Zjizvená tvář

USA, 1983, 170 min (Alternativní 163 min)

Režie:

Brian De Palma

Předloha:

Armitage Trail (kniha)

Scénář:

Oliver Stone, Howard Hawks (původní scénář) (více)

Kamera:

John A. Alonzo

Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia, Miriam Colon, F. Murray Abraham, Paul Shenar, Harris Yulin (více)

Na mrtvolách svých konkurentů chtěl vybudovat americký sen... Klasické drama Howarda Hawkse Zjizvená tvář (1932), inspirované osudem proslulého chicagského gangstera Ala Caponea, se po více než padesáti letech dočkalo nového zpracování. Scenárista Oliver Stone a režisér Brian De Palma ovšem děj posunuli do současnosti, italského zločince nahradili kubánským emigrantem a pašování alkoholu distribucí drog. V létě roku 1980 emigrovalo z kubánského přístavu Mariel se souhlasem Fidela Castra 125 000 lidí. Zhruba pětina z nich měla kriminální záznam, neboť Castro se potřeboval zbavit „nežádoucích" osob. Asi polovina utečenců se usídlila v Miami a jeho okolí. Tato událost tvoří prolog nové verze Zjizvené tváře. Jeden z emigrantů Tony Montana (Al Pacino) se velmi rychle adaptuje v nových podmínkách svobodného světa. Se svým přítelem Mannym (Steven Bauer, jediný rodilý Kubánec mezi hlavními herci) vykonávají příležitostné práce v místním podsvětí a při jedné předávce drog skončí v jejich rukou ukradené peníze, za něž Montana vybuduje vlastní drogové impérium. S mocí a bohatstvím ovšem roste i jeho ego a především paranoia, že jej o jeho výdobytky připraví někdo stejným způsobem, jako to udělal on... Režisér De Palma svůj snímek natočil efektním, rozmáchlým stylem, v němž se opřel o téměř maniakální výkon Ala Pacina. Spíš než u původní Zjizvené tváře hledal inspiraci u Coppolova Kmotra, což je zřejmé už z Pacinova obsazení. Mezi dalšími herci zaujmou tehdy ještě málo známé Michelle Pfeifferová (Montanova žena Elvira) a Mary Elizabeth Mastrantoniová (Montanova sestra Gina). (Česká televize)

Falko

Al Pacino - (Tony Montana) +++ Steven Bauer - (Manny Ribera) +++ Michelle Pfeiffer - (Elvira Hancock) +++ Mary Elizabeth Mastrantonio - (Gina Montana -Tonyho sestra) +++ F. Murray Abraham - (Omar Suarez) +++ Robert Loggia - (Frank Lopez) +++ Miriam Colon - (Tonyho Mama) +++ Producent: Martin Bregman +++ ()

viperblade

170 minut. 170 minut plných Al Pacina, drog a krve. 170 minut, ze kterých mě nenudila ani jediná minuta. A 170 minut, které si s radostí zopakuju - to je Scarface, opravdová legenda mezi filmy. Tedy nejen mezi nimi (kdo miluje, stejně jako já, hru GTA: Vice City, tak musel poznat lokace a příběh). Nevím, čím to je, ale k opravdovým klasikám a k opravdu dokonalým filmům je těžké napsat něco nového nebo něco duchaplného. Takže napíšu jen, kdo tenhle film neviděl, tak ať to rychle napraví, aby taky mohl obdivovat výkon Al Pacina (nominace na Oscara je jako kde?!) a krásu Michelle a Mary. Klenot, který nezestárnul. 100 %. ()

castor

Dalo by se napsat – klasický vzestup a pád fiktivního drogového krále. To by ale bylo moc jednoduché. Násilný kousek totálně protkaný hrubým jazykem si mě získal o dost víc, než jiné gangsterské (a zřejmě také víc opěvované) opusy jako Kmotr, Casino nebo třeba Tenkrát v Americe. Stopáže jsem se vážně obával, proto až nyní přišla chvíle Tonyho Montany, který se pomocí scénáře Olivera Stonea a režie Briana De Palmy dokonale zadere pod kůži. Střihač měl sice nekompromisně krátit, ale i těch 170 minut nakonec tvůrci pozornost udrží. Nosy upatlané bílou sračkou, sebestředný šklebící se Al Pacino, vyprávění zalidněné postavami, chlapík deroucí se monumentálně až na vrchol. To všechno v syrové Scarface divák získá. Jiné žánrové vrcholy byly možná opravdu komplexnější, De Palmův příspěvek mi přesto přijde „propracovaný“ tak akorát. Jeden z MÝCH vrcholů žánru!! ()

ClintEastwood

Al Pacino v jedné ze svých nejznámějších rolí. Tento charismatický little big man, si opět odcizil celý film pod svá křídla a vší silou ho táhne vpřed. Drogy, mafie, sex, ženy, zbraně, moc. O nic menšího zde nejde. Snímek se přes několik zapamatování hodných scén (poprava motorovou pilou, oběšení z vrtulníku) přenese do krvavého závěru, který nemůže nechat chladným žádného fanouška Al Pacina. ()

Rex Mundi

Som tu asi trochu netypická hodnotiaca, za prvé hneď preto, že tu nevidím ani jeden komentár od ženy a za druhé preto, že paradoxne netrpím na mafiánske, drogové ani gangsterské filmy - ale Scarface si ma získal. Nenudila som sa ani minútu. Al Pacino zahral výborne. Jeho kadencia fuckovania síce tromfne kdejaký slabší samopal, ale to len dokresľuje Tonyho charakter. Čo dodať... Pýcha a pád. Tak to chodí. ()

*CARNIFEX*

Tony po úteku z Kuby prichádza do spojených štátov, aby začal nový život. Spolu so svojim kamarátom Mannym sa pridajú do miestneho gangu. Po niekoľkých kšeftoch s kokaínom sa Tony rozhodne osamostatniť a ísť tak na vlastnú päsť. Konečne mi vyšiel čas vzhliadnuť túto "starú" gangsterku. Musím povedať, že už chápem prečo si Al Pacino vydobyl tak silné postavenie vo filmovom biznise. Aj táto úloha mu rovnako ako vo filme Krstný otec sedí ako uliata. Unikátom filmu je hlavne vykreslenie neustále meniaceho, chorobného charakteru hlavnej postavy, ktorá prechádza určitým vývojom. Od dna, na vrchol, a späť. ()

D.Moore

Velice, velice dobrý film, mám ho moc rád... Ale přesto mu nedám pět. Na Carlitovu cestu zkrátka nemá, a je to tím, že Tony Montana je hajzl, kterému se nedá příliš fandit. Nicméně všichni, kteří mají Zjizvenou tvář na svědomí, odvedli hodně kvalitní práci.__P.S. Kdo při scéně s motorovou pilou ani jednou nezatají dech, s tím nebude něco v pořádku. ()

Niktorius

Gangsterka nové doby. Už žádná kmotrovská romantika a ulice plné šarmantních elegánů, ale motorovkami se ohánějící arogantní a bezcitní chlapíci napěchovaní ambicemi. Don Corleone se do obchodu s drogami odmítal zaplést, Tonyho Montanu vyneslo yeyo až na vrchol a ač ustál stovky kulek (obrazně i doslova), jedna pořádná rána do zad jej nakonec poslala k zemi...Ale hlavně jsem chtěl říct, že Scarface je výborně natočený a mimořádně vtahující film, jehož pilíř tvoří excelentní a z plátna téměř neslézající Al Pacino :-) ()

troufalka

Asi třikrát jsem se pokoušela film zhlédnout. Legendární, s vysokým ohodnocením, kritiky opěvovaný ... Nešlo to. Nudila jsem se. Poprvé jsem zvládla asi 15 minut, podruhé jen o trochu déle, poslední pokus bylo posledních 45 minut. Není mým zvykem hodnotit film, který jsem neviděla celý, zde udělám výjimku. Délka neúměrná ději. Nebaví mě sledovat jakýkoliv druh brutálního násilí. Chápu, že někdy je to nutné. Vadí mi, když je to samoúčelné. Tady toho bylo prostě moc. Žádné kladné emoce - pro mne osobně žádný přínos. To je pro mne u filmu rozhodující. ()

Spooner

Tak jsem si zase jednou doplnil filmové vzdělání a zase jsem se pro jednou ptal, proč já blbec tenhle klenot neviděl dřív. Tahle brutální gangsterka o vzestupu a správně krvavém pádu jednoho gangstera v režii Briana De Palmy. A je to fakt bezchybný, příběh je výbornej a ani na minutku té dlouhé stopáže jsem se nenudil. Celý to navíc podkresluje výborná hudba a Al Pacino zde předvádí snad nejlepší výkon své kariéry, kam se hrabe Corleone a spol. Fakt pecka, na kterou se určitě ještě několikrát kounu. Já totiž podobný gansterky fakt hodně rád. ()

gogo76

Tony Montana...Klasika ku ktorej som sa dlhé roky nevedel dostať. Po fantastickej Carlitovej ceste, som ho túžil aspoň vidieť, ale nebolo kde. Pokiaľ viem, na VHS to nikdy nevyšlo. Keď pomaly začala nastupovať éra dvd, vedel som, že už dlho čakať nebudem. Film je naozaj fantastický a Al Pacino úplne, bezkonkurenčne najlepšia možná voľba. Ťažko nájdete lepší film z prostredia narkomafie ak nepočítame DePalmovu a Pacinovu ďalšiu klasiku Carlitova cesta. Pacino predviedol taký herecký koncert, podobný ako v Dog day afternoon, po ktorom som bol s neho ešte pár dní mimo a nevedel som ho dostať z hlavy. Odporúčam!90%. ()

Davies182

Na začátku neměl nic, ke konci získal vše, po čem kdy toužil, jen aby o to díky své chamtivosti zase o všechno přišel. Příběh Tonyho Montany je skvělou sondou do života nenapravitelných kriminálníků, kteří v sobě divokou a neukojitelnou náturu přírody nejsou schopni umlčet a neustále jsou tak konfrontováni s násilím, bezohledností a nakonec i spravedlností. Al Pacino se pomalu prokousává do mého top ten nejlepších herců, ještě si počkám na pár filmů a uvidím... Michelle Pfeiffer pak mile překvapila, protože ta holka očividně uměla i "za mlada". Ani já jsem pak nenašel příliš mnoho scén, které bych vystřihnul, protože to prostě nejde. Něco mi ale říká, že kdyby byl snímek o pár minut kratší, vysloužil by si u více diváků maximální hodnocení. To ale může být nám, filmovým fajnšmekrům, totálně ukradené... ()

pepo

Keď prišla v 1932 do kín rovnomenná gangsterka Howarda Hawksa, vyvolala obrovský škandál a prebudila búrlivú diskusiu o zobrazovaní násilia na plátne. A trochu sa pozabudlo na výnimočné kvality tohto majstrovského diela. Po premiére remaku z pera Olivera Stona pod režijnou taktovkou Briana De Palmu sa o vyše 50 rokov situácia zopakovala. Brutálny, amorálny a nič neprikrášľujúci pohľad na činnosť kubánskeho gangu v Amerike chceli opäť všetci moralisti pochovať. No tento srhujúci, takmer trojhodinový epos negatívnu kritiku ustál a zrodila sa nová legenda. Al Pacino je ako večne nafetovaný vodca gangu úžasný, film má výborné tempo, obsahuje jednu lahôdkovú scénu za druhou a hláška „Say Hello to My Little Friend" stihla už dávno zľudovieť. Ako jednému z mála filmových fanúšikov sa mi viac páčil originál, no výnimočnú kvalitu remaku nijako nespochybňujem. Po neúplatných asi najlepší depalmov film a jedna z najlepších gangsteriek vôbec. 9/10 ()

Xmilden

Určitě jedna z 10 nejvýraznějších postav historie filmu : TONY MONTANA. Životní role Al Pacina, který přitom má ve svém hereckém repertoáru postavy jako Michael Corleone, Frank Serpico, Sonny Wortzik (Psí odpoledne) a tak bych mohl pokračovat dále. Všechny tyhle ale trumfnul Tony. Jeden politický vězeň z Kuby. 100% ()

Real Tom Hardy

"THE WORLD, CHICO, AND EVERYTHING IN IT." ----------- Scarface nie je jednoduchá, obyčajná gangsterka. Je to trojhodinová epická sonda do života drogového baróna, poňatá relatívne tradične, ergo vzostup a pád, všetko a potom nič. Film sa ale predsa len netočí stále iba okolo drog-peňazí-zbraní-štetiek. Raz za čas, scény skĺznu trochu do hĺbky, hlavne vtedy, keď Tony lamentuje nad tým, že či všetko, čo dosiahol, je naozaj to, čo dosiahnuť chcel. Za žiadnych okolností sa nejedná o prostoduchú, brutálnu a kokaínovú strielačku. To, čo Al Pacino predvádza pred kamerou je dokonalé tango a De Palma v pozadí perfektná súhra. Zjazvená tvár je moderný Macbeth situovaný v slnečnom Miami, kde Art Deco, kvalitný alkohol a bikini na horúcich plážach proste kraľujú. ()

sepp

Uzasny a nevidany film o zivote kubanskeho trestance, ktery se vysvizhne az na pricky nejvyssi. Al Pacino je proste pro role mafianu jako zrozeny a predvadi nevidany herecky koncert, ktery snad prekona jenom jeho role v trilogii Kmotr. Skvely scenar a hudebni doprovod, ktery se jiz stal klasickym a byl mnohokrat napodobovan vam nedovoli se ani na chvili nudit, ty tri hodky uplynou jak voda. 13/10, jeden z nejuzasnejsich filmu vsech dob, tecka. ()

liborek_

"I am Antonio Montana, a political prisoner from Cuba...," pronese v úvodu filmu nezaměnitelnou dikcí Al Pacino a rozehrává tím nezapomenutelný koncert, v němž napnutým divákům popisuje vzestup a pád brutálního gangstera, jenž začínal jako fuckin' peasant a dopracoval to až na krále drogového podsvětí. Oproti předloze Howarda Hawkse, která se odehrává v období Prohibice, je Stoneův příběh zasazen velice šťastně na Miami do těsných souvislostí s castrovskou Kubou. De Palmeho verze je oproti původní mnohem syrovější, realističtější a v konečném důsledku působivější - nemluvě o zpracování... stačí zmínit skvělou kameru či hudbu. Při srovnání obou filmů jde vidět, že Hawksův snímek je už na dnešní dobu poněkud odtažitý, ačkoli je výborný a Tonyho zde skvěle ztvárnil Paul Muni. Jeho výkonem se ostatně Al Pacino nechal inspirovat. Zjizvená tvář je příběhem i atmosférou někde jinde než Kmotr, Mafiáni či Tenkrát v Americe, nicméně je přinejmenším stejně tak dobrý a protože je velice originální, stal se téměř kultem. A výkon Al Pacina k tomu přispěl měrou nejvyšší - jeho dokonalá stylizace, úzkostlivá snaha po maximálním vystižení charakteru, dikce, ale současně též přirozenost.. to jsou atributy, jichž může dosáhnout jen málokterý herec. Jaký div, že nedostal ani nominaci na Oscara - tím v mých očích zlatý plešounek definitivně ztrácí váhu..:-) P.S.: Dost jsem se bavil při srovnávání filmu s jeho TV verzí: "This town's like a great big pussy just waiting to get fucked" X "This town's like a great big chicken just waiting to be plucked..." :-)) ()

lesumir

Jsem rád, že jsem konečně Scarface viděl, vyšlo to až napotřetí! Poprvé jsem to někomu půjčil a už to nikdy neviděl zpátky. Podruhé jsem si to omylem vymazal :-), ale tentokrát jsem prožil tři skvěle hodiny, které utekly jak voda, mezi drogovými dealery v dirty Americe osmdesátých let. Al PAcino je vynikající, jeho postavu si mezi oblíbené rozhodně nepřipíšu, ale jeho výkon byl vážně výborný a v podstatě celý film zvádal sám. Rozhodně nechci snižovat kvalitu DePalmovy režie, protože je prvotřídní a ani Stoneuv "zfetovaný" scénář, ale Pacino je prostě Pacino, bez něj by vznikl úplně jiný film. Líbilo se mi to, rozhodně je to jeden z nejlepších mafiánských karierních filmů a bavilo mě to víc než Scorseseho GoodFellas, ale plný počet dát nechci, i když ten film měl všechno! ()

kinej

Scarface je vynikající film, bohužel jsem ale dřív viděl skvělou Carlitovu cestu a při sledování toho díla jsem tedy stále čekal trochu více. Přeci jen mohl být tento film klidně kratší. Sice nenudí, ale některé scény v něm zkrátka být nemusely. Také závěrečná přestřelka mi přišla už možná trošku za čarou a hlavně trochu osmdesátkově obyčejná. Kam se hrabe na finální řežbu ve zmiňované Carlitově cestě. Jedině chválu však zasluhuje Al Pacino. Ten zde vytvořil postavu naprosto konstrastující s tou v Kmotrovi. Zatímco v Kmotrovi mohl jeho dona Corleoneho divák obdivovat, Montana je skrz na skrz odpudivý týpek se vším všudy. Více se tak asi blíží skutečným mafiánským bosům. Naopak herectví Stevena Bauera mi přišlo rozpačité a možná nebyla volba tohoto herce tou nejšťastnější. Vše ostatní je ve filmu na vysoké úrovni, kamera a střih je něco čím De Palmovy filmy vynikaly vždy. Kupodivu mi ani nevadil původní soundtrack (kromě písniček) a to i přestože je hodně osmdesátkový. Byť je tedy Scarface hodně podařený film, jeho kultovní statut úplně nechápu. ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2022

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

15.05.2020

O remake Zjizvené tváře se v průběhu let snažilo několik tvůrců, těmi posledními jsou zatím scenáristé a režiséři bratři Coenovi. Ti teď napsali nový scénář, jehož děj by se měl odehrávat v dnešním… (více)

De Palma se vrací za kameru

De Palma se vrací za kameru