Merlin

• Velká Británie Merlin
Dobrodružný / Drama / Rodinný / Fantasy
Velká Británie, (2008–2012), 49 h 37 min (Minutáž: 44–50 min)

John Hurt, Colin Morgan, Bradley James, Richard Wilson, Angel Coulby, Katie McGrath, Anthony Head, Rupert Young, Eoin Macken, Tom Hopper, Tomiwa Edun (více)

Série(5) / Epizody(65)

Merlin je mladý kúzelník s mimoriadnym nadaním, ktorý príde do kráľovstva Kamelotu a ostane pôsobiť u dvorného lekára Gaiusa. Zistí, že kráľ Kamelotu, Uther Pendragon, pred dvadsiatimi rokmi zakázal akékoľvek kúzla i mágiu a posledného draka uväznil do jaskyne pod kráľovstvom. Merlina zláka neznámy hlas za ktorým sa vydá do jaskyne pod Kamelotom. Stretne tam draka, ktorý mu povie, že má dôležitú úlohu:  chrániť Utherovho syna Artuša, ktorý raz zjednotí krajinu Albionu. Keď sa Merlin stretne s Artušom, nepadnú si na prvý pohľad veľmi do oka, ale po tom, ako Merlin zachráni Artušov život, stane sa jeho sluhom. Keďže sú čary v kráľovstve zakázané, Merlin bude mať čo robiť, aby Artuša ochránil a pritom na jeho zázračné schopnosti nikto neprišiel. Obaja sa začnú vzájomne rešpektovať a napokon sa stanú blízkymi priateľmi. Príbeh je modernou podobou legiend o kráľovi Artušovi. (RTVS)

wOOzIe

Merlin má své kouzlo. Je to místy pořád dokola a dokola, někdy opravdu hloupé a nelogické... Všichni se navzájem nakonec zrazují, až se dostaneme ke konci, který sice nechá Merlina pořádně zakouzlit, ale dějové ukončení je děsné. Ale můžu říci že jsem se u toho bavil a často docela i smál a to ať už nad opravdovými vtipy a přehnanými absurudnostmi, tak občas i nad hloupostí scénaristy . Nicméně když to vezmu kolem a kolem, tak pocit že mě to bavilo výrazně přesáhne ten, že mě to občas štvalo a nakonec je mi líto, že už sem všechny díly zkouknul. Špatnost dějového konce a naštvanost z něho se vytratí se závěrečnou scénou a uplně poprvé sem za celých pět serií mohl říct - Tak to jsem fakt nečekal :-D. Jooo je to sranda. ()

Joe16210

Již po několika dílech musím uznat, že tento seriál od tvůrců kultovního Doctora Who se velmi povedl. Oceňuji nejen herecké výkony, ale také geniální triky a pěkný nápad... Vřele doporučuji... ()

jafuska

hodnotím po shlédnutí prvních dílů první série, a tento seriál se opravdu povedl, triky, kouzla, draci, vše jak má být v seriálu, a není to jen pro děti i dospělým se určitě zalíbí tento seriál, není to kýčovité, má to spád, v dnešní době magických seriálů není moc a to je škoda, určitě tento seriál má dobrý potenciál, takže jednoduše doporučuji. ()

IceWine

Tenhle seriál má s původním příběhem o Merlinovi společné snad jen postavy, ale to nic nemění na jeho kvalitě. Po pár dílech si oblíbíte většinu postav a tak to má být. Efekty jsou vydařené, dějová linie taky. K tomu padne pár opravdu vtipných hlášek či scének a hurá, krásnej seriál. Těším se na další řady . ()

Veniss

Ano a ne. Líbí a nelíbí. Dívat a nedívat. I takhle by se daly popsat moje rozporuplné pocity o Merlinovi. Ano za skvělé obsazení (zejména!) Merlina a Artuše, nakonec i Morgany. Ano za hříčky s postavením hlavních osob, je to zas něco jiného, než známe asi nejznámějšho filmového zpracování artušovské legendy Excalibur. Ne za hloupoučký, časem opakující se děj, který snad nemůže překvapit ani ty, pro které je seriál především určený. Ne za Uthera, je sice záporák, ale tak blbý, až to bolí, nicméně herec za to nemůže, to scénáristi. Ne za občasnou nudu, zasekla jsem se uprostřed 4. série a nemůžu se donutit k pokračování. Třikrát Ano za Merlinův bezelstný úsměv. :) Mohla bych pokračovat s vyjmenováváním dalších pro a proti, no obrázek si nakonec může udělat každý sám, protože seriál doporučuji, proč ho nezkusit. ;-) ()

Nely

Merlin se mi líbil. Musím ale uznat, že jsem asi čekala něco víc! Některé díly byly slabší, takže ne vždy jsem dokázala soustředěně koukat na celý díl. Byly tam ale díly, které byly vtipné a napínavé zároveň, ale těch bylo opravdu jen málo. Má to svoje kouzlo, ale chtělo do toho dát trochu víc. Co se týče castu, tak ten byl fajn. Colin Morgan zahrál Merlina skvěle. Nemám mu naprosto co vytknout. A jeho bromance s Artušem? To bych řekla, že bylo asi nejlepší z celého seriálu. Bradley James Colinovi dobře sekundoval. Katie McGrath co hrála Morganu mě dostala. Upřímně. I když ta lepší část nastala u ní až někdy ve třetí sérii. Ona mě přesvědčila a hodila se na tuhle roli. Většinou díly s ní stály opravdu za mojí pozornost. A co se týče Angel Coulby...až do nějaké 3 až půlky 4. série mi asi nevadila, ale pak mi nějakým způsobem trochu lezla krkem. Ke konci mi úplně nesedla. A poslední důležitá věc. Strhávám hvězdu za ten konec. Čekala jsem tedy něco většího. Morgana propíchlá mečem a scéna trvala tak 30 vteřin? Čekala jsem trochu větší souboj mezi ní a Merlinem. Tohle mi přišlo takový odfláknutý! Je to škoda, mohlo to být zajímavější! Ale jinak fajn seriál! :) ()

yazik

Celkem naivní seriál, který se ani moc nesnaží držet nějaké předlohy a naneštěstí se v něm vyskytují klišé typu zakopávání při běhu o kořeny na zemi apod., což mne asi nikdy nepřestane vadit. Na druhou stranu nedržení se standardní předlohy dává prostor pro rozvoj jednotlivých vztahů a případnou možnost překvapení. Příběh je však relativně jednoduchý a dosti (opravdu dosti) předvídatelný, ale přesto mne tento seriál svým způsobem očaroval a rád se na něj podívám. Postavy jsou příjemné a dobře koukatelné, což je základ úspěchu. Seriál bych přirovnal k Legend of the Seeker (TV seriál) s tím rozdílem, že půvabnou Kahlan vystřídala neméně půvadná Morgana, a skvělého čaroděje Zedda královský "zdravotník" :) Jen se po každém dílu musím sám sebe ptát, jak mohl Kamelot přežít celou tu dobu bez Merlina :) Dodatek (případný spoiler): S přibývajícími díly naivita příběhu i jednotlivých postav jen roste. Do Kamelotu si přijede kdykoliv kdokoliv, jakoby ani neměl žádnou stráž, v jednu chvíli je hrad rozmlácený, v druhé zase opravený apod. Tyhle detaily prostě nejdou jen ignorovat, proto snižuji hodnocení. ()

Lastsurvivor

Ušatý Merlin? Rozmazlený Artuš? Guinevera jako služka lady Morgany? No, vlastně proč ne. I když má seriál poměrně dost historických karambolů, není to ádná hrůza se na něj dívat, protože má vtip, nápady a dobré (až na výjimky) herce. Ve třetí řadě, zrovna když se mi zdálo, že se už scénáristi začínají opakovat, nastoupil závěrečný dvojdíl a já už se nemůžu dočkat čtvrté, což asi o seriálech obecně vypovídá nejvíc-že se člověk nemůže dočkat dalšího dílu. ()

Hrus

Podle toho, jak dostává pověst i historie na frak, jsem myslel, že to natočili amíci. Guinever (dle pověsti urozeného původu) je dcera kováře a služka Morgany a má tmavou pleť(!?), Merlin je přibližně ve stejném věku jako Artuš (dle pověsti Merlin sloužil už Utherovi, dokonce na něj seslal kouzlo, které změnilo jeho zevnějšek, aby mohl splodit Artuše se vdanou Igraine). O historických nesrovnalostech se snad již ani nebudu zmiňovat, Artušova legenda spadá do cca 5.-6. století n.l., ale seriál vypadá jakoby zasazený do 14. století. Přímo čekám, kdy tam vytáhnou kuše. Merlin sám spíš vypadá se svýma koženýma botama a šátkem kolem krku jako nějakej kovboj bez klobouku :). Nicméně herec hrající titulní roli byl dozajista trefou do černého, dokáže být příjemně bezprostřední... Hodnotit budu po více shlédnutých dílech, ale zatím to vypadá docela slušně. Triky jsou příjemné, i když je vidět jejich "seriálovost", herci také. EDIT Po 5. dílu - Gwen mi začíná jít docela na nervy, ta herečka není pěkná. Děj epizod šel podle mě taky trochu dolů. No a hlavně souboj Arthurovy gardy s Gryfem byl doslova k popukání. Na zabití letecké nestvůry si vemou meče a krátké kopí? A je jich jenom osum? LOL. Čím dál víc to vypadá jako rozprávka pro děti do 12 let. ()

Nut

Překvapení roku, tak tenhle seriál vůbec není špatnej. Ano, je to totální úlet, který (opět) vykrádá jednu z nejslavnějších evropských legend, ano, je nastaven pro mladší publikum, aby se děcka měla na co koukat. Ale kupodivu ta směska tak zvláštně funguje, postavy jsou vypracované, jejich vztahy zajímavé, člověk je zvědavý, jak se to vyvine. Scény sice studiové a triky nekomentovatelné, ale celkově docela příjemný seriál na sobotní odpoledne. ()

Amarylliska

Ač bych si seriál nepustila přímo s zaměrem "pustit si Merlina" ale jako výplň mezi "něčím" je to velice příjemná věc . Vážně mě to baví :) ()

pallladin

Celkem zábavný seriál popisující starou legendu z nového pohledu. Chybí mi ale u něj jedna zásadní věc a to ta že se seriál dějově dost stagnuje a prakticky za 3 serie se vyvynula nějakým výraznějším směrem jediná postava a zbytek jede svoje role od 1. epizody 1. série takřka beze změny..škoda.. ()

Wii.shi

Pokud si člověk zvykne na všechny nepřesnosti ohledně Artušovských legend (jsou uvedeny již v jiných komentářích) a bude brát seriál takový, jaký je, pak se mu minimálně první série bude líbit. Přestože postavy v seriálu se téměř nikam nevyvíjejí a jednotlivé epizody jsou si svým základním konceptem dosti podobné, seriál mě prostě bavil. Úžasné slovní přestřelky mezi Merlinem a Artušem za to prostě stály. ()

jirkahorn

Znám hromadu "lepších" seriálů. Ty uvozovky dávám proto, že prostě proti gustu žádný dišputát, každému sedne něco jiného. Nicméně tento seriál rozhodně není ani pro milovníky seriálů fantasy, ani historických a ani jinak misteriózních. Ani vlastně netuším, do jaké kategorie se tento počin vlastně řadí. Viděl jsem asi 1 a půl série a jak mě seriál nechytne ve druhé sérii, tak je něco špatně - většinou za to může neschopnost vtáhnutí do děje a očekávání, co bude v dalším díle... A přiznám se, že nebýt zcela vyčnívajícího a úžadného výkonu Mordreda (Asa Butterfield, který strčí do kapsy všechny hlavní hvězdy tohoto seriálu i ve zcela vedlejší roli), tak bych se nedostal přes první sérii ;-) ()

Kracmera

Krásná pohádka, místy temná, místy dokonale vtipná, kde ani nevadí kulisy (Okolí kolem Kamelotu se mění jako ponožky:)), vševědoucí zvony nebo triky na úrovni Nekonečného příběhu. I když i ty se postupujícími sériemi zlepšují. Těším se na blížící se finále. Výborná záležitost. Doporučuji ()

janatara

Dodívala jsem se na poslední díl seriálu s promočeným kapesníkem. Bez ohledu na emoce je ten seriál opravdu bezvadný. Oba hlavní hrdinové Merlin s Artušem jsou naprosto skvělý, přirození a ten konec ustály bez zbytečného patosu. Rozhodně to není seriál typu Pána šelem, protože u toho jsem nevydržela. Škoda, že seriálu nebyla dána možnost pokračovat dále a nesouhlasím s názorem, že seriál je pouze pro -náctileté. ()

Elimi

Seriál z produkce BBC Wales a Shine Limited, který si dokáže vychutnat spíše mladší publikum. Nečekejte klasické zpracování literární postavy čaroděje Merlina ani žádnou podobnost s legendami o králi Artuši. Je to zcela netradiční slátanina, která využívá historicky asi nejvíce zprofanované jméno. Příběhy jsou pohádkově jednoduché a triky připomínají začátky studia Bratřivtriku. Seriál plyne na stále stejné monotónní vlně a ani ženy v domácnosti nemusí mít obavy, že jim při sledování tohoto šperku britské kinematografie, vypadne dítě z balkónu... ()

JakubAsgard

Nový dramatický seriál BBC pro sobotní podvečery. Zpočátku jsem vůbec neměl tušení o co se jedná, ale ze zvědavosti jsem se podíval na první díl a seriál se mi hned zalíbil. O Artušovské legendě nemám žádné podrobné znalosti a neviděl jsem asi žádný film s podobnou tématikou, takže nějaké odchylky od legendy nemůžu a nebudu hodnotit. Líbí se mi, jak to pojali tady, mladí herci jsou fajn a ti starší k nim perfektně sedí. Dohromady tvoří výbornou sestavu. Příběhy jsou taky dobré a nenudí. Ani na tricích se nešetřilo. Už teď se nemůžu dočkat, jaká bude druhá série. ()

Merlin se vrátí, Camelot ne

Merlin se vrátí, Camelot ne

19.07.2011

Dnes na televizní notu: kvalitně obsazená série Camelot stanice Starz chtěla být vážnější, dospělejší a hlavně drsnější protiváhou k teenagersky pojatému britskému Merlinovi. Nepovedlo se. První… (více)