Ďaleká budúcnosť. Pri prenose zmrznutých ľadových objektov zo spustošenej Zeme sa z jedného z ľadovcov vynorí Jason Voorhees a posádka lode má po chlebe. Desiaty diel hororovej série Piatok trinásteho. (POMO)

sniper18

Je to mierne nadpriemerný akčný horor, ktorý znovuzrodil postavu Jasona Vorheesa. Má dobrý príbeh o Jasonovi, ktorého sa vedkyni za cenu niekoľkých obetí podarilo aj so sebou zmraziť, ale o niekoľko stoviek rokov sú ich telá objavené a prevezené na vesmírnu loď, kde je vedkyňa prebudená, ale preberie sa aj Jason, ktorý opäť začne svoje vražedné besnenie. Spracovanie nie je zlé, ale mohlo byť aj lepšie. Celý tento nápad o prenesení kultového zabijaka do vesmíru nebol práve najlepšou voľbou, k nemu sa to vôbec nehodí, ale napriek tomu som s prvou polovicou nadmieru spokojný. Začiatočná snaha o zmrazenie, zoznámenie sa so sci-fi tématikou, prebudenie Jasona a jeho vraždy až po vyčistenie komanda sú na tom veľmi dobre, takže prvá polovica sa mi páči, ale potom už začne pribúdať zbytočných prvkov a takmer úplne zmiznú tie dobré a tak druhá polovica ma už až na minimum scén, ako napríklad imitácia Kryštálového jazera skoro vôbec nebavila. Zabití je to dosť, Jason tu zabije najviac ľudí z celej série a sú aj celkom vydarené, ale svoj potenciál mohli využiť aj omnoho viac. Hlavným záporom je, že až príliš moc vrážd nevidieť v obraze, ale inak sú celkom nápadité, drsné a aj slušne krvavé. Najviac sa mi páči pomalé zlomenie väzov a použitie tekutého dusíka, tieto dve zabitia by som označil za vôbec najlepšie z celej série, ale vydarený je aj úvod alebo zlomenie chrbtice. Typické hororové prvky sa tu už vôbec nedajú brať do úvahy, film sa snaží byť skôr taký zábavný tým čiernohumorným spôsobom, ale vyšlo mu to len čiastočne, čo je škoda. Herecké obsadenie je určite sklamaním, poteší iba Lexa Doig v hlavnej úlohe, okrem nej tu už nie je o koho stáť. Réžia na mňa pôsobí skôr priemerným dojmom, niečo jej vyšlo viac a niečo zase menej a podobne je na tom aj technická stránka, viacero efektov sa vydarilo, ale aj dosť moc nie. A čo sa týka samotného Jasona, tak tu je jeho úroveň predelená jeho upgradom, väčšinu času je výborný, ale po mechanickom vylepšení ma už nebavil skoro vôbec. Po predchádzajúcej deviatke je to výrazne zlepšenie, ale v rámci celej série je to len mierny podpriemer. Ale keby sa vylepšili postavy, upravil scenár druhej polovice a viac vrážd bolo vidieť, tak by to bolo úplne ideálne. Objektívna kvalita filmu- 55%, film sa páči mne na 58% ()

TheRaven

Záčátek..dalo se...Prostřední část hrozně nudná a neuvěřitelně sračkoidní....konec..ušel....V podstatě by to bylo téměř na odpad!, kdyby to nezachránily některé "hezké" scény, především ksicht zmražený v dusíku a využití slečen ve spacáku (to jsem se i konečně zasmál) ()

NinadeL

Od odpadu to dělí jen herečky z Andromedy. Ale zase je jich tu celá řada - Lexa Doig, Lisa Ryder, Dylan Bierk... ()

Eddard odpad!

Hm... co takhle menší parafrázi Jirotky? Když se vám daří delší dobu sledovat samé dobré filmy, prokázal by vám osud velkou službu, kdyby vám pod nos přihrál nějakou prvotřídní stupiditu, abyste si těch kvalitních filmů nepřestali vážit a nezačali je považovat za samozřejmost. Tak já teda děkuju televizi Nova a tvůrcům tohohle snímku. Máte to u mě ;-) 0% ()

psy.cho

Čo to bolo preboha? Jasona mám veľmi rád ale takto ho zhovadiť? Úplne zbytočný diel nedalo sa to ani dopozerať!! ()

viperblade

Tento díl jsem kvůli mé slabosti pro Lexu Doig a Lisu Ryder (mé oblíbenkyně ze zde dost podceňovaného seriálu Andromeda) viděl jako první bez znalosti předchozích dílů této série. Nyní, když mám za sebou všechny díly Friday the 13th, jsem si v rámci opakování pustil i tento díl a upřímně… zase jsem se bavil. Jistě, vidím, že to není ten pravý Jason, kterému, jak už jsem psal, sluší více lesy a Crystal Lake, ale není to zas tak strašné, jako předchozí díl u kterého jsem měl opravdu chuť zmáčknout buď tlačítko "přetáčení dopředu", nebo ještě lépe "stop". Jason X je blbost, to je bez debat. Ale je to blbost, která se nebere vážně, má parádní začátek a pár scén, které potěší i skalní fanoušky (návrat k jezeru či zabití samotného Cronenberga). Byl jsem v pokušení dát dokonce vyšší hodnocení, ale nakonec zůstávám u svého originálního - 60 %. ()

*CARNIFEX*

V živote som nevidel originálnejší spôsob poníženia kultovej hororovej postavy. Je to neskutočná pičovina! Dúfal som aspoň v nejaké to gore, ktoré by tomuto nápaditému slasheru výnimočne seklo, lenže celé je to v tak hlupej rovine, že tu skrátka niet čo poriadne hodnotiť. Inak popravde, keby na mňa spoza rohu vyskočil "Votrelec", asi by som dal aj druhú hviezdu :) no takto ... - 25% ()

Trellíno

No tohle snad někdo ani nemohl myslet vážně. Neuvěřitelná blbost, která s původní sérií má společného velmi málo. Za takovéto oživování klasiky by někdo zasloužil dostat mačetou přes záda. Doufám, že už si Jason shání adresu tvůrců filmu. ()

MM_Ramone

"Jason X", Jason Voorhees v ďalekej futuristickej budúcnosti, na vesmírnej lodi, kozmická vyvražďovačka... To predsa nemôže nikto brať vážne. Tak toto je teda poriadna hlúposť. Je mi zle z toho, keď vidím ako sprznili obrovskú, kultovú horrorovú legendu. Takýto trash shit  si tento horrorový slasher borec nezaslúžil. Pozrel som si tento titul viacej krát, ale nedokážem sa zbaviť pocitu, že je to celé jeden veľký, absurdný nonsens. Navyše aj sám Jason tu pôsobí dojmom zadýchaného, obtlstlého dôchodcu. A to čo z neho spravili na konci je úplna groteska. Takmer odpad! * ()

Wacoslav1

Tak tenhle desátej Jason ve vesmíru rozhodně nebyl tak špatnej. Po katastrofální devítce kterou odmítám brát jako oficiální pokračování tady dochází aspoň k vylepšení reputace. Jason opět jako ultimátní zabiják který tu ovšem najde sobě rovného v podobě ženského androida. Dále se tu najde rozhodně opět pár vtipných vražd plus ultimátní konec kterej jednoznačně naznačuje, že koncem tak úplně není i když dalších dílů už jsme se nedočkali. No co už možná je to tak lepší. Aspoň lze mluvit o důstojném rozloučení z killerem z Crystal lake.55% ()

petero

Ok. 4*? Že prečo? Už ani neviem prečo ma to tak strašne nesklamalo, veď z hororu sa stala komédia a pri dialógoch asi v 20 min. som si myslel. Preboha, to ani nieje možné. Oni si z toho naozaj spravili srandu! Začína to celkom seriózne, vyvraždením celej popravčej čaty, ale keď Jason prebodol mačetou kryogénny oceľoví box a spolu s ním zamrzla aj prvá kosť na 500 rokov - nuž tak toto bude divoké. Jason tu dokonca odsekne ruku a pritom ani nie je pri vedomí. Ten týpek si to potom odskáče ešte 2x - vo virtuálnej realite a potom ho Jason proste v dvoch rukách pre istotu zlomí. Takže tu sa dostávame k viacerým plusom: Jason tu zmasakruje fakt kopu ľudí, a polovica mordov z nich sú krásne efektné. Najväčšia jebačka tu zomrie tým najdrsnejším spôsobom, doslova rozbitá hlava o Laboratórny stôl, kočky v spacákoch, nakrútenie obete na obrovský vrták... A Jason to schytá obrovským spôsobom, pretože sa proti nemu postaví bezbradovková Lara Croft, andoid obvešaný nábojmi ako Rambo. No však sme v ďalekej budúcnosti a preto sa ich vlastná technológia postaví proti nim a z Jasona sa stane nesmrteľný rambo. A sprostá mládež má po chlebe. Jason je proste znova v najlepšej forme, výskyt pekných báb je tu hojný a keď sa k tomu pridajú aj chalani, komando, popravčia čata, pilot a učiteľ, tých obetí je tu hojne. Aha, to som ešte nespomenul celú vesmírnu stanicu, čo vybuchla. A ten koniec. Zlý, prečo? Veď nového Jasona privítala ceckatá nadržaná mládež na Zemi 2: "Pozri, padá hviezda. Želaj si niečo." No kočka by si mala zaželať, aby sa dožila staroby. A Jasonovy možno v atmosfére zhorelo brnenie a znovu bude nejaký normálny rok, a dočkáme sa starého dobrého hororového Piatku trinásteho. Alebo príde Jason X II (Jason X I by potom bolo Freddy vs. Jason). No dobre robím si srandu. Normálne by slušalo tomuto filmu max. 2*, ale ja ho hodnotím, podľa toho ako som sa zabavil. ()

Xmilden

Poměrně příjatelné béčko, které má spád a sympatické postavy s motivací větší než skončit pod Jasonovou mačetou. Hned v úvodu to v malinké roli schytá sám David Cronenberg, poté se přestěhujem do vesmíru, kde začnou teprve ty správné jatka. Nanotechnologicky vylepšený Jason vypadá hodně cool. Pro mě trošku překvapení na závěr a 45%. PS: Počet mrtvých tentokráte 25. PS2: Abych sesumíroval úroveň jednotlivých dílů: 3, 2, 1, 4, 6, 10, 5, 8, 7, 9. PS3: Porovnání celé série s sérií Halloween. Tady u mě vyhrává jasně Halloween. Když nepočítám nové remaky. Tak Halloween obsahuje 3 díly, které jsou určitě lepší než nejlepší díl Pátku. Těžko soudit proč zrovna je Friday the 13th v Americe tolik kultovní, když prakticky ani jeden díl není nějakou vyloženě peckou. ()

-bad-mad-wolf-

Mrzce nezábavnej trash. Nadějnej začátek a něco málo vtipných chvilek to nezachrání. Docela škoda, jelikož potřebu dodat Jasonovi nový hřiště chápu a tah na pole odlehčenýho sci-fi hororu nabízel hodně, nicméně potenciál zůstal narozdíl od ústředního zabijáka někde u ledu. ()

darkrobyk

Jason X ve vesmíru! Kdysi jsem z milosti dával jednu *, nyní jsem hodnocení vylepšil. Samozřejmě nejde o nic jiného, než že po 450 letech objeví zmrzlého Jasona a následně se diví, když obživne. Ba co víc, beze slova začne masakrovat vojenskou jednotku, posádku i studenty. Připomínkou na staré fláky z 80. let jsou - prsatky a Crystal Lake, což potěší. Příběh nejvíce kopíruje Vetřelce, dokonce i hlavní hrdinka zaujímá pózu Ripleyové stejně, jako drží zbraně vojandy. A v podstatě i snaha o únik a likvidaci Jasona Vetřelce cituje, mně to však nevadilo. Mrtvol je dostatek, kromě práce s mačetou dojde i k pádu na obří vrták, přeseknutí v půli či stětí. Jasonův vylepšený krunýř může někdo považovat za degradaci postavy, já zase po letech oceňuji, kam až byli tvůrci ochotni zajít. V momentě, kdy je Jason masakrován androidkou, se začne rozjíždět ta pravá trashová zábava... ()

DaliX

Tak oproti tomuto je aj nový remake Piatok 13-teho geniálnou vyvraždovačkou. Čo to má znamenať? Keď už nie je nijaký námet o Jasonovi tak ho jednoducho vyšleme do vesmíru, veď ono to vlastne nejako dopadne. A dopadlo, Jason na konci umrel. Alebo nie? Keďže je to tak premárnený film nemá zmysel sa nad tým ani zamýšľať, Jason patrí na zem a nie do raketoplánu a takýto osud by mu určite neprial ani sám Freddy Krueger. ()

JohnnyD

Jason vo vesmíre! Možno ak by táto zvrhlá myšlienka napadla tvorcom v osemdesiatch rokoch, mohla by to byť príjemná béčková zábava, bohužiaľ výsledok je len lacný paškvil. Úvod, morfovanie Jasona a hologram je fajn, ale to všetko medzi prvou vraždou na vesmírnej lodi (tekutý dusík!) až po úplný záver je nudný rutinný balast v kulisách a s efektami ako z 90s sci-fi porna. 3/10 PS: môj rebríček série: F4, F1, F2, F3, F6, F5, F7, F8, F10, F9 ()

Paldini

Pokud film nebudu brát jako horor, ale jako sci-fi akční hláškařskou komedii, tak dávám adekvátní hodnocení. Za tři ***. A Lexa Doig je opravdu pěkná pusinka. ()

Carpenter je Psychopath

Carpenter je Psychopath

18.05.2005

Legendárny John Carpenter (na obr.) sa po štvorročnej odmlke vracia na scénu. Jeho najnovším filmom bude thriller PSYCHOPATH o bývalom agentovi CIA, ktorý je povolaný späť do akcie, aby zastavil… (více)