Black Panther: Wakanda nechť žije

• USA Black Panther: Wakanda Forever (více)

Královna Ramonda (Angela Bassett), Shuri (Letitia Wright), M’Baku (Winston Duke), Okoye (Danai Gurira) a Dora Milaje (Ivy Haralson) bojují o ochranu svého národa před zasahujícími světovými mocnostmi poté, co se rozšířily zprávy o smrti krále T’Chally. Zatímco se obyvatelé Wakandy snaží přijmout svou další kapitolu, hrdinové se musí spojit a s pomocí Nakii (Lupita Nyong'o) a Everetta Rosse (Martin Freeman) vytvořit nový svět pro království Wakanda. (Falcon)

Muffynka

Zdlouhavé, přeemancipované, ale s ohledem na uctění památky. Občas silnější momenty. Chybí trochu víc sarkasmu, ale dá se to pochopit. A také pomalu začnete věřit, že modrá, nejen ta, barva kůže je již běžnou přirozenou lidskostí. Jelikož v každém druhém filmu vídáme modré, žluté nebo zelené postavičky, viz Avatar, Hulk, Simpsons, šmoulové. Jiné barvy asi vyvolávají rasismus, ale modré, ty ne. ()

Mazmen

Tady to bylo opravdu mezi 3-4*. Nakonec jsem dal 3* protože mě ti záporáci nijak neoslovili. Čekal jsem pod vodou nějaké wooow, ale abych řekl pravdu, tak více mě "ohromil" podmořský svět aquamana než tohle. Jinak film utíkal celkem rychle a nenudil jsem se. ()

tuhok

4,5/10 Jak nám Marvel dokazuje celou 4 fázi chybí jím ten drive z let minulých, příběhově nezajímavý film, který se moc táhne. Jsem rád, že jsem na tento film nešel do kina. Rozhodně není z filmu z 4 fáze ten nejhorší, ale už bych ho vidět znovu nemusel. Iron heart je za mě velké zklamáním a je zcela zbytečná v celém filmu. Dva pozitivní momenty je království namora a jeho příběh a pocta zesnulému Chadwickovi. Utahaný děj, odfláknutý finálový boj. Film jsem si moc neužil a místy se doopravdy nudil. Malé bezvyznamné plus za dojemnou chvilku na konci s malým prckem, kde kdyby ktomu dalu dali tu píseň rihanny, dostal by ten moment byl ještě efektivnější. ()

frycda

Film je zasazen do doby, kdy se rodina vyrovnává se smrtí T'Chally, a Wakanda přišla o možnost mít dalšího Black Panthera, proto se dá mluvit o Marvelovce s velkým potenciálem. Celkově je však pravda, že film působí jinou atmosférou než předchozí díl. Je malinko citovější a i když je bojových scén dostatek, tak jsou trochu nedotažené. Například v boji Wakandy (už tak jedné z nejvyspělejších zemí) proti nové, ještě vyspělejší velmoci, je scéna dost omezená a nemůžu se zbavit dojmu, že je vymyšlená na poslední chvíli. S hlavním bojem, který má ovlivnit existenci lidstva, se tvůrci omezili na jednu loď, kde se vlastně vše odehraje. Pro někoho to může být zklamání. Nedá se ale tomuto dílu upřít rychlý spád, pár opravdu vtipných hlášek a skvělý nápad. Celková nová atmosféra, světlo a záběry v moři dodává filmu ponurost a novou perspektivu. Myslím, že pro mnohé bude patřit tento díl mezi Marvelovky které bude potřeba zkouknout víc krát, aby je člověk vstřebal. Záběry s Chadwickem, které ve filmu jsou, nehodnotím rozhodně negativně, pro jeho fanoušky to je krásné rozloučení a zároveň připomínka, že dodával Pantherovi něco navíc. Kladně hodnotím i rychlost děje a samotný závěr který prozrazuje, že dějová linka může pokračovat dál. ()

Lukkas99

Tak mám za sebou projekci druhého Black Panthera s podtitulem Wakanda Forever, který navazuje na první díl z roku (2018) a který nám i zároveň zakončuje 4. fázi MCU. Mě osobně se první díl velice líbil a určitě patří k těm nejoblíbenějším filmům od Marvelu, jelikož film mě uhranul nejen svým dějem, ale především hereckým obsazením a jejich výkony, africkou kulturou, kostýmy a především hudbou, která byla naprosto skvělá! No a po čtyřech letech jsme se konečně dočkali pokračování, které za mě sice nepřekonalo originál a je podstatně horší, ale to hned neznamená, že by byl druhý Black Panther špatným filmem. V prvé řadě by bylo určitě na místě říct něco o událostech, které filmu předcházeli. Jak jistě víte v roce (2020) nás předčasně opustil Chadwick Boseman (44 let), představitel krále T'Chally a původního Black Panthera. V roce (2016) mu totiž byla diagnostikována rakovina tlustého střeva, kterou držel v tajnosti a pokračoval jak v osobním, tak i hereckém životě, až do své smrti. Jeho smrt otřásla nejen světem, ale i mnou, jelikož jsem Chadwicka uznával nejen jako herce, ale i jako člověka, který měl srdce na správném místě. Po oznámení jeho předčasného úmrtí stálo studio Marvel před těžkým rozhodnutím, jelikož se pomalu blížilo natáčení druhého dílu, kde se s Chadwickem počítalo opět v hlavní roli. Nejtěžší úkol však před sebou měl samotný režisér Ryan Coogler, který stojí za oběma díly. Nejenže musel vyřešit kdo Chadwicka nahradí, ale musel se i kompletně přepsat scénář a překonat celý film. V zápětí na to se vyrojilo mnoho otázek: Co bude dál? / Bude Chadwick nahrazen CGI animací, nebo bude přeobsazen? / Nechají ho zemřít i ve filmu a bude nahrazen? / Bude nějak uctěna jeho památka? Bylo zkrátka tolik otazníků a nikdo neznal odpověď. No a jak to nakonec dopadlo? Dokázal se Ryan Coogler vypořádat s Chadwickovým odchodem a zároveň uctít jeho památku? Za sebe mohu říct, že ANO! I když vám tu nebudu nijak vyzrazovat, co se ve filmu přesně stalo, tak vám ale mohu potvrdit, že se s tím Ryan popral na úrovni a nerozpadlo se mu to celé pod rukama, což se ne každému povede, za což se mu klaním! Celý film totiž působí jako jakási rozlučka s Chadwickem. Prvním důkazem budiž Marvel logo, které je na začátku každého filmu doprovázené ikonickou znělkou. Zde však máme jen logo s Chadwickem které doprovází hrobové ticho, které představuje minutu ticha. No a když na mě tohle Coogler vybalil hned v prvních minutách, měl jsem opravdu co dělat! A to jsem ani zdaleka netušil, co na mě čeká v nadcházejících minutách. Jak jsem psal už výše, tak film se po celou dobu musí vypořádávat s odchodem milovaného krále T'Chally. Film se z velké části snaží o něco jiného než je u Marvelovek zvykem a jede na dramatičtější vlně. Humoru tu je daleko méně, což je za mě jedině dobře. Dále musím říct, že i hudba, stejně jako u prvního dílu tu pracuje skvěle a opět vás vtáhne do světa Wakandy. Co se týče vizuálních efektů a CGI, no asi takový lehčí nadprůměr. Některé scény vypadají opravdu skvěle, ale místy tu najdete i opravdu odstrašující případy, které bijí do očí. Tímto bych především zdůraznil oblek IRONHEART, jelikož to je něco opravdu strašného a místo IRON MANA mi to připomínalo spíše postavičku Power Rangers. Není se ale čemu divit, neboť Marvel má posledních pár let problém s kvalitou CGI, jelikož ročně vydávají tak 3 filmy a 5 seriálů a studia na vizuální efekty nemají dostatek času na dodělání detailů a do toho jim Marvel dává šibeniční termíny, které se pak projevují na výsledném produktu. Příkladem budiž seriál She-HULK. Mimo hudební a technickou stránku tu musím něco zmínit i o ději a charakterech. Ohledně děje, asi takhle: Nehledejte tu žádný převratný příběh jako u Endgame, jelikož u druhého Panthera jde převážně jen o vyrovnání se s odchodem milované osoby, k čemuž se nám tu do toho objeví nová hrozba v podobě "Atlantského/Mayského", podmořského národa Talokan v čele s Namorem, který uvede do pohybu věci, díky kterým dochází na starou dobrou pomstu! Ano, na první pohled se to zdá jako ohraná dějová linka, ale vzhledem k tomu, že tu máme především odchod milovaného Chadwicka, tak to tak nějak zapadá do sebe a za sebe mohu říct, že to bylo i zajímavější než příběhy podobného typu. Dost za to může právě výše zmíněný režisér Ryan Coogler, který to dokázal celé ukočírovat a dodal do kin kvalitní produkt, který vás vezme za srdce a to nejen jednou! Za sebe mohu říct, že to je místy i fakt hezký film, stejně tak jako první díl, který je za mně nedosažitelný, především díky Bosemanovi, který v roli Black Panthera byl excelentní a právě fakt, že v pokračování musíte přijmout a vyrovnat se s jeho odchodem, vás sice srazí na kolena a do jisté míry to filmu emočně přidává, tak na druhou stranu se musíte přenést přes to, že už ho v této roli neuvidíte. A i když je jeho nástupce taky úžasný, tak za mě je a nejspíš vždy bude Black Panther jenom jeden a to právě díky Chadwicku Bosemanovi, který si mě touto rolí získal! Co se týče postav, tak koho tu musím jednoznačně vyzdvihnout je ústřední záporná postava ztvárněná (Tenochem Huertou) a to Namor, který si krade většinu filmu pro sebe, především svým vystupováním, vážností, důležitostí a především důvodem, proč to vše dělá. A právě jako záporák vybočuje od ostatních, kde místy i chápete jeho záměr a z části s ním dokážete i souhlasit a po boku Thanose, Lokiho, Green Goblina, Alexandra Pirce, Ultrona, Gorra, Barona Zema, Wen-Wua a Scarlett Witch se tak řadí k těm nejlepším záporákům MCU. Co se týče kladných postav: Shuri (Letitia Wright), která tu přebírá post hlavní hrdinky a kráčí tak ve šlépějích svého zesnulého bratra T'Chally. Za mě se Letitia své role zhostila neskutečně dobře a z velké části to tahala na svých bedrech a oproti prvnímu dílu a jiným projektům se tu v mých očích dost zvedla. / Královna Ramonda (Angela Bassett): Další mistrovské herectví, vážnost, ladnost a drsnost zároveň. Herečka mnoha kvalit, která svým herectvím zastiňovala většinu postav a to i těch hlavních! / Okoye (Danai Gurira): Zde měla více prostoru a její linka a vyvrcholení bylo zajímavé sledovat a celkově byla i více prokreslená. / M'Baku (Winston Duke): tu opět slouží jako komický prvek, ale jsou tu i vážnější pasáže ve kterých dokáže hned přepnout a funguje na 100% / Riri Williams (Dominique Thorne): I přestože mě ve filmu bavila, tak nebýt na ní vystavěná celá zápletka, vůbec by tam ani být nemusela, jelikož děj nijak zásadně neposouvá. Co se týče dalších věcí, je tu toho dost, co by se dalo probírat, ale jelikož se jedná o spoilerový obsah, tak to zde ukončím stručným shrnutím. Druhý Black Panther sice nedosahuje kvalit originálu, ale svým obsahem, emocemi, strachem o postavy při soubojích tělo na tělo a snahou udělat zase trochu jinou Marvelovku se řadí k těm kvalitnějším projektům! PS: Potitulková scéna tu je jen jedna a co se jí týče, tak za mě je to jedna z nejhezčích a nejemotivnějších potitulkovek, kterou nám kdy Marvel nabídl! Celkem: 85%          Pro srovnání: BLACK PANTHER / (2018) / (92%) () (méně) (více)

Duffman 97

Ryan Coogler měl před sebou dost obtížný úkol. Měl natočit sequel, kde se měla prohloubit Wakandská mytologie. Bohužel stalo se to co se stát nemělo a on musel smysluplně navázat na původní film, dobře vystavět zápletku sequelu a představit nového Black Panthera. A světe div se........povedlo se. Povedlo se, leč ne bezchybně. Tvůrci za mě dobře zvládají přes 3/4 filmu. Zejména budování konfliktu mezi Wakandou a Talocany jde dost dobře. Taky mě bavila chemie mezi Namorem a Shuri. Bohužel to trochu sráží urychlený konec, kdy se dva národy střetnou a z ničeho nic se oba vůdci usmíří. Ve výsledku je Black Panther: Wakanda Forever konečně dobrý film od Endgame a spolu s Eternals jde o nejlepší film 4 fáze. ()

swn

Je ešte vôbec možné klesnúť na hlbšie a hlbšie scenaristické dno? Efekty možno stačia na zaujatie nerozmýšľajúcej tiktok mládeže, pre ktorú rozmýšľať znamená bolesť. Ale pre ostatných je utrpenie pozerať bezduché filmy ako tento. Prečo ich potom pozerať? Zrejme len pre udržanie si obrazu o kultúre súčasnej doby. ()

Tycygo

Namor nudnej, vodni svet taky, hlavni postavy taky takove slabsi. Je to takove cele nejake slabe, bez napadu, bez neceho originalniho z ceho bych si sedl na zadek. Asi uz je toho marvelu moc a prijde mi to ohrane, nebo se to fakt zhorsilo... co jedine bylo super, tak kostymy wakandanu, ty se mi libily moc a byly nejlepsi casti filmu. ()

eexDon

Für mich - 70%, - /zas triviální děj a brutální délka a také to bylo dosti smutné, řekl bych/, + /samozřejmě výprava, triky a efekty výborné, nicméně to je tak všechno/, hodnocení - 2. Black Panther je sice dospělejší a osudovější a ne tak moc triviálně působící jako jednička, ale také delší a smutnější, což mě moc nebralo, celej film je vlastně pocta víme komu, relativně se mi to líbilo, taková standardní komiksovka, ale smutná, takže vracet se radši nebudu ()

JancakV

Dost na sílu vytvořené pokračování Black Panthera, sic výpravné, ale v zásadě neskutečně nudné, s množstvím nezajímavých nových postav, kterém nemají buď žádnou důležitost nebo zajímavost. Předání štítu Capem v End Game bylo stokrát dojemnější, než cokoliv v tomto filmu "hrálo na city". A to co z toho povstalo do budoucna, není nic, na co by se člověk těšil. Jo, poslední Ant-Man byl fakt mnohem lepší, a Eternals extra super. ()

Megahead odpad!

Už v jednotke mi vadilo to neustále rasistické narážanie na bielu rasu a minulosť (samozrejme, keď sa zhadzujú "biely", tak to aktuálne nevadí nikomu z ochranárskych spolkov), ale dvojka to ešte prekonala. To hľadanie starých krívd a výčitiek práve naopak zväčšuje napätie medzi spoločnosťami a práve naopak zvyšuje rasizmus, ale z opačnej strany. A prečo? Pretože podnecuje černochov, aby opovrhovali belochmi skrz minulosti a nenávideli ich za to stále viac a viac. A niektorí následne naozaj nenávidia bielych ľudí, ktorí za to ani nemôžu a nemajú s tým trápnym rasizmom ani nič spoločné. Áno, v minulosti kolonizovali národy Angličanov, Francúzov, Španielov, Portugalčanov, Nemcov, atď. iné národy, ale robili to aj iným bielym národom. A robí sa to aj teraz, len inými spôsobmi. Riešme problémy súčasnosti a nie zveličujme krivdy minulosti, ktoré nevieme zmeniť a len rozdeľujú spoločnosť. Tým, čo to robia ide vždy len o moc a o peniaze. Aj Slováci si v histórii prežili svoje a teraz nebudem ako hlupák cítiť k súčasným obyvateľom iných krajín nenávisť za nejaký hriech z minulosti. A pritom, ak by nevkladali niektoré trápne dialógy a scény, film by bol schopný. Tak je to len brak plný nenávisti k bielym kolonizátorom. A samozrejme, aby som nezabudol, film má aj "potrebný odkaz" na LGBTQ... ()

mp5991

První Marvelovka, kterou jsem upřímně ani nedokoukal. Prvních 40 minut nepředstaví prakticky nic zajímavého, děj se vyvíjí velmi pomalu a není jasné, kam chce vlastně směřovat, postavy jsou nevýrazné až vyloženě nesympatické a ani scény, kde se náhodou i něco děje, příliš nefungují. Kdyby to bylo aspoň kratší, možná bych tomu ještě dal šanci, ale obětovat tomu další 2 hodiny se mi moc nechce. ()

ENDGAMEBOY

Tohle je za mě nej marvelovka roku 2022. I když smutný je že nám chybí herec Chadwick Boseman který hral v marvelovkách Blacka Panthera.Ale stejně se tato marvelovka hodně líbila než trochu čtvrtý Thor nebo druhý Doctor Strange. Namor mi přišel nejvíc skvělý antihrdina a Ironheart která je teď nový Iron Man v budoucnosti Marvelu. Za mě 9,5/10. ()

ThoumY odpad!

Po ještě jakž takž stravitelné jedničce, kterou se ale vyplatí po těžkém trávícím procesu zanechat svému osudu doplavat do žumpy, kde bude tlít svou rychlostí a intenzitou i se svojí stupidní ideologií, kterou vám mete do xichtu už z plakátu, jsme došli kam? K tomu, že jsme zase úspěšně sestavili trapnou, hloupou, nechutnou, tupou, stupidní, debilní, vymletou, utopickou blitku s ambicema působit jako scénář na život. Nezapomeňme přidat všechny nefunkční kokotské aspekty komiksovek, při nichž už se fakt cítím jako ten nejvymletější poslední tupec, jehož mozek tahle společnost skrz roky systematicky vymrdala z hlavy a posměvačně si s ním vytírá prdel a směje se mu, že se tomuhle vůbec dobrovolně vystaví. Vážně, tyhle produkty korporací nemůžou být ničím jiným než výzkumným testem toho, co všechno dokáže společnost strávit, a tak jim nahážete ty nejsmrdutější scénáristické výkaly, a korporáty se budou popadat za břicha jak silným zažíváním ti plebové disponují, a ještě si u toho vydělají nějakou tu korunu a plebíci jim to hezky kriticky ohodnotí jako audiovizuální masterpiece a velkolepost samotnou. Kdyby to aspoň mělo nějaké tempo, choreografii, vizuál, střih – prostě něco, jenže v téhle nekonečné optické migréně na vás čeká akorát rozplizlá mela netalentovaných šašků v oblecích, které tam prostě MUSÍME mít, jelikož lítající obleky jsou to jediné co zaručeně funguje pro kinosál slintajících batolat. Jinak jsem přesvědčen, že kdyby tohle viděl někdo, kdo má co dočinění s filmem, rituálně by pověsil řemeslo na hřebík a sebe ukřižoval. – XD/10 ()

Posuny v marvelovském kalendáři

Posuny v marvelovském kalendáři

04.09.2023

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

30.08.2023

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou