Merlin (TV seriál)

Merlin

Dobrodružný / Drama / Rodinný / Fantasy

Velká Británie, 2008 - 2012, 49 h 37 min (Minutáž: 65x45 min)

Colin Morgan, John Hurt, Bradley James, Anthony Head, Angel Coulby, Richard Wilson, Katie McGrath, Santiago Cabrera, Eoin Macken, Michelle Ryan, Jonathan Aris, Asa Butterfield, Eve Myles, Joe Dempsie, Emily Beecham, Emilia Fox, Cal Macaninch, Sarah Parish, Will Mellor, Karl Johnson, Georgia King, Joseph Mawle, Holliday Grainger, Laura Donnelly, Harry Melling, Alexander Siddig, Ben Daniels, Tom Hopper, Phil Davis, Alexander Vlahos, Adrian Lester, Erin Richards, Julian Seager, Vincent Lecrocq, Liam Cunningham, James Callis, Alexandra Dowling, Alice Patten, Charles Dance, John Bradley, Mark Lewis Jones, Miranda Raison, Sorcha Cusack, Alex Price, Robert Maillet, Alfie Stewart, Louise Dylan, Michael Jenn, Ralph Ineson, Charlene McKenna, Andy Linden, Daniel Martin, Tomiwa Edun, Christopher Fairbank, Peter Guinness, Gary Oliver, Gary Lewis, Frances Tomelty, Fintan McKeown, Jem Wall, Grahame Fox, Jody Halse, Greg Bennett, Simon Blood DeVay, Matthew Rohman, Sy Turner, Hugh Holman, Alan Bond, Rupert Young, Nicholas Croucher, James Greene, Richard Riddell, Luke Neal, Amanda Fairbank-Hynes, Simon Nehan, Michael Cronin, Calum MacPherson, Sian Thomas, Richard Ridings, Jonny Coyne, Steven Hartley, Michael Nardone, Kelly Wenham, Pierre Franckh, Alun Raglan, Ian Peck, Sarah Beck Mather, Philip Brodie

Koukám na to jako na večerníček, než jdu spát a lepšího večerníčka jsem dlouho neměla. Jmenuje se Merlin nebo spíš Colin Morgan. Má naprosto unikátní fyziognomii tváře a vysoce, zásadně a zcela se tak nejen vnitřně, ale i vizuálně odlišuje od ostatních, ať už urozených nebo ne. Nemůžu se na jeho tvář, tak proměnlivou a výmluvnou, vynadívat. Jeho postava je po všech stránkách sexy a veskrze symaptická (včetně dabovaného hlasu Jana Maxiána, který je lepší, než originál:) Dále mě na seriálu velice baví chemie mezi Merlinem a Artušem - a tím nemám vůbec na mysli nějakej slash úlet:) Těžko jsem si jenom zvykala na Gvinevier coby černošku a služku. Zatím dvě série a veliká spokojenost.(10.3.2016)

• Gereth

Merlin je čaroděj, Artuš je chlápek s mečem. Toliko je to věrné předloze. Vztahy, motivace či další souvislosti, všechno je jinak. Všechna ta jména a názvy jsou zřejmě tedy pouze marketingovým tahem. Chvíli jsem se nad tím rozčiloval a stále mi to přijde trochu ujeté, ale tak nějak čím dál více krčím rameny a už jsem se i trochu smířil s tím, že toto je uplně jiný příběh. Postavy mám celkem rád, Merlin občas vypotí nějaký ten suchý humor, Artuš je správný fracek, Uther zastupuje aspoň nějakou minimální racionalitu a zbytek je tu do počtu případně pro potěchu oka a duše. Co se příběhové stránky týče, stoji dost za houby. Nemá to moc žádnou hlavní linii, každá epizoda je uzavřený a popravdě většinou dost neoriginální příběh, takový, který jste už mockrát viděli v jiném serialu. Krev neteče, patos nudí a Merlinova magie je v jednu chvílí natolik mocná, že by sestřelil půlku kamelotu a jindy si není schopen ani zavázat tkaničky. Bohužel fantasy seriálů je jako šafránu, takže mi nezbývá než se občas spokojit i s tímhle nesmyslem. // 45%(15.10.2010)

!!!OBSAHUJE SPOILER!!! ... Teenagerské po všech stránkách, ale zase čtyřicetiletí se moc na seriály nedívají. Nehorázné znásilnění legendy ve všech směrech. Ze začátku jsem plival síru, jak mě štvalo, že si z mé nejoblíbenější legendy dělají prdel a motají do toho nakonec všechno a vaří guláš, který má odpornou příchuť. ALE ... nakonec je to sranda, je to docela hezky natočené, jsou tam sympatické postavy (díky sympatickým hercům) a dokázalo mě to vtáhnout, že jsem se těšil na další díl. Vypnout, neporovnávat, nekecat, občas se zasmát pubertálně laděným vtípkům a určitě si to užijete. Vždyť Buffy není o moc lepší...HMMM ...poslední série nakopává všechnu snahu o odlehčení. Náhod už je příliš, tupost nezná hranic a když už nevíme jak to ukončit, buďme co nejvíce patetičtí. Takže poté, co 4 série předtím znásilňujeme legendu, to ukončíme tak jak máme a to nijak velkolepě. Nakonec všechny pozabíjíme a řídíme se, v rámci možností tedy, legendou. Šíleně okoukané přenesení do současnosti a máme tu seriálové zklamání roku 2012.(2.1.2012)

Spoiler: Překousnu milion nedomyšlených scén.. ale konec fakt trapárna.. řekne mu to ..dalo se čekat ale musí se vydat na pouť dva dny cesty.. ok ale že umře 100m před cílem a na těch 100 si zavolá draka ? ARE YOU KIDDING ME ? fakt jako nejraději bych za tu poslední scénu dal hodnocení odpad.. ale zbytek ušel..(25.1.2015)

Uznávam, že po pár dieloch som udelila 2*, a rozhodla sa tento seriál ignorovať z dôvodu domotania mojej najobľúbenejšej legendy. Ale potom som tomu dala ešte jednu šancu, priatelia - sci-fisti, podotýkam - si totiž Merlina neskutočne hýčkali a chválili. A ja som stále nechápala prečo. Po prekusnutí toho, že Merlin je Artušov poskok, že Gwen je miešanka a Morganina slúžka a Morgana, ku ktorej v pôvodnej legende prechovávam najväčšie sympatie, je v celom seriáli využívaná ako dekorácia, som prišla na to, že je to vlastne celkom fajn. Milé, miestami strašne sarkastické a uletené, no predovšetkým extrémne shipovateľné. Full-five. Inak sa nedá. Upgrade po 2. a 3. sérii: Neprekvapivo sa vraciam k pôvodnému hodnoteniu (Zas sa mi potvrdilo, že ak človek nesleduje seriál maratónovým spôsobom, ale týždeň čo týždeň vyčkáva na nový diel, má kopec času všímať si nedostatky). Merlin je... Fajn. Ale to je asi tak všetko, fajn na 5* jednoducho nestačí. Ani shipovanie, ktoré bolo v prvej sérii tak milo osviežujúce, tu stráca efekt (Možno s výnimkou ultimátneho shipu Arthur - Merlin - Arlin), navyše autorecyklácia v season 3 naberá epické rozmery. Aj vývoj postáv šiel ďalej, ktoré som potichu trpela, mám teraz chuť zaškrtiť na mieste (Morganu pre jej "herecký výkon" a repertoár 4 pohľadov, ktoré dokáže vystrúhať, Gwenicu - opicu už len kvôli tomu, že existuje, a Gaia pre to jeho drastické obočie a neskutočne poučné žvástanie) Season 4: Popravde som ostala celkom prekvapená zvýšením kvality v 4. sérii. Isteže, otravná Gwenica stále pokúša moje nervy (Záver série je z dôvodu jej prítomnosti mojou osobou nekomentovateľný), Morgana pritvrdila, nielen čo sa týka činov, ale aj v oblasti šatníka, a nový záporák Agravaine predstavuje "príjemný" spôsob, ako seriál umelo naťahovať. No na druhej strane niektoré epizódy mali skutočne zaujímavú zápletku s (Až sa to hanbím napísať) s psychologickým podtónom. Rozhodne palec hore a dvíham hodnotenie. Obľúbená časť: The Labyrinth of Gedref (S1), The Lady of the Lake (S2), The Eye of the Phoenix (S3), His Father's Son (S4) Obľúbená postava: Arthur, Gwaine(20.12.2009)

• - O roli seriálového krále Artuše svedl boj Bradley James a Ben Mansfield. (Conspi)

• - Hlavní rekvizitou pro seriálový Kamelot se stal francouzský hrad Château de Pierrefonds, umístěný severně od Paříže v provinční oblasti Oise. (Conspi)

• - Seriálovým Avalonem je ve skutečnosti středověký hrad Goodrich Castle v západní Anglii. (Conspi)