Labyrint

Krimi / Drama / Thriller / Mysteriózní
Česko, (2015–2018), 20 h 24 min (Minutáž: 57–60 min)

Režie:

Jiří Strach

Scénář:

Petr Hudský

Kamera:

Martin Šec

Série(3) / Epizody(21)

Nález těla krajského politika Karase, kterého vrah zabil v duchu středověkých mučících praktik a tělo pečlivě naaranžoval v podivné scéně, rozpoutá policejní honbu za sadistickým pachatelem. Ten staví vyšetřovacímu týmu do cesty složitou sérii vražd, které svojí krutou obřadností otřásají místním regionem i samotnými kriminalisty.
Kořeny složitého případu sahají až k vraždě mladé dívky ze Slovenska, která zemřela podobně záhadným způsobem jako Karas. Případu se tak ujímá tým s dvojicí zdánlivě nesourodých vyšetřovatelů. Jsou jimi kriminalista Michal Remeš (Jiří Langmajer), negativně ovlivněný ne příliš stabilním soukromým životem, a Tamara Berkyová (Zuzana Kanócz), policistka z Bratislavy trpící absencí schopnosti komunikovat se svým okolím bez předpojatosti a předsudků.
Na konci sérií vražd, loupeží a naaranžovaných nehod najdou policisté cestu na konec „labyrintu" a uvěří naději na dopadení pachatele. Důležitou pomocí je jim paradoxně také obraz Hieronyma Bosche Poslední soud, kterým se pachatel v provedení svých krutých činů nechává zjevně inspirovat. (Česká televize)

unrocker

Skvele natocene, napadite a hlavně originální a proste super. Jirko jen tak dal a tesime se na dalsi produkty... to co ct nasadila do Tv po tobě Hrebejk-Plzen proste děs...!!! ()

Dinsberg

Jiří Strach, ač je jeho tvorba docela rozkolísaná, tady se realizoval dostatečně. Ve stylu Sedm natočil seriál, který jako kdyby vyjadřoval složitost lidské duše. Jiří Langmajer je jako detektiv Remeš je prostě k sežrání. ()

DJ Kritik

Mať väčší rozpočet na interiéry je to trhák aj za hranicami Česka a Slovenska. Tajuplné mysteriózne, ale stále napínavé. Taká tá detektívka, kde človek pozerá a nechá sa unášať dejom. Dobrý výber hercov, možno až na p. Donutila, ktorému takáto úloha nepasuje, ale inak krása. Strach má veľké nie oči, ale predstavivosť. Videná i druhá séria a musím povedať, že opäť výborne. ()

regentor

Česká televize se mnohé z nás opět snaží přesvědčit o tom , co už dávno víme, že účel světí prostředky.Dante má své peklo,Hieronymus Bosch zase poslední soud a diváci pokus o mystery/thriller . Nebyl by to Jiří Strach aby nezabrousil do historie s tvůrčí snahou o prolnutí nějakých tajenek z minulosti se současností.Prvek slovenské policistky je zase evidentní pokus o "bratrství" s důrazem na zájem oslovnit především diváky na východ od řeky Moravy.Nesympatická Zuzana Kanócz,to jen umocňuje svých chováním.Naplnění jakési msty či odplaty formou rituálních vražd je vcelku vděčné téma a pokud by zůstalo jen u toho a tvůrci snímku se soustředili na tento motiv a na jeho filmové propracovanosti určitě by to byl záslužný i zajímavý počin. Bůhvíproč však zase musíme řešit politiku, korupci ,nevěru a X dalších prvků které však nevytváří celek ale jsou nějakým přívěškem na zpestření děje...Už tradičně to dělá dojem nadstavované kaše se snahou vytvořit 60 minutovou stopáž na 7 dílů.Pak se nemůžeme divit , že vznikne produkt jako od pejska a kočičky.Když už se tvůrci rozhodnou ,že ne všechno sdělí divákovi během pátrání , mohli by se obtěžovat alespoň takto učinit v nějakém závěrečném sumáři.Skutečně nejsem sám koho by zajímalo, jak vrah soudce ,Klíma, dostal kvér až do soudní síně. Proč hacker který při odblokaci notebooku nemá vynuté wifi a není mu jasné , že se dá notes najít on line.Jak je možné, že zastavárník se v pohodě dovolá z velmi hlubokého sklepení když i v mnoha restauracích na povrchu je nejen problém s účtenkou ale i připojením.Méně bývá někdy více , komorní drama to sice není ale drajv se tam vytváří uměle, výbuchy madony ve sklepení která se tam objeví ale nikdo nezkoumá jak a proč....no je tam těch úletů mraky .Langmajer,Majer,Donutil i většina dalších jsou kvalitní ale s takto spíchnutým scénářem se to po herecké stránce zachránit nedá.Jako klad pak ještě vidím hudbu jinak opravdu žádné veledílo i když Čt disponuje tradičně rozpočtem o kterém se jiným ani nezdá. ()

ESW

Na to, ze tam hral Donutil, Cvančary, Hudbu složil, slova napsal Greg Brzobohaty.. A tak ctyri nedám no, ale skoro! ()

vitak69

Třetí řada seriálu je jednoznačně nejlepší. Jeden z nejlepších kriminálních seriálů, co se u nás kdy natočil. Režisér Strach prostě umí. ()

sharka.68

Zatím 4 hvězdy. Jirka Strach umí zaujmout....a vybírá si zajímavá témata...a tady jsem ani nevěděla,jak rychle ten první díl utekl.... možná jednu přidám nebo uberu..podle toho,jak to bude pokračovat.... tak jsem dnes po konci seriálu,přidala tu pátou hvězdu... že mozkem je matka Karla Dorfa, ztvárněná paní Štěpánkovou,to by mne tedy nenapadlo....že si vytáhne Langoš Kotka k sobě, to se po tom masakru dalo předpokládat...no alespoň víme, kdo bude v druhém kole Labyrintu hrát.... PS: Jirko, toooooč... ()

Max Q.

Po prvních dvou dílech jsem příjemně překvapen. Zajímavé scény s mírným mrazením jsou z kostela s plačícím dítětem, i když přitom velice bedlivě pozoruji herce Holuba, u kterého jsem přesvědčen, že se umí pouze pitvořit a o hraní nic neví. Zatím se snaží. Ostatní herci mi nevadí, líbí se mi vulgární hlášky toho druhého policajta, co není Langmajer. EDIT NA KONEC: Tak jsem to dokoukal. Asi budu asi 150tý, co tohle napíše, ale napíšu to: na české poměry je to velmi dobré. Bylo tam pár logických chyb, se kterými se nemůžu smířit (jak dlouho chodili policajti v tom podzemí po výbuchu v kostele - 24 hodin? A to nikomu nechyběli? A neměli žížeň?), naštvali mě s profláklou Carminou buranou při zásahové akci (to Brzobohatý nemohl vymyslet něco originálnějšího?) a docela mi tam chyběla mediální novinářská linka. Sice se tam mluví o tom, že je celé město na nohách, ale při tolika mrtvých bych čekal pár záběrů na zástupy novinářů, dramatické tiskové konference a davy novinářů v autech pronásledujících detektivy na každém kroku. A ono nic, jako kdyby vyšetřovali manko v sámošce. Ale jinak je to velmi dobré :) ()

Muff

Konečně svěží vítr v českých seriálech, který si jistě najde cestu i za hranice. Narozdíl od Ďáblovy lsti, která byla postavena na pochybných odhadech, nepochopitelných náhodách, hrátkami s čísly a takovém tom "nikdo neví, proč to dělá, ale funguje to", podobně jako v Šifře mistra Leonarda (proto odmítám srovnání s tímto dílem). Děj Labyrintu je vystavěn zcela jinak. Nejsou v něm nadpřirozené prvky, je to vlasně detektivka s mystickým, leč uvěřitelným motivem, ne nepodobná Sedmi, která se nebojí zvratů, je realistická, a také proto se v ní napětí dá krájet. Je vidět, že k natočení napínavého příbehu si nemusím vypomáhat berličkami, numerologií, astrologií a dalšími pavědami, které mi umožní scénáristicky se rozmáchnout, naplnit scénář fantaskními prvky a zdůvodnit nepravděpodobné. Labyrint mne velmi příjemně překvapil. Trochu vybrousit nedokonalosti a dal bych i 5. ()

maniacxl

Zcela upřimně děkuji České televizi za sedm napínavých večerů.Nádech severských krimi byl zde hodně znát, ale scénarista si z toho vytáhl opravdu jen ten"nádech" a to mi moc šmakovalo.Chybičky by se jistě našly,ale já se rozhodl je nehledat a neřešit je.Snad jen srazím 5% za Kotka a 5% za závěrečnou scénku s panem režisérem.Jirko máš přeci svou hrdost,tak si jí drž za kamerou a před ní nelez.90%. ()

madam.art

Zajímavý pokus, ale strojenost vládne skoro každé scéně. Prkenné pohyby, klišovité hlášky. Beznadějný Donutil, který skoro nemá co hrát, a tak hraje jednu polohu - nervního uřvaného šéfa. Langmajer je v jedné scéně OK a pak se jeho nálada a skoro i charakter zničehonic promění. Nepochopitelné. Dobrý Standa Majer. Scénám i postavám chybí větší provázanost, občas mám dojem, že vím přesně, jaké byly příkazy režiséra (dialogy šustí papírem a nepomáhá ani ono chlapské zvolání "k***va"). No, obecně - je to jediný český seriál poslední doby, který mě zaujal, a byla jsem napjatá, jak se bude děj dál vyvíjet. Snažila jsem se přivírat oči nad tou klackovitostí a nedodělaností, protože v základě byl příběh zajímavě vymyšlený a překvapoval pointami. Závěr byl z mého pohledu bohužel očekávaný, chybělo napětí a jednání postav bylo dle mého nedostatečně odůvodněné. Zase ten pocit nafouklé bubliny, která splaskla. ()

FRANTACZ1

SPOILERY: Já si narozdíl od jiných myslím, že první přikázání Desatera pátera Knoxe (Hříchy pro pátera Knoxe) nebylo porušeno prakticky dokonale, ale já mívám Strach hlavně na druhé straně časové osy příběhu, a tam mi k dokonalosti bohužel opět něco chybělo. ()

quasar

U mě skoro na 5*. Kdyby to Strach zhustil do 5ti dílů ořezáním zbytečných scén (dcera prodává drogy, výlet za její matkou, atp.) hodnotil bych i výš. ()

Phex

V Jirkovi Strachovi to není, ale ve scénáři. Po jednohvězdičkových věcech od něj jsem k tomuto přistupoval s despektem, ale po prvních dílech jsem se těšil na pondělí jak malej kluk. Mělo to něco do sebe. Dynamická záležitost s tajemnou zápletkou. Jen ta hudba - když cajti ze zásahovky lezou přes plot starý bábě do dvora hraje k tomu carmina burana... ()

hwnd

S hodnocením jsem docela na vážkách. S manželkou nás seriál zaujal - na naše malé české poměry prakticky neuvěřitelné. Naštěstí jsme se k tomu dostali až ze záznamu, takže 2 večery a bylo to. Po polovině bych dával možná plný počet, ale prostě to nejde. Donutil je takový jako zbytečný, což bych i snesl, ta role nějakou logiku má. Ale na můj vkus tam bylo až moc mrtvol, ono občas pomůže, když to sem tam někdo přežije. Při tomhle počtu by to po týdnu přebírala kriminálka Praha. ;) Pohodička s jakou v obou zemích berou ztráty kolegů, to bylo tady prapodivné. A bohužel finální smutný pohled na brněnskou kriminálku, kde vpodstatě s Langmajerem zůstává Donutil a Kotek... To rozhodně není potenciál na další sérii, prostě kill hlavních postav je krok krajně neprozíravý. :) Samotné konstrukci by se jistě také dalo ledacos vytknout, ale která detektivka je neprůstřelná. Ale dali jsme to jedním dechem, takže určitě je to nadprůměr. ()

jendamaty

Spoilery: I přes relativně vysoké hodnocení hodně komentářů dílo shazuje. Myslím, že je potřeba říci, že toto je oproti zbytku televizní produkce opravdu jiná liga a že se to zkrátka povedlo - dobře natočený a zahraný seriál. Ano, je to okatá kopie mostu, ale pro mě osobně v mnoha ohledech lepší a koukatelnější než originál - tempo, akce, režie... Ohledně scénáře jsou tu nejvíce výtky k překombinovanosti a k odbočujícím liniím. To opravdu musí být každý příběh vyprávěn lineárně a doslovně? Jsou tři paralelní linie, které se protnou někdy v pátém díle, opravdu tak moc na pochopení? Mně se toto naopak líbilo. Ano, ta se soškou trochu sráží logiku příběhu (proč neslyšel pláč i kostelník, jak mohl vrah vědět, že farář neodnese sošku nahoru, zával přesně odřízl biskupa, ale sloupy a soška zůstaly neporušené, dlouhá cesta vyšetřovatelů podzemní chodbou). Nabízejí se i další otázky, ale myslím, že dotáhnout takovýto košatý a napínavý příběh do 100%ní uvěřitelnosti je asi nemožné, důležité podle mě je, že se to dá v pohodě sledovat, aniž by se člověk chytal za hlavu. Do třech dílů, jak tu mnoho lidí píše, bych opravdu seriál nezkracoval, možná tak do pěti, ale tak je pravda, že jsem viděl všechny díly v pár dnech za sebou, nemusel jsem čekat na další. Herecky mě zaujali zejména Kanócz, Janečková, Racek, Holub, Zahálka, Vlasáková, ale i minirole jsou na seriálový průměr velice dobře obsazené... Hudba zajímavá, i když nemusela by vyvolávat skličující atmosféru i když jde Langmajer domů nebo když se Kanócz svléká... Použití Carminy Burany a Hoziera opravdu trošku navíc. Každopádně mě tyto Strachovy projekty baví a těším se na pokračování! ()

edrick

Překvapení pro mě veliké. Česká televize s Jirkou Strachem nám naservírovali seriál, který nemá v Čechách obdoby. Velký potenciál byl vidět už u prvního dílu. Škoda jen toho konce. ()

Ivana_M

Na televizi koukám spíš výjimečně, a tak není divu, že jsem o seriálu nevěděla. Co je ale zarážející, že o něm neví ani lidé, kteří před televizí tráví x hodin denně. Labyrint je seriál, na který zřejmě mnoho upoutávek v ČT neběželo. Škoda, při srovnání se zbytkem toho, co produkuje veřejnoprávní i ostatní televizní stanice, je tohle výrazný nadprůměr a určitě stojí za zkouknutí. ()