Merlin (TV seriál)

Merlin

Merlin

Dobrodružný / Drama / Rodinný / Fantasy

Velká Británie, 2008–2012, 49 h 37 min (Minutáž: 44–50 min)

John Hurt, Colin Morgan, Bradley James, Richard Wilson, Angel Coulby, Katie McGrath, Anthony Head, Rupert Young, Eoin Macken, Tom Hopper, Tomiwa Edun, Nathaniel Parker, Michael Cronin, Emilia Fox, Alexander Vlahos, Santiago Cabrera, Michelle Ryan, Caroline Faber, Tom Ellis, Asa Butterfield, Jonathan Aris, Eve Myles, Joe Dempsie, Emily Beecham, Cal MacAninch, Sarah Parish, Will Mellor, Karl Johnson, Georgia King, Joseph Mawle, Holliday Grainger, Laura Donnelly, Harry Melling, Alexander Siddig, Ben Daniels, Phil Davis, Adrian Lester, Erin Richards, Julian Seager, Vincent Lecrocq, Liam Cunningham, James Callis, Alexandra Dowling, Alice Patten, Charles Dance, John Bradley, Mark Lewis Jones, Miranda Raison, Sorcha Cusack, Alex Price, Robert Maillet, Alfie Stewart, Louise Dylan, Michael Jenn, Ralph Ineson, Charlene McKenna, Andy Linden, Daniel Martin, Christopher Fairbank, Peter Guinness, Gary Oliver, Gary Lewis, Frances Tomelty, Fintan McKeown, Jem Wall, Grahame Fox, Jody Halse, Greg Bennett, Simon Blood DeVay, Matthew Rohman, Sy Turner, Hugh Holman, Alan Bond, Nicholas Croucher, James Greene, Richard Riddell, Luke Neal, Amanda Fairbank-Hynes, Simon Nehan, Calum MacPherson, Sian Thomas, Richard Ridings, Jonny Coyne, Steven Hartley, Michael Nardone, Kelly Wenham, Pierre Franckh, Alun Raglan, Ian Peck, Sarah Beck Mather, Philip Brodie, David Sterne, Gareth Jewell, John Hurt (vyp.), Clive Russell, Julian Rhind-Tutt, Kenneth Cranham, Ben Adams, Michael Burgess, Christopher Fairbank (vyp.), Frank Finlay, Mackenzie Crook, Jackie Sandler, Colin Salmon, James Cosmo, Adam Godley, Brian Peck, David Schofield, Kevin Eldon, Georgia Moffett, Chris McGill, John Lynch, Mark Williams (vyp.), John Hopkins, Matthew Jones, Simon Williams, Miriam Margolyes, Warwick Davis, Donald Sumpter, Pauline Collins, Eddie Marsan (vyp.), Gemma Jones, Katie Moore, Lindsay Duncan, Melanie Hill, Terence Maynard, Janet Montgomery, Sophie Rundle, Julian Glover, Stephen McCole, Josette Simon (vyp.), James Fox, Andrew Tiernan, John Shrapnel, Samara MacLaren, Katie Foster-Barnes, Paul McNeilly

Tvůrci Merlina zřejmě nejsou žádní puntičkáři, protože se nezdráhali ke kulatému stolu přizvat i černochy, Kamelot postavit z hladce opracovaných kamenů a ke schodům namontovat kované zábradlí, což moc do artušovské doby (s nečekaně uvolněnými společenskými poměry) nepasuje a ze začátku mi to i trochu vadilo. Ale vem to čert. Merlin mě nakonec chytnul tak, že bych jim odpustil snad i splachovací záchod. Neustálé špičkování mezi Artušem a Merlinem a sympatické osazenstvo jsou hlavním tahákem této oddechovky (oddechovky proto, že pokud bych děj bral vážně, za chvíli by omrzel).(18.2.2012)

• honajz

Má to některá zajímavá místa - ostatně středověké reálie, gotika, to samo o sobě je záruka jisté tajuplnosti. Jenže mám problém s těmi v podstatě teenagerovskými zápletkami, dospívajícími hrdiny, kteří mi prostě do těch kulis a problémů nepasují. Někomu se právě tohle může líbit, ale já určitě nejsem cílový divák.(4.4.2015)

Koukám na to jako na večerníček, než jdu spát a lepšího večerníčka jsem dlouho neměla. Jmenuje se Merlin nebo spíš Colin Morgan. Má naprosto unikátní fyziognomii tváře a vysoce, zásadně a zcela se tak nejen vnitřně, ale i vizuálně odlišuje od ostatních, ať už urozených nebo ne. Nemůžu se na jeho tvář, tak proměnlivou a výmluvnou, vynadívat. Jeho postava je po všech stránkách sexy a veskrze symaptická (včetně dabovaného hlasu Jana Maxiána, který je lepší, než originál:) Dále mě na seriálu velice baví chemie mezi Merlinem a Artušem - a tím nemám vůbec na mysli nějakej slash úlet:) Těžko jsem si jenom zvykala na Gvinevier coby černošku a služku. Zatím dvě série a veliká spokojenost.(10.3.2016)

V létě neuškodí odreagovat se něčím lehčím, a protože čekání na titulky k The Living and the Dead je dlouhé a druhá série Humans není v dohledu, rozhodla jsem se proti svému nejlepšímu vědomí a svědomí dát šanci Merlinovi. Jsem v polovině první řady a zatím mohu jen s politováním říct, že se potvrdily mé nejhorší obavy. To, že zmasakrovali artušovskou legendu k nepoznání a prostředí ze všeho nejvíc připomíná pohádkový svět Once upon a Time, bych ještě unesla, ale ta nebetyčná prostoduchost je příšerná. Např. takový Uther je tam očividně jen proto, aby byl v každé epizodě osinou v zadku. Jiný rozměr ta postava nemá, každou epizodu doufám, že už ho někdo konečně odpraví. Ostatní postavy se chovají podle klišoidního očekávání, nějaký vývoj nebo dokonce logika se mohou jít klouzat. Jsem nesmírně ráda, že jsem Colina Morgana poznala díky Doctoru Who a Humans a Bradleyho Jamese v iZombie, protože tohle bych hochům zřejmě neodpustila. Ty čtyři hvězdy jsou HODNĚ optimistické, upřímně doufám, že kvalita půjde se sériemi nahoru a za pár epizod budu psát omluvný komentář, protože jinak je mi záhadou, jak je možné, že má tenhle seriál lepší hodnocení než vynikající dvojdílný Merlin (1998).(11.8.2016)

Krásne prekvapenie!! :) Iba sledovanie show je za 3*. No chápete, tie rozdiely s legendami, to sa najprv nedalo prekúsnuť. Merlin rovnako starý ako Atruš, kt. je arogantný, namyslený, majú tam "lekára"?!, černosi a ľudia tmavšej pokožky vtedy v Anglicku??? :D, príliš televízne triky /ako zo starej PC hry/, Lancelot !! Aký slabý "chlap" s malým sebavedomím a ešte menšou vôľou. /sklamanie/ umelecké vplyvy na zámku predčili dobu Artuša o niekoľko storočí, mágia ako vymyslené hatlaninky ale nie ako sa mi to páčilo - ako magické obrady spojené s poverami a prírodou atď. __ Jo, baví ma hľadať takéto odchýlky v každom dieli. Už mi to také nepríde. __ Zápletka zaujme, občas netrpezlivo čakám, čo sa stane, i keď niekedy, keď vidím tipovo rovnaké scény, škoda.. __ Ale čo je maximálnym plusom, HLAVNÍ PREDSTAVITELIA! /Colin a Bradley - Merlin a Artuš/ Oni to, čo hrajú skutočne prežívajú - ich skvelé vtípky, doberanie sa.. krásne, vtipné.. krom toho, pozrite na: http://www.youtube.com/watch?v=RhxqIJHICSI&feature=related Zlatí chlapci!:) Katie McGrath - kópia Keiry Knightley, nemyslíte?:) Antony Head- v každej scéne buď robí niečo s rytiermi, večeria, dáva pokyny Artušovi..:) atď. ___Celkovo, Merlin je veľmi príjemné rozptýlenie na tohtoročné skúškové:), napínavé, milé, zábavné. I keď úplne iné od toho, čo bežne poznáme. Veľké skvelé plus a hviezdičku naviac spravili zábery Behind The Scenes, ktoré natáčali herci samotní. To absolútne zmení atmosféru, je prirodzenejšia. Nie ako keď to natáčajú ľudia z vonka. Rozhodne worth watching! :) _____ DOPLNENIE PO FINÁLE 2. SÉRIE: Čím ďalej, KVALITA STÚPA. Uchvacujúce posledné diely nás ohromne vtiahnu do deja. "Prežívala" som to! :) Nemôžem sa dočkať 3. série!!(23.12.2009)

• - Seriálovým Avalonem je ve skutečnosti středověký hrad Goodrich Castle v západní Anglii. (Conspi)

• - Jméno seriálového archiváře Geoffreyho z Monmouthu (Michael Cronin) je shodné se jménem skutečného autora literárního díla "Dějiny králů Británie" - jednoho z nejvýznamějších britských literárních děl, z nichž pochází i legenda o králi Artuši. (Conspi)

• - Hlavní rekvizitou pro seriálový Kamelot se stal francouzský hrad Château de Pierrefonds, umístěný severně od Paříže v provinční oblasti Oise. (Conspi)