Malý pitaval z velkého města (TV seriál)

Minor Tales of Crime from a Major City

Krimi / Drama / Thriller

Československo, 1982–1986, 14 h 8 min (Minutáž: 49–63 min)

Jaroslav Dudek

Jaroslav Dietl

Jiří Krampol, Ladislav Frej st., Michal Pešek, Pavel Zedníček, Josef Abrhám, Svatopluk Skopal, Jan Faltýnek, Vlastimil Hašek, Vlastimil Zavřel, Jaroslava Brousková, Karel Koloušek, Jan Vlasák, Milan Mach, Vlasta Jelínková, Karel Houska, Josef Bláha, Zuzana Bydžovská, Lubomír Lipský st., Jarmila Beránková, Pavla Maršálková, Rudolf Hrušínský, Regina Rázlová, Jana Gýrová, Vladimír Brabec, Václav Bouška, Ondřej Havelka, Alena Karešová, Svatopluk Skládal, Bořivoj Navrátil, Milena Steinmasslová, Markéta Valentová, Viktor Maurer, Josef Dvořák, Bára Štěpánová, Oldřich Vlach, Jaroslav Moučka, Jana Štěpánková, Luděk Munzar, Libuše Štědrá, Jiří Vršťala, Stella Májová, Stella Zázvorková, Jiří Bartoška, Ladislav Potměšil, Květa Fialová, Nina Popelíková, Ludmila Vostrčilová, Jiří Pleskot, František Filipovský, Ondřej Pavelka, Josef Somr, Dana Medřická, Otakar Brousek ml., Josef Patočka, Iva Janžurová, Jiřina Štěpničková, Jarmila Švehlová, Bronislav Poloczek, Zdeněk Hodr, Josef Kemr, Karel Augusta, Jiří Lábus, Viktor Preiss, Petr Čepek, Lukáš Vaculík, František Hanus, Jana Boušková, Tomáš Juřička, Jiří Klem, Stanislav Fišer, Marcel Vašinka, Petr Skarke, Veronika Freimanová, Ema Skálová, Ivo Niederle, Karel Heřmánek, Nina Jiránková, Dana Hlaváčová, Soběslav Sejk, Zdeněk Dítě, Dalimil Klapka, Lída Roubíková, Ljuba Krbová, Roman Hájek, Ján Hlinka, Marie Rosůlková, Jana Vaňková, Petr Svoboda, Jaroslav Drbohlav, Antonín Molčík, Miroslav Nohýnek, Zdeněk Ornest, Jan Cmíral st., Jaroslav Cmíral, Otto Lackovič, Ladislav Pešek, Miroslav Saic, David Schneider, Zdeněk David, Jan Dvořák, Magdaléna Holendrová, Robert Vrchota, Marcela Martínková, Zuzana Šavrdová, Rudolf Vodrážka, Roman Skamene, Vladimír Krška, Vítězslav Jirsák, Vladislav Beneš, Antonín Procházka, Jiří Novotný, Eduard Cupák, Vladimír Salač, Vladimír Kratina, Josef Střecha, Ota Sklenčka, Čestmír Řanda st., Jana Sedlmajerová, Vanda Švarcová, Alena Kreuzmannová, Stanislav Oubram, Dagmar Čárová, Josef Velda, Luděk Nešleha, Věra Kubánková, Hana Pastejříková, Oldřich Velen, Milena Dvorská, Monika Hálová, Břetislav Slováček, Běla Jurdová, Jana Matiášková, Věra Uzelacová, Dana Batulková, Božena Böhmová, Miloš Vávra, Jan Kotva, Ivan Pokorný, Jan Pohan, Dagmar Havlová, Jiří Schmitzer, Jan Teplý st., Radan Rusev, Zdeněk Jelínek, Ferdinand Krůta, Jiří Němeček, Milan Klacek, Lenka Termerová, Leoš Kaltofen, Růžena Lysenková, Blanka Blahníková, Ivo Gübel, Jiří Vondráček, Věra Galatíková, Otto Šimánek, Zlata Adamovská, Oldřich Janovský, Eva Klepáčová, Věra Tichánková, Jaroslav Mareš, Mirko Musil, Martina Hudečková, Bohuslav Čáp, Tomáš Töpfer, Milan Klásek, Pavel Pavlovský, Gustav Bubník, Karel Roden, Věra Vlčková, Evelyna Steimarová, Jiřina Krejčíková, Zuzana Fišárková, Monika Pošívalová, Ludvík Pozník, Jana Vychodilová, Rostislav Kuba, Věra Kalendová, Zdeněk Hradilák, Daniela Bakerová, Jana Robenková, Dáša Neblechová, František Hanzlík, Jindřich Hinke, Ivana Vondrovicová, Simona Stašová, Oldřich Musil, Milan Liška, Eva Brožková, Miki Volek, Václav Kotva, Vladimír Hrubý, Miloslav Štibich, Jarmila Májová, Vlastimil Bedrna, Milan Riehs, Zdeněk Srstka, Valérie Zawadská, Dana Bartůňková, Marie Motlová, Lubor Tokoš, Jiří Ptáčník, Jiří Mikota, Marek Pavlovský, Anna K., Irena Šmídová, Václav Erban, Michaela Mišková, Alena Procházková, Josef Vondráček, Jiřina Bílá, Jana Robbová, Svatopluk Mohapl, Darja Hajská, Otto Budín, Václav Vydra nejml., Miloš Vavruška, Václav Štercl
  • Mik_e

Tři kriminalisté jdoucí po ulici. "Soudruzi, už skoro třičtvrtě hodiny tady diváka otravujeme hledáním toho ukradenýho žigulíku a furt nic. Hmm. Héle kluci, dyť on stojí tamhle. Ajo. " No, tak nějak podobně tady ta parta řeší jednolivé případy, faktor zábavnosti Ženy za pultem a vychytanost Povídek z jedné a druhé kapsy..je vážně škoda, že se tu neřeší i ukradenej kaktus. No, pravda, tak děsné to není, občas se člověk i zasměje..ale..(12.2.2014)

Takmer všetky časti Malého pitavala sa točili podľa skutočných udalostí. A podľa skutočných kriminalistov s ktorými som mal možnosť hovoriť, aj priebeh vyšetrovaní zodpovedal na 90 percent skutočnosti. Myslím, že žiadna časť nie je extra slabá, práve naopak, seriál si udržuje dosť vysoký štandard. Ale predsa len, scenár 10. časti - "Autorka detektívnych príbehov" sa podaril skutočne skvele. Tento seriál, ako aj mnohé iné zo socializmu treba chápať očami tej doby, dnešný divák, ktorý socializmus nezažil nedokáže pochopiť ten "pach a patinu" rétoriky tej doby, vyšetrovania, či technických možností polície.(29.3.2006)

Zajímavě vybrané charaktery hlavních postav, jak esnbáků, tak zločinců. Žádný Felini, ale docela jednou, možná dvakrát pobaví. Skoro tradičně výborné herecké výkony, až na Peška, ten mě dost iritoval. Bohužel na Dietla dost slabý scénář. Pro lidi, kteří pamatují doby, kdy byl seriál aktuální přichází do hry navíc nostalgické vzpomínky na doby, kdy byl sníh bělejší, nebe modřejší a voda mokřejší (já nastupoval na střední). Zajímavý komentář Blíženci.(4.10.2011)

Před pár lety jsem viděl první 3 epizody v televizi a seriálu jsem dal 1 hvězdičku. Po letech jsem na youtube natrefil na nějaký novější epizody a hodnocení jsem zvýšil na 3 hvězdy. Teď mam chřipku, tak jsem se poctivě podíval na všechny díly a napíšu pár slov ke každýmu dílu zvlášť... 1. série (1982): 1. díl Aranžér Vyšetřujou se vykrádačky obchodů, do kterejch se někdo dostává přes výlohy. Většinu času akorát sledujete Krampola, jak si píchá vlaječky do mapy a nebo nekonečný čekání na to, jestli zazvoní telefon. Pro mě jeden z neslabších dílů. 20% ~ 2. díl Milenec Zedníček vyšetřuje ukradenou vejplatu a náhodou při tom odhalí nějaký podvody s bytama. Taky takovej díl, kterej mě moc nezaujal. 30% ~ 3. díl Benjamínci Tenhle díl si nějak moc nepamatuju, ale vim, že tady hodně prostoru dostal Michal Pešek, kterýho fakt nemam vůbec rád. Po tomhle dílu jsem to vzdal, když to běželo v televizi a na další díly jsem se už nedíval. 20% ~ 4. díl Včelař První 3 díly stály celkem za hovno, tenhle díl se mi líbil. Konečně se trochu víc ke slovu dostane Vlastimil Hašek, kterej mi hodně připomínal detektiva Columba a pro mě byla jeho postava v celym seriálu nejzajímavější a nejsympatičtější. 80% ~ 5. díl Cyklista Krampol hledá bílou škodovku s rozbitym zadnim světlem. Docela mě pobavilo, když se ptali v prodejnách, jestli je někdo nechtěl podplatit, když sháněl to světlo. A prej: "To zkoušeli všichni :-)" Jinak tady je ta slavná honička, kdy Krampol na Jawě honí užovku. V podstatě je to asi "nejakčnější" scéna z celýho seriálu. Tenhle díl je sice takovej naivní, ale pobavil mě. 60% ~ 6. díl Jupiter Tady je snad poprvé trochu zajímavější záporák - Bartoška jako zloděj starožitností. Sice se to trochu táhne, ale závěrečnej výslech se vydařil 70%(30.12.2006)

Kvarteto cirkusantov pod šambriérou principála Břéťu pravidelne napĺňajúce smiechom nejedno domáce šapitó. Tak týchto eskamotérov môžem za každého ročného obdobia, počasia a hodiny. Ale aby človek nebol na nich zlý, tak takto. Ono v podstate stačí zamerať pozornosť na detail a máte vyhraté. Napr. v časti "Jupiter" tá babka alias vrátnička miestneho múzea/galérie dostáva ľahkú mrtvicu pri oznámení jedného z návštevníkov - vedúceho skupiny filmárov, že oni sú kompletní a kompletní aj odchádzajú, a to po oznámení tejto babky, že jeden z nich už medzičasom odišiel. Údiv priam až zdesenie, ktoré sa babke alias vrátničke zračilo v tvári s následným odobratím sa vyskákať do výstavných siení múzeá/galérie štýlom "Grand Jeté" a za šokantného sa pristavenia pri piedestáli, na ktorom "Jupiter" svojho času stával, bolo parádne, neuveriteľné, ale parádne. Na inom mieste "Notes" alias Notes obrástol v tvári slabunkozeleným machom, neviem či to bolo tým svetlom/tieňom, zlou prácou kamery, zfušovaným maskovaním alebo nie príliš kvalitným "holením", ale každopádne v niektorých momentoch sa vám bude javiť ako nedozretý strýček "Pompo" z Arabely, ak nie hastrman - Obdachlose. No, svoje si "Notes" uhrá v každej časti, v ktorej je aspoň trochu vystavený svetlu reflektorov, resp. kamery, to mu nemožno uprieť a jeho moudrá typu "To bude tajnej. Jen ho nechte, to bude zaručeně tajnej." režú v každej situácii do živého, odrážajú tak jeho dlhoročné skúsenosti s pobytom na kriminálke, slnku a vo svetri vôbec. Na druhej strane aj skúsenosti je treba v kolektíve mladých dravých vyšetrovateľov, ktorí idú po zločincoch bez zľutovania v hlase, činoch a praktikách (V skutočnosti, idú po nich pekne v klídku sa štýlovej ploužákovej hudby tak, aby sa nikomu nič nestalo.). Inde zase Jiříček špehuje svojho kienta spoza rohu, ako by mu chcel dať za hrsť lentiliek alebo prisypať pár orieškov do cesty. Rovnako tak, keď ho sleduje po "podnikoch" za usrkávania oranžády alebo ho priamo na drzovku prenasleduje zakrádajúc sa poza jeho chrbát, kým ho nezmerčí a on sa nehodí za najbližší roh, spoza ktorého vytŕča iba ňufák, resp. riť. Nuž Jiříček je za každých okolností a v každej situácií kabrňák a hlavne je nenápadný ako Jiříček na "špehovačke", keď na sledovanie kohokoľvek, kdekoľvek a kedykoľvek má neskutočný talent od/pre pána boha. Keď potom Libor a Kamil sú taktiež kapitoly samé o sebe, ale o nich až nabudúce, keď tak, dobre? Najlepší je Kamil, keď si donesie do práce peceň chleba a začne opekať doobeda v kancli. Som počul, že v tom čase na západe ľudia v obdobnom postavení hlavných hrdinov - vyšetrovateľov sa ti normálne chodili prestravovať do reštaurácií, prevádzok rýchleho občerstvenia, prípadne obdobných zariadení, pomaličky ale isto sa ukazuje, že za onóho režimu sa žilo lepšie ako dnes, jednoznačne to dokazuje životná úroveň doby, ktorá na nás dýcha z podobných projektov, ako je tento, a to ešte budeme veriť, že súdruhovia - kritici a podobné kapacity zainteresované do projektu a dbajúci o jeho hodnovernosť a súlad s kostolným poriadkom, nepripustili, aby bolo ukázané niečo nad rámec nevyhnutného :). A na záver už iba; "To snaď není pravda ...." Pôvodcu týchto slov už nemusím ani predstavovať. Ale inak je to super seriál s atmosférou burlesky :).(26.7.2019)

• - Ve scéně v garáži, kde hovoří lakýrník (Vítězslav Jirsák) s Liborem (Jiří Krampol), je záběr na přestříkanou Škodovku, která má sundané stírací lišty (vidět jsou pouze kovové úchyty). V následné honičce, při stíhání Škodovky v dešti, je tato již osazena funkčními stěrači. (Kirman)

• - V části "Kasař" ve scéně, kdy si poručík Krejcárek (Jiří Krampol) prohlíží Kořánův byt, visí na stěně dvě zarámované černobílé fotografie. Jsou to fotosky z filmů Jak se krade milión (1967) a Anička jde do školy (1962) s Rudolfem Hrušínským. (Ganglion)

• - Seriál bol a aj je veľmi obľúbený až tak, že hercov často oslovujú ich seriálovými menami aj po tridsiatich rokoch. Jiří Krampol (Krejcárek) spomínal, že v roku 2014 tri dni po odvysielaní jedného dielu ho na ulici zastavili traja policajti a jeden naňho zakričal: "Krejcárek, hlásime sa do služby!". (Raccoon.city)