Temný rytíř

• USA The Dark Knight (více)
USA / Velká Británie, 2008, 152 min (Alternativní 146 min)

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine, Maggie Gyllenhaal, Gary Oldman, Morgan Freeman, Cillian Murphy, Eric Roberts, Ritchie Coster (více)

Další Batmanovo dobrodružství začíná. Jeho protivníkem je tentokrát záhadný psychopat Joker. Vítanou posilou by se Batmanovi mohl stát nový státní zástupce Harvey Dent, idealistický právník odhodlaný bojovat zejména proti mafiím ovládajícím podsvětí města. Dent chodí shodou okolností s Rachel, kterou Batman, alias milionář Bruce Wayne, také miluje. Čínský obchodník Lau, se kterým Wayne odmítne obchodovat, navrhne gothamským mafiánským skupinám pro jejich peníze bezpečný úkryt v Hongkongu, kam nesahá Dentova pravomoc. Do jednání nečekaně zasáhne Joker, který chce polovinu mafiánských peněz za likvidaci Batmana. Ti to odmítnou. Batman vzápětí Laua unese a dostane z něj jména mafiánů. Dent rozjede velkou akci, podaří se mu však dostat za mříže jen méně významné gangstery. Vzápětí Joker vyhlásí, že každý den zabije jednoho člověka, a bude to dělat tak dlouho, než Batman veřejně přizná svou identitu a nechá se zatknout... (TV Nova)

NagatoPein

Je to ten vzácny moment, keď zopár hercov zahrá svoje životné role. Keď sa zíde tím po každej stránke špičkový. Keď filmové umenie nepodlieha kamere, plátnu, životu ale žije samo o sebe. Kto by bol povedal, že téma superhrdinu, amerického, dokáže podať také posolstvo a prispieť do svetu filmu skoro úplne novým žánrom. Batman by mal ostať epickým superhrdinom reálneho sveta, temným rytierom. Najlepší film 21.storočia. ()

Nahodicka

Tento díl Batmana je podle mého názoru nejlepší z celé škály filmu co kdy o něm byly natočeny. Je to příběh o hrdinovy který není tak úplně nereálný ,řekl bych. Nemá nadpřirozené schopnosti ale to mu neubírá ani 1% z jeho dokonalosti.A teprve v tomto filmu je ten pravý a nefalšovaný záporák, kterého si po ukončení filmu zapamatujete ještě hodně dlouho. Originální a úžasná hudba a stylový příběh. Doporučuji. ()

NewObject odpad!

Neuveřitelná nuda. Film jsem viděl na DVD a furt jsem to přetáčel. Jsem fanda jak puvodního komiksu Batmana tak i Temného rytíře. Ale tohle je fakt plyvnutí na obě verze. ()

TynTynka

Batmana jsem nikdy neměla nějak v oblibě, ale musím říct, že mě film naprosto pohltil. Dlouho mě trvalo, než sem se donutila ke shlédnutí, ale rozhodně to stálo za to. Perfektní huba, suprové efekty, napínavý děj...no prostě bomba. Heath Ledger předvedl bezkonkurenční výkon v roli Jokera. Jsem naprosto nadšená. ()

kraslovec

Film který vás nenechá chvíli v klidu. Pořád se něco děje.Zkončí jedna akční scéna a už začíná druhá.Naštěstí je to celý propletený úžasnym příběhem a dobrýma zápletkama.Záporák je ve filmu zvládnut na jedničku, až briliantně dobře.Heath Ledger je úchvatný herec. Temný rytíř je velká kultovní záležitost a ne žádný levný blockbuster. Viděno nejmíň 5x. ()

CitySP

Co dodat. Nolan opět v tomto filmu prokázal své kvality. Herecé obsazení super. Joker? Bezkonkurenční! (velká škoda Heatha Ledgera:(. Každopádně Bruce Wayne hraný Christianem Balem super. Skvělý střed filmové trilogie od Nolana. ()

Mil_haus

jak tu poznamenal jeden z přispěvatelů: "tohle není komiks" a já komiksy rád. K smrti rád. Kdosi tu taky srovnával Nolanovu trilogii s Kmotrem, ani s tím nesouhlasím. Tomuhle bijáku by určitě víc slušelo bez Batmana, protože jako thriller o souboji Jokera a obyčejnýho policajta by byl famózní. ()

SNCIS

Obsahuje spoilery: "Hmm, nedá se. To se mi líbí." - "Tak to si mě zamiluješ." Heath Ledger podal fenomenální výkon a oživil realistického Batmanova úhlavního nepřítele. "Co tě nezabije, to tě jednoduše zešílí." Než jako šašek vypadá jako případ z léčebny v Bohnicích. Zjizvenec s make-upem a rozmazanou rtěnkou, který zde náklaďákem mete kozelce a vezme jednoho mafiána za hlavu a praští s ním o stůl na místě, kde stojí tužka. Parádní scéna. Nejde tady ani zdaleka jenom o souboj mezi Batmanem a Jokerem. "Buď zemřeš jako hrdina nebo žiješ tak dlouho, že vidíš, jak se z tebe stává zloduch." Zásadní postavou je tu státní návladní Harvey Dent, který chce vyčistit město od zločinu a chodí s bývalkou Bruce Wayna. Ta se tady má rozhodnout s kým se chce strávit zbytek života. Vyvrcholení milostné linie je asi nejemocionálnějším momentem tady. Musím pochválit i toho Aarona Eckharta, který tu velmi přesvědčivě předvádí obě své tváře. "Je to hrdina, kterého si Gotham zaslouží, ale který ho zrovna nepotřebuje. A tak ho budeme pronásledovat, protože on to unese... protože to není hrdina. Je to tichý ochránce, bdělý strážce. Temný rytíř." Naprosto perfektní film, kde je vše zvládnuto na jedničku. - 100%. ()

Tanki

S trilogií o temném rytíři se Christoper Nolan pustil do něčeho velkolepého. Konečně někdo věnoval batmanovi filmovou sérii, kterou si nejlepší hrdina všech dob zaslouží, staré filmy ve stylu Batman a Robin se s Temným rytířem v žádném případě nedají srovnávat. Jestli byl první díl skvělý, tenhle je naprosto geniální - Joker je skvělý, Bale je skvělý - k tomu výtečná hudba, která dokonale vyjadřuje děsivou atmosféru. Titulek na obalu DVD hlásal: Budete Nadšeni! A já opravdu nadšen byl! ()

killberrybil

Uchvacující výkon Heathe Ledgera, který se se svou postavou doopravdy sžil. Každý jeho čas na plátně je plně využit a pro mě je on hlavní postavou. Nejlepší batman. ()

ferda12

Označit tenhle film jako revoluce? Asi ano, je na něm něco, co přitáhne vaši mysl a na dvě a půl hodiny nepustí. Tady asi není co vytknout, po všech stránkách je to perfektně zpracované. Nolan je špička v oboru. Částečně i psychologický film, ve kterém Joker hraje svojí hru. Ledgerova nejlepší role, která mu vyloženě padla. || „PROČ TAK VÁŽNĚ?” ()

L.a.My

L: Epická jízda obřích rozměrů. Když jsem tenhle film viděl poprvé, přikovala mě do sedačky už jen syrovost úvodní scény, s perfektní hudbou a naprosto odzbrojujícím vyústěním. Představení obou hlavních hrdinů se koná ve velkém stylu a dialogy, které se dají brát téměř jako komediální ("Kdo ti dal právo? Jaký je mezi námi rozdíl?" - "Já nenosím výstroj na hokej!"). Dynamika šílenství Jokera a následné hrátky na kočku a na myš jsou naprosto odzbrojující a když začnou umírat hlavní postavy tohoto epického dramatu, uroníte možná i vy slzu. Stejně jako Christian Bale, skloněný, se zmačkaným dopisem v ruce a v pozadí hořící trosky. Takhle emotivní moment jsem dlouho nezažil. A momenty, kdy jsou proneseny hlášky jako "A máme tě, ty pošahanej hajzle." završují monumentální akční scény, které jsou zvládnuty s neuvěřitelnou noblesou a galancí. Stoprocentně můj nejoblíbenější, nejmilejší, nejepičtější a nejlepší film v mé kolekci. ()

machopoltar

nenapadnu 1ku som pozeral doma dookola,,,,,,,pre mna vtedy neznami film, ktory si ma svojim podanim doslova podmanil,,,,ked som sa dozvedel ze bude 2ka tesil som sa a v premiere navstivil kino,,,,nedokazem opisat kde ma preradil tento film,,,,to je dielo,,novodoba era akcnych filmov,,,apsolutna spicka,,nejdem opisovat aky je , lebo na to nemam,,,,aj ked to povazujem za gic,normalne si viem predstavit u mna v chodbe na tehlovej stene zaramovanu momentku z tochto filmu ,,,,,,, vzdy ked by som sa na nu nahodne pozrel pripomenula by mi, co ten film somnou porobil,,,, fuuu,,, ()

danodo

10/10 Pravdepodobne jediný film, ktorému som ochotný dať plné hodnotenie, napriek tomu, že počet vecí, ktoré mi neboli úplne pochuti, ak to tak mám označiť, je asi na rovnakej úrovni ako veci, ktoré sa mi páčili. Na čele zoznamu pozitív sa jednoznačne nachádza postava Jokera. Po prvom pozretí som bol jednoznačne presvedčený o tom, že Jack Nicholson zahral tú istú postavu oveľa lepšie a presvedčivejšie, no po opakovaných pozretiach som prišiel na to, že Nicholsonova a Ledgerova postava sa líši v mnohých aspektoch a nedá sa povedať, že jedna z nich je lepšia, pretože obidve sú charakterovo iné. Pokým Nicholsonov Joker je v prvom rade klaun, ktorý si pred tým než vás elegantným spôsobom zabije, skôr vytiahne falošné okuliare aby bola sranda, Ledgerov Joker je maniak, ktorý vás rozreže na rezance. Druhý menovaný má navyše tú nevýhodu, že nie je ukázaný jeho zrod, tým pádom nie je celkom jasné prečo sa vôbec volá Joker, keď klauna pripomína len farebným kostýmom a hysterickým smiechom. Vynahrádza to ale nepredvídatelnejším správaním a väčšou desivosťou. Čo sa týka vzhľadu, je zaujímavé, že tento najnovší Joker má úsmev vytvorený len pomocou mejkapu, plus prirodzenú farbu kože zakrýva bielym mejkapom, zatiaľčo stará verzia mala úsmev vytvorený deformáciou tváre a poškodenú bielu kožu zakrývala mejkapom telovej farby. Tak či onak, Joker 2008 je spracovaný reálnejšie, aby lepšie zapasoval do realistického sveta. V krátkosti len poviem, že zvyšné pozitíva filmu sú prepracovaný, pomerne chytrý scenár, kamera, uveriteľní herci a predovšetkým minimálne množstvo digitálnych trikov, v rámci zachovania reálnosti, ktorá je kľúčovým slovom v Nolanovom univerze. Tá je pre mňa zároveň aj jedným z negatív, pretože nech sa snažím akokoľvek, nemôžem si pomôcť, ale práve tento prístup prináša aj istú umiernenosť. Rád by som si počas filmu (nie len v tejto časti, ale aj v ostatných častiach trilógie) povedal niečo ako „Nolan sa teraz utrhol z reťaze“. Tiež by som rád videl viac oku lahodiacich a farebnejších výjavov. Celý film sa totiž nesie vo viac-menej rovnakom (málo)farebnom štýle, ktorý je trochu monotónny. Monotónny (doslova) je aj hudobný motív v mnohých pasážach. Rovnako to súvisí so spomínanou umiernenosťou a vedel by som si predstaviť aj lepšie vymyslené a odvážnejšie motívy. Ďalšia dôležitá výčitka smeruje na príbeh, ktorý je občas zmätenejší a komplikovanejší než by bolo vhodné, hlavne v dôsledku množstva vystupujúcich postáv. Čo sa týka záporákov, Jokera som už spomínal, ďalší je potom Two-Face, ktorý je síce fajn, ale nedostal príliš priestoru, navyše sa dosť vyskytuje až v závere, čo dosť kazí príbeh Jokera, ktorý je oveľa lepší. Chápem, že Jokerov príbeh sa mal potiahnuť až do ďalšej časti a preto je jeho koniec vo filme neukončený, ale ako vieme, v dôsledku smrti jeho predstaviteľa sa to nemohlo uskutočniť a tak zostáva záver trochu neuspokojivý. Prečo som teda ochotný dať filmu plné hodnotenie pri toľkých výčitkách? Jednoducho preto, že som od filmu nemohol odtrhnúť oči a čas počas neho akoby neexistoval. Sám nechápem ako je to možné, že film ktorý mi nie je príliš sympatický, ma tak priťahuje a po každom pozretí mám chuť si ho pozrieť znova. Pravdepodobne na tom bude mať pričinenie, okrem iného, aj veľkoleposť celého filmu, ktorá nie je očividná v jednotlivých detailoch, ale ako celku. Alebo je to len momentálna nálada, ktorá pramení z faktu, že som film už pár rokov nevidel. () (méně) (více)

HoFikus

Batman jak má být. Žádná komiksová slátanina. Surová realita, která mě rozložila na části. Strhující epické drama a životní výkon Heatha Ledgera. Oscara měl opravdu zaslouženého. Jen škoda , že se ho nedožil... ()

Wyrmhord

Heath Ledger vylepšil už dokonalé. V roli ukecaného psychopata Jokera prináša vďaka bezkonkurenčnému hereckému umeniu na tvár diváka úsmev a WTF pohľady, častokrát i naraz. Film je super, hudba je super, efekty sú super. No Joker(Heath), Joker(Heath) je úplne iná liga. Lecputasmájondatfejs :-) ()

ghost1989

Jeden z najobľúbenejších filmov s perfektným Ledgerom ako aj ostatnými hercami a pre mňa osobne najlepší výkon podal Aarona Eckharta. Nolan to vzal oproti Batman Begins od podlahy, štúdia vymenil ua reálne exterieri, a to filmu naozaj pomohlo dalo mu to väčší rozmer. A ak sa tak zamýšlam je to tuším jediný Nolan ktorý sa drží jednej časovej línie (Insomnia tie hry s časom aspoň v malej miere mala). Proste Nolan to agent chaosu zvládol na jednotku, jednoducho treba to vydieť! Verdikt: 5/5 ()

Batman se blíží k půlmiliardě

Batman se blíží k půlmiliardě

14.03.2022

Druhý týden v kinech a chválený komiksový snímek The Batman už se pomalu ale jistě blíží k půlmiliardě dolarů z celého světa. Film o druhém víkendu zaznamenal jen 42% propady, díky čemuž si v… (více)

Nový Batman bude rekordně dlouhý

Nový Batman bude rekordně dlouhý