Mocný vládce Oz

• Nový Zéland

• Austrálie

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný

USA, 2013, 125 min

Další zbytečný rutinně natočený 3D spektákl, který profičí sály multikin, aby po něm za chvíli ani pes neštěkl. Mocný vládce Oz je v první řadě eklektický recyklát všemožných motivů převzatých tu a onde, až mě v posledku přestalo bavit je identifikovat - původní látky je zde skutečně pomálu. Smutné je, že téhle podívané nelze upřít jisté kvality, jako je skvělá hudba (Danny Elfman je naprostý bůh!) či vcelku obstojný humor, ale jako celek je to prostě sračka, nalijme si hrome jednou za čas čistého vína. Och, vážně mi trhalo uši, slyšet všechny ty stupidní dialogy! No nic, ponechám radši viset ve vzduchu otázku, jestli toto měl být remake klasického Čaroděje ze země Oz, či co vlastně, a jdu si raději pustit soundtrack - hudba je na tomhle bijáku vážně to nejlepší!(6.3.2013)

• Tsuki

Jedna hvězdička za hezké efekty, druhá hvězdička za hudbu Dannyho Elfmana. To je ale všechno. Obecně mám sice pohádky a filmy od Disneyho ráda, ale tomuhle jako by chyběla duše. Ani herci jako James Franco nebo Rachel Weisz tomu nepomohli, protože to obsahově bylo zkrátka prázdné. Chyběl tomu nějaký inovativní prvek, který by to oživil. Skoro by se dalo říct, že to naopak dost vykrádalo některé jiné filmy (ať mi nikdo neříká, že mu při pohledu na okřídlenou opici a její chování v hlavě nevyskakoval obraz osla ze Shreka...) I když by to na první pohled mohlo dělat dojem pohádky pro dospělé, ve skutečnosti je to skutečně pouze efektně barevná pohádka, která se zalíbí spíš dítěti. A ty čarodějnické ksichtíky nepůsobily vážně ani trošku děsivě - efekt napínavosti byl zničen smíchem poloviny kina, protože to působilo spíše trapně. Když bych to srovnala s filmem podobného typu, který jsem taktéž viděla v kině a taktéž ve 3D - Alenka od Burtona, tak Alenka byla sice (v rámci Burtonových filmů) taky trochu zklamáním, ale přesto pořád zanechala nějaký dojem. Zato Mocný vládce Oz skutečně nezanechal žádný dojem. Dokonce mám ve skutečnosti pocit, že ani kdybych byla dítě, tak mi podobný film nezůstane dlouho v hlavě. Nemastná neslaná pohádka. ~(2,0)~(9.3.2013)

[ČSFD projekce] Dlouho jsem se nemohl rozhodnout, zda tomuto počinu dát 3 nebo 4 hvězdy. Na jednu stranu to bylo vcelku vtipné a přeci jen šlo o pohádku, ale na druhou stranu hlavní hrdina mi byl vcelku nesympatický. Vlastně všichni herci. Za nejpříjemnější postavy bych považoval porcelánovou panenku a opičáka, což není zrovna hitparáda. Svižný děj a začátek, který se z černobílého čtverce rozplynul v barevný širokoúhlý záběr se mi vcelku líbily a považoval jsem to za velmi dobrý nápad. Celkově tomu ale něco chybělo a myslím, že zasloužené hodnocení se nabízí právě mezi 3 a 4 hvězdami. Jinak vcelku příjemná a koukatelná záležitost. 70%(11.3.2013)

• AppleCore

Nesnáším cirkusy, přebarevný světy, vyumělkovanost a debilní soundtracky. Když se pak všechno sejde v jednom filmu, je to prostě průser.(25.5.2013)

Podľa mňa celkom v pohode. Ale má to rovnakú pachuť chladu akú mala aj Burtonova ALICA V KRAJINE ZÁZRAKOV. Ale bolo to aj rovnako veľkolepé i zámerne absurdné. Nie som si istý na koľko sú Oz i Alica vhodní pre detského diváka, ale ja som sa nenudil...(15.10.2014)

Předem musím říct, že mě mrzí, že jsem na to nešla do kina na 3D, to bych určitě hodnotila ještě výš. Já se bavila, příběh byl předem jasný, ale i tak to neztratilo na svém kouzlu. Skvělé byly hlavně efekty, i James se do role Oscara hodil ;) Škoda jen těch čarodějnic, Rachel byla opravdu nudná a Mila to samé. Největší lahodou pro ale mě byla porcelánová panenka, o které by snad mohli natočit i samostatný film.(22.6.2013)

Je to pohádka, i když od rejži, co udělal Evil Dead. A taky Evil Dead 2. A Evil Dead 3. Je to film určený dětem a tak ho posuzuju. Je to jednoduché, pestrobarevné, působivé a jako bonus trochu vtipné nebo weird, třeba ČB začátek a žádost o uzdravení děvčátka na vozíku. A kupodivu to místy docela trefuje vizuální atmosféru starého Oze ze 30. let.(23.4.2016)

Vynikající herecké obsazení! - To je to, co zaujme každého hned na první pohled. Na ten druhý musí všechny zaujmou skvělá animace a postavy. A v neposlední řadě velmi dobře promyšlený příběh a hlavní zápletka. Je opravdu radost pohledět, jak pro mužské osazenstvo, tak i pro ženy, opravdu je na co koukat. Není to utahané, přeromantizované nebo nudné, opravdu skvělé.(2.4.2013)

• Chrustyn

Podobně hloupé, nevýrazné, nudné a barevné, jako nedávná Burtonova "Alenka". Ohromný rozpočet, zde není vůbec znát (i když je všechno, tak obrovské a barevné) a Franco mi sedí spíše v menších filmech, kde hraje podle sebe. Předražená blbost a černý puntík pro Raimiho.(9.8.2013)

• Xeelee

Sam Raimi se dal na tvorbu kýče pro Disneyho. Stupidního, nudnýho, zdlouhavýho, doslovnýho, předvídatelnýho a emocionálně naprosto plochýho kýče, kterej vás barvičkami, stupidními moralitkami, 3D či hereckými výkony praští do ksichtu tolikrát, že budete mít problém vypotácet se ze sálu. Nepříjemný lítání 3D předmětů na diváka vstalo z mrtvých a reinkarnovalo se do efektů tohodle filmu. Černobílej začátek ušel, ale nepochopil sem na co narážely nádherný úvodní pseudoretro titulky. Tam jako má být souvislost s nějakým z filmů s čarodějem?!? Některý mý pocity poměrně přesně vystihnul salalala.(7.3.2013)

Kdyby Raimi dostal víc tvůrčího prostoru, kdyby to nebylo tak hrozně ťuťu-ňuňu disneyovské a kdyby se prostě nehrálo hlavně na komerční stránku věci, mohla být z filmu fajn fantasy oddychovka, takhle vám však po zhlédnutí zůstane na patře taková hnusně nahořklá pachuť, že je z toho prostě cítit na míle daleko promyšlený kalkul... Což je škoda, páč materiál (čti herce, hudbu a režiséra) to mělo víc než slibný. Od naprostého průšvihu to vytahuje jen zhulený výraz Jamese Franca, krásné tvářičky Williams, Weisz a Kunis, náznaky Raimiho hravé (hororově laděné) režie (potěšila přítomnost Bruce "Ashe" Campbella) a tradičně dobrá hudba Dannyho Elfmana. 2,5* (Každopádně dostat to pod hnáty Tim Burton se svým ansáblem Depp-Oz a Bonham Carter-Evanora, byla by z toho patlanina ještě větší, viz. Burtonova Alenka).(11.8.2013)

To bylo špatné v tolika směrech, že mi to vlastně přišlo docela milé (nechtějte vysvětlit proč, nemám tušení). Teda až na zlé čarodějnice, ty byly opravdu špatné.(6.3.2013)

Nic zakázkového v tom nevidím - Sam Raimi svým typicky hravým způsobem navázal na klasického Čaroděje ze země Oz za pomocí prostředků, které si žádá dnešní doba. Jediná podobnost s burtonovskou Alenkou v říši divů je de facto v pestrobarevném ztvárnění (s)nového světa a přeexponované mizanscéně, jinak je velmi vágní tyto dva filmy, které jsou navíc naprosto o něčem jiném, srovnávat. Mocný vládce Oz je sice v jádru tou naivní disneyovskou pohádkou o archetypech, ale to byl přece muzikálový skvost z roku 1939 taky - zde je pouze upgradeován do moderní verze, avšak významové atributy zůstávají vesměs zachovány. Také zde máme rozdělení dvou světů na základě obrazového prvku, kde nudnou realitu tentokrát reprezentuje klasický černobílý 4:3 obraz, ruční triky a obecně i formální postupy etapy třicátých let (důraz na hudbu, prolínačky apod.) a snovou zemi Oz nejmodernější trikové technologie a pronikavé 3D, také zde máme postavy a jejich následné fantaskní projekce, a také přirozený vývoj charakterů směrem ke konci příběhu. Navíc se mi líbí, že Raimi ani nezapomíná na svůj osobní rukopis a vesměs pohádkového Oze prokládá i častými scénami, které žánrově zabrouzdávají až k hororu a nezadají si s úmyslnou brakovostí. Zároveň (však s trochu menším zápalem než Scorsese) dává poklonu pohyblivým obrázkům (ať už za to může černobílý úvod nebo naopak konec s "meliésovskou" projekcí) a imaginaci obecně. Vlastně jedinou výtku mám k nesmyslně natažené stopáži a mnohdy plytkým dialogům, kvůli nimž Oz v mnoha chvílích ztrácí tempo a zastavuje se na místě. Stále je ale na co koukat - opulentní triková stránka jakožto atrakce má vlastně šanci vtáhnout stejně účinně jako diváky před sedmdesáti lety. 8/10 P.S. Mila Kunis vypadala ve své zelené poloze strašně, zato James Franco se ve své "zhulené" poloze našel.(8.3.2013)

Natlakovaná Mila to prostě chudák ženská nedala. Éterická Rachel byla jako vždy k nakousnutí, Michelle příjemně překvapila svým výkonem, šejdíř Franco klasicky galantní, co více dodat? Snad jen, i přes svůj věk jsem měla zakalené oči při návratu do své dětské duše, duše Smaragdového města. Někdo raděj Alenku, avšak pro MĚ je srdcovou záležitostí právě Oz. Poprvé jsme mimo jiné nakoukli i do Disney zámku a já si mohu konečně osušit své zarudlé oči, poněvadž frkat do kapesníku v sále plném děcek s rodiči by asi neprošlo bez povšimnutí.(13.5.2013)

• rikitiki

Celý tenhle film jsem na režisérském postu a jako výtvarníka viděla Tima Burtona. Já vím, že se na snímku nepodílel, ale pořád mi něco říkalo, že on by byl ten pravý. I když vizuál je poměrně nápaditý (až na Smaragdové město, to zdálky vypadá jako shluk kaktusů), tak Burton by tomu vtiskl správnou ponurost. ____ Nápad vrátit se do známé pohádky a trochu jí překopat není sice nijak převratný, ale s jistou dávkou fantazie by se z toho dalo něco vytřískat. Myslím, že v tomhle případě se to dokonce i povedlo. Scénář sice není geniální, ale je docela dobrý. Co snížilo mé hodnocení a celkový dojem z filmu byl James Franco v hlavní roli. Sice je pěkný na pohled, ale hereckého umění nemá ani co by se za nehet létající opice vešlo. Zkrátka a jednoduše: hraje křečovitě a jako to nejdřevnatější dřevo v lese._____ Hrozný byl i konec. K pohádce, kde má být hlavní hrdina klaďas (jistě, v pohádkách můžou být hlavní hrdinové i záporáci, ale v případě tohoto filmu měl být čaroděj dobrou postavou), nepatří finále, ve kterém se ukáže jako zbabělec a necita, co opustí všechno, na čem by mu mělo záležet a vykašle se na svou lásku. /15. 8. 17./(15.8.2017)

• Deschain

Na predpremiéru Oza ma zobral kamarát. Urobil mi radosť, lebo financií nie je veľa, multiplexy sú drahé a ja milujem pôvodný Oz film z 39teho a čítala som aj prvú Baumovu knihu. Išla som do kina dúfajúc, že to bude v originálnom znení a s titulkami. A keď sme tam prišli, 75% účastníkov v kinosále boli deti. A film začal. Čiernobiely s titulkami. Jeden z najdivnejších filmových zážitkov v živote. Po 15tich minútach dieťa asi štyri sedadlá odo mňa vykríklo "Hovadina" na celé kino. Prvý raz asi videli čiernobiely film, skoro z každej strany prejavy hnevu a nespokojnosti. Keby sa to presunom do Oz nezmenilo na farbami a trikmi hýriacu atrakciu, kino by až na dvadsať ľudí ostalo prázdne. Rodičia totiž zobrali svoje malé (väčšinou menej ako desaťročné) deti na film, o ktorom nič nevedeli. Videli na pozvánke farebnú lietajúcu opicu s porcelánovou bábikou na chrbte, dúfali v 3D a bolo rozhodnuté. Kamaráta sa mama vedľa pýtala, či to bude celý čas s titulkami. Chudák, nevedel, ako jej to povedať. Celý film vlastne sprevádzali nespokojné výkriky detí, sem-tam vykrikovali nejaké krátke anglické výrazy z dialógov, niektorí rodičia sa počas filmu zmenili na simultánnych prekladateľov (čitateľov titulkov). Film nie je vyložene zlý, ani ja som sa na ňom vyložene nenudila. Ale aj prostredie v kine aj zopár ďalších vecí prispeli k môjmu nízkemu hodnoteniu. Vadí mi, že ten film akoby nevedel, pre koho vlastne je. Pekne štylizovaný čb úvod sa zrazu zmení na farebný gýč. Trikové a sekcie na efekt ma vyslovene nebavili, deti zase zomierali pri každej scéne, kde sa hovorilo dlhšie ako 15 sekúnd. A možno by to pre nich nezachránil ani dabing. Neviem ani, čo si mám myslieť o herectve Jamesa Franca. Je to Disney, ale niektoré jeho grimasy mi prišli aj tak prehnané. Neustále detailné zábery na tváre hercov tomu tiež nepridali. S Oscarom som skoro vôbec nedokázala sympatizovať, snáď až keď nahodil falošný bajúz a vyliezol z dymu. Je mi celkom ľúto aj nepodareného využitia Mily, Rachel a Michelle, všetky mám rada ale tu boli akoby len do počtu. Príbeh ničím neprekvapil, iba ja stále rozmýšľam, či existuje aj štvrtá čarodejnica. A k tomu ódy na Edisona. Meh, tím Tesla is not impressed. A čo sa mi páčilo - triky boli krásne, nie že nie. Animovaný opičiak mi prišiel lepší ako tiger z Life of Pi, ale asi je to tým, že tiger mal byť skutočný a opičiak je rozprávková postava. Veľmi sympatické zlé opice, niektoré vedľajšie postavy, zopár fajn hlášok. Aj prepojenie s The Wizard of Oz - strašiak, plechový muž či lev. Ale kde boli červené črievičky? Najsilnejší a najzapamätateľnejší moment - lepenie nôh porcelánovej bábiky. A dostala som neuveriteľnú chuť konečne vidieť Wicked. (Cinema City Aupark, 2D - 05. 03. 2013)(7.3.2013)

Myslím, že mnohí tento film odpísali možno aj kvôli tomu, že zabudli, aký ten pôvodný bola kravina (preto ho máme radi) a že je to jedno veľké guilty pleasure. Prehnaná gýčovitosť sem patrí, viac mám problém so samotným príbehom, respektíve samotným Ozom. On sem príde, vidí tri ženské, s ktorými by sa zrejme najradšej hneď vyspal a jednej z nej zničí život. A to v ňom potom máme hľadať to dobré, ako sa snaží Glinda. Francovi myslím úloha debilka k jeho ksichtu sedí, niektoré "prequelové" vysvetlenia ma zaujali, ale samotná zápletka celého filmu už menej.(1.7.2016)

Říkejte si kdo chcete co chcete, ale mě se to velice líbilo. Nesrovnávám s Čarodějem ze země Oz apod. Naopak beru snímek tak jak je a jelikož je pod tím podepsaný Disney, tak jsem dostal přesně to, co jsem čekal. A chtěl. Hezký příběh, který je krásně naivňoučký a přesto nemá až tak předvídatelný průběh. Happy end je samozřejmý a zde jsem na něj s nedočkavostí čekal a přál si ho. Koukal jsem na film očima kluka, který na dvě hodiny vypnul a nechal se unášet nádherně spracovaným fantasy světem. S říčními vílami, krásnou (až snovou) krajinou, opičákem, roztomilou porcelánovou holčičkou a dalšími. Michelle Williams v roli Glindy naprosto skvěle zahrála dobrou čarodějku bojující za mír a svůj lid. I další hlavní, i vedlejší, role mě vtáhli více do děje a v neposlední řadě s hudbou mi připravili 2 nádherné hodiny v kině. Pokud tedy nejste z lidí, kteří si libují v očerňování všeho, srovnávání s tím a oním, ale chcete vypnout a prožít krásné chvíle v tomto fantasy světě, tak film vřele doporučuji. :)(6.3.2013)

Nikdy jsem nemusel film " Čaroděj ze země Oz ", ani jiné Oz filmy. Proto jsem ani od tohoto dalšího Oz filmu nic nečekal. Byl jsem, ale mile překvapen. Je vidět, že když se režie ujme můj oblíbený režisér, tak to najednou může dobře fungovat. Země Oz je po výtvarné stránce velmi vydařená. Též masky, triky a animace, 3D funguje jak má. Režisér měl štastnou ruku i při výběru herců. Je zde i pěkně vymyšlen přesun z našeho černobílého světa do barevné země Oz. Pokud bych, ale měl říct jednu věc, která mě na filmu nejvíc nadchla, tak je to rozhodně porcelánová panenka. Co říci na závěr: Film určitě není určen pro každého a už vůbec ne pro náročné diváky, ale pokud máte rádi filmy typu Alenka v říši divů, Harry Pottery a všelijaké fantasy, tak by se vám to mohlo líbit.(7.3.2013)

• prome

Někde kolem půlky filmu jsem to vypnul, neboť jsem se u toho šíleně nudil. Po pár dnech jsem se k tomu vrátil s nadějí, že se film změní a začne být zábavný, bude mít napětí a šťávu, ale ono se to ještě zhoršilo. Škoda a to jsem si myslel, že Sam Raimi nemůže natočit až tak moc nudný film.(28.5.2013)

1 2 3 4 5 6 7 10 18 27 35