Někdo tam nahoře mě má rád

• USA Somebody Up There Likes Me (více)
Drama / Sportovní / Životopisný
USA, 1956, 114 min

„Světoví boxeři trénují zde“ hlásí nápis nad vchodem Stillmanovy posilovny. Thomas Rocco Barbella není boxer. Je jen otrhaný, zoufalý mladík, co potřebuje prachy. Proto vejde, zapíše se pod smyšleným jménem Rocky Graziano a kvůli deseti dolarům vstoupí do ringu jako sparing partner... a není poražen. Jméno se zapíše do historie. Stejně jako tento příběh o Grazianově cestě z absolutní chudoby k titulu šampiona ve střední váze. Ve svém druhém filmu hraje Paul Newman skutečného krále ringu. V rámci přípravy na roli se s Grazianem osobně setkával, aby pochytil jeho způsob řeči a mimiku. Film získal dva Oscary a režisér Robert Wise zachytil tempo tohoto sportu se silou knock outu. Ve filmu se objeví i Steve McQueen a Robert Loggia. Zaujměte místa nejblíž ringu! (oficiální text distributora)

nascendi

Paul Newman patrí do desiatky mojich najobľúbenejších hercov, pravdepodobne na jej čelo. Napriek tomu som presvedčený, že úloha v tomto filme mu typovo nesadla. Ťažko mu uverím, že je jednoduchým chlapcom z chudobnej štvrte, ktorého jedinou devízou je nenávisť explodujúca v jeho pravačke. Môže sa hrbiť ako chce, môže robiť dobre odpozorované grimasy a gestá. Je mi ľúto. Paul Newman bol farboslepý, čo zhatilo niektoré jeho sny. Ale farboslepí boli aj tí farbičkári, ktorí pred dvadsiatimi rokmi kolorovali pôvodne čiernobiely film a nevšimli si farbu Newmanových očí, pre ktorú ho zbožňovali aj tie ženy, ktorým jeho filmy veľa nehovorili. I keď ani najmodrejšie z modrých očí by v mojich očiach tomuto filmu viac hviezdičiek nezabezpečili. ()

Happens

Klasika napříč spektrem a jeden z těch lepších boxerských filmů. Dvou oskarová kvalita se svižným spádem. ()

Rocky62

Legenda nezpochybnitelných kvalit, která by hravě mohla soupeřit s Rockym Balboou. Dějová linie není monotónní, což je velké plus. Krom toho, že je hlavní náplní filmu boj Graziana o titul mistra světa, se zde řeší jeho minulost, problémy s rodinou atd. Jak já tyhle typické Paulovy role zbožňuju, i když těžko říci, jestli zde Newman hraje kladnou či zápornou postavu... 85% ()

eLeR

Vskutku kvalitný film z prostredia boxu, v ktorom Paul nielenže skvelo hral, ale aj fantasticky vyzeral. ()

dopitak

Hodně dlouho jsem přemýšlel o jedné až dvou hvězdách. Nemám rád povrchní filmy, nevysvětlitelné vzestupy a senzační zmrtvýchvstání. Ale scéna s lampou a výraz ve tváři Pier Angeli. Není to povrchní film! Ale bude se líbit asi jen tomu, kdo zvládá sportovní filmy, i když narozdíl od Rockyho není o jen o boxu, ale hodně o životě boxera. A je asi lepší než Rocky, ačkoliv ještě nikdy jsem neviděl box, ve kterém by většina úderů nešla do krytu, ale na obličej... Takže nakonec lepší tři. ()

raroh

Newman mi typově do role italského boxera vůbec nesedl, rozhodně by zajímavější byl Brando, jinak je to klasicky pojatá biografie s mírnými náznaky realismu.Režisér Wise a ostatní tvůrci vyrobili normotvorný americky optimistický snímek s oslavou pracovitosti, zodpovědnosti, sebekázně (kriminálnická minulost, na tu se rychle zapomene) a individualismu. ()

Exkvizitor

GENIÁLNÍ (a zřejmě životní) herecký výkon Paula Newmana - ne nadarmo srovnávaný s De Nirem v Zuřícím býkovi - jako primitivního zlodějíčka a rebela, který to dotáhne až na mistra světa v boxu střední váhy! Kladem je jistě i scénář a režijní (syrové) uchopení tématu. Zápor se naopak dá najít v několika vykonstruovaných a nevěruhodných scénách, které se nedokázaly vymanit z dobové hollywoodské rutiny (jde hlavně o situace, které mají být dojemné a jež se kumulují v závěrečné čtvrtině snímku). ()

Kimon

Nádherný film, skvělý Paul Newman. Jak jinak, tento typ filmů mu sedí stejně perfektně jako by mu sedělo víc Oskarů, kterých bohužel dostal nezaslouženě málo. Deset nominací na Oscara a pouze jednoho získal .... za titul "Barva peněz". Škoda, zasloužil si víc. ()

Caszidy

Přes skutečně letité datum natočení snímku, si příběh Rockyho Graziana zachoval kvalitu až do dneška. Hlavně vykreslení hloubky hlavní postavy a adekvátní newmanovo herectví, jenž se zde snažil, seč mu síly stačily, napravit předchozí údajně nepovedený Stříbrný kalich, činí i dnes z Někdo tam nahoře mě má rád výbornou podívanou. Potěší i minirole (pár minut v úvodu) pro začínajícího Steve McQueena. Vyzdvihnout skvělého Newmana, ale musím ještě jednou, jelikož tu rozervanost hlavního hrdiny mu opravdu uvěříte. "Don't worry a thing Ma". Modernější a daleko rozmáchlejší sportovní filmy se na tuhle klasiku nechytají. ()

MrCreosote

Filmy o boxu vždycky umožňovaly představit emocionálně silný příběh jedince, který díky tomuto sportu překonal svou rozpolcenost, vymanil se z mizerného sociálního zázemí a stal se Někým. V tomhle případě poskytl filmařům možnost pořádně se vyřádit - od vynikající kamery hrající si se stíny nebo kontrasty přes sebejistou režii mistra všech žánrů Roberta Wise až po herecké výkony v čele s nasupeným a nervním Paulem Newmanem. První část je především potěchou pro oko a příběh věčného rváče a smolaře působí dost depresivně. Pak ale dojde k obratu, přidá se humor a v závěru si můžeme vychutnat tradiční souboj kdo s koho (20 let před Rockym). Ta druhá půle už je konvenčnější a absence humoru by taky nebyla na škodu, nicméně i tak je Někdo tam nahoře mě má rád jedním z nejllepších sportovních filmů se sociální tématikou (chtěl jsem srovnávat i s Kazanovým slavným snímkem V přístavu, ale ten je přeci jen o něčem jiném). ()

Zeebonk

Paul Newman se do toho primitivního rozevlátého výblitku ulice převtělil naprosto bravurně a Steve McQueen si tu odbyl svůj celovečerní debůtek jakožto Newmanův souputník Fidel, jehož druhý nejoblíbenější úd je kudla. Ono je to celé vskutku énrobýv, chci říct výborné, žádná úsečná mlátící epizodka, nýbrž jeden pořádný flák biografie s důstojně zdviženým nosánkem a výbušným pravým hákem. První polovina je mile klukovská, druhá mile tápavá a všude okolo jsou milé výměny zlomených čelistí v propoceném ringu. Někdo tam nahoře tě má rád je takový domnělý předskokan Scorseseho Zuřícího býka, přecejen v těch miloučkých padesátých letech se odpudivé excesy buldočího ksichtu nemohly ukázat v takovém světle jako o tři desetiletí později, ale co naplat, stejně je to výborný film. ()

Padme_Anakin

Život se s ním nemazlil a tudíž se ani on s ničím nemazlil. Opíjející se tatík bez práce synkovi moc dobrým vzorem nebyl a maminčiny snahy o nápravu divokého rváče a zlodějského hajzlíka selhávaly jedna za druhou. Polepšovna, vězení, armáda, útěky. A pak se ocitne v ringu, rozhodně ne kvůli boxu, nýbrž pro peníze. Ovšem právě tenhle malý okamžik se stává rozhodujícím, pánové od Stillmana nejsou Neználci a ihned zavětří, že v tomhle bláznivém poděsovi něco je. Pozoruhodný snímek. P.S. První setkání s Normou považuji za jedno z nejkouzelnějších, co jsem kdy viděla. ()

Astaroth12

Vykradačky, vlámačky, pouličné bitky, za všetkým bol Rocky, všetci to už s ním vzdali, lebo všetci vedeli, že je to len malý hajzlík, ktorý nič iné nevie. Ale jediný človek, ktorý je ešte na jeho strane je je ho matka, aj keď je zločinec v očiach matky je stále jej syn, ale aj ona má len jedny nervy. Rocky má v sebe veľa zloby a potreboval ju niekde vydať a box mú veľmi zapasoval. Ale je stále arogantný, drzý, tvrdohlavý a má v sebe neukojiteľnú nenávisť. Newman ako vždy hral skvelo, ale pre mňa najväčšou hviezdou bola Pier Angeli, bola krásna, mala príjemný hlas a dobre sa na ňu pozeralo a hrať tiež vedela, ale hlavne do toho drsného sveta vniesla niečo príťažlivé a milé. Sú tu emócie, je tu aj nejaké to posolstvo, len tých boxerských zápasov tu nebolo veľa a keď aj boli, nevenovali sa ani tak zápasom ako iným, v tej dobe nepodstatným veciam. Pochopil som, že film nechcel byť len o boxe, ale chcel ukázať ako sa z mladíka stáva muž, alebo aké starosti prežívajú bežný ľudia, no mne to troška vadilo. Box bol zachytený len tak vlažne a preto dávam 4* a už viem, kde Stallone čerpal inšpiráciu pre svojho Rockyho. ()

kobejn

Nejlepším boxerským filmem stále zůstává Zuřící býk, to těžko může nějaký film překonat, ale tendle by mohl být vedle Rockyho hned za ním, je to prostě trochu jiná liga - Wise a Scorsese, zatímco Wise ještě romantizuje a zlehčuje humorem a sentimentem (hlavně na konci filmu), Scorsese zůstává na poli nesentimentu, neromantičnosti a demýtizace - tato poloha možná není tak divácky přitažlivá, zato poctivější, protože pravdivější. Newman byl ovšem skvělý. ()

aluna

Je to spíš komedie, protože i ty ne úplně veselý momenty jsou podány úsměvným způsobem. A některý pasáže jsou fakt kouzelný - armáda, první rande, kino, Norma přidržující lampu, Norma na tréninku, zápasy...Newman coby Graziano má dokonale "řízkovsko-balíkovskou" mluvu a řeč těla (i když na to tlačí až moc...sorry Paule...)a vůbec je to celý milý (je s podivem, že přízvisko "milý" používám v souvislosti s boxem, ale ono to o boxu opravdu tak je a není zároveň). Ale co: Don't worry about a thing. ()

Alementina

Shlednuto tesne po revoci, kdy tehdy mam pocit ze ve stredu davali vzdy filmy legendy stribrneho platna, ale uz je to temer dvacet let, takze mozna nejsme presna, ale tyhle vecery jsem proste milovala a tohle byl jeden z filmu, na ktery si dodneska vzpominam a i na to, ze tehdy se mi to hodne libilo. Stejne jako kocka na rozpalene plechove strese. ()

Thomassi

Musím se přiznat, že jsem se k tomuto filmu dostal až teď, tj. po více jak padesáti letech. A můžu napsat pouze jedno, Paul Newman mi tady naprosto vyrazil dech. Tak charismatickou postavu, jakou zahrál, jsem dlouho neviděl. A co víc, jedná se o jeden z nejlepších boxerských filmů vůbec. Dokonalý příběh uběhne raz dva a i po několika dnech si vybavuji ne jednu, ne dvě, ale hned spoustu scének. A právě vrytí filmu do paměti, to je hlavní přednost. V tomto případě je to minimálně za 80% s tím, že to nebylo naposledy, co jsem na to koukl. Paul Newman je legenda, zde to jen a jen dokazuje. A dokazuje také to, že i tento film je legendou. Palec nahoru i za režii. ()

Thewho18

Tam kde byl Zuřící býk příliš rozvláčný, Rocky Graziano mydlí v pekelném tempu všechno co mu přijde pod ruce. Další černobílý klenot s Newmanem, který tentokrát hraje naprosto odlišnou postavu, než na jaké jsme u něj zvyklí. Samozřejmě opět nezapomenutelně. ()