Epizody(6)

Láska a nenávist k sobě mohou mít nečekaně blízko... Anglie, počátek 19. století. Ctihodný venkovský gentleman pan Bennet žije s rodinou v malebném Hertfordshiru a společně s prostomyslnou a přímočarou paní Bennetovou vychovává pět dcer. V rodině chybí mužský dědic, a proto by paní Bennetová ráda viděla své dcery co nejdříve pod čepcem. Když se na nedaleké panské sídlo Netherfield přistěhuje bohatý, mladý a svobodný pan Bingley, činorodá paní Bennetová neváhá a kuje železo, dokud je žhavé. A skutečně, zdá se, že nejstarší z dcer, půvabná Jane, mladíka zaujala a že zásnuby na sebe nedají dlouho čekat. Pana Bingleyho doprovází jeho přítel, bohatý a rovněž svobodný pan Darcy, který je ovšem považován za pyšného a nepříjemného člověka. Mezi druhorozenou dcerou Bennetových – bystrou a temperamentní Elizabeth – a panem Darcym vzniká zvláštní a rozporuplný vztah... Patrně nejznámější román anglické spisovatelky Jane Austenové (1775–1817) "Pýcha a předsudek" (1813) byl na filmové plátno poprvé převeden Robertem Z. Leonardem v roce 1940 s Laurencem Olivierem a Greer Garsonovou v hlavních rolích. Dočkal se i několika televizních zpracování a inspiroval nejen proslavený Deník Bridget Jonesové (2001), ale zejména romantický muzikál Moje velká indická svatba (2004). V roce 1995 se látky chopila britská veřejnoprávní BBC, v jejíž produkci podle scénáře Andrewa Daviese natočil režisér Simon Langton šestidílnou adaptaci v hlavních rolích s Colinem Firthem a Jennifer Ehleovou, která za své ztvárnění Elizabeth Bennetové získala prestižní cenu BAFTA. Tvůrci k románové předloze přistupovali s pokorou a úctou a vznikla tak velmi pietní adaptace, kterou lze již dnes směle označit slovem klasická. (Česká televize)

René

Jinou adaptaci jsem neviděl a ani vidět nechci :). Inu je krásné přenést se do počátku 19. století, neřešit čím nahradíme ropu a do jakého národního parku pojedu na dovolenou, neboť víceméně celá zem je národní park. A k tomu třeba mít nějaké to panství, účastnit se plesů a jiných kratochvílí, jezdit na hony a pokoušet se získat náklonnost jedné ze slečen Bennetových (samozřejmě Elisabeth)..... Promiňte, nechal jsem se unést a kromě toho můj počítač napadl nějaký virus.. zlaté 19. století, pokud se tam ovšem dobře narodíte, jako třeba pan Darcy - seriálový hrdina s 10 000 librami ročně.------Dodatek po posledním dílu: Myslel jsem, že takového drsňáka jako já nic nerozhází.... když ale pan Darcy a Elisabeth...nemáte někdo kapesník prosím...promiňte ale nemohu pokračovat, skrz slzy nevidím na monitor.... ()

hazaba

Pokud jste viděli verzi s Keirou Knightley, bude vám tato připadat rozvláčnější, některé postavy nudnější a některé (důležité) scény úplně jinak vypadající. Vzhledem k tomu, že jde o šest dílů, dozvíme se věci, které se ve filmu nevyskytovaly. A přiznávám, pan Darcy Colina Firtha je výborný. Obecně herecké výkony jsou skvělé (pokaždé mě vytočí paní Bennetová, a je jedno, kdo ji hraje .-)). ()

Karala

Ano ano ano. Toto je Jane Austen jak má být. Ironická, vtipná a na svou dobu romantická akorát. Stejně jako je pro mne jeden Mr. Rochester (Toby Stephens), je i na světě pouze jeden Colin Firth. Zatím nejlepší adaptace. Jako kritický-čtenářský divák jsem nadšena. Navíc angličtina v originále je na poslintání... ()

bagetka007

Tak samozřejmě je skvělé, že to je nejpřesnější předělávka knihy, kterou jsem kdy viděla, ale obsazení min. Mr. Darcyho a Lizzie (když já Keiru v těchto adaptacích mám tolik ráda) (+ vlastně i Jane a Mr. Darcyho) mi překvapivě sedlo mnohem lépe. Pride and Prejudice je rozhodně jedno z nejlepší děl, které jsem kdy četla. ()

pepa3rd

Co dodat k seriálu, kde jsem si pustil první díl a neodešel dřív, než skončily titulky toho posledního. Naprosto úchvatný obraz viktoriánské Anglie, vykreslený do nejmenších podrobností tehdejších zvyklostí a společenských pravidel. Díky tomu má divák dostatek času pochopit pohnutky vedoucí k jednání jednotlivých postav a uvědomit si neblahé důsledky (pro nás dnes normálních) skutečností. K tomu přidejte vynikající herecké výkony hlavních představitelů, s kterými snad ani nejde neprožívat jejich osudy a emoce v postupném odhalování pravdy a stejně jako hlavní představitelka pomalu zjišťovat, že každý nemusí být takový, jak se na první pohled zdá. A především, na rozdíl od filmu, tady vám ten přerod nejen oznámí, tady ho uvěřitelně prožíváte. Už teď se těším, až se na tuhle minisérii podívám znovu. Třeba i přávě teď, na den přesně, čtyři roky od prvního zhlédnutí. Jednoznačných 100 % ()

TMaR

Och, která žena by netoužila po mužském ideálu v podobě Mr.Darcyho?:D... Rozhodně tento seriál považuji ze všech zpracování děl Jane Austenové za nejvíce "Austenovský". Všechna "velká" témata jsou zobrazena s jí typicku lehkostí a mírným cynismem. K výběru herců nemám ani jedinou připomínku až na protagonistku Jane, která má být nepředstavitelně krásná a mně přitom z určitého úhlu až nápadně připomíná kobylu:D. Toto dílo nenápadně vkládá do člověka důvěru ve šťastné konce a pocit, že i ten nejzapeklitější problém se nakonec správně vyřeší. ()

SamanthaM.M

Tešila som sa, že tento seriál má dosť priestoru na to, aby sa pridŕžal knižnej verzie - žiaľbohu, to tak nie je. V zásadných momentoch a aj vo vykreslení charakterov postáv sa dosť odlišuje. Nie je síce zlý, ale dávam prednosť novšiemu filmu s Keirou Knightley. ()

PEZ

Priznavam - nikdy predtym som necital, ani nevidel Pychu a predsudok. A ze tych adaptacii bolo nemalo. Aj preto som sa rozhodol dobehnut zameskane a pozriet si tento mini-serial. Celkove hodnotenie a 6 nominacii na BAFTA (z toho jedna premenena) slubovali kvalitny televizny zazitok. A podarilo sa. Najvacsou devizou je vykreslenie hlavnych postav a ich prevedenie na obrazovku (najma v podobe Jennifer Ehle a Colina Firtha - prva menovana cenu BAFTA vyhrala, a to zasluzene, no Colin by si zasluzil rovnako!). 6 dielov ubehlo ako voda a napriek prostrediu a dobe, ktore ma bezne nezaujimaju, ma bavilo sledovat tuto sagu od zaciatku do konca. 8/10 ()

haWranka

Můj problém je v tom, že Pýchu a předsudek zbožňuju. Pan Darcy je má životní láska, potkat ho, tak se mě nezbaví. První jsem viděla novou verzi s Keirou a musím uznat, že se mi moc líbí. Ale tohle, to je prostě nááádhera. Colin Firth je jako pan Darcy prostě nepřekonatelný. Škoda jenom, že jsem měla možnosti tuhle sérii vidět rozkouskovanou na minividea. Proč to sakra nevysílaj někdy v televizi...? ------ Měla jsem možnosti vychutnat si to pořádně z DVD. Nádhera! ()

arkie

Člověk by strašně rád dal pět, vážně. Ale Colin Firth hraje chvílemi jako školák, laskavá sestra Jane spolu s panem Bingleym by po dvou dílech zasloužili náhlou smrt a Alison Steadman alias Mrs. Bennet není ani tak vtipná jako nervy drásající. Pro věrnost předloze v brilantních dialozích, Jennifer Ehle, hudbu a hlavně Darcyho mokrou košili za čtyři. ()

loveless

Opravdu věrné zpracování knižní předlohy od Jane Austenové, které bylo možno hlavně díky délce minisérie. Všechna ta chvála, kterou jsem slyšela na pana Darcyho v podání Colina Firthe je založena na pravdě. Kostýmy jsou skvělé - velmi se mi líbí ta móda - hlavně cylindry :D Všem příznivcům Jane Austenové nelze než vřele doporučit. ()

xKatiex

Zastreľte ma, ale toto bolo pre mňa príliš ironické a tvrdé. Je síce vierohodnejšia než adaptácia z roku 2005, ale to, ako vykreslili poniektoré postavy by som skôr čakala v tej druhej, kratšej filmovej verzii. Ale pri kostýmovkách z dielne BBC sa menej než pod tri hviezdy ísť nedá, moje tri hviezdičky zaslúžené. P.S.: Doteraz som nepochopila, čo všetci na tom okúpanom Darcym v jazere všetci vidia... ()

nenulinka

..nejlepší zpracování kultovního příběhu Lizzie a pana Darcyho(i když verze z roku 2005 s Keirou je též vynikající...takže jedno ze dvou nejlepších zpracování)...herci vdechly život postavám, ale veškeré vlastnosti a způsob chování to zanechali, takže po celou dobu se dívate na skutečné Bennetovi a spol....plus samozřejmě krásná výprava, kostýmy a hudba ()

maruli

Jestli se na mě někdy chlap podívá stejným pohledem jako Mr. Darcy na Elizabeth, když byla u piána, padnu mu k nohám a do smrti mu budu denně péct tvarohový buchty s mákem, i když pobyt u sporáku nesnášim. Viděno až po P&P s Keirou a nakonec jsem po velmi dlouhém mozkovém hloubání a dloubání dospěla k názoru, že tato BBC verze je o něco lepší. Rozumějte, film je taky skvělej, je to vlastně skoro neporovnatelný, ale.. není lepšího Darcyho než Colin Firth /navíc, filmovej Darcy si ani nepřečetl literární předlohu, věděli jste to??/ a tak nějak tu všecko líp fungovalo, bylo to takové méně přehnané a snáze uvěřitelné (i když velkolepost filmových záběrů a famóznost OST si zpochybňovat nedovolím).. Keira je miláček, ale Elizabeth si přeci jen spíš představuju takhle. Uf a je to venku, kameny na mou hlavu tři dva jedna teď :-) ()

Žažulienka

Není tomu dávno, co jsem dočetla knihu a shlédla verzi z roku 2005. Zvědavost mne donutila podívat se i na toto zpracování. Co se týče věrnosti s knihou nemůže být řeč o tom, že není věrné, ba naopak. Všimla jsem si, jak všude chválí Colina Farella jako pana Darcyho, ale nemůžu si pomoct, modrooký Matthew Macfadyen mi učaroval daleko více, ačkoliv Colin Farell svým vzezřením působí velmi aristokraticky. ()

Slidger odpad!

Nejsem fanda Jane Austen. Nelíbí se mi příběh a hodnotím to jen proto, protože jsem se na to musel dívat. ()