Merlin (TV seriál)

Merlin

Dobrodružný / Drama / Rodinný / Fantasy

Velká Británie, 2008 - 2012, 49 h 37 min (Minutáž: 65x45 min)

Colin Morgan, John Hurt, Bradley James, Anthony Head, Angel Coulby, Richard Wilson, Katie McGrath, Santiago Cabrera, Eoin Macken, Michelle Ryan, Jonathan Aris, Asa Butterfield, Eve Myles, Joe Dempsie, Emily Beecham, Emilia Fox, Cal MacAninch, Sarah Parish, Will Mellor, Karl Johnson, Georgia King, Joseph Mawle, Holliday Grainger, Laura Donnelly, Harry Melling, Alexander Siddig, Ben Daniels, Tom Hopper, Phil Davis, Alexander Vlahos, Adrian Lester, Erin Richards, Julian Seager, Vincent Lecrocq, Liam Cunningham, James Callis, Alexandra Dowling, Alice Patten, Charles Dance, John Bradley, Mark Lewis Jones, Miranda Raison, Sorcha Cusack, Alex Price, Robert Maillet, Alfie Stewart, Louise Dylan, Michael Jenn, Ralph Ineson, Charlene McKenna, Andy Linden, Daniel Martin, Tomiwa Edun, Christopher Fairbank, Peter Guinness, Gary Oliver, Gary Lewis, Frances Tomelty, Fintan McKeown, Jem Wall, Grahame Fox, Jody Halse, Greg Bennett, Simon Blood DeVay, Matthew Rohman, Sy Turner, Hugh Holman, Alan Bond, Rupert Young, Nicholas Croucher, James Greene, Richard Riddell, Luke Neal, Amanda Fairbank-Hynes, Simon Nehan, Michael Cronin, Calum MacPherson, Sian Thomas, Richard Ridings, Jonny Coyne, Steven Hartley, Michael Nardone, Kelly Wenham, Pierre Franckh, Alun Raglan, Ian Peck, Sarah Beck Mather, Philip Brodie, David Sterne, Tom Ellis, Gareth Jewell

Uznávam, že po pár dieloch som udelila 2*, a rozhodla sa tento seriál ignorovať z dôvodu domotania mojej najobľúbenejšej legendy. Ale potom som tomu dala ešte jednu šancu, priatelia - sci-fisti, podotýkam - si totiž Merlina neskutočne hýčkali a chválili. A ja som stále nechápala prečo. Po prekusnutí toho, že Merlin je Artušov poskok, že Gwen je miešanka a Morganina slúžka a Morgana, ku ktorej v pôvodnej legende prechovávam najväčšie sympatie, je v celom seriáli využívaná ako dekorácia, som prišla na to, že je to vlastne celkom fajn. Milé, miestami strašne sarkastické a uletené, no predovšetkým extrémne shipovateľné. Full-five. Inak sa nedá. Upgrade po 2. a 3. sérii: Neprekvapivo sa vraciam k pôvodnému hodnoteniu (Zas sa mi potvrdilo, že ak človek nesleduje seriál maratónovým spôsobom, ale týždeň čo týždeň vyčkáva na nový diel, má kopec času všímať si nedostatky). Merlin je... Fajn. Ale to je asi tak všetko, fajn na 5* jednoducho nestačí. Ani shipovanie, ktoré bolo v prvej sérii tak milo osviežujúce, tu stráca efekt (Možno s výnimkou ultimátneho shipu Arthur - Merlin - Arlin), navyše autorecyklácia v season 3 naberá epické rozmery. Aj vývoj postáv šiel ďalej, ktoré som potichu trpela, mám teraz chuť zaškrtiť na mieste (Morganu pre jej "herecký výkon" a repertoár 4 pohľadov, ktoré dokáže vystrúhať, Gwenicu - opicu už len kvôli tomu, že existuje, a Gaia pre to jeho drastické obočie a neskutočne poučné žvástanie) Season 4: Popravde som ostala celkom prekvapená zvýšením kvality v 4. sérii. Isteže, otravná Gwenica stále pokúša moje nervy (Záver série je z dôvodu jej prítomnosti mojou osobou nekomentovateľný), Morgana pritvrdila, nielen čo sa týka činov, ale aj v oblasti šatníka, a nový záporák Agravaine predstavuje "príjemný" spôsob, ako seriál umelo naťahovať. No na druhej strane niektoré epizódy mali skutočne zaujímavú zápletku s (Až sa to hanbím napísať) s psychologickým podtónom. Rozhodne palec hore a dvíham hodnotenie. Obľúbená časť: The Labyrinth of Gedref (S1), The Lady of the Lake (S2), The Eye of the Phoenix (S3), His Father's Son (S4) Obľúbená postava: Arthur, Gwaine(20.12.2009)

• Gereth

Merlin je čaroděj, Artuš je chlápek s mečem. Toliko je to věrné předloze. Vztahy, motivace či další souvislosti, všechno je jinak. Všechna ta jména a názvy jsou zřejmě tedy pouze marketingovým tahem. Chvíli jsem se nad tím rozčiloval a stále mi to přijde trochu ujeté, ale tak nějak čím dál více krčím rameny a už jsem se i trochu smířil s tím, že toto je uplně jiný příběh. Postavy mám celkem rád, Merlin občas vypotí nějaký ten suchý humor, Artuš je správný fracek, Uther zastupuje aspoň nějakou minimální racionalitu a zbytek je tu do počtu případně pro potěchu oka a duše. Co se příběhové stránky týče, stoji dost za houby. Nemá to moc žádnou hlavní linii, každá epizoda je uzavřený a popravdě většinou dost neoriginální příběh, takový, který jste už mockrát viděli v jiném serialu. Krev neteče, patos nudí a Merlinova magie je v jednu chvílí natolik mocná, že by sestřelil půlku kamelotu a jindy si není schopen ani zavázat tkaničky. Bohužel fantasy seriálů je jako šafránu, takže mi nezbývá než se občas spokojit i s tímhle nesmyslem. // 45%(15.10.2010)

Infantilní guilty pleasure. Tolik věcí mě tam tak děsně moc sere. Ale stejně se chci podívat na další episodu, i když předem vím, že mě prostě bude točit jak zase Merlin utrpí happyendové vítězství aniž by musel nějak efektně kouzlit. Aspon ze je tu skvelý Anthony Head a John Hurt, plus me celkem bavi ta destrukce Artusovské legendy, resp. sledování reakcí jejích ortodoxních příznivců...(8.11.2012)

Seriál Merlin na mě působí dost "dětsky" a "studiově". Občas se nějakou drastickou smrtí snaží mířit jiným směrem, což působí trochu divně. Svou milou naivitou (a různými příšerkami) má pro mě seriál podobné kouzlo jako první řada Doctora Who a Bradley James navíc vypadá jako světlá verze dalšího Doctora (Davida Tennanta). Jediné, co mi brání zvýšit své nadšené hodnocení je fakt, že už se po Xté opakuje téma: "to musela být magie......ale ta je zakázaná......najděte všechny čaroděje a upalte je". Tato šablona už se začíná pomalu vyčerpávat a bojím se, zda seriál vydrží být i nadále tak zábavný. V Merlinovi také oceňuji šťastnou ruku na výběr sympatického hereckého obsazení (tedy až na příšernou Guinevere). Trefný komentář: HoneyBunny(24.11.2011)

Nejdřív jsem shlédnutí sakra oddalovala, prostě se mi do toho nechtělo - hlavní postavy vypadali jako banda tupců co neumí hrát a celý se to zdálo takový nějaký "teen". A ono to možná trochu teen je a zároveň je to možná i trochu blbý, nedomyšlený a co já vim ještě.. ale mě to odrovnalo. První série je spíše na rozjezd a seznámení s postavami, ale čím víc sérií jsem viděla, tím víc nadšená jsem byla. Je to dokonalý, vtipný, napínavý, zajímavý, nenudí, pěkně se na to kouká - a Morganiny xichty při jejím zvratu radši ignorujte, pokud nebudete chtít nafackovat monitor. Ale to co mě hlavně bavilo, bylo sledovat jak se vyvíjejí vztahy mezi postavami a celkově i chování jednotlivých postav. Kam se hrabe vztah Arthur&Gwen, vztah Arthur&Merlin je neuvěřitelný. A co se týče posledního dílu páté série... to snad ani nedokážu nebo radši ani nechci popsat.(26.4.2013)

• - Katie McGrath byla zpočátku blízko k tomu, aby roli seriálové Morgany nedostala. Mohl za to její výrazný irský přízvuk, kterým v běžném životě mluví i hlavní seriálová postava Merlin (Colin Morgan). Producentský tým trval na tom, aby přízvuk obou herců byl vzhledem k odehrávajícím se událostem ryze anglický. (Conspi)

• - Hlavní rekvizitou pro seriálový Kamelot se stal francouzský hrad Château de Pierrefonds, umístěný severně od Paříže v provinční oblasti Oise. (Conspi)

• - Seriálovým Avalonem je ve skutečnosti středověký hrad Goodrich Castle v západní Anglii. (Conspi)