Zjizvená tvář

USA, 1983, 170 min (Alternativní 163 min)

Režie:

Brian De Palma

Předloha:

Armitage Trail (kniha)

Scénář:

Oliver Stone, Howard Hawks (původní scénář) (více)

Kamera:

John A. Alonzo

Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia, Miriam Colon, F. Murray Abraham, Paul Shenar, Harris Yulin (více)

Na mrtvolách svých konkurentů chtěl vybudovat americký sen... Klasické drama Howarda Hawkse Zjizvená tvář (1932), inspirované osudem proslulého chicagského gangstera Ala Caponea, se po více než padesáti letech dočkalo nového zpracování. Scenárista Oliver Stone a režisér Brian De Palma ovšem děj posunuli do současnosti, italského zločince nahradili kubánským emigrantem a pašování alkoholu distribucí drog. V létě roku 1980 emigrovalo z kubánského přístavu Mariel se souhlasem Fidela Castra 125 000 lidí. Zhruba pětina z nich měla kriminální záznam, neboť Castro se potřeboval zbavit „nežádoucích" osob. Asi polovina utečenců se usídlila v Miami a jeho okolí. Tato událost tvoří prolog nové verze Zjizvené tváře. Jeden z emigrantů Tony Montana (Al Pacino) se velmi rychle adaptuje v nových podmínkách svobodného světa. Se svým přítelem Mannym (Steven Bauer, jediný rodilý Kubánec mezi hlavními herci) vykonávají příležitostné práce v místním podsvětí a při jedné předávce drog skončí v jejich rukou ukradené peníze, za něž Montana vybuduje vlastní drogové impérium. S mocí a bohatstvím ovšem roste i jeho ego a především paranoia, že jej o jeho výdobytky připraví někdo stejným způsobem, jako to udělal on... Režisér De Palma svůj snímek natočil efektním, rozmáchlým stylem, v němž se opřel o téměř maniakální výkon Ala Pacina. Spíš než u původní Zjizvené tváře hledal inspiraci u Coppolova Kmotra, což je zřejmé už z Pacinova obsazení. Mezi dalšími herci zaujmou tehdy ještě málo známé Michelle Pfeifferová (Montanova žena Elvira) a Mary Elizabeth Mastrantoniová (Montanova sestra Gina). (Česká televize)

cheyene

Drobná chybička: Ve scéně, v níž Al Pacino sleduje popravu na vrtulníku, si můžeme všimnout, jak se posléze mění na stole poloha dalekohledu, aniž by se jej kdokoliv dotýkal. Nejprve je položen vodorovně, v dalším záběru již vertikálně. ()

juta

Ani osmdesátkové prostředí nepomohlo. Zas další zbytečný mafiánský film, kde si jeden páprda myslí, že může všechno. ()

Fiftis

Scarface bolo ďalším ligotavým diamantom v Al Pacinovej kariére, vďaka ktorému dnes žiadny správny filmový fanúšik jeho smerom ani necekne. V mnohom určite pomohol aj scenár Olivera Stonea. Hlavne vďaka nemu poznáme Tonyho Montanu pod prezývkou Zjazvená tvár. ()

Hunt

Skvělý film mého oblíbeného režiséra, skvěle provedená role mého oblíbeného herce (Al Pacino), po všech stránkách povedené a jsem moc rád, že jsem mohl tento film vidět i v kině! prostě 100% ()

filmfanouch

Tento film je celkově uznáván jako jeden z nejlepších remakeů všech dob a většina by se i shodla na tom, že svého už tak velmi povedeného předchůdce ještě výrazně překonává, háček je v tom, že spousta diváků vlastně nemá tušení, že je Zjizvená tvář s Al Pacinem remakem o 51 let staršího filmu. Právě fakt, že byl Pacino fanouškem původního snímku byl hlavním strůjcem realizace nové Zjizvené tváře a Al Pacino byl u ní hnací motor. Na rozdíl od originálu se kvůli rozpočtu časové zasazení zasadilo do tehdejší současnosti a především se přišlo s další důležitou změnou- místo italského gangstera Tonyho Camonteho se tu sleduje příběh kubánského emigranta Tonyho Montany, který se stejně jako hrdina původního snímku ze dna vyhrabe na kriminální vrchol jen proto aby následně opět splaskla klec a hlavní hrdina se ve finále dostal ještě dál než na dno. S nápadem na to, že bude hlavní hrdina kubánec původně přišel původní režisér Sidney Lumet, ten ale po neshodách s producentem Martinem Bergmanem projekt opustil (Lumet chtěl z filmu udělat víceméně politický film a Bergman byl proti) a na jeho místo nastoupil tehdy mladý Brian De Palma, jenž měl za sebou snímky jako Carrie nebo Výstřel a platil za mladého talentovaného vycházejícího režiséra, scénář si poté vzal na starost tehdy vycházející Oliver Stone (později režisér filmů Četa nebo JFK), který psal scénář při vlastním souboji se závislostí na kokainu a právě tento fakt se podepsal i na výsledném filmu. A sluší se zmínit, že právě duo Brian De Palma a Oliver Stone stojí za jedním z nejlepších remakeů všech dob, což dokazuje i fakt, že tento remake opravdu přece jen strká původní film lehce do kapsy. Dříve jsem měl problém s tím, že na rozdíl od toho, že je původní Zjizvená tvář možná až přehnaně krátká je novější zase naopak mírně přetažená. Nakonec ale uznávám, že ten film nejen, že má parádní tempo ale ve finále by vlastně divák chtěl víc. Novější Zjizvená tvář má totiž díky své delší délce šanci skutečně vystavět vzestup jednoho kriminálníka ze dna na vrchol a následně ukázat, že i vrchol má svá úskalí po kterých je zase opět lehké spadnout zpět na dno..... a možná ještě níž. V tomhle případě navíc vůbec nehraje prim, že je protagonista totální zmetek a to nejen díky tomu, že se ukáže, že má Tony Montana i své morální zásady a limity ale především díky výkonu Al Pacina, který stvořil jednoho z nejlegendárnějších filmových mafiánů všech dob. Al Pacino sice nebyl za roli Tonyho Montany na Oscara ani nominován, jeho výkon v roli Tonyho Montany je ale prostě strhující. Už od samotného kubánského přízvuku, kterým si Pacino získá diváka už od úvodního policejního výslechu. Od začátku vidíme, že je Tony Montana cílevědomý, chladnokrevný a snaží se každou cenu vybudovat si v podsvětí jméno a ideálně poté vyšplhat na povrch. Montana od začátku ví jak to v byznysu chodí a jde si za svým přes mrtvoly. Zároveň ale vidíme, že má i své morální zásady či limity, je to člověk, který se svou rodinu snaží zajistit a rád by se i usadil se ženou a dětmi. Pořád je to ale mafián a svou sebedůvěrou a horkokrevností sice získává pozornost a s ní vytoužené šplhání na potravním řetězci, zároveň si tím ale podráží větev, která jednou musí prásknout. Společně s Michaelem Corleonem z trilogie Kmotr se bezpochyby jedná o Pacinovu životní roli a jeden z těch hereckých výkonů, který nebyl nikdy oceněn tak jak by si jistě zasloužil. Zjizvená tvář ve finále skutečně staví na síle vzestupu a pádu a skutečně bravurní scenáristické tempo, přičemž jednu parádní scénu hned za rohem nahradí další. Skvěle se přitom sleduje výkon hlavního protagonisty a především zde skutečně funguje pozorovat jeho okolí a vývoj kolem. Montana sází na svého nejlepšího přítele Mannyho (velmi fajn Steven Bauer) a i když by to pravděpodobně sám neuznal tak bez něj by se na vrchol moci pravděpodobně jen tak nedostal. Stejně tak ve finále funguje vztah mezi ním a jeho láskou a pozdější ženou Elvirou (Michelle Pfeiffer zde ve scéně v restauraci předvádí opravdu parádní herecký koncert). Tony se do ní očividně zamiluje na první pohled a i když se jedná o přítelkyni jeho šéfa a doslova mu řekne, že by o něj nestála ani za nic tak k ní Montana stále tuhle lásku cítí. Mezi Tonym a Elvirou následně vznikne několik vyhrocených slovních konfrontací a vše to parádně vygraduje právě ve scéně v restauraci, která má každým zhlédnutím snad opravdu větší a větší sílu. Především je tu ale šikovný Brian De Palma, který se nebál brutality za každou cenu. Díky jeho oblafnutí MPAA se navíc do kin dostala původně zamítnutá nejbrutálnější a nejdrsnější verze a diváci tak mohou vidět realistický drsný příběh, který je ve finále plný násilí a krom klasického střílení či podřezávání tu dokonce nechybí ani motorová pila. Především se ale zde v plné síle ukazuje De Palmova silná režijní ruka, která skutečně perfektně buduje postupné vyprávění, jako klasicky u jeho filmů nechybí práce s detaily, mrazivá atmosféra při mnoha momentech a především už zde De Palma předvedl, že mu nedělají problém akční scény. Přestřelky má totiž Zjizvená tvář parádní a závěrečná přestřelka v Montanově sídle už nějak automaticky patří mezi nejznámější a snad i nejlepší filmové přestřelky v dějinách kinematografie. Tony Montana totiž definitivně padá na dno, vzdát se ale rozhodně nehodlá a to i přesto, že se mu krom podniku rozpadá i manželství, vztah s nejlepším kamarádem nebo sestrou. Toto navíc dovede ještě k jedné důležité části, která Montanu definitivně dostane na dno. A ať už Tony Montana závěrečnou přestřelku přežije či ne tak se pro něj dle mého názoru nejedná o vítězství ani v jednom případě, protože Montana v závěru skutečně klesá až po dno ze kterého se opravdu nejde vyhrabat. Na Zjizvenou tvář se krásně kouká, má naprosto parádní hudební motiv, především ale opravdu těží ze silného scénáře, silného hereckého výkonu hlavního hrdiny a De Palmovy režie u které se sice začalo říkat, že Steven Spielberg ve finále přece jen udělal více práce než jen jeden pouhý záběr ve finální přestřelce, De Palmovy ale jeho kredit za tento film, který mu definitivně nakopl kariéru (i přesto, že za tento film z nějakého důvodu dostal nominaci na Zlatou malinu za nejhorší režii) nikdo nesebere a dodnes se právem jedná o kultovní pecku, která je navíc strůjcem legendární hlášky Say Hello to My Little Friend. Na sequel Son of Tony nakonec v roce 2001 vůbec nevyšlo, v poslední době se ale přece jen začalo mluvit o další nové verzi. A jak se ukázalo u té verze z roku 1983 tak může vzniknout nejen kvalitní remake ale taky remake, který může svého předchůdce překonat. Zároveň ale platí, že druhý povedený remake v řadě by byl víceméně překvapivý a vzhledem k tomu, že se o remakeu mluví už téměř dekádu by se vlastně nikdo nemusel divit kdyby na film nikdy nedošlo. A ve finále to nemusí být na škodu, protože i kdyby jste o Zjizvené tváři z roku 1932 (trochu právem) řekli, že tak trochu zestárla, o verzi z roku 1983 to snad říct nelze. Dodnes totiž neztratila snad nic na svém půvabu a časem opravdu může u někoho uzrát jako totální pecka. Tony Montana je možná hajzl, zato ale neskutečně charismatický hajzl se silným příběhem a sympatickou odvahou. V tomhle případě jde možná o trochu nevhodný příklad, přece jen by se ale vždy slušelo na to jít jako Tony Montana- Nikdy se nevzdávat! () (méně) (více)

lamps

160 minut nepolevujícího diváckého orgasmu, který s rostoucím věkem neslábne, ba naopak stále znatelněji vyplouvá na povrch jeho kulervoucí filmařský drajv a žánrová čistokrevnost. Ne tak psychologické a mnohovrstevné jako vrcholné Scorseseho gangsterky, ale zato daleko svižnější, vizuálně odvážnější a syrové, bez jediné špetky pozitivních emocí či samoúčelného kalkulu. Výborný scénář, jemuž nelze vytýkat jedinou přebytečnou scénu či dialog, staromódně stylizovaná, do sytých barev světa násilí, špinavých peněz a drog zahalená výprava a geniální Al Pacino ve své nejkultovnější a nejcitovanější roli. Je to v prvé řadě jeho film, což je možná trochu výtka směrem k ne tolik výrazným vedlejším postavám a režii, ale efekt je ruku v ruce s Tonyho spalujícím, nepředvídatelně výbušným charakterem stoprocentní. Velký žánrový zářez, jeden z nejzajímavějších filmů 80. let.... ()

Big Bear

Scarface je mafiánská jízda s nepřekonatelným Alem v rytmu disco. Já jsem konzerva, když koukám na pořádnej mafošskej film mám rád spíš dobu prohibice, dlouhé kabáty, klobouky, thompsony atd... Nicméně Oliver Stone neonové sedmdesátky a osmdesátky předložil s takovou grácií, že mne tento film okamžitě vtáhl do sebe. Přes pomalejší rozjezd kariéry Tonyho Montany začíná film s tím jak postupuje v hierarchii bossů a přerůstá jim přes hlavu rychle gradovat. Vyústění závěru bylo logické a neslo se přesně v duchu citátu: Kdo má moc, mívá obvykle na mále. Když k tomu šňupete koks, nasrali jste nejeden kartel a nevěříte ani nejbližším, je s vámi ámen. Pět hromádek heroinu! * * * * * ()

JohnnyD

DePalma plynulo prechádza z neo-noirovej časti jeho kariéry k nadchádzajúcim gangsterkám. Ten báchorkový príbeh by som mu ešte odpustil. Totižto film dýcha neskutočnou atmosférou 80tych rokov: palmy, neónové farby, biele obleky, kokaín, qualuudes, bohovský synth popový soundtrack... Dobovosť filmu je jeho najväčšou devízou. Čo som ale nepredýchal je otrasný Al Pacino, ktorý hrá Tonyho Montanu na hranici paródie Sylvestra Stallonea a Roberta DeNira a to posledné, čo budí, je strach a uveriteľnosť. ()

Boogeyman

Al Pacino předvádí famózní výkon o tom žádná. Všechny postavy jsou skvěle napsané a zahrané, příběh je přesně podle mého mafiánského gusta, ale všechno nakonac vyzní tak nějak mdle, bez žádného extra chytlavého okamžiku. Možná je to tím, že jsem film sledoval s příšerným dabingem na Cinemaxu pozdě v noci a částečně u toho usínal, ale po obrovském očekávání se dostavilo poměrně velké zklamání. ()

Disk

Velmi dobrý film s rychle utíkajícím tempem, takže si ani nevšimnete, že stopáž je skoro tři hodiny. Výborný scénář Olivera Stonea, velmi dobrá hudba Giorgia Morodera a Al Pacino v jedné z životních rolí. Takže proč jen tři hvězdičky (7/10)? Hodně mi vadil osmdesátkový feeling a kostýmy. Takové ty rozevláté košile a krky ozdobené několika masivními řetězi. Jo a postava Mannyho Rivery je totálně gay. Jeho růžová košile už byla přestřelená. Škoda, že Brian De Palma tento film nezasadil do 70. let. ()

salahadin

Kubánská neřízená vlna se prohnala přes Miami, aby udělala trochu humbuku a za salvy děl skončila v klidném jezírku pod nápisem Svět patří tobě. Herecký koncert Al Pacina v d-moll (death moll). Povrchní film o hnusných lidech, který nedokáže ani na okamžik vtáhnout, zato kariérní postup jednoho grázla vylíčil bravurně. Problémem z mého pohledu je neukočírovaná stopáž a drzé přesvědčení, že skousnu 3 hodiny mafiánské kovbojky. Nebýt Al Pacina, věčně nasraného a ostrého jako Fidelův pohled, asi bych téhle klasice ukřivdil mnohem menším hvězdičkovým zbožím. Pocit z filmu je prázdný - co jsem to viděl? Nedokážu pojmenovat. Obsahově mi totiž i přes zjevnou áčkovost přišel přišel plytký, neříkající nám nic víc než zvuk střelby, šustění bankovek a šplouchání vody ve fakt velký vaně. Nejlepší sekvence - jízda za bílým fárem, co má na podvozku přilepenou modelínu a přitroublej sanchosé drží v ruce odpalovač. ()

Aky

Námět je v podstatě tak jednoduchý, až je naivní. Příběh je vyprávěný sice s dílčími zvraty, ale přitom značně předvídatelně. Ale nic z toho nevadí, jestliže jej prezentují takové veličiny jako Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer... ()

Ruut

UPDATE 2020: Scorsese byl popisnější v Mafiánech a Casinu a Tarantino brutálnější v Pulp Fiction, ale tohle bylo prostě nejdřív a Tony Montana je ten, komu patří svět. ----- " THE WORLD IS YOURS ! " ()

Foox

Takřka dokonalá malba vzestupu jednoho odhodlaného vyvrhela až na úplný vrchol hory koksu a peněz. Na druhou stranu nemusí být tenhle pohled každému příjemný, o přehnaném konci nemluvě. 70% ()

Rominator

Tony Montana: What you lookin' at? You all a bunch of fuckin' assholes. You know why? You don't have the guts to be what you wanna be? You need people like me. You need people like me so you can point your fuckin' fingers and say, "That's the bad guy." So... what that make you? Good? You're not good. You just know how to hide, how to lie. Me, I don't have that problem. Me, I always tell the truth. Even when I lie. So say good night to the bad guy! Come on. The last time you gonna see a bad guy like this again, let me tell you. Come on. Make way for the bad guy. There's a bad guy comin' through! Better get outta his way! ()

misterz

Pre mňa to najlepšie od Brian De Palma, konečne takmer päťhviezdičkový dojem. Úžasná premena človeka z nevinných začiatkov utečeneckého centra a kuchyne až po totálne šialenstvo a stratu zdravého rozumu (možno až príliš). To je práve ten hlavný problém, zdalo sa mi, že De Palma v tomto smere zašiel zbytočne ďaleko, niekedy je menej viac. Ku koncu sa preto u mňa akosi vytratilo spojenie s hlavnou postavou, divákovi vlastne už nezostávalo nič iné, len jej želať čo najrýchlejší koniec. 85/100 Videné v rámci Tour po Amerike. ()

HAL

Scarface je výborný mafiánský film. Nedosahuje epičnosti a podmanivosti nejlepších Scorseseho děl, na to je De Palma až příliš akční a stylový režisér, ale Al Pacino se pro tuhle roli snad přímo narodil a jeho sobecký bastard je prostě skvělým průvodcem po světě ve kterém pokud chcete moc, tak musíte mít koule. Tony Montana stoupal po žebříku společnosti hodně rychle a vytrvale, neohlížel se zpět a nepřemýšlel co se stane až dojde na jeho konec. Dejte pozor ať neskončíte stejně až se budete příště prohánět ulicemi Vice City ;) ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2022

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

15.05.2020

O remake Zjizvené tváře se v průběhu let snažilo několik tvůrců, těmi posledními jsou zatím scenáristé a režiséři bratři Coenovi. Ti teď napsali nový scénář, jehož děj by se měl odehrávat v dnešním… (více)

De Palma se vrací za kameru

De Palma se vrací za kameru