Temný rytíř

• USA The Dark Knight (více)
USA / Velká Británie, 2008, 152 min (Alternativní 146 min)

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine, Maggie Gyllenhaal, Gary Oldman, Morgan Freeman, Cillian Murphy, Eric Roberts, Ritchie Coster (více)

Další Batmanovo dobrodružství začíná. Jeho protivníkem je tentokrát záhadný psychopat Joker. Vítanou posilou by se Batmanovi mohl stát nový státní zástupce Harvey Dent, idealistický právník odhodlaný bojovat zejména proti mafiím ovládajícím podsvětí města. Dent chodí shodou okolností s Rachel, kterou Batman, alias milionář Bruce Wayne, také miluje. Čínský obchodník Lau, se kterým Wayne odmítne obchodovat, navrhne gothamským mafiánským skupinám pro jejich peníze bezpečný úkryt v Hongkongu, kam nesahá Dentova pravomoc. Do jednání nečekaně zasáhne Joker, který chce polovinu mafiánských peněz za likvidaci Batmana. Ti to odmítnou. Batman vzápětí Laua unese a dostane z něj jména mafiánů. Dent rozjede velkou akci, podaří se mu však dostat za mříže jen méně významné gangstery. Vzápětí Joker vyhlásí, že každý den zabije jednoho člověka, a bude to dělat tak dlouho, než Batman veřejně přizná svou identitu a nechá se zatknout... (TV Nova)

AxelWers

Moje hodnotenie často závisí od toho, čo od filmu očakávam. V tomto prípade som sa nechal výrazne ovplyvniť hodnotením na čsfd (čo sa všeobecne neodporúča) a moje očakávania boli vysoké, čo bolo chybou. Film ma ničím nezaujal, žiadny strhujúci dej, akcie slabé a bez nápadu, a príliš veľa žvanenia.. 40%. ()

Al44...

Asi nejlepší Nolanův Batman, přesto mi tento film připadne značně nadhodnocený - vše je zde přímočařejší, důraz je kladen na akci - standartní Bale, zajímavý a dobře zahraný Ledgerův Joker - nepřišlo mi to přehnaně brutální - velmi slabá a nesympatická postava Rachel - naprosto zbytečná a nesmyslná scéna ohledně dvou lodí plných lidí a trestanců (WTF!!!) - stejně jako u předchozího filmu skvělý hudební doprovod - prostě a jednoduše je to dobrý akční film s několika rušivými momenty, nikoliv převratná a dokonalá podívaná. ()

1Legend1

Začnu tím, že se musím přiznat k tomu, že Batmana nemusím, ale ne v tom smyslu, že ho nemám rád, jen mě nebaví. Uznávám, že Temný Rytíř je jistě v mnoha ohledech skvělý film s vynikajícím obsazením, scénářem a v neposlední řadě i výjimečným režisérem, ale já se prostě u filmu nebavil, nedal mi to, co by mě přesvědčilo dát dobré hodnocení, ale nakonec se přece jen přikláním ke kladnější variantě, a to hlavně za výborného Heatha Ledgera. I přes to všechno musím říct, že jsem zvědavý, co mě čeká v dalším pokračování Rytíře a slibuji, že i jemu dám šanci, protože si myslím, že je to fér. A minci k tomu rozhodnutí nepotřebuji. 75% ()

vera27

Heath Ledger ztvárnil legendárního psychopata, jeho postava nese chlad a jeho činy jsou zvrhlé stejně jako jizvy na tváři. Jeho podání zla je neuvěřitelně přesvědčivé. Celý film je nabitý temnou atmosférou jak to Nolan umí. Byla čest shlédnout tak úžasný film. Takže zrovna tento film patří mezi ty nesmrtelné, na které se můžu dívat několikrát, a vždy ve mně vyvolají ten zvláštní pocit. ()

Whannell

Můžu s jistotou říct, že silnější filmový zážitek, než první shlédnutí Temného rytíře se nevybavuji. Největší zásluhu na tom má asi scénář, který je nadutý geniálními nápady, kterými Nolanovi nešetřili a nevím, jestli si úplně uvědomili, že vyčerpali tolik myšlenek, kolik většina scénaristů nevymyslí za celý život. Do toho všeho jeho ještě Heath Ledger coby anarchistický magor Joker a Zimmerova hudba, která skvěle podkresluje všechny akční i neakční scény, to se rovná dokonalému mixu. Naprosto bez debat 100%. This - is - Nolan!! ()

LokiZombie

Mnohokrát jsem v diskuzích narazil na výrok ,,Temný rytíř není pravý komiksový film", se kterým nesouhlasím a proto bych v tomto komentáři chtěl tento svůj názor trochu osvětlit. 1) Kdyby zmíněný výrok zněl: ,,Temný rytíř není pravý superhrdinský film", neřeknu ani popel. On totiž komiks má taky žánry. Naučný(McCloud), erotický(Manara), superhrdinský (Marvel a DC), fantasy(Gaiman)... ale také detektivní. A sám Batman není typickým superhrdinou, on je spíš detektivem v high-tech zařízení(svého času zéměrně připomínající da vinciho vynálezy)... a tak to bylo vždycky. Proto se na rozdíl od Supermana ve svých počátcích neobjevoval v Action comics magazínu ale v Detective comics po boku klišoidních chlapíků s lupou. Tolik ve zkratce k tomu, proč TDK není (a neměl by být) superhrdinský. 2)Ale proč je podle mě na druhou stranu ukázkově komiksový: Nolan ve své trilogii dbal především na dvě věci, které jsou pro komiksového Batmana důležité a které mimo jiné slouží jako jediné pojítko mezi ním a superhrdinským žánrem. SYMBOL a vzájemný VZTAH s nepřítelem. Navzdory reálnosti TDK světa byl symbol zachován. Batman si uvědomuje, že síla symbolu je silnější než člověk, který ji nosí (což graduje především ve třetím filmu, ale zde to všechno začíná), to se ovšem nedá říct o většině filmů konkurenčního Marvelu, kde postavy prostě jsou a bijí se, protože by měly. Nad sebou nepřemýšlí. Proč Banner nepřemýšlí nad tím kde začíná Hulk a končí Banner? Zda radiace změnila Bannera na Hulka nebo jen umožnila vzejít na povrh něčemu, co v něm bylo už dávno? Nezachránil Hulk uvnitř Bannera před jistou smrtí ozářením? Co Captain America? Co ideály, za které bojoval během druhé světové války? Naplnily se?.... Omlouvám se za odbočení, jen jsem chtěl předejít argumentům, že na hrdinech Marvelu se nedá nad ničím přemýšlet. A k tomu vztahu: Komiksový svět stojí na filozofii, že existence tohoto světa je podmíněna rovnováhou mezi dobrem a zlem. Ač se z poselství jednotlivých příběhů může zdát, že vývoj spěje k absolutnímu dobru, protože dobro vždy zvítězí, není tomu tak. Vždy spějeme k rovnováze. Ukažme si to na TDK- Gotham byl prolezlý zločinem, což bylo přímou příčinou vzniku Batmana, ten drtil zlo tak úspěšně, že se misky vah převážily a vyplivly na vyváženou Jokera. A ve filmu je to vidět víc než v předloze. Joker vypadá jako by se vyhrabal z tý nejhorší stoky lidského šílenství.... Čím je Batman silnější tim mocnější má soupeře... protože s ním sílí i dobro, které zastupuje, což má samozřejmě za následek, že roste i zlo. Tím bych to asi zakončil. ()

Hartigan

Každým coulem se jedná o toho pravého Batmana, jenž úspěšně dokázal poslat do kopru postarší maskované muže Gothamu (hlavně ty nepovedené z devadesátek). Již druhý nolanovský netopýr se přes noc stal trhákem nejen u zaritých fandů komiksového universa, ale taktéž i pro normální obecenstvo, které sice kdysi bylo odkojeno burtonovským pojetím, avšak do této chvíle postavu nebrali příliš vážně a žádnou inovace se po těch letech už ani nečekala. Tentokrát nejde pouze o ty batmanovské vychytávky a hračičky, jak bývávalo za Burtona nebo Schumachera, ten druhý jmenovaný z našeho hrdiny nakonec dokázal navenek udělat příslušníka 4% gay menšiny se ztopořenými bradavkami a jinak i celkově hřejivým sex-appealem. Jenže Nolan na to šel odlišnou cestou a vykutil reálnou story založenou na Jokerovi a pozdějí i figuře Harveyho "Two Face". Tento šašek ale nerozdává úsměvy na tváře, je démonický a jeho charisma oslňuje na tři míle daleko, je chytrým anarchistou a sadistou v jedné osobě, co má nemalou oblibu v nožích, bazukách, bombách a rozvrácování společnosti jako takové. Každopádně sám Ledger svojí připraveností na roli a snahou osvojit si myšlenky psychopata, jednoznačně zastínil své kolegy Batmany, nyní již odpočívající v důchodku (Nicholson). Více méně se mu dokonale podařilo převtělit do postavy šílence a tím nemám na mysli pouze fyzickou přeměnu, změnu hlasu, nýbrž jak jsem poznamenal, tak i samotné myšleky sociopata. Jak všichni jistě víme, tak možná právě kvůli Jokerovi nás opustil talent, jakého u filmového řemesla budeme postrádat. Zážitky z Temného rytíře se jen tak z hlavy nedostanou a jsou na celý život, dle mého soudu jde o prvotřídní komiksovku a rovněž o jeden z nejlepších filmů vůbec. 100% P.S: Trojka je slabší, takže své pocity mám nastaveno takhle: Temný rytíř > Temný rytíř povstal > Batman začíná. ()

Kubeska

Psychopat s tváří zjizveného šaška, král chaosu a nespoutanosti a jeho protivníkem je Batman, to vše je zaobalené nádechem atmosféry Nelítostného souboje, který přináší těžká rozhodnutí. Pro mě rigorózně nejlepší film. ()

cartwheel

Jsem si celkem jistá, že bych mohla sledovat pětihodinový film, kde by Michael Caine a Gary Oldman chodili po pláni a nepromluvili jediné slovo, a pořád bych si to užívala. Tolik k bezprostředním dojmům. Jinak naprosto skvělý Ledger a neuvěřitelně otravný Eckhart. A málo Murphyho a Maggie a Freemana. Proboha, tenhle film je naprosto přehvězdovaný a je to boží a teď už několik dnů mluvím jako Batman. "I'm not wearing hockey pads!" ()

TomasMarlen

Den kdy DC comics překonalo sama sebe, den kdy DC nasadilo samo sobě laťku nelidsky vysoko. Den, který se nebude v historii komiksových adaptací jen tak opakovat. ()

KafuR

Tak já nevím. Chápu na jedné straně oslavné reakce a nadšené komentáře připomínající pomalu zlatou medaili v Naganu, protože druhý Batman určitě není fantasmagorická patlanina nějakého latentního psychopata, ale zručně zrežírovaná kriminální etuda na to, jak těžké je udržet mír ve městě, kde řádí jakýsi počmáraný šašek se zálibou ve vzrůstající entropii, který navíc odněkud stále (?!) bere ochotné pomocníky nechávající se po dobře odvedené práci poslušně poslat pod kytky. Na druhou stranu však moje pozornost ráčila po už minimálně třetím vyvrcholení (a s koncem v nedohlednu) znatelně pokulhávat, což jsem po prvním shlédnutí davál za vinu blízkosti teplé postýlky, ovšem ani po druhém shlédnutí se mi tento problém vyřešit nepodařilo, což mě nutí k otázce, jestli není přece jen ten dokonalý Dark Knight na večerníček trochu přeplácaný. ()

Pekisan

Uz len vymena Katie Holmes za Maggie Gyllenhaal by v mojom pripade malo staci na extra hviezdu. Hoci musim priznat, ze ked ju porovnam s frndami, ktore sa obsmietaju okolo Balea vo filme, nestacim sa cudovat a jeden musi zacat verit v slepu lasku. Nolanova vizia batmana ostala u mna nepochopena. Batman je komixovy hrdina. Komix je ultratenka knizka, skor taky zosit. Objavi sa zloun, stretne heroickeho heroa, nejake to splash bum bang a je vymalovane. Totok ma 2 a pol hodiny z toho 2 hodiny su keci o tom, ze Netopierman nie je ziaden hrdina, ale len svojou dobou nepochopeny chudacik, ktory musi robit aj nepekne rozhodnutia. Z coho, ako sa zda, je najviac prekvapeny sam Batman. Ledgerov zolik je naozaj zabavny a jednoznacne tvori postavu filmu. Avsak casom sa aj on stava clenom klubu "placlivy kecalek". Vlozku s dvoma lodami nalozenymi bombmi ani nekomentujem, lebo by som mohol horko zaplakat nad rezizerom Mementa a uvedomit si, aky velky hnedy smrad sa z tej sceny tiahne. Slovami mojej drahej polovicke niekde strede filmu: " to pojde este hodinu a pol?" batman je mrvty natocte Jokera. ()

dalziel

U mňa jednoznačne najlepší Nolanov film,ktorý výrazne ovplivnil vývoj akčných scén aj celých filmov následne potom.A Heath Ledger dal do tejto ulohy naozaj všetko.Asi najlepší záporák všetkých čias. ()

Jordan.17

Start velkolepé trilogie, který nám servíruje v podstatě zrození strážce Gothamu a cesta a provedení je prostě fantastický. Pro mě určitě nejlepší film o Batmanovi ever... ()

DAPDO

Druhý boj dobra se zlem v Nolanově podání přináší další skvělou podívanou, která graduje od první do poslední minuty. Zatímco v předchozím díle byli záporáci tak nějak normální, Joker je skvost, kterýho si každej užije. Akce střídá akci, všechno do sebe zapadá do šroubku, parádní efekty i herecký výkony. 152 minut uteče hodně rychle, je to tak vymazlený, že se na to kouknu kdykoliv a kdekoliv znova. ()

chrispe

Nemůžu tomu upřít, že jsem se ty tři hodiny nenudila (a že je to u mě výkon). To, že si Ledger ukradl film pro seb,e je tu určitě napsáno milionkrát. Ale chcete pravdu? Až budu mít zase chuť na Batmana, tak dám přednost Nicolsonovi. ()

Hpatrik

Mám trošku problém s proměnou Harveyho Denta na Two-Face, kdy se z neúplatného potírače zla, stane někdo, kdo nemá problém chladnokrevně zabíjet. Nepřijde mi to prostě uvěřitelné, a to ani z pohledu "vyvýšené reality" DC univerza. Pár menších výtek by se ještě našlo, ale dneska nebudu hnidopich. Jinak je to ale jízda, mnohem akčnější než Batman začíná, mnohem velkopepější, herecky tentokrát bezchybné (Katie Holmes je pryč!) a Ledgerův fantastický Joker si film ukradl film jen pro sebe. To nejlepší na filmu je pro mě ale jeho bezchybný soundtrack, který prostě a jednoduše pozdvihuje celý zážitek o třídu výš, léta patří do mých top 5 a hrdě zaujímá místo na polici :) Celkově tedy o něco lepší než jednička, nicméně na 5* to není. ()

Kotletka

Nevěřila jsem, že Nolan umí točit i špatné filmy... SPOILERY: Může mi někdo vysvětlit jakto, že scénáristu na místě nesrazil do pekel blesk, když vymyslel, že to, co napáchal Two-face jako hodí na Batmana, protože to jinak nejde? Zaprvé by se teda taková banalita jako 5 mrtvejch (v době, kdy to vybuchuje na policejních stanicích a každý den je někde 5 bomb) dala zamést pod koberec úplně lehko. Ale dobře! Nepohyboval se však v inkriminovanou dobu nějakej příhodnej zločinec, na kterýho kdyby shodili neprávem stovku mrtvejch, tak si toho nikdo ani nevšimne? Celá tahle blbost byla postavená na tom, že všichni v Gothamu, krom Jokera teda, mají oproti normálním lidem IQ snížené na polovinu. Takže když je Joker v cele a provokuje, policista se s ním jde bít. Když pak ten policista říká, že je to jeho chyba a ať Jokera zastřelí, tak ostatní policisté (místo aby stříleli, což by normální policisté udělali) ho nechají zatelefonovat (přece nebude dělat nějakou levárnu, nejspíš se chce jen objednat pizzu). A jen tak mimochodem, ten cvok s půlkou obličeje, že byl nezkorumpovatelný a úplně čistý? Ne, byl evidentně časovaná bomba a byla by jen otázka času, kdy by pracovat pro mafii. ()

FanKalEl

Vieš kto som? Som len pes ktorý naháňa autá. Nemal by som potuchy čo robiť keby som nejaké chytil. Ja proste len niečo robím. Mafia má zase ale plány. Polícia ma plány. Všivavý Gordon má plány. Všetci sú to plánovatelia. Tento typ ľudí sa snaží svoje malé svety si plánovať. Ja nie som taká bytosť. Snažím sa len tým ľuďom ukázať aké sú úbohé ich snahy všetko ovládať. Ty si bol plánovateľ, mal si svoje plány, no a uff, pozri kam ťa to dostalo. //// Po tomto momente Joker vyhral. (200%) ()

Batman se blíží k půlmiliardě

Batman se blíží k půlmiliardě

14.03.2022

Druhý týden v kinech a chválený komiksový snímek The Batman už se pomalu ale jistě blíží k půlmiliardě dolarů z celého světa. Film o druhém víkendu zaznamenal jen 42% propady, díky čemuž si v… (více)

Nový Batman bude rekordně dlouhý

Nový Batman bude rekordně dlouhý