Epizody(6)

Láska a nenávist k sobě mohou mít nečekaně blízko... Anglie, počátek 19. století. Ctihodný venkovský gentleman pan Bennet žije s rodinou v malebném Hertfordshiru a společně s prostomyslnou a přímočarou paní Bennetovou vychovává pět dcer. V rodině chybí mužský dědic, a proto by paní Bennetová ráda viděla své dcery co nejdříve pod čepcem. Když se na nedaleké panské sídlo Netherfield přistěhuje bohatý, mladý a svobodný pan Bingley, činorodá paní Bennetová neváhá a kuje železo, dokud je žhavé. A skutečně, zdá se, že nejstarší z dcer, půvabná Jane, mladíka zaujala a že zásnuby na sebe nedají dlouho čekat. Pana Bingleyho doprovází jeho přítel, bohatý a rovněž svobodný pan Darcy, který je ovšem považován za pyšného a nepříjemného člověka. Mezi druhorozenou dcerou Bennetových – bystrou a temperamentní Elizabeth – a panem Darcym vzniká zvláštní a rozporuplný vztah... Patrně nejznámější román anglické spisovatelky Jane Austenové (1775–1817) "Pýcha a předsudek" (1813) byl na filmové plátno poprvé převeden Robertem Z. Leonardem v roce 1940 s Laurencem Olivierem a Greer Garsonovou v hlavních rolích. Dočkal se i několika televizních zpracování a inspiroval nejen proslavený Deník Bridget Jonesové (2001), ale zejména romantický muzikál Moje velká indická svatba (2004). V roce 1995 se látky chopila britská veřejnoprávní BBC, v jejíž produkci podle scénáře Andrewa Daviese natočil režisér Simon Langton šestidílnou adaptaci v hlavních rolích s Colinem Firthem a Jennifer Ehleovou, která za své ztvárnění Elizabeth Bennetové získala prestižní cenu BAFTA. Tvůrci k románové předloze přistupovali s pokorou a úctou a vznikla tak velmi pietní adaptace, kterou lze již dnes směle označit slovem klasická. (Česká televize)

sara

Móóóc pěkně natočená adaptace románu Jane Austenové. Herci byly skvělí. Nezapomenutelnou je pro mě postava Mrs. Bennet. Alison Steadman ji zahrála tak skvěle, že jsem ji celou dobu nesnášela. Opravdu velmi nesnesitelná bytost. A teď budu chviličku básnit o Colinu Firthovi v roli Mr. Darcyho. Sledovat ho byl pro mě zážitek, v této roli doslova exceloval. Byl sladký a nepřekonatelný, no prostě (promiňte mi ten výraz) k sežrání:) Role Mr. Darcyho byla pro něj stvořená. Colina Firtha jsem si všimla v Bridget Jones a musím říci, že jsem z něj byla paf, ale to co předvádí v Pýše nemá chybu, je zkrátka dokonalý. Ale zpátky k tomuto seriálu. Podařilo se zde vystihnout atmosféru té doby. Hudba, kostýmy, výprava, kamera, no zkrátka všechno, bylo v naprosto dokonalém spojení, který činí z tohoto díla filmový poklad. ()

situs

Dokonalá atmosféra, fantastické herecké výkony, detailně prokreslené postavy...zde jednoznačně platí, že podobný námět, nelze zhustit do celovečerního filmu tak, aby byl zážitek komplexní. Až po shlédnutí záverečného dílu je pocit z celého seriálu dokonalý a člověk má pocit, že nic nebylo vynecháno, žádný detail, žádná postava nebyla plochá, nic nebylo uměle zdůrazněno, prostě návštěva oné doby se vším všudy, i s jejím "pomalým", ale nenudícím tempem, postupně se odkrývajícími postavami a dobrým koncem. Mimořádně povedené zpracování knižní předlohy. ()

akcul

Nádherná adaptace slavného románu - postavy od otravných, po ty "vymakané". Hlavní dva hrdinové neodolatelní - Colin Firth je prostě Darcy jak v klobouku, tak ve svetru s jelenem. Láska s vývojem, láska bojující sama se sebou, láska bojující s dobou - tomuto já říkm romantika! ()

Rediik

Myslím, že se snad nedá nic vytknout. Colin Firth jako pan Darcy a Jennifer Ehle jako Lizzy jsou skvělá dvojka. Celkově jsou herci hodně přesvědčiví a myslím, že ze sebe vydali to nejlepší. Charismatickému panu Darcymu, se snad nedá odolat a Lizzy je správně svéhlavá a ironická. Nehorázně mě štval pan Collins, ale to není nic nečekaného, protože jeho role tak má působit (štval mě jak v knížce, tak i ve filmovém zpracování). Filmy zpracované podle knížek Jane Austenové mám hodně ráda a Pýcha a předsudek patří k nejoblibenějším. Není to jenom romantická zápletka a šťastný konec, má to své kouzlo a hodně nám to prozradí o době, kdy vztahy mezi mužem a ženou byly úplně na jiné úrovni, než jsou dnes. ()

emma007

Toto by sa určite páčilo aj slečne Austenovej! Dokonalá adaptácia dokonalého románu. A medzi nami dievčatami - kam sa na Jennifer Ehle hrabe Keira Knightley? ()

davistercz

Pardon, ale tohle je opravdu na mě moc. Totální patlanina všeho druhu. Tohle by se mělo nejlépe vymazat a nechat původní film "Pýcha a předsudek" s dokonalou Kierou Knightley. ()

Soupalka

Seriál, kdy bych ráda dala hodnocení **********, ale stupnice neumožňuje. Nejen proto, že se jedná o věrnou adaptaci jedné z nejskvělejších nadčasových knih, co kdy byla napsána a vůbec nevadí, že je až tak "věrná". Nejen proto, že je to dosud jediný TV produkt, kvůli kterému jsme byli ochotni si přeorganizovat osobní volno, abychom jej mohli vidět celý. Nejen pro dokonalý casting, výpravu či herecké výkony. Nejen proto, že prakticky celý text umí celá rodina už nazpaměť i v angličtině...Prostě seriál, který pro mne už asi nic nikdy v TV nepřekoná. ()

Lina

Autorka předlohy Jane Austenová psala na začátku 19. století a tehdy její práci nikdo moc neocenil. Na to došlo až později a v dnešní době ji mají filmaři velice rádi. Ono není nad to sáhnout do klasiky, když se dobře zpracuje a tahle adaptace je jedna z nejlepších. Najdete v ní všechno, co tam má být – krásné prostředí, romantiku a vtip. K tomu jako bonus scéna u jezera, ve které sice není nic vidět, ale Helen Fieldingovou zaujala dokonce natolik, že ji použila v druhém dílu Deníku při fiktivním rozhovoru Colina Firtha s Bridget Jonesovou (což k vedlo k tomu, že si Firth zahrál pana Darcyho i tam). ()

moviefilms

Konečně něco, co se podobá předloze :). Velice mě tím tento seriál potěšil a po druhém dílu už jsem si dokonce zvykla i na ty postavy, které mi nejdřív nebyly úplně sympatické. Pan Darcy je věrohodně zamračený, ale v některých chvílích jsem měla chuť zařvat, ať se usměje :D, Jennifer Ehle je prostě tipická Elizabeth, její mladší sestry jsou chválihodně rozmařilé a hloupé, Jane každého sprostila viny přesně tak, jak měla, paní Bennetová se svými nervy to snad nemohla předstírat lépe, pan Bingley vypadá na první pohled opravdu dobrosrdečně, paní Hurstová se slečnou Bingleyovou se úžasně šklebily, pan Bennet se vysmíval svým dcerám mistrovsky, pan Colins přímo kypěl hloupostí, strašlivostí, děsným vzezřením a tak podobně, lady Catherine byla vyloženě "milostivá" a samozřejmě nesmím zapomenout na Wickhama, bez kterého by Pýcha a předsudek prostě nebyly Pýchou a předsudkem. Malé mínus za to, jak vypdaly některé postavy (Jane, Lydia...) Velké plus dávám tomu, že dialogy jsou převážně z knihy a přitom to ani v nejmenším nezní strojeně. Jeden z lepších seriálů, ale přesto dávám přednost filmové podobě. ()

hn253

Moc hezká adaptace, pouze někteří představitelé rolí mi moc nesedí, hlavně Jane. Elisabeth by také mohla být trochu živější,pan Wickham není představitel velkého svůdníka, ovšem pan Darcy je splněný sen. Hudba je naprosto kouzelná. ()

chinano

Skvělé, nádherné - úžasných 5 hodin plných geniálních rozhovorů, skvěle vymyšlených a uvěřitelných postav zahraných snad nejlepším možným způsobem. Prostě paráda, doporučuji všema deseti! ()

Fuksinka

Když je perfektní předloha, vyplatí se jí věrně držet. Potom totiž může vzniknout něco tak dokonalého, jako tato série. Vychutnávala jsem si ty brilantní, vtipné a ironické dialogy, perfektní herce a atmosféru. Z Colina Firta by spadly kalhotky nejedné dámě a to, co si dokážou s Jennifer Ehle říct jen pohledem by těžko dokázal někdo sepsat. Chemie jak blázen. Ony vlastně všechny postavy jsou vypiplané do detailu a všechny baví. Možná až na Jane, ale ta se svou laskavostí a naivitou prostě nudná být musí. Vyčnívají samozřejmě pan a paní Bennetovi a pan Collins. Prostě se sešel tým profesionálů, který si práci evidentně užíval. Nemám žádnou výtku a rozhodně doporučuji v angličtině. ()

dwarf

Možná, že bude ještě někdy nějaká adaptace Pýchy a předsudku, která tuto překoná, ale tato je bezkonkurenčně nejlepší. Dějově velmi věrná, ale dovoluje si i hravé domýšlení situací (Darcyho pátrání ve špinavém Londýně, Darcyho koupel apod.). Oba hlavní představitelé jsou skvělí. Colin Firth si doslova vybudoval touto rolí mýtus - konečně fascinující Darcy. Jennifer Ehle zůstává dle mého názoru neprávem trochu ve stínu - její Lízinka je naprosto kouzelná. Zfilmování je dobré i tím, že je to minisérie - rozdělená do čtyř dílů a tvůrci si mohli dovolit pohrát s detaily. U nás to běželo před pár lety téměř bez povšimnutí na TV Premiera - dopoledne, v neděli a myslím, že dokonce v létě, což jsou vražedné kombinace a zahozené peníze za práva u tak prestižního projektu. Dabing byl hrozný. Míša Kuklová jako obvykle příšerně dabovala - tentokrát proboha nebohou Lízinku. Zvuk byl nadranc. Mám to nahrané, ale každému doporučuji pouštět si z DVD originál. Je to paráda!!! ()

Fazulina

Čtu tady samá pětihvězdičková hodnocení, ale mě osobně to tolik neoslovilo. Přiznávám, že jsem asi ovlivněná americkým filmem s Keirou Knightley, který přímo miluju. Musím uznat, že tento seriál je poměrně zdařilým a především přesným zpracováním knihy, Colin Firth je výbornou volbou, ale jinak mě tak trochu vadí drobnosti jako např. Lydie, které ani za mák nevěřím, že je jí 16 (ano, hraje ji v té době 27letá herečka), Jane, která má být nejhezčí ze sester, ale dle mého je to spíš naopak, Charlotta, která má být starší a ošklivá, je hezčí než sestry Bennetovy... taky jsem viděla seriál v českém dabingu (originál jsem nesehnala) a vadí mi, že Pomeje dabuje více než jednu vedlejší mužskou postavu... Zkrátka já jsem v tom až tak necítila tu osudovou lásku a jiskření mezi Darcym a Elisabeth.... Musím ale říct, že nejsem objektivní, ten film mám ráda 100x víc. ()

dracekt

Velmi hezké zpracování krásného románu. Colin je výborný Darcy a sekne mu to. Na mě jsou tedy sestry poněkud boubelatější, ale doporučuji. ()

Petra46

Pýchu a předsudek považuji za nejzdařilejší román Austenové. Nejdříve jsem viděla film z roku 2005, tento seriál jsem zhlédla až poté. Ve velké většině případů platí, že starší verze bývají výrazně lepší, ale tady tomu pro mě (k mému velikému překvapení) bylo naopak! Tomuto zpracování bezesporu poutavého příběhu sice téměř nic nechybí, ale film se mě prostě dotknul víc. Především tomu bylo asi kvůli dle mého názoru sympatičtějšímu obsazení - nějak více jsem jim tu vzájemnou náklonnost věřila. Pan Darcy mi v podání Colina Firtha přišel poněkud nezúčastněný. ()