Epizody(6)

Láska a nenávist k sobě mohou mít nečekaně blízko... Anglie, počátek 19. století. Ctihodný venkovský gentleman pan Bennet žije s rodinou v malebném Hertfordshiru a společně s prostomyslnou a přímočarou paní Bennetovou vychovává pět dcer. V rodině chybí mužský dědic, a proto by paní Bennetová ráda viděla své dcery co nejdříve pod čepcem. Když se na nedaleké panské sídlo Netherfield přistěhuje bohatý, mladý a svobodný pan Bingley, činorodá paní Bennetová neváhá a kuje železo, dokud je žhavé. A skutečně, zdá se, že nejstarší z dcer, půvabná Jane, mladíka zaujala a že zásnuby na sebe nedají dlouho čekat. Pana Bingleyho doprovází jeho přítel, bohatý a rovněž svobodný pan Darcy, který je ovšem považován za pyšného a nepříjemného člověka. Mezi druhorozenou dcerou Bennetových – bystrou a temperamentní Elizabeth – a panem Darcym vzniká zvláštní a rozporuplný vztah... Patrně nejznámější román anglické spisovatelky Jane Austenové (1775–1817) "Pýcha a předsudek" (1813) byl na filmové plátno poprvé převeden Robertem Z. Leonardem v roce 1940 s Laurencem Olivierem a Greer Garsonovou v hlavních rolích. Dočkal se i několika televizních zpracování a inspiroval nejen proslavený Deník Bridget Jonesové (2001), ale zejména romantický muzikál Moje velká indická svatba (2004). V roce 1995 se látky chopila britská veřejnoprávní BBC, v jejíž produkci podle scénáře Andrewa Daviese natočil režisér Simon Langton šestidílnou adaptaci v hlavních rolích s Colinem Firthem a Jennifer Ehleovou, která za své ztvárnění Elizabeth Bennetové získala prestižní cenu BAFTA. Tvůrci k románové předloze přistupovali s pokorou a úctou a vznikla tak velmi pietní adaptace, kterou lze již dnes směle označit slovem klasická. (Česká televize)

ilovebritain

Kniha mě přiznávám příliš nechytila a stejně tak ani z donucení viděné filmové zpracování, seriál je však naštěstí trochu jinde. Nemám tušení jak se jim to povedlo, ale udělali z něčeho tak šíleně otravného seriál nepříliš vzdálený samotný dokonalosti. Na rozdíl od knihy má spád a to beze ztrát na dialozích. O hereckých výkonech zde nemá příliš cenu psát, protože i seriálu neznalí většinou vědí, že v něm Firth hrál. Udělal dojem, to nepopírám. ()

Margerie

Už jsem skoro nedoufala, že vážně potkávám filmovou adaptaci některého z velkých klasických děl 19. století, která by mě neznechutila. Ale ona existuje! Po neskutečném zklamání, které mi BBC připravilo svojí třídílnou adaptací Dickensových Great Expectations, jsem se rozhodla dát přední britské stanici přece jen ještě jednu šanci a konečně jsem sáhla po tomhle téměř dvacet let starém skvostu. Rozhodně jsem neprohloupila. Seriál má všechno, co má správná adaptace klasiky mít. Je mi líto, ale do pouhého filmu prostě takové romány narvat nemůžete. Vždycky tím diváka ochudíte o minimálně polovinu zážitku. Šestihodinová stopáž je naprosto adekvátní hloubce a rozsahu veledíla Jane Austen (a přečíst knihu pořád trvá mnohem, mnohem déle, takže si ti, kteří mají strach z kousnutí knihou a podvádějí při psaní čtenářských deníků s pomocí čsfd, stále ušetří spoustu dalších hodin na tupé zírání na televizní obrazovku). Jen díky této délce mohli tvůrci nechat pod svýma rukama vykvést takovou nádheru. Ano, film přebírá z knihy téměř vše - dialogy jsou proškrtané jen decentně a s velký citem a respektem vůči autorce. Dokonalý výběr herců (Elisabeth, Mr. Darcy, Mr. and Mrs. Bennet, Lady Catherine!!!)), skvělé kostýmy a kulisy, perfektní hudba... ale hlavně!: Tvůrci román skvěle analyzovali a pochopili, takže seriál je stejně ironický a vtipný jako kniha. Mezi Elisou a Darcym to jiskří, že by to neušlo ani slepému, břitký humor a sarkasmus Elisy je prostě k sežrání a ten oheň a jiskry v jejích očích, to se prostě musí vidět. Tady opravdu není co vytknout. Jestli si ještě někdo po zhlédnutí seriálu myslí, že Jane Austen je čtivo vhodné maximálně pro osamělé ženské po menopauze, tak je ten největší kulturní ignorant. Je to společenská satira, které se jen tak něco nevyrovná, plná skvělého sofistikovaného humoru a dokonale propracovaných, silných charakterů. A ona nejslavnější, úvodní věta z románu: "It is a truth universally acknowledged that a single man in possession of a good fortune must be in want of a wife." je opravdu míněna s nejvyšší dávkou ironie. "A truth universally acknowledged?" Ale jděte, Austen přece nebyla postava z pera Boženy Němcové. ;-) ()

hekla

Naprosto dokonalé ztvárnění atmosféry knihy Jane Austenové, herci jako by se pro své role narodili, jeden lepší než druhý. Nemůžu nezmínit Jennifer Ehle, která je jako Elisabeth prostě dokonalá, a Colina Firtha, který je jediný opravdový a božský pan Darcy na světě (jen by se vážně měl zamyslet nad délkou kotlet). A ty pohledy mezi nimi! Po shlédnutí tohoto seriálu doceňuji Deník Bridget Jones ještě víc. ()

PaRi

Po letech jsem se k minisérii BBC vrátil, a to v souvislosti, že jsem znovu shlédl onu mladší verzi. S tou níže srovnávám tuto. No a své tehdejší hodnocení musím nutně opravit. Tentokrát jsem minisérii shlédl celou a musel jsem hodnocení zvednout o dvě hvězdy, takže obě verze nyní hodnotím na stejné úrovni. Dokonce se mi o něco více líbí tato verze, která, díky svému rozsahu, může román lépe pojmout a více mne dostala do doby. Je dobré si někdy dílo pustit znovu. HODNOCENÍ Z ROKU 2018: Pro mne jednoznačně horší verze, než ta mladší z roku 2005. Otřesné kostýmy, kdy máte pocit, že jsou ženy dole obalené prostěradlem a značně mánesovsky korpulentní a to i ta patnáctiletá, kterou hraje mnohem starší herečka. Nezajímavá televizní kamera a hlavní představitelka, které prý bylo v roce natáčení 25 let vypadá jak žena po dvou dětech, tak 35letá. Naprosto nesrovnatelná s osobností Keiry Knightley z verze mladší. Nedal jsem více, jak dva díly a to ještě jen kvůli Colinu Firthovi. Ono je totiž velký problém převést slavné literární dílo do filmu a málo kdo to umí. ()

TaNya_

Colin Firth je bezpochyby nejlepší verzí Mr. Darcyho, víc k tomu není asi co dodat. Genialita Jane Austen se přenesla do seriálu zpracovanýho tak věrně, že pokud si chce někdo vzít tuhle knížku k maturitě, nemusí ju ani číst (i když ten člověk potom přichází o nádhernou klasiku). ()

jites

Další povedený serál BBC, který se drží přesně své literární předlohy a ještě k tomu přidá další romantické scény. ()

Fanak

Díky delší stopáži, jež dovolila více vyniknout dialogům (pokud to nebylo tím, že jsme se nemuseli kochat dlouhými záběry na líbivé krajinky) asi bližší knižní předloze než filmové zpracování. Velmi příjemná poklidná záležitost (nejen) pro ženy. ()

E.Verity

Nikdy jsem neměla ráda romantické filmy, ale po tomto seriálu jsem změnila názor. V porovnání s filmem z roku 2005 je tato verze o mnoho lepší nejen svou autentičností vůči knize a době, ale také co se týče výběru herců, kteří se pro své role jakoby narodili. Do pana Darcyho v podání Colina Firtha se zamiluje každý, i přes jeho nadutost a Jenifer Ehle je Elizabeth přesně taková, jaká by měla být podle knihy i podle mých představ. Kiera Knightly se se svými našpulenými rtíky může jít vycpat. ()

Utrinos

Myslím si, že tenhle seriál by neměl mít pět hvězdiček, kdybych hodnotila obzvláště objektivně. Přišel mi trochu podivný úsměv filmové Elizabeth, který se v průběhu celého filmu vlastně nemění, jsem radši, když se ukáže více emocí. Za druhé představitelka Jane na mě působila poněkud nesympaticky a stále se tohoto dojmu nemohu zbavit. Je tu ale tolik zásadním věcí, které mě těší! Za prvé, prostě cokoliv, kde se objeví Colin Firth pro mě má své zvláštní kouzlo (byť zrovna v tomto díle mi ani nepřišel tolik vynikající). Za druhé se mi prostě líbí prostředí Anglie této doby a myslím si, že zde je hezky zpracované. A hlavně mně prostě hrozně bavilo se na celé koukat a tak nějak jsem si to oblíbila a bylo by mi líto hodnotit nižším hodnocením. ()

jafuska

film podle předlohy Austenové, ano, tak toto právě můžu, přesně se trefila do mého vkusu, romantika, intriky, vše za někdejší doby, nádherné kostými, ano, tak takto si přesně předstvavuji filmy a nebo minisérie na úrovní, jo to holt super, asi k tomu nemám co víc dodat, ()

Sagisia

Nejvěrnější adaptace z nejvěrnějších, ale přeci jenom mě srdce táhne víc k filmu s Keirou Knightley. Seriál mi bohužel připadal místy až zbytečně rozvleklý, což je sice fajn pro pochopení díla Austenové, ale filmový požitek kde nic tu nic. Člověk pořád čeká na své oblíbené scény a furt to cosi zdržuje. Colin Firth je Darcy s velkým D. Být Lizzie, tak ho asi trochu proplesknu, protože kdyby se na mě takhle tvářil po zbytek života, tak by to chudák asi brzo nepřežil... :). Taky je sympatické, že postavy působí uvěřitelně (= nejsou přehlídkou dokonalých ksichtíků z Hollywoodu), jenže - Charlotta je hezčí než všechny sestry Bennetovy dohromady a Jane je ramenatá a spíš zajímavá než krásná. Fanoušci prominou.... ()

Alca

Dala bych 5 hvězdiček, protože miluju Jane Austenovou a taky Colin Firth a Jennifer Ehle jsou skvělý pár, přesně vystihují postavy, které hrají. Dávám ale "jen" 4 hvězdičky, protože se mi jako pan Darcy víc líbil Matthew MacFadyen a taky proto, že hysterická matka udělala své a pořádně mě rozčilovala, což, i když to sedělo k roli, nesedělo mně. Myslím, že ideální by bylo spojit Matthew MacFadyena s Jennifer Ehle :-) Oprava: musím po shlédnutí celé minisérie dát celých 5 hvězdiček, Colin Firth je bezvadný a Jennifer Ehle je skvělá. Matka mě pořád rozčiluje, ale už si jí tolik nevšímám. A to, že se Colin Firth při natáčení doopravdy zakoukal do Jennifer Ehle je jen třešnička na dortu! ()

AgnesDee

Ačkoli mi byl Colin Firth nepříliš sympatický v roli pana Darcyho, nyní mohu směle tvrdit opak. Jeho umění ztvárnit nervozitu skvěle vystihuje citové pohnutky jeho postavy. Co se týče ostatních, tak paní Bennetová s Lydií byly správně otravné, Lizzy byla velmi sympatická a i když herečka, která ztvárnila Jane, rozhodně nebyla hezčí než představitelka Lizzy, tak byla v roli sympatická. Také to byla zřejmě nejlepší adaptace tohoto románu, kterou jsem viděla. ()

ostravak30

Já jsem knihu Jane Austen nečetl a pravděpodobně si ji ani nepřečtu. Tato doba mě totiž nikdy nijak neoslnila. Zatímco chudina měla co dělat, aby se uživila a starostí nad hlavu, bohatší lidé zaměstnávali služky a jejich největší problém byl na který večírek půjdou a kde udají své dcery a syny. A i o tom je Pýcha a předsudek. Nicméně objektivně řečeno se jedná o skvělou kostýmní a exteriérovou práci. A hereckou také. Ale Britové tento druh historických filmů a seriálů umí a nejspíš nejlépe na světě. Takže ačkoli mi po v polovině hlas matky byl nanejvýš protivný a jejich starosti pomalu odporné, pořád to byla protivnost a odpornost na vysoké profesionální úrovni. ()

Estwen

Dokonalý příklad toho, že kniha a film(seriál) jsou dva absolutně odlišné umělecké formáty, ačkoliv oba vyprávějí příběh. Plesat nad tím, že zde zůstala zachována co největší podobnost s knihou, tedy nemůžu. Obšírné dialogy plné archaických slovních obratů 18. století střídají "popisy krajinek a společenských situací", kdy se vlastně nic neděje, jenom se pár stránek=minut popisuje. Hlavní postavy jsou také přesně "by the book", kraluje mírně autistický Firth, Ehle je na dnešní poměry nedostatečně tvrdohlavá (kdo z běžných diváků zná poměry 18.století v Anglii a pozná, že tohle je velmi nezávislá postava?). Převést knihu na plátno je prostě vždy výzva, kdy přesnost a dostatečná časová dotace dělá spíš medvědí službu příběhu, postavám i dramatičnosti, film má k dispozici mnoho jiných výrazových prostředků a není potřeba vše podrobně "rozepisovat", protože to divák hned vidí a slyší. ()

sara

Móóóc pěkně natočená adaptace románu Jane Austenové. Herci byly skvělí. Nezapomenutelnou je pro mě postava Mrs. Bennet. Alison Steadman ji zahrála tak skvěle, že jsem ji celou dobu nesnášela. Opravdu velmi nesnesitelná bytost. A teď budu chviličku básnit o Colinu Firthovi v roli Mr. Darcyho. Sledovat ho byl pro mě zážitek, v této roli doslova exceloval. Byl sladký a nepřekonatelný, no prostě (promiňte mi ten výraz) k sežrání:) Role Mr. Darcyho byla pro něj stvořená. Colina Firtha jsem si všimla v Bridget Jones a musím říci, že jsem z něj byla paf, ale to co předvádí v Pýše nemá chybu, je zkrátka dokonalý. Ale zpátky k tomuto seriálu. Podařilo se zde vystihnout atmosféru té doby. Hudba, kostýmy, výprava, kamera, no zkrátka všechno, bylo v naprosto dokonalém spojení, který činí z tohoto díla filmový poklad. ()