Pátek třináctého 9

• USA Jason Goes to Hell: The Final Friday (více)

V úvodní scéně filmu je Jason rozstřílen komandem FBI na hadry, na kterých si v márnici následně pošmákne černošský koroner a stává se Jasonovým nedobrovolným hostitelem. Jason degradovaný na vetřelcoidního červa, přeskakujícího z těla do těla, se vrací ke Křišťálovému jezeru najít svou sestru, protože aby se mohl znovu zrodit, potřebuje tělo s příbuzenskou krví. V patách má ale lovce odměn a sestřina přítele. Deváté pokračování slavné slasherové série 80. let a mezinárodně srozumitelné synonymum pro hnusnou svatokrádež. (choze)

eraserhead666

Příběh stojí totálně za hovno (možná by alespoň trochu fungoval samostatně, ne jako součást Pátku třináctého), ale gore masakr je to slušnej (mord ve stanu, smrt majitelky bistra, rozklad policajta). Co se týče triků, nemám takřka výhrad. Při sledování mi pořád na mysl vyskakoval šestej díl Noční můry v Elm Street, něčím mi ho to pořád připomínalo, proto mě samotný závěr dost pobavil, stejně tak odkaz na Necronomicon. Dějově se od devátého dílu série už dalo čekat cokoliv, proto ten pokus o inovaci a vnesení nové zápletky ani nějak moc nepřekvapil a to jak v pozitivním tak i v negativním smyslu, ale jak říkám, masakr je to místy pěknej. ()

SOLOM.

Do tohoto dílu jsem šel opravdu s velkými obavami. Už je to sice hodně dávno, co jsem ho viděl, ale právě devátý a desátý díl zapříčinili, že jsem se už potom v mládí a vlastně až dosud nikdy nesnažil obstarat si celou sérii (potažmo ty které jsem až do nedávna neviděl). Naštěstí jsem to teď vzal od prvního dílu a nelituji toho, protože většina dílů této série je vskutku dobrá a nadprůměrná záležitost. Pojďme ale k samotnému filmu. Začátek nebyl zrovna nejhorší, nabušený Jason snažící se sejmout polonahou ženu – vypadalo to na zažitou klasiku. Jenže po doslovné explozi jeho těla a následného převozu na pitevní stůl, začalo počáteční nadšení rychle opadat. Kane Hodder musel poníženě přijmout alespoň vedlejší roli ochranky, jinak by asi jeho výdělek moc velký nebyl. Jeho postava se totiž proměnila v jakéhosi ďábelského červa/parazita, který skákal z jednoho hostitele na druhého. Což samozřejmě skalní fandy Jasona muselo nasrat mírou vrchovatou… Bujná fantasie scénáristů však touto zásadní změnou neskončila. Ba právě naopak. My se dozvíme, že Jason má sestru, přestože od prvního dílu jsme žili v přesvědčení, že byl jedináček. Ona jeho matka Pamela taky tvrdila, že byl její jediné dítě. Takže si zřejmě „papá“ Voorhees následně odskočil vysemenit ještě někde jinde. Ono se taky není čemu divit, kdo by vydržel doma s takovou šílenou starou a zdeformovaným synáčkem. Tuhle nesrovnalost jsem tedy dokázal ještě překousnout, protože logické vysvětlení by se tu přece jenom dalo najít. Jenže já se těšil na další Jasonův masakr, ale musel jsem se spokojit jen s tím, že přeskakoval z jednoho těla do druhého a to mi moc pod fousy nešlo. Což o to, mrtvol tu bylo dost, některé smrti byly pěkně brutální (masakr ve stanu), nechybělo gore, nahota, pěkné holky – to všechno bylo OK, taky díky tomu nedám až tak nízké hodnocení, ale prostě zklamání je i tak velké. A nezachránila to ani scénka ze závěru, kdy se vynoří Freddyho rukavice a stáhne Jasonovu masku pod zem. Jo bylo to pěkné navnadění na budoucí střet těchto dvou kultovních postav, ale to už byla jen slabá náplast na pošramocenou duši nejednoho diváka a fandy této série. Takže tentokrát prostě nemůžu dát ani to průměrné hodnocení. 40% ()

JASON_X

Tentokrát žádné zdlouhavé úvody a jde se rovnou na věc - Jason je najednou na scéně a bez meškání jde po jedné polonahé holce, prostě klasika. A vzápětí je z něho halda drůbek, novinka. Ale tohle všechno je teprve úvod a dál už nebudu nic prozrazovat. No, možná ještě to, že fantasmagorie tvůrců opět nabrala na obrátkách (což je u téhle série co říct), a že vás čeká fakt majstrštykové béčko, pro znalce a milce braku myslím opravdová lahůdka. Máte-li rádi třeba filmy o mimozemských převtělujících se parazitech, budete si u tohohle Jasona možná chrochtat blahem tak jako já. Samozřejmě nechybí ani několik vtipných momentů a povedených górek. Poslední záběr je pak předzvěstí už tehdy plánovaného kousku Freddy vs. Jason (2003). No a pro mě je Jason Goes To Hell v první řadě hodně důstojné našlápnutí k vrcholné a geniální desítce Jason X (2001). ()

liquido26

Tenhle díl se měl původně jmenovat: Jason jde do prdele, protože něco tak nedůstojnýho si největší masový vrah na filmovém plátně fakt nezasloužil. ()

corpsy

Celé to vyznie ako jedno veľké WTF. A to aj napriek celkom podareným gore záberom a - hlavne pre hororového fanúšika - úsmevným posledným sekundám pred titulkami. No a kde sú nominácie na Zlaté maliny za rok 1993? ()

sidzej odpad!

45% ? to má byť aprílový žart? to už aj Jason X je o dve triedy lepší než tento nechutný odporný guláš ktorý s Jasonovou sériou nemá nič spoločné. Vlastne ani Jasona. Tento "film" je pre sériu asi takým prínosom ako Halloween 3 pre filmy s Michaelom Myersom. Keby to záležalo na mne, tento trestuhodný sajrajt by nemal ani 10% ()

ConanVJ

Nejhorší díl série a velká nuda, která mě nezaujala. Vraždy celkem pěkné, ale nápad s Jasonovským parazitem děs a běs. Jestliže předchozí díl nevydělal a NLC koupili práva, tak bych čekal něco smysluplnějšího, než toto. 5% :( ()

Korbitch odpad!

Ježiši!Vykradenej Hidden /1987/ hadr!Poslední 2 díly sou jen vykrádačky jiných filmů!Kdyby tohle nebyl Pátek třináctého a byla by to pouze rádoby napodobenina Hidden,tak se tomu od srdce zasměju a dám jim hvězdu za snahu,ale v tomto případě...... ()

PKD

Ta 3.hvězda je za ten suprčupr ouplný závěr,který předznamenává jistý film,jehož název nebudu prozrazovati,aby ti,kdož ještě neviděli,koukali a zatleskali. Jako já na po1.;-) ()

gogos

Tak po precteni mistnich komentaru jsem ocekaval solidni brak, ale zmylena neplati!!! Zacatek me docela prekvapil... Jason se zase vratil z mesta do Crystal Lake. Zase ozil. Zmenil image... Nechodil k holici a masku si nechal prirust k obliceji... Tudiz jsem byl docela zklaman, ze tyto veci nejsou osvetleny. Na druhou stranu se do serie vraci otevreny sex, prsa, brutal vrazdy, krute gore efekty. Taky ozvuceni je oproti minulemu dilu znatelne lepsi... Kamera v pohybu take nema chybu... Navic se dovidame nove veci o historii ... Puvod Jasona, nejaky ten rodokmen... Do toho magicke artefakty... A zaver??? Jasona si vzali pekelnici....skoad ze se tam chudak ohreje jen par let... Kdybych to mel hodnotit jako pokracovani, videl bych to na nejakych 70%.... Kdybych to mel hodnotit jako samostany film... tak bych 5, moza 10% pridal.... Pro me je to po par horsich dilech zase navrat toho praveho Patku 13. ()

kaylin

Vzhledem k prvnímu filmu jsem si v rámci série už několikrát stěžoval na to, že se tvůrci vykašlali na gore a raději nechali kameru uhnout. Tak tohle rozhodně u devátého dílu neplatí, protože gore je zde místy naprosto úchvatné a filmaři se nebáli do něj jít. Jsou zde prvky, které jste v sérii ještě neviděli a které vám v ní určitě chyběli. V rámci série je tak „Pátek třináctého 9“ opravdu unikátní film, a to jak v tom dobrém, tak i v tom negativnějším smyslu slova. ()

K.I.N.G.

Jen tak mimochodem. Co vlastně má toto ještě společného s prvními pátky? Podle herců usuzuju, že se tento film točil za zdmi psychiatrické léčebny. Režisér nejspíš ani není z této planety a scénáristovi měli raději zlámat ruce. Takto zašlapat Jasona, no fuj. Všechny scény úplně na hovno už od začátku, kdy se tajná agentka jde koupat do chaty, kde tuší Jasona a nemá po ruce žádnou zbran'. Brakové shitlé nic! ()

raimi

Rozhodně nejsem puritán. Piškuntálie s jasonovskou mytologií jsem přežil zcela bez újmy. Neurazila mě telekineze v sedmičce, a nevadilo mně ani hostitelské téma v devítce. Natož Jason ve vesmíru. :-) Byl jsem na to totiž připraven. Předtím, než jsem druhou polovinu téhle slavné slasherové série nakoukal, jsem toho dost načetl, a s podobně postiženými přáteli dost prodebatoval. Názory byly veskrze negativní. To mě ovšem neodradilo. Doba pokročila, série vyšla komplet na blu-ray, a tak nadešel čas doplnit si vzdělání. Ale pozor!!! Tenhle díl nevyšel na blučku v Unrated verzi. Ta má téměř o 3 minuty víc, a rozhodně nejde o žádné postradatelné scény. Většinou jde o naprosto boží gore výjevy a explicitní sex. Neodolatelná kombinace! Sehnal jsem si tedy Unrated, a nestačil se divit. Pro milovníka béčkových úletů, jako jsem já, to byla super jízda. Tady vládne nadsázka a některé scény jsou prostě smrtící (wooovská přestřelka v baru je top! :-)). Chápu, že pokud někdo hledá feeling prvích dílů, musí prskat jako křeček, ale kdo přistoupí na hru, bude se bavit. Ještě k těm vystřiženým scénám. Celkem bylo provedeno 28 střihů!!! Nejvíce je zprzněná scéna šukačky ve stanu. Tady zmizela celá minuta záběrů! Když jsem na to koukal, tak jsem si říkal, že je to poměrně odvážná scéna, navíc zakončená efektním gore mordem. Pak jsem to srovnal s vystříhanou verzí a nestačil se divit. Ta scéna prostě... zmizela! Ani sex, ani gore!!! Apropo- GORE! To mají na starosti borci Kurtzman, Nicotero a Berger z KNB Efx Group, a je to kapitola sama pro sebe. Tohle je ta pravá, zábavná gore řezničina, kterou mám tak rád. Znovu opakuji, že ten, kdo viděl R-Rated verzi, neuvidí z gore skoro nic!!! Je potřeba si sehnat Unrated, který má délku 1:30:42. ()

topi

Jason se vtěluje do cizích těl jako v Tajemném zlu, morduje kohokoliv, kdo se mu postaví do cesty a hlavní jeho cíl je, převtělit se do nemluvněte, které pochází z jeho rodu Woorheesů. Do tohoto guláše přimíchejme knihu Necronomicon, Kandarskou dýku, Freddyho pařát nebo další odkazy na hororové filmy. A tak vše probíhá v poměrně zábavném tempu. Viděno v uncut verzi, kde masky dělali mistři v oboru - Nicotero/Kurtzman/Berger, ale i tak mě některé gore efekty připadaly tak nějak napůl, že bych řekl, že existuje ještě nějaká plnější verze. Rozhodně ale oproti vystříhané verzi viditelný rozdíl! Produkce se ujal Sean S. Cunningham, režisér kultovního Pátku třináctého z roku 1980. ()

Gorehound

Fakt nechápem ten hate okolo filmu. Áno, pozmenil sa koncept, Jason sa prevteľuje... A prečo raz za čas nie? Ak sa to urobí takýmto zábavným spôsobom... Inak je to neskutočne zábavná jazda, s late 80s/ early 90s atmosférou, a neuveriteľnými gore efektami a maskami. Vôbec, dej sa nijako neprotivý ostatným Piatkom, a povedal by som, že má jedny z najlepších kills ever. Troška nakopne Vorheesovskú mytológiu, jemne ju spojí s Freddym, odohráva sa okolo Crystal lake. V podstate slasher, ako má byť. Veľmi podceňovaná klasika. ()

CageDepp

To na konci mě hodně překvapilo a i potěšilo, protože ta ruka patřila mému největšímu oblíbenci. Film je tak na ty dvě hvězdy, ale + 1 ruka, která sebere masku tak to dáme na 3 hvězdy. ()

Bayův Pátek třináctého

Bayův Pátek třináctého

15.02.2006

Maskovaný vrah Jason Vorhees se s největší pravděpodobností dočká návratu na filmová plátna. O znovuzrození hororové ikony s hokejovou maskou se postará režisér Michael Bay a jeho produkční firma… (více)