Pýcha a předsudek

• Velká Británie Pride & Prejudice (více)

Pán a paní Bennetovi mají pět dcer, které by jejich prostomyslná a přímočará matka ráda viděla pod čepcem. Když se na velké sídlo Netherfield v sousedství přistěhuje bohatý, mladý a svobodný pan Bingley, začne činorodá paní Bennetová spřádat nadějeplné plány. Zdá se, že nejstarší z dcer, půvabná Jane, mladíka zaujlala a že zásnuby na sebe nedají dlouho čekat. Pan Bingley má bohatého přítele Darcyho, mezi nímž a druhorozenou dcerou Elizabeth Bennetovou vzniká zvláštní, rozporuplný vztah... Slavný román anglické spisovatelky Jane Austenové (1775–1817) Pýcha a předsudek (1813) byl na filmové plátno poprvé převeden Robertem Z. Leonardem v roce 1940 s Laurencem Olivierem a Greer Garsonovou v hlavních rolích. Dočkal se i několika televizních zpracování a inspiroval nejen proslavený Deník Bridget Jonesové (2001), ale zejména romantický muzikál Moje velká indická svatba (2004). V roce 2005 se dalšího filmového zpracování režijně chopil debutující Joe Wright. Společně se scenáristkou Deborah Moggachovou k románové předloze přistupovali s pokorou a úctou. Podařila se jim tak téměř doslovná adaptace románu, včetně věrohodného zachycení obrazu doby a vykreslení jednotlivých postav. (Česká televize)

Kuny27

Film na odpočinek, opravdu dobře Zpracovaný. Knightly předvedla opravdu velmi dobrý herecký výkon (Což je u ní k udivení!). Film má u mě silné 4 * ()

Mistickzz

Dobová atmosféra aj výprava sú očarujúce a pohltia vás. To čo mňa však nepohltilo bol dej samotný. Bohužial, lebo som sa na tento film tešil a nezachránila ho ani Keira Knightley, ktorá bola úžasná a ani malebné Anglicko 18.storočia na ktoré sa výborne pozeralo. Proste som sa nevedel naladiť na vlnu príbehu a moja pozornosť často zlyhávala. 67% ()

adam9

Keira Knightley si mé srdce po Lásce nebeské získala podruhé. Právě ten faktor, že miluje knihy Jane Austen podle mě udělal hodně. Hrát roli, kterou napsala osoba, již obdivujete, to musí být splněný sen. A opravdu to snové bylo. Nejen dokonalé ztvárnění tehdejší Anglie, které mě očarovalo a udivovalo především v chování žen, ale vůbec celkově, jak je u této neobyčejné země zvykem, svými tradicemi a hodnotami. A když se na plátně vedle Knightley objevil Matthew MacFayden, tak máte zaděláno na velkou romanci. Pýcha a předsudek - dokonalé spojení nespojitelného. Ovšem z herců nekoncertovali pouze ti dva, nýbrž i Donald Sutherland jako bezstarostný, přesto silně milující otec či nádherná Rosamund Pike jako nejstarší sestra. Nyní opět silně zvažuji vypůjčení nějakého toho románu od PANÍ Austenové, ale jelikož jsem mizerný, neproduktivní čtenář, tak kdoví, kdy k tomu dojde. UPDATE: Dlouho se mi nestalo, abych se tolik ztotožňoval s jednou z postav. V tomto případě to je Mr. Darcy. Snad Elizabeth Bennet tam někde venku čeká i na nás ostatní, reálné Mr. Darcys. ()

Billie777

Mé romantické srdce zaplesalo! Krásnější hlavní dvojici nemohly vybrat. Velmi hezky se na to dívá a starý anglický venkov potěší kdykoliv. ()

Loki_Six

"Miss Elizabeth. I have struggled in vain and I can bear it no longer. These past months have been a torment. I came to Rosings with the single object of seeing you... I had to see you. I have fought against my better judgment, my family's expectations, the inferiority of your birth by rank and circumstance. All these things I am willing to put aside and ask you to end my agony." ()

Vajonek

Věčné potrhlé skotačení a pištění spousty vdavekchtivých bab v čele s jejich příšernou matkou není úplně něco, u čeho bych chtěla trávit dvě hodiny svého života. Naštěstí je ústřední postavou žena, která je hodně jiná než její sestry a matka a svým příběhem vnáší do toho "slepičení" něco, na co už se člověk podívá docela rád. A tak tu máme romantické vyprávění, které je v mnohém vlastně ve filmu či knihách dost obvyklým (potkají se, nesnášejí se - nebo si alespoň chvíli jeden a pak zase ten druhý myslí, že ho protějšek nesnáší, pak tam máme nějaké zvraty, ukáže se, že vše je trochu jinak než se zdálo a že nesnášenlivost možná nakonec bude láskou, aby to celé mohlo směřovat ke šťastnému konci). Ale když on je to vážně moc hezký, krásně natočený a zahraný příběh! Přesně takový ten, kvůli kterému holky sní o svých princích na bílém koni a obdivují zajímavé ženy, které ty prince v oblíbené knížce nebo filmu získaly. Předností filmu je krom velmi dobrých hereckých výkonů obecně, kamery, hudby či exteriérů podle mého zejména výběr ústřední dvojice, která je spolu ve všech polohách opravdu kouzelná. Ať už je to "oťukávací" tanec na plese, vášnivá scéna v dešti nebo dojemné setkání při východu slunce, divák jim oběma věří, že jsou ve svých citech a v tom, co dělají, upřímní, že to nehrají. Člověk prostě nemá pocit, že by sledoval nějakou prvoplánovou růžovou knihovnu (což by se vzhledem k ději nebo době, v níž se příběh odehrává, mohlo v případě ne tak uvěřitelné dvojice docela snadno stát). A pak si také myslím, že tvůrci nemohli zvolit lepší závěr, než rozhovor Lizzie s otcem v jeho pracovně - Donald Sutherland v tomhle filmu hraje takovou možná trochu nenápadnou, ale velmi důležitou postavu, která je trochu utlačovaná svou ženou, nade vše miluje své dcery a v závěrečné scéně se naplno, dokonale a krásně dojemně ukazuje jeho slabost pro jednu z nich, souhra a porozumění mezi těmito dvěma, díky kterým může Lizzie nejen otci, ale sama sobě a nakonec i divákovi naplno odhalit své city k milovanému muži. Taková příjemná tečka (i s tím odlehčeným zvoláním otce v úplném závěru) za hezkým filmem. 80 %. ()

Elerrina

Ultimátní romantika a jedna z nejlepších adaptací nesmrtelné autorky Jane Austenové vůbec. Joe Wright je génius, který (jako možná jediný) pochopil, jakým způsobem převést ono jemné a prchavé verbální kouzlo a těžko uchopitelnou ironizující nadsázku z románu na filmové plátno. Zároveň je i mistrem filmových obrazů, který hutnou a dramatickou atmosféru dokáže navodit i scénou obyčejného čtení dopisu. Výtečná a mimořádně vhodně zvolená je hudební stránka, jednoduché a procítěné klavírní melodie nás dokonale unášejí do začátku devatenáctého století společně s rustikálními obrazy anglické krajiny, která jako by vypadla z pláten starých mistrů. Herecké výkony i casting jsou bezchybné v hlavních i okrajových rolích, a o tom, jak dokonalá je Keira Knightley jako Elizabeth je už asi zbytečné psát. Dá se tomuto filmu vůbec něco vytknout? Rozpačitý dojem ve mně zanechala pouze závěrečná scéna mlčenlivého setkání, která se nepochopitelně odchýlila od předlohy, a přenechává až příliš mnoho prostoru divákově fantazii. ()

Zagros

Film, který jde úplně mimo mě. Myslím tím, že nejsem cílovka. Romantické drama od Jane Austenové… to opravdu není pro mě. Nicméně v rámci rozšiřování filmových obzorů jsem se na to kdysi s mou drahou polovičkou podíval. Můžu ocenit obsazení, herecké výkony, krásnou výpravu, ale i přes dobrou řemeslnou stránku filmu, jsem se u toho lehce nudit a nemám potřebu si film zopakovat. Nechávám tři hvězdy a něžná polovina lidstva si může klidně jednu až dvě hvězdy přidat. ()

Hopper

Veľmi príjemná záležitosť, kde počas celého filmu na tvári ostáva ľahký úsmev a rovnako tak aj na duši. Keira je krajne sympatická - až na tú jej postavu, hotový koncentrák, no fuj - a rovnako ostatní počínajúc Sutherlandom so skvelým nadhľadom, cez MacFadyena až po Judi Dench (aj keď tá v tak trochu inom slova zmysle). Nie som žiaden fan Austenoviek, ale takto podanú, zahranú adaptáciu môžem aj druhý raz. Nominácie za kostýmy, výpravu a hudbu (no dobre, tak aj za Keiru) akceptujem a súhalsím. ()

Tery16

Okouzlující hlavní hrdinové, působivá atmosféra ... Když jsem odcházela z kina, měla jsem náladu jít na pořádně dlouhou procházku a snít. ()

joshula

Nevim co k tomu vic dodat.me teda tento film zaujal po vsech strankach. Zaujal me hlavne Donald Sutherland s jakou lehkosti pojal svou roli. Mylsim, ze ukazal sve mistrovstvi a i to jak je porad nedocenenym hercem. Proste po dlouhe dobe film, kteremu nejde nic vytknout. Urcite se bude libit! ()

wosho

Příjemný film na který se dá i vícekrát podívat se spoustou malých krásných částí,jenž spolu dohromady fungují naprosto dokonale,ať to jsou herci,scénář,režie či výprava. ()

Shakeus

Láska jako touha po někom vzdáleném s kým nelze být, láska která uniká. Vše je tak roztomile nadnesené, Keiry Knightley ve své nejlepší roly. Líbilo se mi ale celé obsazení, krásné prostředí a hudba. Od knihy se neodklání a její atmosféru si drží. Jeden ze dvou filmů, které jsem si pustil hned po jejich skončení znovu. ()

B4TM4N

Naprosto brilantní, skvělá, krásná romance. Od ramenou nahoru okouzlující Keira. Výtečně napsané dialogy. Naprosto promyšlená maškaráda škrobenosti, dohazovačských pletich a jednoho zdravého rozumu. Skvělá kamera a kostýmy. Gratuluji, pane Wright, jeden z mála filmů poslední dobou, na který sem se nedíval jeho trojnásobnou délku stopáže. ()

Hanys_

Moc povedený Wrightův vstup do širšího podvědomí, ze kterého doslova sálá úžasná atmosféra tehdejší doby. Povedená kamera (miluju ty její dlouhé nájezdy), perfektní herci (McFadyen vede, v závěsu Keira) a kouzelné prostředí spolu se zajímavým příběhem dokázali vytvořit výborný historický romantický film, kterých není nikdy dost..7.5/10 ()

pedro33

Podobnych filmov som videl malo, preto neviem tak dobre porovnat a davam opatrne 4 hvezdy, film je to ale skvely, herci vyborni, dlhe a kompozicne krasne zabery kamery su skvostne, od zaciatku skvela hudba, s dabingom to ani nema zmysel sledovat, ta krasna anglictina sa proste musi pocut. ()

janisska

To by se museli hodně snažit, abych z pana Darcyho nebyla nadšená. Ale i bez ohledu na mé tužby a přednastavení... Je to dobrý film! ()

enyama

Včera jsem viděla tento film s českým dabingem a je to naprostá hrůza. To zase někdo srazil krásný film na 2 hvězdičky!! Já jsem sice angličtinu na vysoké nestudovala, ale dle mého je v českém dabingu spousta významových chyb. Vždy jsem viděla film v originále nebo s anglickými titulky a tohle pro mě bylo velké zklamání. nečekám od dabingů zázraky, ale aby lidi s titulem špatně přeložili zcela jednoduché fráze je moc!! :-( ()

Bohemák

I bez výbuchů, obrovských bitev a honiček je to pro mě velkofilm, kde každý druhý záběr si nutí obdiv práce tvůrců. Knihu jsem nečetl (ani nikdy číst nebudu), a tak jsem určitě ušetřen pár zklamání. Nakolik asi z knihy pochází ty brilantní dialogy s několika gagy? ()

Kdo se stane novým Hitmanem?

Kdo se stane novým Hitmanem?

11.01.2014

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

13.05.2013

Keira jede do Ruska

Keira jede do Ruska

21.11.2010

My Complicated Lady

My Complicated Lady

04.12.2009

Nová verze muzikálu My Fair Lady studia Sony/Columbia je dalším z projektů, které střídají jména na tvůrčích a hereckých postech jako ponožky. Dejme si stručný souhrn: Původně se o režii zajímal… (více)