Gangy New Yorku

Režie:

Martin Scorsese

Hudba:

Howard Shore

Leonardo DiCaprio, Daniel Day-Lewis, Cameron Diaz, Jim Broadbent, John C. Reilly, Henry Thomas, Liam Neeson, Brendan Gleeson, Gary Lewis, Stephen Graham (více)

Příběh se odehrává v New Yorku v letech 1846 až 1863. Irští přistěhovalci a původní britští a holandští osadníci se formují do pouličních gangů, aby převzali kontrolu nad organizací života a obchodu v jeho ulicích. Film se soustřeďuje na dva nejdůležitější gangy. Dead Rabbits („Mrtvé králíky“) a Native Americans („Rodilé Američany“). Ústřední postavou je mladý Ir Amsterdam Vallon (Leonardo DiCaprio), který chce pomstít smrt svého otce (Liam Neeson), bývalého vůdce gangu Dead Rabbits. Mužem zodpovědným za jeho vraždu je Bill přezdívaný Řezník (Daniel Day Lewis), hlava konkurenčního gangu Native Americans. Roku 1860 je Vallon propuštěn z vězení a postupně nahradí svého otce v roli vůdce gangu. Jeho hlavní myšlenky ale patří pomstě. Plán mu však zkomplikuje vztah ke krásné ale nevyzpytatelné kapsářce Jenny Everdane (Cameron Diaz)... (Intersonic)

Marek1991

Rozťahaný krvák, bez ducha a zmyslu, poukazujúci na tvrdosť doby, gangy, bláznovstvá, masakre, občiansku vojnu, zvrátenosti, ale v niečom tak dlhom by som čakal nejaký zmysel, lebo tie slová a činy boli prázdne, pre mňa pózerské, film je zablatený miž maž. Záver sa mi však veľmi páčil, čo je kontrast k filmu. Poukázanie na to, že ľudia boli len čísla, nikoho nezaujímali, ich smrť sa vlastne ani neoplakávala, ani poriadne nevedeli koľkých len tak zabili, lebo bolo mesto v chaose a armáda to chcela zastaviť. Takisto ten záver s cintorínom po rokoch, kde je akýsi odkaz, že aj na veľkých ľudí, či obyčajných sa zabúda, treba žiť tu a teraz s dobrým duchom, cieľmi a snami, nie len prežívať, netvoriť a užívať si radovánky bez zmyslu. ()

Falcor

Dobře obsazená, bezchybně a rutinně natočená celkem nudná a nevyjímečná momentka z veledůležité US ?historie?. ()

liquido26

Žádný Scorseseho film mě ještě nebavil tolik jako tento. Jednoduchý příběh o pomstě určitě nebyl tak originální jako Mafiáni nebo Casino, a určitě by se tam našlo pár nejasností, ale nenudil jsem se ani minutu. Film byl vizuálně působivý, všechny kostýmy a kulisy skvělé. Hudba výtečná (normálně beru hudbu jen jako součást filmu a nějak zvlášť jí neřeším, ale jsou filmy, kde mě hudba zaujme sama o sobě a tento byl jeden z nich). ()

El Pistolero

8/10. Velkolepost z tohohle hvězdně obsazeného hollywoodského spektáklu čiší ze všech stran, výprava je fantastická. Velký zážitek mi nemohla zkazit ani obří stopáž, a to prostě proto, že jsem se nenudil ani na chvilku. Mistr Scorsese a jeho parta kolem DiCapria, Day-Lewise, Diaz, Neesona a dalších to prostě zvládla na jedničku s hvězdičkou. ()

corpsy

Scorsese sa do svojho vysneného projektu pustil s vrchovatou vervou a je to tu vidieť. Technická stránka filmu je perfektná, réžia profesionálna. Herci hrajú svoje role s odviazanosťou profíka a je radosť na nich pozerať. Trošku však škrípe príbeh - scenár. Menej vaty by filmu určite zaistilo maximálne hodnotenie. ()

DDT

Nic moc jsem od toho nečekal (a to je například Taxikář jedním z mých nejoblíbenějších filmů) a nic moc jsem nedostal. Love (a hate) story tří hlavních hrdinů je skoro na úrovni "opusů" Stevena Seagala - "zabils mi otce (syna, babičku...) tak tady máš přesdržku !" Jen ten DiCaprio hraje o něco líp. Zato Cameron Diaz by k tomu Seagalovi docela pásla, jak je umělohmotná. Řezník Bill je sympaticky démonický, ale na tříhodinový film je to pro mě trochu málo. Navíc ten patos, lesy zaťatých pěstí... místy jsem se musel smát, i když to asi k smíchu být nemělo. Na Hollywood celkem slušný průměr, ale pro mě nejhorší Scorseseho film. ()

curunir

,,ZABIL ICH 44 A ZLOŽIL MNOHO ĎALŠÍCH." ,,NAOZAJ?" ,,SAMOZREJME." ,,MOHOL BY BYŤ STAROSTOM." __ Pôvodne som bol ku ,,Gangom", Scorseseho vysnívanému projektu (na ktorý sa pripravoval vraj 30 rokov!) pomerne skeptický, priveľmi ma neoslovili a preto som ich odmenil priemerným hodnotením. Po niekoľkých rokoch a opätovnom pozretí, na ktoré som bol z akýchsi príčin navnadený, prihadzujem hviezdičku navyše. Film síce zažil pri odovzdávaní Oscarov jeden z najväčších neúspechov, keď z 10 nominácií nezískal ani jednu sošku, táto vada je však len kalkulom Akadémie, ktorá by ho v inom ročníku určite aspoň niečím odmenila. Najuchvacujúcejším prvkom Scorseseho eposu je formálna stránka, najmä monštrózna výprava len minimálne podporená vizuálnymi efektami (aspoň tu je myslím víťazstvo ,,Chicaga" neoprávnené), v kulisách ktorej pôsobia všetky tie rúbačky až nadsadene. Nič menej režisérov rukopis je čitateľný, forma exkurzie do tých čias napriek 160 minútam pôsobí dejovo vyrovnane a osobne by som z neho vystihol maximálne 10 minút. Daniel Day-Lewis je najväčšou hviezdou večera a vynikajúcou voľbou, Leo odohral svoj priemer (zrejme to však inak nešlo) a inak mne nesympatickú Cameron Diaz vzhľadom na jej predchádzajúce úlohy musím len pochváliť. ()

PauloZ

Martin Scorsese umí, a ukazuje to v každém jeho filmu a tento není vyjímkou. Film který jde na nože (a to doslova), super scénář, herci i kamera. ()

F.man

60 léta 19. století. Nejchudší čtvrť New Yorku Five Points plná žebráků, zlodějů a kurev, žije svým vlastním životem. Životem Martina Scorseseho, jež skoro ve třech hodinách složil velkolepou poctu "svému" městu. Citelně mu k tomu pomohla zejména skvělá kamera Michaela Ballhause a výkon Daniela Day - Lewise v roli Billa "Řezníka" Cuttera (který měl smůlu na společenský pŕesah Pianisty). Lewisovo charisma je cítit v každém záběru a kdykoli se na scéně objeví, krade si celou pozornost pro sebe. Mile také překvapil Leonardo DiCaprio, pro kterého jsou Gangy (a Catch Me If You Can ze stejného roku) přestupovou stanicí do dospělého herectví A třídy. Konečně. Co se týče námětu, je pravdou že tenhle plochý a relativně jednoduchý příběh na 166 minut nestačí. Naštěstí ho zachraňuje, zmiňovaná kamera a režie... Znovu se mi potvrdilo, že Martin Scorsese nedokáže natočit nějak výrazně špatný film. Od průměru film však odráží zejména přítomnost Lewise. Dicapria, Ballhause a štědrých 100 mega produkce přetavených zejména do masivní výpravy. Mulberry Street... and Worth... Cross and Orange... and Little Water. Each of the Five Points is a finger. When I close my hand it becomes a fist. And, if I wish, I can turn it against you. ()

bloom

Martin Scorsese a jeden z jeho vysněných projektů. Gangy New Yorku chystal už od 70. let (mimochodem s překvapivým obsazením Dana Aykroyda a Johna Belushiho), takže člověk by čekal, že projekt bude mít připravený do posledního detailu, jen ho hodit na filmový pás. Ale chyba lávky. Něco přes polovinu, dokud se film věnuje jen příběhu Leonarda DiCapria a Daniela Day-Lewise, se jedná o klasického Scorseseho, od kterého nedokážete odtrhnou oči. Ale pak do filmu vstupují další a další podtémata až se skoro přestane orientovat na hlavní příběh. Někdy méně znamená více. Navíc i přes veškerou snahu mi jsem dekorace stále vnímal jako postavené v ateliéru. Velice se ovšem povedl casting, především sázka na spolehlivé britské herce i v menších rolích. Celkově Gangy hodnotím lépe než následujícího Letce, ale mezi Martyho vrcholy bych je neřadil a přitom stačilo málo. ()

EastWicka

Exkurze do jiné dimenze. V Ganzích totiž Scorsese stvořil paralelní vesmír, který za skutečné 19. století ve skutečném N.Y. mohou pokládat jen ti, kdo nepřistoupili na tu hru s patosem a nesedl jim potměšilý humor vykukující za každou třetí scénou. Je tu všechno: revenge story, kořeny americké politické kultury, láska, Číňani, Irové, cylindry, polka, adventisti, 40 loupežníků, africké tance, Daniel Day-Lewis coby Bill Řezník, zornička s orlicí, sám Márty v cameo roli mešťanského patriarchy, cynický nábor branců rovnou z lodi, zrzavá zlodějka s červenýma punčoškama, techno bitva gangů, Leo s copánky, atentát na Lincolnův plakát, slon z Barnumova cirkusu v revolučních ulicích... alegorie toho, jak funguje "Melting Pot." No jo, je to cirkus, ale já tenhle film prostě miluju. A soundtrack, to je naprostý unikát. ()

Květula

Leonardo DiCaprio mě konečně přesvědčil, že není jen tím hezounkem z Titanicu, dobrá práce! Daniel Day-Lewis samozřejmě o ničem přesvědčovat nemusí:) ()

fannah

Úžasný návrat Martina Scorsese od Casina k dalšímu skvostu! Nečekal jsem, že po Casinu bude schopen předčít sám sebe, ale povedlo se mu to. Gangy New Yorku jsou famózní film s úžasnou kamerou, režií, výpravou a v neposlední řadě perfektním scénářem a výbornými herci. Pět hvězdiček dát musím, lepší hodnocení už tu není. Nominace na Oscara plně chápu, jen nevím proč oscara nedostal Daniel Day-Lewis a minimálně Michael Ballhaus za kameru! ()

Krissty

Scorsese se opět předvedl a dokázal mi, že je jedním z mála režisérů, kteří mě nedokáží nudit ani při sebedelších filmech. On dokáže všechno tak skvěle uchopit, že, ačkoliv nejsem nijak vášnivou fanynkou filmů o různých ganzích a podsvětí, mě to bavilo od začátku až do konce. Herecké obsazení bylo vynikající, nemám, co bych vytkla. Ze spolupráce Scorseseho a DiCaprio vlastně ani nic špatného vzejít nemohlo, to už je pro mě osvědčená dvojka :) Daniel Day-Lewis byl úžasný a šel z něj strach. Závěr byl bezkonkurenční a vynikajícím způsobem ukázal to utrpení a bolest. A závěrečná proměna New Yorku - k tomu nemám co dodat! Navíc i hudba byla už klasicky skvělá, už při prvních scénách jsem se jí nemohla nabažit. Nechápu, proč to některým přišlo nudné :) ()

Adman

Slabší čtyři hvězdičky dostává vysokorozpočtový koprodukční snímek z New Yorku (Manhatan) odehrávající se v šedesátých letech devatenáctého století. V hlavní roli si Leonardo DiCaprio nepočínal vůbec špatně. Občas jsem mu to i dost věřil, až na výjimky. Dostáváme se do drsného prostředí gangů New Yorku, které si nic nedarují zadarmo. Setkáváme se i s kurtou rasovou nesnášenlivostí, která nechává diváka s otevřenou čelistí koukat a litovat je. Osobně se v tomto snímku Martina Scorseseho třošku ztrácím. Nikoli v ději, ale v jeho úmyslech, které mi bohužel trošku unikají. 166 minut je na mě možná až přespříliš ničím vyplněný čas na to, aby byl všechen natolik dobrý. ()

phoebess

I kdyby se vám děj filmu nelíbil, tak závěrečný pohled na měnící se New York v průběhu času vás dostane. DiCaprio tu byl skvělý a jako třešnička na dortu - při závěrečných titulkách hraje The Hands That Built America od U2, kdo by to nebral :) ()

mysiak

Vynikajúci Scorsese, dobrý nápad, perfektné predvedenie, skvelí herci najmä dvojka DiCaprio a Day-Lewis...ani moc pomalé to neni... ()

katasta

Ehm...no, co o tomto filmu napsat...rozhodně mi nepřijde tak dobrý jako asi většině tady, když se mohl vytáhnout na neuvěřitelných 75%. Vůbec nechápu, za co všichni dávají 4 nebo 5*. Nápad natočit film o gangách je sice docela fain, ale to jak se toho ujal Scorsese už se mi vůbec nelíbí. Nemá to hlavu ani patu, na začátku vás chtějí vtáhnout do děje hloupým půl hodinovým přednesem, jak že to v tom NY chodí, bohužel se z toho nekonečného proslovu nedovíme nic, co bychom se později nedozvěděli z filmu, jelikož nám v podstatě neřeknou nic jiného, než že se to tam prostě řeže, na což koukáme od začátku do konce filmu, bez toho aby nám tam někdo vysvětlil nějaký důvod, proč jde celý NY proti sobě. Trochu oživit to nejspíš chtěli malým románkem, který je na tom ale bohužel úplně stejně jako celý film, tudíž nemá hlavu ani patu. Opravdu nechápu, kde se vzala jakási láska, nebo co to vůbec mělo být, mezi ženskou co se vyspí s každym ve městě a ještě ho okrade a chlápkem, který ho nejdřív okrade a až pak se s nim vyspí. Je to prostě jeden velký nesmysl. ()

CBD

Mistrovská freska o formování města, které se i přes svoji poměrně krátkou existenci může pyšnit bohatou historií. Martin Scorsese zachytil drsnou krásu těchto špinavých let s mistrovstvím sobě vlastním. Vytvořil svět, který vás i přes svoji drsnou krásu a nekompromisní krutost okouzlí. Tenhle film je v jádru zpovědí člověka co miluje své město a chce, aby každý věděl co má za sebou. Je to příběh o lidské nesnášenlivosti a zarputilosti, ale také o cti a opravdovosti, protože žádná z postav není černá ani bílá. Daniel Day Lewis zde předvádí jeden ze svých mistrovských výkonů a Leonardo DiCaprio dává najevo, že to dotáhne ještě hodně daleko. Nejúsměvnější na tom celém je, že ani Amsterdamovi ani Billovi nejde o nějaký patriotismus, jde o moc, o to, který z nich bude svým pánem. Tak to bylo a tak to vždycky bude i když to budete chtít pojmenovat jakoliv jinak. Velmi lituji, že Marty svého prvního režijního oskara nedostal právě za Gangy, za film, který je pro něj tak důležitou a osobní zpovědí. Film, který se snažil natočit převážnou část své režisérské kariéry. ()

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

12.08.2015

Slávni režiséri pre UNICEF

Slávni režiséri pre UNICEF

02.05.2005

Štúdio MK Film Productions za podpory medzinárodnej organizácie UNICEF nakrúca poviedkový film ALL THE INVISIBLE CHILDREN, ktorý bude pozostávať zo siedmych krátkych filmov od rôznych režisérov, z… (více)