Svět pod hlavou (TV seriál)

Shadow of the Ferns

(festivalový název)

Svet pod hlavou

Drama / Mysteriózní / Psychologický / Krimi

Česko, 2017, 9 h 38 min (Minutáž: 10x59 min)

Václav Neužil ml., Ivan Trojan, Judit Bárdos, Jan Budař, Václav Kopta, Tomáš Jeřábek, Michal Dalecký, Marie Doležalová, David Máj, Jan Plouhar, Miroslav Hanuš, Kryštof Hádek, Jan Cina, Marek Daniel, Marek Adamczyk, Igor Chmela, Alžbeta Stanková, Ljuba Krbová, Jiří Šimek, Marek Pospíchal, Richard Němec, Tomáš Bambušek, Jitka Schneiderová, Jan Španbauer, Roman Zach, Roman Mrázik, Jana Plodková, Ladislav Hampl, Jiří Černý, Ondřej Malý, Aneta Krejčíková, Robert Mikluš, Daniel Tůma, Pavel Gajdoš, Tobiáš Rímský, Joshua Adam Kostel, Jiří Maryško, Pavel Lagner, Anita Krausová, Vasil Fridrich, Prokop Zach, Magdalena Zimová, Václav Helšus, Miroslav Maršálek, Vladislav Georgiev, Tomáš Sýkora, Václav Marhold, Jana Altmannová, Jakub Koudela, Ondřej Nosálek, Jiří Král, Robert Soukup, Sára Märcová, Jakub Gottwald, Ján Sedal, Tomáš Kořének, Anna Fišerová, Daniel Svoboda, Pavel Šimčík, Dušan Sitek, Marek Taclík, Tomáš Měcháček, Marek Brodský, Jakub Wehrenberg, Zuzana Stavná, Joe Weintraub, Veronika Lapková, Tomáš Dianiška, Eduard Jenický, Jaroslav Pížl, Dana Marková, Dan Dittrich, Tereza Nádvorníková, Zuzana Stivínová, Roman Skamene, Rostislav Novák ml., Kamil Švejda, Vladimír Škultéty, Eduard Endt, Martin E. Kyšperský, Ivan Shvedoff, Tereza Hofová, Jana Podlipná, Jan Jankovský, František Staněk, Martin Papesch Huleja, Petr Vršek, René Šmotek, Štěpánka Ludvíková, Zdeněk Dušek, Josef Kadeřábek, Halka Třešňáková, Jiří Štrébl, Jaroslava Pokorná, Lukáš Jůza, Kryštof Rímský, Radim Novák, Jiří Rendl, Marie Ludvíková, David Punčochář, Berenika Kohoutová, Josef Trojan, Barbora Milotová, Hynek Chmelař, Jan Vlasák, Jiří Ployhar ml., Jakub Žáček, Vojtěch Vondráček, Kryštof Krhovják, Johana Švarcová, Jiří Žaloudek, Petra Nesvačilová, Viktor Martiník, Igor Ivanov, Ivan Sochor

Komentáře uživatelů k TV seriálu (304)

Seriál se mě získal někdy od čtvrtého pátého dílu. Zajímavé bylo propojení nenarozeného Filipa s Filipem v kómatu. Pobavily nejen Sloky, ale i sledovačky Majora Zemana nebo polákovská trma vrma se Šarikem v podání Kryštofa Hádka. V závěrečných dvou dílech mě rušily na 80. léta nereálné vyšetřovací metody a rozsudek pro Martina Plachého. Pochopil bych, kdyby zemřel při útěku na hranicích, ale poprava zaváněla mírnou propagandou...(6.3.2017)

Chvilku scifi , chvilku dada, chvilku kriminálka nesnáším motání žánrů...(20.1.2017)

Tenhle seriál mě hodně bavil. Bavil jsem se vtipnýma narážka na dobu. Zhrozil jsem se, jaký lidi sloužili lidé ve veřejných institucích. Pokud je to pravda, tak důležité funkce zastávali tupcim, patolízalové a zlý lidi. Každopádně Trojan v charakterní roli je dokonalý. Neokoukaný nápad o nechtěné výpravě do minulosti. Co na tom, že to v konečném souhrnu nedává smysl. Důležité je, že tady byli zesměšněny sloky pana Janečka. To byl asi nejlepší díl.(11.3.2017)

Trojan hraje pod svoje možnosti. Kopta a Budař až moc parodují. Retro kulisy super, ale někdy je toho retra a toho komoušství tlačeno až moc na sílu... První dva díly slabé, pak to nabere obrátky.(14.3.2017)

Svet pod hlavou zraje jako vino.Od prvniho dilu se tempo zrychluje. Serial tezi z fantastickeho scenare,hereckych vykonu hercu a jejich zdarileho vyberu. Vypodobneni doby nedavno minule , nastaveni a priblizeni jeji atmosfery bylo zvladnuto na jednicku.Nikdy by mne nenapadlo,ze se budu s takovym zajmem a zaujetim divat na dilo odehravajici se v roce 1982. Skvely napad . Dekuji.(21.2.2017)

Velká spokojenost. Scénář psal můj oblíbený novinář Ondřej Štindl, takže jsem celkem ani nepochybovala, že to určitě bude dobré a chytré. Taktéž to byla skvělá příležitost pro sympaťáka Neužila - sice ho to asi úplně neproslaví - ale on o to zase asi tolik nestojí (viz jeho vystoupení u Krause).(18.3.2017)

Počáteční moje rozčarování z dementních a neuvěřitelnejch dialogů vystřídalo čím dál větší nadšení a očekávání, co se z toho nakonec vyvrbí, aby ten můj skoro až pětihvězdičkovej dojem na konci zase trošku srazil ten závěr a samotný rozuzlení. Pochybuju, že se to natáčelo chronologicky, nějakym zvláštni způsobem ale přesto první díly byly opravdu takový rozpačitější; a to, co mě na nich rozčilovalo, nakonec úplně vyzmizelo - jen tím, že jsem si na to teoreticky moh zvyknout a mohlo mi to přestat vadit proto, to podle mě neni, protože očividně nejsem jedinej, kdo to tak vnímá viz např. komentř Wysche). Jak byl pro mě ale na začátku i ten Neužil nepřesvědčivej, tak postupně se z něj a Trojana (kterej si to samozřejmě dával od první vteřiny) stala skvělá, stylem možná až "noirovsky" laděná dvojka, u který ta chemie prostě fungovala parádně. Nádherně nechutnej a slizkej je Budař, kterýmu tydle role očividně jdou, a vůbec celá ta jeho válka s Neužilem. Kopta v roli majora je vybranej taky dokonale, a skvělej je i ten Jeřábek, resp. kolega-dement Slávek z oddělení. Celej seriál je narvanej výbornejma hláškama, který si z toho komunismu nejen osumdesátejch let dělaj skvělou prdel, aniž by se to ale snížilo k nějaký prvoplánový gagovitý komedii - za mě je to většinou spíš mrazivý. Je narvanej spoustou nápadů a perliček (POZOR, TROLEJ), kterejch je tolik, že jen potvrzujou to, že se nad scénářem a režií někdo fakt zamyslel, a že se nad tim hlavně zamyslel někdo, kdo má co říct (ať už typu skvělý "sledovačky" u Majora Zemana, ale i typu "nedočkavej Neužil přeskakuje plot, Trojan si s povytaženym obočim otevírá odemčenou branku"). Bezvadná je i Plodková s nechuťákem Taclíkem a celou tou jejich Janečkovy Kroky parodizující kapelou (se skvělejma písničkama Petra Marka!) - už jenom třeba skvostnej verš "Já mám radši Tondu nežli bombu" je prostě paráda... Je toho hodně co chválit, a navzdory tomu (pro mě) nepřesvědčivýmu začátku a pár drobnostem v průběhu jsem si u seriálu zvolna blížícího se vrcholu nakonec řikal, že tomu snad dám pětikouli - má to atmosféru, má to nápad (jasně, dost díky předloze Life on Mars, kterej jsem teda ani neviděl, ale stejně; my máme proti Britům jednu výhodu - socialismus /jak už někdo z tvůrců řek v nějakym rozhovoru/, a do jeho reálií je ten byť přebranej námět vsazenej prostě skvěle), má to šmrnc, má to vtip a lehkost, funguje tam chemie mezi hercema, prostě to celkově šlape tak, jak by kvalitní seriál měl podle mě fungovat. Sice byly i věci, který mi vadily - třeba občas moc kulisovitý prostředí, pak třeba strašlivá Judit Bárdos (ze mě jednak ošklivá a nesympatická ženská, ale taky hrozná a afektovaná herečka s příšernejma replikama - ta celá se za mě fakt nepovedla), ale byl jsem z toho fakt celkově nadšenej víc a víc - o to víc jsem se těšil na i ten závěr, na nějaký rozuzlení a rozřešení, jak co teda vlastně kurva je. Ale abych se přiznal, ten konec mě teda vůbec nepřesvědčil, tam mám teda velký otazníky - o čem že to teda vlastně bylo? O co celou dobu šlo? Protože podle toho, jak to skončilo, to skoro vypadá, jako kdyby se nám tvůrci snažili říct, že to celý vlastně nějakej pan Všehomír nebo Vesmír nebo kdo vlastně udělal pro milýho Filípka jen proto, aby si moh vyžehlit vlastní blbostí zaviněný, ne úplně zajímavý nebo podstatný problémy a přešlapy (porušení zákona kvůli krytí zadluženýho bráchy, snaha vymazat jeho dluh...). To se jako to všechno dělo proto, aby on dostal šanci chytit pod krkem jinýho gaunera, i když sám žehlil vlastně jinej, svůj podvod? Dyť v žádnym právu vlastně nebyl. Někdo by moh říct, že se pak přece nejspíš šel udat, takže přece cajk, ale stejně - i když tam na konci všechny ty skutečný zlosyny vyšachoval a vytrestal krásně a až pohádkově, tak ani tak mi to prostě moc nepasuje do toho, že by se celej ten krásně mysteriózní tyjátr (kterej mě do tý doby fakt bavil, to nemyslim pejorativně!) děl jen kvůli tomu, aby (když to trochu zparafrázuju) jeden jouda měl šanci zahladit průser při žehlení demence dalšího joudy, jeho bráchy, za jehož pitomý dluhy samozřejmě nemůže nikdo jinej než jen on sám. Prostě tl;dr: Začátek rozpačitej, pak skvělá záležitost téměř až do konce, kdy to za mě zase trochu spadlo dolů tim "vysvětlenim", o co teda vlastně celou dobu šlo nebo nešlo. Ale i tak je to další z pozoruhodnejch a skvělejch (českejch) seriálů, který rozhodně stojí zato mít v povědomí. // "Musíš tu buzeraci posílat dál. Někdy seš sám buzerovanej, ale pak si sám zabuzeruješ, a pak je na světě torchu líp." // "Teď je socialismus, s bohatejma jsme se už přece vypořádali. Soudruh Šejba, to je funkcionář, to je něco jinýho. Ten je bohatej proto, že pracuje na tom, abysme se všichni měli stejně." // "A pokud přijdete na to, že soudružku někdo zabil, tak to celý předáte tady Klementovi. - Klementovi? - Jo, Klementovi, protože ten je narozdíl od vás spolehlivej straník. Takže je jistota, že bude nestrannej." // "Pravda nikoho nezajímá, důležitý je to, co je důležitý." // "Až tady budeš tak dlouho jako my, tak zjistíš, že někdy neni třeba vyšetřovat vůbec nic, protože už všechno víme, a taky víme, jak je to pro nás všechny nejlepší." (23.2.2018)

Pomalejší rozjezd možná spoustu diváků odradí, ale ti kteří vydrží, zažijí atmosféru osmdesátek, která se člověku pomalu vryje do kůže. Hodně velké plus má i zobrazení režimu pokud možno bez příkras nebo naopak velké karikaturizace. Některé epizody jsou sice slabší, obzvlášť ty, kde se moc neřeší hlavní linka, ale v posledních 2 dílech to do sebe všechno tak dobře zaklapne, že to zpětně divák snad ani nemůže brát jako scénáristickou výtku, ale naopak jako jasný záměr tvůrců. Český seriálový píseček je hned zas o něco pestřejší.(9.3.2017)

Největším mínusem seriálu je současnost, a to už na začátku. Pohyb v osmdesátkách po počáteční kostrbatosti ale vše vynahradil. Já se v tom našla a některé charaktery jsou tak dokonalé, že jsem se skoro viděla, jak v osmdesátkách každý víkend sedíme u umatlaných stolů bez ubrusů, všichni máme zúžené kalhoty, dlouhé vlasy a posloucháme něco, co ani trochu nepřipomíná Sloky pana Janečka. Atmosféru doby se všemi jejími absurditami a nevypočitatelností vykreslil seriál dokonale. Místy mi ale vadilo, že mladý Marvan si mohl dovolit být rebel, protože se mu nemohlo nic stát, takže se úplně nemohl vžít do osudu svého táty, který tenhle luxus neměl. A pak ten uspěchaný nedotažený konec. Přesto ale: ČT jede!(11.3.2017)

Chápu to dobře, že Kopta od Občanského průkazu povýšil? --- Dívám se na čtvrtý díl a začínám tomu přicházet na chuť. Autoři si prostě z té doby utahují a pozvolna odhalují absurditu té doby. Měním ze tří na pět, uvidíme, co bude dál. Budař a Kopta rule!!! :-D(2.1.2017)

po prvním díle lehce zmatené,neuchopitelné a zvláštní.Trojan jakkoliv ho považuji za nejlepšího českého herce tu sice všechny přehrává a třídu,ale zároveň mě jeho postava děsně štvala.Plusem je zjištění,že Václav Kopta je definitivné role modelem pro normalizačního policajta...zatím 40%,ale kouknu ze zvědavosti na další díl...po 4 díle dám hvězdu nahoru.První dva byl sice celkem o ničem,ale čtvrtý už byl docela fajn a pokud to tvůrci udrží,tak proč ne...60%(5.1.2017)

V některých aspektech je seriál naprosto výbornej. Skvělé je zejména vykreslení atmosféry doby reálného socialismu. Vynikající je rovněž celá řada hlášek, které v seriálu zazní zejména z úst Ivana Trojana alias příslušníka SNB Martina Plachého. Humor v kontrastu s drsnou dobou, to je ve finále to, co mě na tomto seriálu, asi nejvíce oslovilo. Ale na plný počet hvězdiček to z mé strany není, hlavně kvůli té zápletce ze současnosti a jejímu vyústění v samotném závěru seriálu, které dost postrádalo na uvěřitelnosti (viz můj komentář k závěrečnému dílu). Ale možná to je do jisté míry je i záležitost licence původního britského seriálu. Ten přitom pokud aspoň mohou soudit z některých komentářů (sám jsem ho neviděl) není zdaleka tak silnej, protože neprobíhá v tak drsných historických kulisách. Zdá se tedy, že "kopie" je v tomto případě lepší než "originál". A za to si Česká televize zaslouží přeci jen pochvalu.(6.3.2017)

Skok do minulosti je u nás skokem i do jiného režimu. To je na seriálu nejpikantnější. Občas jsem se ztrácel, často bavil. Ivan Trojan byl bezkonkurenčně nejlepší a na komatózní obličej Václava Neužila jsem si nakonec zvykl, Kopta s Budařem mě potěšili svým hraním esenbáků. Dost zajímavý počin, který rád pozorně zhlédnu znovu.(6.3.2017)

Musím ocenit skvěle zvládnuté dobové reálie, hudební složku ("retroparodická" kapela Sloky) a pak i výkony Budaře, Trojana, Neužila, Kopty a Bárdos. Trochu to drhlo s podivným přechodem ze současnosti do roku 1982, ale to jsem nakonec skousnul. Postupem času mě to začlo hodně bavit, i když po prvním díle jsem měl spíš rozpačité dojmy. Nakonec se z toho vyklubal velmi slušný seroš.(7.3.2017)

Češi vytvořili něco co vypadalo jako kopírka něčeho kultovnějšího. Možná to tak i bylo. V inspiraci. Ale pak se vydali svou vlastní cestou. Takovou, kterou mohla podkreslit naše historie a která nám slušela. Máme zde seriál, který ze začátku vypadal jako neuvěřitelná psychohlína. Ta se později stala neuvěřitelně sofistikovanou a srozumitelnou podívanou. Postavy hlavně postupem času začnou dávat hrozně velký charakter do děje, včetně Ivana Trojana, který by snad skvěle zahrál i bramboru. Hudba je podkreslena něčím skvělým ve stylu Nine Inch Nails instrumentál a skvěle to tomu sluší. Ze začátku nic víc než skepse, poté zmatenost a ve finální části neuvěřitelné nadšení a touha vidět více. Ta atmosféra a příběhy okolo mě dokázali ve svém vyvrcholení více než dobře vtáhnout. Češi umí. Ne že ne. Soudruh Šejba je funkcionář, ten je bohatej, protože pracuje na tom abysme se všichni měli stejně.(8.2.2018)

Vypiplaný seroš. Fakt, že námět je převzatý, mě tady moc netrápí, protože tuzemské dobové reálie tomu dávají hodně originální punc. Herecky skvělé na všech postech, závěrečný díl perfektní..a sledovačka už nikdy nebude mít stejný význam.(31.3.2018)

• javaznenevim

Taky mám chuť občas bezdůvodně zmlátit nevinného občana obuškem. Třeba toho idiota, co "vymyslel" tohle.(5.1.2017)

Přes hrubou nespokojenost s pátou a devátou epizodou, musím hodnotit celý seriál kladně, ale musím přiznat, že lví podíl na úspěchu patří Ivanu Trojanovi a jeho suše hláškujícímu nadporučíkovi Plachému. Seriál byl celkově velice kvalitně obsazen a pokud do něj tvůrci nezapomněli zakomponovat humor, výborně fungoval. Slabinou byl často mdlý výkon Václava Neužila a jeho neustále se opakující halucinační stavy. Velice mě ovšem bavilo, sledovat neotřelé vyšetřovací metody soudruhů z SNB a jejich neustálé lavírování mezi snahou vyšetřit a snahou nenaštvat. Abych to shrnul, bavil jsem se a určitě jsem seriál neviděl naposled, na Martina Plachého se určitě ještě podívám.(30.4.2017)

Je super, že v seriálu je vidět Ústí nad Labem, jinak mi ale přijde, že při zdůrazňování dobových policejních reálií příliš tlačí na pilu.(2.1.2017)

• Candida

Souhlasím s komentářem: EddieIron: Co tohle, krucinál, má být??? Na první díl jsem čuměl asi tak jako ta Neužilova postava, když se ocitla v roce 1982. Tedy pardon, v roce 1982, jak si ho představují tvůrci. S realitou toho má seriál společného míň, než Major Zeman nebo Žena za pultem. Nástup vesničanů na kontrolu zubů? Policajt, který jen tak pro zábavu kdekoho mlátí? Vy volové /Štindl, Geisler, Tuček/, na co si to hrajete? O co se snažíte? Těžkej, ale opravdu těžkej úlet ČT a přičtu-li k tomu Slíbenou princeznu, začínám mít dojem, že se na Kavčích horách někdo zbláznil.(5.1.2017)

Na Svět pod hlavou jsem se těšila jako malé dítě na Vánoce. Kryštof Hádek a Ivan Trojan v jednom seriálu, to je opravdu víc než splněný sen. Už od první epizody mě seriál pevně chytil a nepustil až do konce. V průběhu jsem těchto deseti týdnů jsem se opravdu vyloženě těšila na to, až bude pondělí :) S každým novým dílem jsem si říkala, že přece není možné, aby byl ještě lepší než ten předchozí. A přece jenom to možné bylo. Moje obavy z toho, že se ke konci přece jenom něco pokazí a bude z toho výborný seriál s podprůměrným koncem nakonec ale s poslední epizodou zmizely. Závěr seriálu sice byl v něčem trochu předvídatelný, ale taky v něčem překvapil a ve finále byl ještě lepší, než jsem čekala, že bude ... Kromě stupňující temné a vypjaté atmosféry mě dokonale potěšil i scénář, který byl jak dostatečně napínavý, tak i vtipný ... Ivan Trojan zde předvedl opravdu vynikající herecký výkon. Jemu ty postavy všelijakých strážců zákona prostě padnou jako ulité ... I Kryštof Hádek mě svým hereckým výkonem absolutně nadchl. Role máničky se k němu překvapivě hodila naprosto úžasně a i toho alkoholika zahrál naprosto bezchybně. Díky roli Filipa Marvana jsem si taky docela dost oblíbila pro mě předtím celkem neznámého Václava Neužila, naopak Jan Budař, kterého mám jako herce opravdu ráda, dokázal vytvořit z Klementa Kratěny tak nepříjemnou postavu, že mi už jenom při pohledu na jeho obličej vyskočila husí kůže ... Netvrdím, že bylo všechno úplně stoprocentní, ale ve finále v seriálu nedokážu najít jedinou zásadní věc, která by mi v něm vadila nebo neseděla. Naprosto čistých pět hvězdiček! Svět pod hlavou je jeden z nejlepších Českých seriálů vůbec a velmi ráda se na něj podívám znovu.(6.3.2017)