako špáratkom pomedzi tesáky. Za tucet rán do hrude je zas maximálne kyslíková maska. Proste klasika Vreskot, nič sa nezmenilo. ()

Chrustyn

Výměna prostředí za anonymní New York prospěla ale nebyla plně využita. Tato frančíza už je víceméně na úrovni Rychle a zběsile a fanouškům určitě sedne a pobaví minimálně stejně jako předchozí díl. Jako horor bohužel nefunkční, vyvrcholení skoro až sebe parodické ale herecky na úrovni a technicky stále slušné a násilím už skoro na úrovni slasherů. ()

rollman1

Ghostface řádí v New Yorku! Nebudu lhát, tato frančíza je má srdcová záležitost a každý díl jsem viděl několikrát. Baví mě vždy hádat, kdo je vrahem, jaký je motiv a koukat, jak každý díl komentuje hororový žánr jako takový. Nový kousek není v tomhle vůbec jiný a dočkal jsem se vlastně všeho, co mám rád. Ačkoliv tuhle sérii miluji, otázka, zda tvůrci opravdu můžou přijít zase s něčím novým byla na místě, ale už po úvodní scéně mě s přehledem uklidnili. Opět se povedlo přinést do vyčpělé premisy něco nového a režiséři své nápady šikovně prodávají. V první řadě se opět posunuje brutalita a pokud byl minule vrah brutální, tady je vyloženě utržený ze řetězu a ze svých obětí dělá rovnou kebab. Nový zabiják je nekompromisní mašina na zabíjení a pomaličku se přibližuje k velikánům jako byli Jason nebo Michael. To, s jakou vervou tady bodá do lidí je až depresivní. Tentokrát se však neomezil jen na nahánění v uzavřených prostorech a oceňuji cestu, jakou se tvůrci vydali, když chtěli využít město jako vrahovo hřiště. Uličky, večerka, metro. Už jen pocit, že i tady nejste v bezpečí, dává naháněčkám nový rozměr a díky tomu jsou mnohem napínavější a zábavnější, než kdy jindy. Na fandy jako já pak tady čeká nespočet easter eggů, narážek a pomrknutí, jenž mi udělali velkou radost. Už samotná úvodní scéna, která vždy v sérii znamenala první seznámení s vrahem, je tady úplně jiná, než na co jsem byl zvyklý a je škoda, že se tvůrci nevydali touhle cestou po celý film. Takových nápadů je v první polovině mnoho a proto zamrzí, že v druhé polovině tomu dojde dech a vracíme se k šablonovitému finále, které už je mírně parodické. Což mě přivádí k detektivní lince. Hádat vraha je vždy zábava, ale tady se nejedná o nic těžkého. Zdatný znalec hororů, ale i pozorný divák pozná, kdo tahá za nitky už po 30-ti minutách filmu a finále je tak šokujicí asi jako ceny v Lidlu, stejně jako motiv.  Ve výsledku jde pořád ale o kvalitní a zábavný přídavek do série, která si díky povedenému 6. dílu stále drží svou úroveň. Vražd je více, jsou brutálnější, změna lokace prospívá a dodává novému vrahovi spoustu nových možností, jak svou oběť zničit. Nápady zde pořád jsou, jen s nimi neumí tvůrci pracovat po celý film, stejně jako se bojí odpravit hlavnější postavy. Pro fanoušky série přesto povinnost, pro ostatní důvod nakoukat si předchozí díly. Jelikož snímek vydělá hodně peněz, 7. díl bude brzo ohlášen a osobně doufám, že pauza bude větší a bude se jednat o poslední díl. Kvalitativní sešup je totiž nevyhnutelný a tady by se mělo skončit v nejlepším. Plus za soundtrack ()

Stanislaus

Docela mě překvapilo a jako fanouška série zároveň potěšilo, že se bude v kinech vřískat pošesté pouhých čtrnáct měsíců po uvedení pátého Vřískotu, který přišel po dlouhých jedenácti letech po čtyřce (a posledním Cravenově "zářezu"). Jak už jsem říkal, mám pro Ghostface slabost, tudíž jsem svolný přehlédnout fakt, že se jedná do nemalé míry o recyklát předchozích filmů - jako fanoušek si ale právě cením onoho propojení mezi jedničkoupětkou, které jsem si (vedle spousty popkulturních odkazů) vyloženě užíval. Samotné intro, které si šibalsky pohrává s hororovými pravidly a staví je na hlavu, dokazuje, že má "vřískající série" stále co nabídnout. Uvítal jsem situování filmu do New Yorku, kde se tvůrcům podařilo využít jiných lokalit a nabídli tak několik vskutku povedených scén - ať už šlo o chladnokrevnou sekvenci ze samoobsluhy či bytu, nebo o atmosférickou scénu z blikajícího metra. (Spoiler alert!) Identita Ghotsface je člověku jasná od první zmínky o zesnulém rodinném příslušníkovi, nejpozději pak od útoku v bytě, ale o nějaký plot twist tvůrcům ani nešlo, jako spíše o ono pohrávání si s diváckými očekáváními a hororovými pravidly a vytváření "skrýmverza". Divák (ideálně fanoušek) pak s klidem přehlédne nesmrtelnost jistých postav a s uspokojivým úsměvem jen pozoruje nekompromisní likvidaci záporáků. (End: Spoiler alert!) Šestka na mě tedy ve výsledku rozhodně nepůsobila nudně, ani unyle, má-li ale vzniknout další pokračování, čemuž bych se nebránil, byla by vhodnější alespoň tříletá pauza. ()

virus10

Úvodní dvě scény filmu náběh na nejlepší díl série. Později to trošku opadlo, ale i tak se našlo dost kvalitních scén. Sámoška, masky v metru atd. Bohužel výsledný dojem vyloženě kazí extrémní nesmrtelnost postav. To mi to vyloženě zkazilo, bohužel. ()

TheEvilTwin

Že já blbec v těchto filmech vždycky čekám jakoukoli základní logiku. To je už naivní jak ve 24 letech věřit na ježíška nebo že vakcíny způsobují autismus. Z hlediska slasher žánru jde jistě o dobrý kousek - vraždy, krev a bodycount, to vše, ač nikterak zásadní, inovativní či devastující, tak vcelku ujde a neurazí. Stejně tak občasně budovaná atmosféra (metro…),pokus o zvraty nebo zas a znova hra ve stylu “hádej, kdo je vrah” dokáže diváka zabavit a i prostředí New Yorku je slušná obměna. Ale proboha celý zbytek je prostě jeden velký bordel a shitfest. Doslova se až divím, že jakýkoliv soudný člověk vypustí tohle do světa a nikdo se nepodivuje nad celkovou debilitou. Postavy? Zas a znova totální idioti. Logika? Tu nechal režisér před příchodem na plac doma v obýváku. Zkrátka nic mimo slasher žánr tady vůbec nefunguje, všichni dělají jednu pí*ovinu za druhou, pobíhají jak zmatené kuřata a s otevřenou náručí nabíhají Ghostfaceovi na nůž a jestli mi někdo bude zas kontrovat argumentem “zas debile řešíš a neužíváš si slasher” tak sorry, ale i tohle má svoje limity a aby tam všechny postavy pobíhaly s 20 (ano, doslova 20) bodnými ranami, u toho se na sebe usmívaly jak na procházce při měsíčku a vylévaly si srdíčko rozkošnými dialogy, to už je prostě absolutní bizár, který se v téhle franšíze bohužel traduje a zhoršuje se z generace na generaci, až jsem vlastně zvědavý, kde tohle eventuelně skončí. Z čistě zábavného slasher hlediska ucházející 4*, ale všechno to kolem drasticky kazí zážitek a když se divák při mordách směje nad komickou aurou celé situace, je něco špatně. Čistě z toho, že jde naštěstí o dobrou popcornovku do kina, dávám milosrdnou 3*, ale objektivně si na film už zítra nevzpomenu a je to prostě dementní podprůměr. A teď šup nabíhejte do kina a sypte tady ty vaše neobjektivní pětihvězdy, ať mají ovečky nad čím jásat:D ()

Othello

Stejně jako v případě přechozího (a příšerného) dílu jsem musel chvíli po začátku zkontrolovat, zdali se omylem nedívám na XXX Parody verzi filmu. Nejen, že většinu času šestý Scream tak vypadá (New York, neNew York, povětšinou zde trávíme čas v dost chudých, uměle působících a scénicky nezajímavých interiérech), ale hlavně k tomu nabádá to obsazení, způsob, jakým zde všichni hrají i jak jsou namaskovaný. Všechny ženy tu mají čtvrtmetrové řasy, úplně všichni pak nepřirozeně vyhlazené tváře a tak nějak divně jakobysvůdně kroutí svými plnými rty, mužské postavy jsou zase katalogově vysvalené. Jedním z atributů slasheru pak vždycky byla nějaká diverzita mezi potenciálními oběťmi, tady jsou všichni jak z jednoho vrhu. Ale, přiznám se, asi jsem tentokrát prostě akorát potřeboval sledovat někoho, jak je do něj bodáno nožem a Ghostface je v tomto díle příjemně urvanej ze řetězu a klove to tam jak šílenec. Tak buďme tolerantní. Brokovnicové vykročení z kánonu budiž jednozančně nejlepší scénou už jen proto, že se na něj pořád neupozorňuje. ()

claudel

A zase Vřískot a pořád dokolečka dokola a mně to stejně nevadí a pořád mě to baví. Inovace jsou nezbytné, takže i tento díl přináší jisté novinky, abychom mohli sledovat posun v čase od prvního dílu až do současnosti. Bohužel jsem četl a viděl detektivek fakt hodně, Vřískotů a podobných hororů a thrillerů taktéž, takže mě nějaké "překvapivé" zvraty a rozuzlení napadnou hned v zárodku a to jsem vždy trochu zklamaný. Ale i tak fajn a Jenna Ortega k sežrání. ()

Sedmý Vřískot vítá staré známé

Sedmý Vřískot vítá staré známé

12.03.2024

Kolem vřískající série bylo v nedávných měsících poměrně velké rušno. Poslední Vřískot 6, jenž měl premiéru zhruba před rokem, v kinech vydělal slušné peníze, stejně jako jeho předchůdce pátý díl,… (více)

Sedmý Vřískot přišel o hlavní hvězdu

Sedmý Vřískot přišel o hlavní hvězdu

22.11.2023

Zajetá a komerčně úspěšná hororová série je ve velkých problémech. Třiatřicetiletá herečka Melissa Barrera, hvězda posledních dvou dílů populární hororové řady Vřískot, totiž dostala vyhazov z… (více)

Sedmý Vřískot střídá post režiséra

Sedmý Vřískot střídá post režiséra

03.08.2023

Oblíbená hororová řada opět mění tvůrčí tým. Poté, co otěže nad sérií původních čtyř filmů z let 1996 až 2011 v režii legendárního Wese Cravena v roce 2022 převzalo režijní duo Matt Bettinelli-Olpin… (více)

Projekty od Universalu loví mladé hvězdy

Projekty od Universalu loví mladé hvězdy