Malý pitaval z velkého města

• angličtina Minor Tales of Crime from a Major City
TV spot 3
Československo, (1982–1986), 14 h 8 min (Minutáž: 49–63 min)

Režie:

Jaroslav Dudek

Scénář:

Jaroslav Dietl

Jiří Krampol, Ladislav Frej st., Michal Pešek, Pavel Zedníček, Josef Abrhám, Svatopluk Skopal, Jan Faltýnek, Vlastimil Hašek, Vlastimil Zavřel (více)

Epizody(15)

Na televizní obrazovku se vrací detektivní seriál Malý pitaval z velkého města podle scénáře Jaroslava Dietla v režii Jaroslava Dudka se známými a populárními herci. Opět se budete moci setkávat s partou pražských kriminalistů, kteří pátrají po pachatelích drobných i těch nejzávažnějších zločinů. U některých případů jim jde vše s úsměvem, u jiných do smíchu není nikomu, ani těm nejotrlejším. Skvělé herecké obsazení zajistí příjemnou zábavu i po letech. Vedoucím kriminalistického týmu je náčelník Břetislav Kubát (Ladislav Frej) a jeho podřízenými Rudolf Pekař (Vlastimil Hašek), Libor Krejcárek (Jiří Krampol), Kamil Hamřík (Pavel Zedníček) a nejmladší vyšetřovatel Jiří Otradovec (Michal Pešek). (Česká televize)

Recenze uživatele quokam k tomuto seriálu (15)

Malý pitaval z velkého města (1982)

Klasika. Zakladatel zanru kriminalek celych oddeleni sledujici denodenni praci policie, pardon Veřejne bezpečnosti. Od Majora Zemana to je obrovsky skok vpred, byt od natoceni posledni rady ubehlo par let (tj 3 roky!!!).  Scenar zvlaste v drobnostech skvele vykresluje jednotlive charaktery postav, byt nejaka inspirace bud zahranicniho Columba, nebo jakychsi zakladnich archetypu zde minimalne naznakem je. Latce tohoto serialu se do dnes priblizily z nasi produkce snad jen  Pripady 1. oddeleni a to pouze prvni dve rady. Vycitat serialu lze caste pouziti postsynchronnu, na kterch je asi nejvice znat technicky zub casu. 8.5/10 ()

Aranžér (1982) (E01)

Jako je, je to slabsi dil, ale na rozjezd dobry. Ocenit je treba mirnej humor a Liborka ve stvarneni Krampola. Zajimave je, ze dve pozdejsi hvezdy komedialnich filmu, Zednicek a Krampol, zde hrajou dramaticke role a jejich balast z pozdejsi kariery zde vubec neulpiva. Zivotni role pana Freje, spolecne s Nemocnici ba i pred ni. 7/10. ()

Milenec (1982) (E02)

Závěr korunuje dil. Kontrast, mimochodem z obou stran skvele zahraný, mezi postavou Štěpánkové a Munzara "smrdi" tou spravnou člověčinou a zvedá hodnocení dílu. Pripojuji se ke chvale Rudlovi repliky, jak velice slusne s noblesou vyjodit nekoho za dvere. 7.5/10 ()

Benjamínci (1982) (E03)

Jeden z tech slabsich, mozna spolu s papousky nejslabsich epizod. Strasna diskotekova scena. Nejenom ze nechapu, proc a jak se tam objevili Krampol se Zednickem, ale ze se tam objevila cela ta zlocinecka banda a von tam zrovna mel odbrneho poradce v te holce, kurna to bylo nahod. A i "esteticky" to bylo straslive zrezirovany. Na druhou stranu zase dil pozvedly zaverecne vyslechy a mentorsky rozhovor mezi Bretou a Jirickem. Jako jasne, byl vcelku zdealizovanej a rejpari jiste maj pravdu v tom, ze predsametova vebe k tomuto pristupu asi mela daleko. Ale politcke sracky minuleho rezimu se v podstate netykaj tohoto serialu jakozto celistveho umeleckeho dila. 6/10. ()

Včelař (1982) (E04)

Uz to jede! Zaverecne zatykani jako tresnicka na dorte. Trpeliva, mravenci prace. Velikej napad, premysleni a kombinovani je top! Jen ta scena v tom skladu se trosku nepovedla. Jeji aranzma (jdi tri kroky dozadu, podivej se na horu a zatvar se prekvapene) z ni stříkalo jak z velkofilmu pana Vavry.  9.5/10 - "To je vsechno? Ano to je vsechno, dekuji na schledanou..." + vyraz vedouciho. ()

Cyklista (1982) (E05)

Dalši díl "osmrdělý" tou pravou lidskou clovecinou. Je treba zminit predkritikem jiz zmineny dialog s Janou Bouskovou. + "Podplatit je chtel kazdej..." + Nadherna Rosulková. Tempu ublizilo ono zamestnani Krejcarka necim jinym, ale jako dokumentaci praci policie a jako ukazani hloubky zaulisi onoho "nikoho to nezajima..." to beru. Bod dolu za telefonat s "detickama," to se jaksi rezijne, strihacsky a posynchronne nepovedlo. Nepochopil jsem "prestrikavani na modro.".  9.5/10 ()

Jupiter (1982) (E06)

Slabsi dil. Telefoni cislo na hrebinku tak nejak naznacuje rozpaky scenaristy, jak pohnout s pripadem. Slavni detektivove si nedokazali zjistit, ze podezrely ma nejakou chatu ci chalupu? Jinak Bartoska zamozrejme v suvereni forme a ty tri furie jak by smet. JInak zajimava strategie u vyslechu jit na strunu egoismu, ale jaksi moc se to nepovedlo. 6/10. ()

Vedoucí partiové prodejny (1982) (E07)

Takhle to ma vypadat! Zajimavej pripad, vysetrovani, clovecina i jemny humor. Skvely herci od nejvetsich roli po nejmensi steky. Jenom mi nejsou moc jasny kompetence mezi "mestem" a "obvodem." Zaverecnou scenu tesat do kamene a poustet na filmovych akademiich novym generacim (nejenom) televiznich reziseru. A jasne komunisticky prokurator "lpici" na zakonech je z dnesniho pohledu mrazive usmevny, ale jak uz jsem jednou zminil, dobovy kontext se az ta moc netyka umeleckeho dila jako celistveho uzavreneho celku. Jo a ten nenapadnej prislusnik s obrovskou vysilackou jakbysmet. 10/10 ()

Muž s punčochou (1982) (E08)

Opet vybornej dil, i kdyz mozna o trosku horsi nez minulej. Trosku columbovskej pristup: Zname pachatele, ale sledujeme, jak se k nemu poldove pomalu dostavaj. OPet hezky a ne nudne zobrazena piplava, mravenci a "nudna" denodenni robota. Zajimavej rozhovor se starym nacelnikem 8.5/10. ()

Kuchařinka (1982) (E09)

Az neuveritelne autentcky a lidský Ladislav Pesek. Pokud se tu jiste pravem chvali Janzurka, pak Pesek ji i na tak kratkem prostoru strci do kaps i s celym hereckym ansablem. Vzdy mne zajimalo, jestli ta svedkyne je vylicena podle predobrazu nejake skutecne "báby", nebo si ji vymysleli pani scenariste. 8.5 / 10. ()

Majitel autoservisu (1986) (E10)

Mirny ukrok stranou, nemuze byt kazdej den posviceni. Tech amaterstin jak u Kamila, tak u Jiricka, bylo nejak az moc. Dasa prehravala az oci bolely, za to JSch vystrihl ukazkoveho blba. Teply se taktez vyvedl. Jemny humor neztracen ani zde, napr s aplikovanym neaplikovatelnym popisem pachatelu. 7/10. ()

Autorka detektivních povídek (1986) (E11)

Nejvice columbovsky dil tohoto serialu. Skvela Ragina, velky prostor dostava muj oblibenec Svatopluk Skopal v roli "Watsona." Mnohem mnohem slabsi je vsak Zeman Brabec, tahle role nepatri do zlateho fondu tohoto jinak velkeho herce. 8.5/10. ()

Exoti (1986) (E12)

Dil sice vtipny, ale slabsi a mene zajimavej, asi ukol znel ukazat prestrost prace Verejne bezpecnosti, tedy nejenom vrazdy, ale i nejake exoty. Pravda, u tech vrazd mam stale pochyby o kompetence Obvodnich oddelenich, ale to je vedlejsi. Je mile videt pany Kemra ci Augustu ve svych typickych rolich. Labus s filmovou manzelkou fajn, Krampol v hospode top. A "sto procent mene" se z mantematickeho hlediska moc nepovedlo. 6/10. ()

Kasař (1986) (E13)

Dil vystaveny na odobnem protikladu, jako Milenci nebo vlastne i Vedouci prodejny. Cest, rytirstvi laska kontra bezcitbost a vyuzivani. Skvelej Hrusinsky, takovej navrat ke Svejkovi. Dalsi dil co v dobrem slova smyslu smrdi clovecinou. 8/10. ()

Narkomani (1986) (E14)

Tento dil se mi zda nejvice zatizeny ideologii. Rok pred natocenim tohoto vysel roman Radka Johna Memento, tohle mohla byt rezimni odpoved. Jako v jediném dile se zde objevuje i zminka o STB, ze se jako pozada o spolupraci. Zajimave je, ze pripad tajni neprevezmou a dale ho resi obvodaci. Teroristicka linka je zde navic. ()