Shang-Chi a legenda o deseti prstenech

• USA Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings (více)

Hlavním hrdinou je superhrdina čínského původu Shang-Chi, který je konfrontován se svojí minulostí, když je zapleten do sítě tajemné organizace Deset prstenů. Jedná se o druhý film ze čtvrté fáze MCU. Ve filmu uvidíme skutečného záporáka Mandarina. (Falcon)

Trailer 1

Fr

„MUSÍŠ ZACHRÁNIT RODINU!…“ ///    Je dobře, že nám má svět Marvelu furt co ukázat. Tentokrát je to (konečně) pořádnej asijskej nářez! Odsejpá to, jsou tady fajn akční nápady a dočkáme se taky souboje draků. Pravda, ke konci to trochu zbrzdí, taky toho humoru mohlo bejt víc. Jsem starší generace, takže potěšili Tony Leung s Michelle Yeoh a překvapil „Mandarin“ Ben Kingsley. Taková akční pohádka, která nedělá Avengerům ostudu.   ///  NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chcu bejt největší „Pán prstenů“. 2.) Baví mě řežby v MHD.           /// PŘÍBĚH  ***  HUMOR  *  AKCE  ****  NAPĚTÍ  *  ()

Rimsy

Nestřídmý festival zbytečných digitálních potvor a motivačních hlášek? Legenda o deseti magických kruzích, které si lidé nasazují na zápěstí, má spoustu trhlin, jež by jí člověk i rád odpustil. V jádru je totiž sympatickým rodinným dramatem, zlehka vykrádajícím třeba Hvězdné války. Jenže jeho obal svou přebarvičkovaností a leckdy pochybnými triky připomíná spíše Velkou čínskou zeď, což by samozřejme odpovídalo marvelovskému záměru s vytvořením neskrývaného vývozního artiklu. A to se daří, jelikož produkční hodnoty jsou po většinu času vidět. Ovšem laciné využívání čínské mytologie, nadbytek klišé a hlavně patetické výlevy, které časem převáží nad vším, bohužel taky. Kvůli přepálenosti se nakonec jedná o překvapivě nudnou marvelovku, která krom neokoukaného prostředí nemá co nabídnout. ()

MrHlad

Nenápadný Shang-Chi je ve skutečnosti synem vůdce největší zločinecké organizace na světě. A i když se před tatíkem skrýval deset let, teď se musí vrátit do světa, před nímž tak dlouho utíkal. Rodinné setkání ale úplně radostné nebude a promluví do něj i bytosti, které nejsou z našeho světa… Shang-Chi a legenda o deseti prstenech ve své první půlce překvapí rychlým tempem, sympatickým hrdinou a skvělou akcí. Bohužel čím víc se blíží film ke svému závěru, tím víc se sází na triky a ukazuje se, že režisér Cretton si ukousl možná trošku velké sousto. Celkově jde o fajn marvelovku opepřenou čínskou mytologií, která nabídne přesně to, co čekáte, když si na ni kupujete lístky.     ()

Djkoma

Po dlouhé době jsem šel na marvelovku bez očekávání. Výsledek byl velice zábavná první polovina a pomalejší a (asijsky) přepálená druhá polovina a především finále. Ovšem času nelituji. Hlavní hrdina mi nepřijde nijak zajímavý, ale Awkwafina je hodně zábavná a Tony Leung klasicky strká všechny do kapsy. Nádech Asie komiksu celkem sluší a hlavně v první půlce je na co se dívat. Především bitka na lešení mrakodrapu je i přes svou digitálnost opravdu působivá. Co se týče akce je Shang-Chi i mezi marveláky hodně vysoko. Za mě škoda toho konce, který nepřekvapí a je hodně přepálený. Jsem hodně zvědavý, co s prsteny (mimochodem, proč to nejsou náramky, že? mrk mrk) Kevin Feige plánuje... podle první potitulkové scény budou mít zajímavý původ i budoucnost. ()

EvilPhoEniX

Sympatický Marvel MA Origin, který dopadl lépe, než jsme všichni čekali. Pro mne jakožto milovníka Asie jsem se na Shang-Chiho poměrně těšil, protože koho by nelákalo vidět Marvel verzi IP-mana, že jo a zčásti se to Marvelu i podařilo, byť je film rozdělen na 2 poloviny, kde ta první je výrazně lepší. Hlavní hrdina je neznámý Simu Liu a je překvapivě zdatný a dost sympatický na to, aby mu divák dokázal fandit ( Scéna v autobuse je opět jasný vrchol filmu- Zdravím Nobodyho) a parádní byla akční scéna s Ninjama, tu fyzicky údernou a silně kontaktní Kung-Fu akci marvel zvládl velmi dobře a byť není úplně realistická, je dostatečně efektní a strhující, abych jí to dokázal odpustit. Druhá půlka výrazně zpomalí tempo ( asi na půl hodiny Shang-Chimu dojde dech) ale naštěstí finále je opět hezky velkolepé, je podáno do Fantasy Stylu- tedy druhý nejoblíbenější žánr Číny hned po Martial Artu, takže za mne naprosto logické vysvětlení proč rozdělit film na 2 různé žánry a veklolepá bitva dvou draků byla naprosto nářezová ( od GOT a Pána Prstenů si nepamatuji větší Fantasy nálož). Chválím i parádní Soundtrack, každý jeden track je už na mém playlistu. Film však pár nedostatků má a to jest například Awkwafina, která je pro mne docela nesnesitelná, humor, který jsem tu vyloženě postrádal, opravdu nevím, co kde zde mělo být vtipného a záporák, který sice měl jasný motiv, ale ve výsledku toho moc nepředvedl. Vizuálně to trochu působí jako Marvel v začátcích, ale nad tím se dá přivřít oko. Jsem rád, že s Wu Xiou se Marvel držel při zemi. Celkově slušné, určitě lepší než Black Widow, ale do další projekce se úplně nehrnu. Příběh 3/5, Akce 4/5, Humor 1/5, Násilí 0/5, Zábavnost 4/5 Hudba 4/5, Vizuál 4/5, Atmosféra 3/5, Napětí 3/5, Emoce 2/5, Herci 3/5. 7.5/10. ()

• Postava Death Dealera není ve filmu odmaskována, nicméně dle plakátu jej ve filmu ztvárnil kaskadér a youtubový bojový mistr Andy Le. (NiWi)
  • Na karaoke zpívají Shaun/Shang-Chi (Simu Liu) a Katy (Awkwafina) písničky – „Magic Carpet Ride“ od Steppenwolfů, „A Whole New World“ z pohádky Aladin a „Old Town Road“ od Lil Nas X. (Kubaaa97)
  • Ve filmu můžeme vidět organizaci Ten Rings, kterou vede Mandarin (Tony Leung Chiu-wai) a název získala podle jeho prstenů, v nichž je uvězněno 10 velkých válečníků z dob minulých. Tato organizace „tahala za nitky“ s cílem získat moderní technologie za účelem ovládnutí světa a ovlivnila tak mnoho příběhů v rámci MCU. Poprvé jsme na ni mohli narazit v Iron Man (2008), kde její členové, v čele s Razou (Faran Tahir), zorganizovali únos Tonyho Starka (Robert Downey Jr.), aby jim postavil raketu Jericho. Dále pak z ústraní pomáhala tato organizace s pomstou Ivana Vanka v Iron Man 2 (2010), kdy mu její členové sehnali technologii a zprostředkovali mu dopravu do Monaka a tak dále. Konání této organizace se nejvíce projevilo v Iron Man 3 (2013), kde jsme mohli vidět hned několik členů (jako Aldrich Killian či Maya Hansen) a nastrčeného falešného Mandarina (viz. zajímavost níže). Po těchto událostech se Ten Rings stáhla do ještě většího ústraní z obavy jejího odhalení, ale stále opatrně zasahovala do děje. V Ant-Man (2015) se na centrále společnosti Pym Technologies objeví její nepojmenovaný člen, který spolupracuje s buňkou Hydry Mitchella Carsona, a má zájem o produkt Darrena Crosse – oblek Yellowjacket. Mezi fanoušky se také spekuluje nad jistým vlivem organizace v dalších filmech jako Spider-Man: Homecoming (2017), kdy Vultureův byznys byl prodej mimozemských zbraní (bůhví komu) a také Ant-Man a Wasp (2018), kde jistý Sonny Burch, obchodník na černém trhu, našel kupce pro Pymovy částice. Jeho identita však byla neznámá, ale řada fanoušků má jasno, že i zde má své prsty Ten Rings. (3T)