Malý pitaval z velkého města (TV seriál)

Krimi / Drama / Thriller

Československo, 1982 - 1986, 14 h 8 min (Minutáž: 15x52 min)

Jaroslav Dudek

Jaroslav Dietl

Jiří Krampol, Ladislav Frej st., Michal Pešek, Pavel Zedníček, Josef Abrhám, Svatopluk Skopal, Jan Faltýnek, Vlastimil Hašek, Vlastimil Zavřel, Jaroslava Brousková, Karel Koloušek, Jan Vlasák, Milan Mach, Vlasta Jelínková, Karel Houska, Josef Bláha, Zuzana Bydžovská, Lubomír Lipský st., Jarmila Beránková, Pavla Maršálková, Rudolf Hrušínský, Regina Rázlová, Jana Gýrová, Vladimír Brabec, Václav Bouška, Ondřej Havelka, Alena Karešová, Svatopluk Skládal, Bořivoj Navrátil, Milena Steinmasslová, Markéta Valentová, Viktor Maurer, Josef Dvořák, Bára Štěpánová, Oldřich Vlach, Jaroslav Moučka, Jana Štěpánková, Luděk Munzar, Libuše Štědrá, Jiří Vršťala, Stella Májová, Stella Zázvorková, Jiří Bartoška, Ladislav Potměšil, Květa Fialová, Nina Popelíková, Ludmila Vostrčilová, Jiří Pleskot, František Filipovský, Ondřej Pavelka, Josef Somr, Dana Medřická, Otakar Brousek ml., Josef Patočka, Iva Janžurová, Jiřina Štěpničková, Jarmila Švehlová, Bronislav Poloczek, Zdeněk Hodr, Josef Kemr, Karel Augusta, Jiří Lábus, Viktor Preiss, Petr Čepek, Lukáš Vaculík, František Hanus, Jana Boušková, Tomáš Juřička, Jiří Klem, Stanislav Fišer, Marcel Vašinka, Petr Skarke, Veronika Freimanová, Ema Skálová, Ivo Niederle, Karel Heřmánek, Nina Jiránková, Dana Hlaváčová, Soběslav Sejk, Zdeněk Dítě, Dalimil Klapka, Ludmila Roubíková, Ljuba Krbová, Roman Hájek, Ján Hlinka, Marie Rosůlková, Jana Vaňková, Petr Svoboda, Jaroslav Drbohlav, Antonín Molčík, Miroslav Nohýnek, Zdeněk Ornest, Jan Cmíral st., Jaroslav Cmíral, Otto Lackovič, Ladislav Pešek, Miroslav Saic, David Schneider, Zdeněk David, Jan Dvořák, Magdaléna Holendrová, Robert Vrchota, Marcela Martínková, Zuzana Šavrdová, Rudolf Vodrážka, Roman Skamene, Vladimír Krška, Vítězslav Jirsák, Vladislav Beneš, Antonín Procházka, Jiří Novotný, Eduard Cupák, Vladimír Salač, Vladimír Kratina, Josef Střecha, Ota Sklenčka, Čestmír Řanda st., Jana Sedlmajerová, Vanda Švarcová, Alena Kreuzmannová, Stanislav Oubram, Dagmar Čárová, Josef Velda, Luděk Nešleha, Věra Kubánková, Hana Pastejříková, Oldřich Velen, Milena Dvorská, Monika Hálová, Břetislav Slováček, Běla Jurdová, Jana Matiášková, Věra Uzelacová, Dana Batulková, Božena Böhmová, Miloš Vávra, Jan Kotva, Ivan Pokorný, Jan Pohan, Dagmar Veškrnová-Havlová, Jiří Schmitzer, Jan Teplý st., Radan Rusev, Zdeněk Jelínek, Ferdinand Krůta, Jiří Němeček, Milan Klacek, Lenka Termerová, Leoš Kaltofen, Růžena Lysenková, Blanka Blahníková, Ivo Gübel, Jiří Vondráček, Věra Galatíková, Otto Šimánek, Zlata Adamovská, Oldřich Janovský, Eva Klepáčová, Věra Tichánková, Jaroslav Mareš, Mirko Musil, Martina Hudečková, Bohuslav Čáp, Tomáš Töpfer, Milan Klásek, Pavel Pavlovský, Gustav Bubník, Karel Roden, Věra Vlčková, Evelyna Steimarová, Jiřina Krejčíková, Zuzana Fišárková, Monika Pošívalová, Ludvík Pozník, Jana Vychodilová, Rostislav Kuba, Věra Kalendová, Zdeněk Hradilák, Daniela Bakerová, Jana Robenková, Dáša Neblechová, František Hanzlík, Jindřich Hinke, Ivana Vondrovicová, Simona Stašová, Oldřich Musil, Milan Liška, Eva Brožková, Miki Volek, Václav Kotva, Vladimír Hrubý, Miloslav Štibich, Jarmila Májová, Vlastimil Bedrna, Milan Riehs, Zdeněk Srstka, Valérie Zawadská, Dana Bartůňková, Marie Motlová, Lubor Tokoš, Jiří Ptáčník, Jiří Mikota, Marek Pavlovský, Anna K., Irena Šmídová, Václav Erban, Michaela Mišková, Alena Procházková, Josef Vondráček, Jiřina Bílá, Jana Robbová, Svatopluk Mohapl, Darja Hajská, Otto Budín, Václav Vydra nejml.
  • Greg25

Z dnešního pohledu směšné, tehdy aktuální, což je zcela logické - jak asi bude působit Kriminálka (Las Vegas, Miami, New York) za takových 30 let??? Abych pravdu řekla, čekala jsem, že to bude o dost horší, zkousnout se to dá téměř bez problému, ale na drruhou stranu, že bych "Pitavala" nějak vyhledávala to se říci nedá. 45%.(21.7.2007)

Jako malé holce se mi seriál líbil, tak jsem uvítala znovuzařazení do programu České televize. Z dnešního pohledu je to celkem nuda, ale seriál to byl dobrý a dobře obsazený s dobrou hudbou, takže svým způsobem je stále docela dobře koukatelný. Hodnocení ponechávám jako nevybočující průměr. Takže dobré...(6.9.2011)

Pravdupovediac, tento serial reprizuju na rozlicnych kanaloch dost castom, ale na pocudovanie, vzdy ked ho sledujem, vacsinou nahodou, nenudim sa. Je to asi preto, ze bol natoceny profesionalne a nie je to propaganda, co sa neda ani nahodou povedat o inom casto reprizovanom seriali 30PMZ, ktory naopak povazujem za to najhorsie, co v historii CSTV vzniklo. Maly pitaval je podareny serial, a aj ked nie som od fachu, nastastie, zda sa mi, ze je to asi najvydarenejsi serial s krimi prostredia. Akcia a napatie mi tam nechybaju. Je to civilne, asi ako kazdodenna robota vysetrovatelov. A hlavne, Vyborna muzika!(12.11.2011)

Pořád tady čtu o nějakém skanzenu komunismu. A ostatní filmy a seriály snad nejsou?? Netuším, proč to schytal zrovna tenhleten seriál. To už ty americké kriminálky vypadají víc jako pohádky. Problém je v tom, že česká jména nejsou tak zvučná jako ta americká. Spousta lidí si tady hraje na kritiky, ale kdyby měli dát dohromady nějaký detektivní příběh, chytli by se za nos. Jelikož mám v příbuzenstvu dva policisty, bylo mi řečeno, že takto ta vyšetřování skutečně probíhají. Jen to netrvá jednu epizodu, protože se tým zaobírá větším počtem případů a nedělá tedy na jednom jediném. Některé procesy trvají déle, jindy krátce, jindy se zase neobjasní vůbec. Klobouk dolů před scénáristy, rád bych měl aspoň z poloviny stejné analytické uvažování. Než jsem se stal dopravním inženýrem, chtěl jsem být kriminálním policistou.(17.7.2014)

Největším záporem tohoto ryze českého - prepáčte, československého - krimiseriálu je jeho dobová aktuálnost. Ta totiž způsobuje, že řada případů vyšetřovaných pražskou kriminálkou nutně musí u současného diváka, "masírovaného" pohlednými a vždy elegantně oděnými sí es áj či jinými specialisty, budit úsměv. Nicméně, i přes k tomu ještě přidanou lehce stranickopoliticky výchovnou příchuť, nelze Malého Pitvala (neupsal jsem se, jen se snažím být vtipný, hahaha) hanět. Například postava Vlastimila Haška měla místy ten správný šmrnc starého policajta a táty od rodiny, stejně jako Jiří Krampol dobře hrál toho svého občas nemístně namachrovaného frajera. Stejně tak vedlejší role, lépe řečeno jednotliví "ti zlí" mají mezi sebou velmi povedené postavičky, vzpomeňme například zkušeného chemika Viktora Preisse. Jednoznačně nejlepší výkon ale předvedl v poslední epizodě Rudolf Hrušínský. Jeho kasař ze staré školy je úžasnou ukázkou člověka žijícího v časech dávno minulých, do těch "dnešních" se nehodícího - kus herectví, který byste čekali možná od Hříšných Lidí Města Pražského, ale ne od době poplatného "vé bé" seriálu československé televize. Závěrem tedy asi tolik - ideologicky ani zdaleka nepohorší tolik jako Major Zeman, po umělecké stránce nenadchne jako například legendární Sequensovy příběhy z dob galérky nebo klasické filmy jako Na Kolejích Čeká Vrah, prostě je to obyčejná česká detektivka, a je rozhodně lepší než o nějaký ten rok mladší Případ pro Zvláštní Skupinu:P 60%.(21.4.2008)

• - V části "Kasař" ve scéně, kdy si poručík Krejcárek (Jiří Krampol) prohlíží Kořánův byt, visí na stěně dvě zarámované černobílé fotografie. Jsou to fotosky z filmů Jak se krade milión (1967) a Anička jde do školy (1962) s Rudolfem Hrušínským. (Ganglion)

• - Skutočný príbeh o legendárnom vlamačovi menom Josef Koudela, ktorému sa hovorilo Nezmar. Práve z neho vychádzal Rudolf Hrušínský, keď v seriáli hral vlamača Jozefa Korána. Priznal sa k stovke lúpeží, odsedel si dve tretiny života a potom zo dňa na deň zmizol. Naposledy ho odsúdili, pretože priateľka naňho prezradila, že má pištoľ. Dostal trest smrti, ale mal obrovské šťastie, že to bolo v marci 1945. Už ho nestačili vykonať. Nikto ani nevie, koľkých rokov sa dožil a kde zomrel. (Raccoon.city)

• - Hoci bol Jaroslav Dietl majstrom pera, z jeho úvodnej znelky nenakrútil režisér Jaroslav Dudek ani záber. Prerobil si ju podľa seba. Každý diel začína detailom mužskej ruky otvárajúcej zapečatený trezor. Keby Dudek nakrútil úvodnú znelku podľa Dietla, začínala by zápästím mužskej ruky s hodinkami ukazujúcimi za minútu sedem. Pavel Zedníček (podporučík Kamil Hamřík) zahasil cigaretu skoro na konci úvodnej znelky, pôvodne to malo byť hneď na začiatku. (Raccoon.city)