Svět pod hlavou (TV seriál)

Shadow of the Ferns

(festivalový název)

Svet pod hlavou

Drama / Mysteriózní / Psychologický / Krimi

Česko, 2017, 9 h 38 min (Minutáž: 10x59 min)

Václav Neužil ml., Ivan Trojan, Judit Bárdos, Jan Budař, Václav Kopta, Tomáš Jeřábek, Michal Dalecký, Marie Doležalová, David Máj, Jan Plouhar, Miroslav Hanuš, Kryštof Hádek, Jan Cina, Marek Daniel, Marek Adamczyk, Igor Chmela, Alžbeta Stanková, Ljuba Krbová, Jiří Šimek, Marek Pospíchal, Richard Němec, Tomáš Bambušek, Jitka Schneiderová, Jan Španbauer, Roman Zach, Roman Mrázik, Jana Plodková, Ladislav Hampl, Jiří Černý, Ondřej Malý, Aneta Krejčíková, Robert Mikluš, Daniel Tůma, Pavel Gajdoš, Tobiáš Rímský, Joshua Adam Kostel, Jiří Maryško, Pavel Lagner, Anita Krausová, Vasil Fridrich, Prokop Zach, Magdalena Zimová, Václav Helšus, Miloslav Maršálek, Vladislav Georgiev, Tomáš Sýkora, Václav Marhold, Jana Altmannová, Jakub Koudela, Ondřej Nosálek, Jiří Král, Robert Soukup, Sára Märcová, Jakub Gottwald, Ján Sedal, Tomáš Kořének, Anna Fišerová, Daniel Svoboda, Pavel Šimčík, Dušan Sitek, Marek Taclík, Tomáš Měcháček, Marek Brodský, Jakub Wehrenberg, Zuzana Stavná, Joe Weintraub, Veronika Lapková, Tomáš Dianiška, Eduard Jenický, Jaroslav Pížl, Dana Marková, Dan Dittrich, Tereza Nádvorníková, Zuzana Stivínová, Roman Skamene, Rostislav Novák ml., Kamil Švejda, Vladimír Škultéty, Eduard Endt, Martin E. Kyšperský, Ivan Shvedoff, Tereza Hofová, Jana Podlipná, Jan Jankovský, František Staněk, Martin Papesch Huleja, Petr Vršek, René Šmotek, Štěpánka Ludvíková, Zdeněk Dušek, Josef Kadeřábek, Halka Třešňáková, Jiří Štrébl, Jaroslava Pokorná, Lukáš Jůza, Kryštof Rímský, Radim Novák, Jiří Rendl, Marie Ludvíková, David Punčochář, Berenika Kohoutová, Josef Trojan, Barbora Milotová, Hynek Chmelař, Jan Vlasák, Jiří Ployhar ml., Jakub Žáček, Vojtěch Vondráček, Kryštof Krhovják, Johana Švarcová, Jiří Žaloudek, Petra Nesvačilová, Viktor Martiník, Igor Ivanov, Ivan Sochor

Komentáře uživatelů k TV seriálu (307)

Seriál se mě získal někdy od čtvrtého pátého dílu. Zajímavé bylo propojení nenarozeného Filipa s Filipem v kómatu. Pobavily nejen Sloky, ale i sledovačky Majora Zemana nebo polákovská trma vrma se Šarikem v podání Kryštofa Hádka. V závěrečných dvou dílech mě rušily na 80. léta nereálné vyšetřovací metody a rozsudek pro Martina Plachého. Pochopil bych, kdyby zemřel při útěku na hranicích, ale poprava zaváněla mírnou propagandou...(6.3.2017)

Svet pod hlavou zraje jako vino.Od prvniho dilu se tempo zrychluje. Serial tezi z fantastickeho scenare,hereckych vykonu hercu a jejich zdarileho vyberu. Vypodobneni doby nedavno minule , nastaveni a priblizeni jeji atmosfery bylo zvladnuto na jednicku.Nikdy by mne nenapadlo,ze se budu s takovym zajmem a zaujetim divat na dilo odehravajici se v roce 1982. Skvely napad . Dekuji.(21.2.2017)

Tenhle seriál mě hodně bavil. Bavil jsem se vtipnýma narážka na dobu. Zhrozil jsem se, jaký lidi sloužili lidé ve veřejných institucích. Pokud je to pravda, tak důležité funkce zastávali tupcim, patolízalové a zlý lidi. Každopádně Trojan v charakterní roli je dokonalý. Neokoukaný nápad o nechtěné výpravě do minulosti. Co na tom, že to v konečném souhrnu nedává smysl. Důležité je, že tady byli zesměšněny sloky pana Janečka. To byl asi nejlepší díl.(11.3.2017)

Největším mínusem seriálu je současnost, a to už na začátku. Pohyb v osmdesátkách po počáteční kostrbatosti ale vše vynahradil. Já se v tom našla a některé charaktery jsou tak dokonalé, že jsem se skoro viděla, jak v osmdesátkách každý víkend sedíme u umatlaných stolů bez ubrusů, všichni máme zúžené kalhoty, dlouhé vlasy a posloucháme něco, co ani trochu nepřipomíná Sloky pana Janečka. Atmosféru doby se všemi jejími absurditami a nevypočitatelností vykreslil seriál dokonale. Místy mi ale vadilo, že mladý Marvan si mohl dovolit být rebel, protože se mu nemohlo nic stát, takže se úplně nemohl vžít do osudu svého táty, který tenhle luxus neměl. A pak ten uspěchaný nedotažený konec. Přesto ale: ČT jede!(11.3.2017)

Trojan hraje pod svoje možnosti. Kopta a Budař až moc parodují. Retro kulisy super, ale někdy je toho retra a toho komoušství tlačeno až moc na sílu... První dva díly slabé, pak to nabere obrátky.(14.3.2017)

Velká spokojenost. Scénář psal můj oblíbený novinář Ondřej Štindl, takže jsem celkem ani nepochybovala, že to určitě bude dobré a chytré. Taktéž to byla skvělá příležitost pro sympaťáka Neužila - sice ho to asi úplně neproslaví - ale on o to zase asi tolik nestojí (viz jeho vystoupení u Krause).(18.3.2017)

Počáteční moje rozčarování z dementních a neuvěřitelnejch dialogů vystřídalo čím dál větší nadšení a očekávání, co se z toho nakonec vyvrbí, aby ten můj skoro až pětihvězdičkovej dojem na konci zase trošku srazil ten závěr a samotný rozuzlení. Pochybuju, že se to natáčelo chronologicky, nějakym zvláštni způsobem ale přesto první díly byly opravdu takový rozpačitější; a to, co mě na nich rozčilovalo, nakonec úplně vyzmizelo - jen tím, že jsem si na to teoreticky moh zvyknout a mohlo mi to přestat vadit proto, to podle mě neni, protože očividně nejsem jedinej, kdo to tak vnímá viz např. komentř Wysche). Jak byl pro mě ale na začátku i ten Neužil nepřesvědčivej, tak postupně se z něj a Trojana (kterej si to samozřejmě dával od první vteřiny) stala skvělá, stylem možná až "noirovsky" laděná dvojka, u který ta chemie prostě fungovala parádně. Nádherně nechutnej a slizkej je Budař, kterýmu tydle role očividně jdou, a vůbec celá ta jeho válka s Neužilem. Kopta v roli majora je vybranej taky dokonale, a skvělej je i ten Jeřábek, resp. kolega-dement Slávek z oddělení. Celej seriál je narvanej výbornejma hláškama, který si z toho komunismu nejen osumdesátejch let dělaj skvělou prdel, aniž by se to ale snížilo k nějaký prvoplánový gagovitý komedii - za mě je to většinou spíš mrazivý. Je narvanej spoustou nápadů a perliček (POZOR, TROLEJ), kterejch je tolik, že jen potvrzujou to, že se nad scénářem a režií někdo fakt zamyslel, a že se nad tim hlavně zamyslel někdo, kdo má co říct (ať už typu skvělý "sledovačky" u Majora Zemana, ale i typu "nedočkavej Neužil přeskakuje plot, Trojan si s povytaženym obočim otevírá odemčenou branku"). Bezvadná je i Plodková s nechuťákem Taclíkem a celou tou jejich Janečkovy Kroky parodizující kapelou (se skvělejma písničkama Petra Marka!) - už jenom třeba skvostnej verš "Já mám radši Tondu nežli bombu" je prostě paráda... Je toho hodně co chválit, a navzdory tomu (pro mě) nepřesvědčivýmu začátku a pár drobnostem v průběhu jsem si u seriálu zvolna blížícího se vrcholu nakonec řikal, že tomu snad dám pětikouli - má to atmosféru, má to nápad (jasně, dost díky předloze Life on Mars, kterej jsem teda ani neviděl, ale stejně; my máme proti Britům jednu výhodu - socialismus /jak už někdo z tvůrců řek v nějakym rozhovoru/, a do jeho reálií je ten byť přebranej námět vsazenej prostě skvěle), má to šmrnc, má to vtip a lehkost, funguje tam chemie mezi hercema, prostě to celkově šlape tak, jak by kvalitní seriál měl podle mě fungovat. Sice byly i věci, který mi vadily - třeba občas moc kulisovitý prostředí, pak třeba strašlivá Judit Bárdos (ze mě jednak ošklivá a nesympatická ženská, ale taky hrozná a afektovaná herečka s příšernejma replikama - ta celá se za mě fakt nepovedla), ale byl jsem z toho fakt celkově nadšenej víc a víc - o to víc jsem se těšil na i ten závěr, na nějaký rozuzlení a rozřešení, jak co teda vlastně kurva je. Ale abych se přiznal, ten konec mě teda vůbec nepřesvědčil, tam mám teda velký otazníky - o čem že to teda vlastně bylo? O co celou dobu šlo? Protože podle toho, jak to skončilo, to skoro vypadá, jako kdyby se nám tvůrci snažili říct, že to celý vlastně nějakej pan Všehomír nebo Vesmír nebo kdo vlastně udělal pro milýho Filípka jen proto, aby si moh vyžehlit vlastní blbostí zaviněný, ne úplně zajímavý nebo podstatný problémy a přešlapy (porušení zákona kvůli krytí zadluženýho bráchy, snaha vymazat jeho dluh...). To se jako to všechno dělo proto, aby on dostal šanci chytit pod krkem jinýho gaunera, i když sám žehlil vlastně jinej, svůj podvod? Dyť v žádnym právu vlastně nebyl. Někdo by moh říct, že se pak přece nejspíš šel udat, takže přece cajk, ale stejně - i když tam na konci všechny ty skutečný zlosyny vyšachoval a vytrestal krásně a až pohádkově, tak ani tak mi to prostě moc nepasuje do toho, že by se celej ten krásně mysteriózní tyjátr (kterej mě do tý doby fakt bavil, to nemyslim pejorativně!) děl jen kvůli tomu, aby (když to trochu zparafrázuju) jeden jouda měl šanci zahladit průser při žehlení demence dalšího joudy, jeho bráchy, za jehož pitomý dluhy samozřejmě nemůže nikdo jinej než jen on sám. Prostě tl;dr: Začátek rozpačitej, pak skvělá záležitost téměř až do konce, kdy to za mě zase trochu spadlo dolů tim "vysvětlenim", o co teda vlastně celou dobu šlo nebo nešlo. Ale i tak je to další z pozoruhodnejch a skvělejch (českejch) seriálů, který rozhodně stojí zato mít v povědomí. // "Musíš tu buzeraci posílat dál. Někdy seš sám buzerovanej, ale pak si sám zabuzeruješ, a pak je na světě torchu líp." // "Teď je socialismus, s bohatejma jsme se už přece vypořádali. Soudruh Šejba, to je funkcionář, to je něco jinýho. Ten je bohatej proto, že pracuje na tom, abysme se všichni měli stejně." // "A pokud přijdete na to, že soudružku někdo zabil, tak to celý předáte tady Klementovi. - Klementovi? - Jo, Klementovi, protože ten je narozdíl od vás spolehlivej straník. Takže je jistota, že bude nestrannej." // "Pravda nikoho nezajímá, důležitý je to, co je důležitý." // "Až tady budeš tak dlouho jako my, tak zjistíš, že někdy neni třeba vyšetřovat vůbec nic, protože už všechno víme, a taky víme, jak je to pro nás všechny nejlepší." (23.2.2018)

Pro mne velice sympatický seriál. Baví mě takové ty retro záležitosti: Přesně u takovéhoto typu seriálu člověk zavzpomíná a zasměje se. Ne že by ta doba byla legrační, ale ti lidé, co v té době žili a vyrůstali, si můžou dovolit jistý nadhled. V seriálu bylo přesně ukázáno, jací lidé byli v socialismu protěžováni a jak si tito lidé žili – „jsou bohatí, protože chtějí, abychom se všichni měli stejně“. Taktéž bylo přesně poukázáno na tehdejší měřítko, podle něhož byl lepší člověk a lepší odborník ten, který byl komunista a pokud bylo těch komunistů více, tak z nich ten nejzapálenější – „musíme nasadit straníka, aby byla zajištěna nestrannost“. Dobře byli vyobrazeni prominenti a jejich prominentní parchanti, kteří si dělali téměř, co chtěli, protože jim to vysoké postavení v podniku (ruku v ruce se stranickou příslušností) prostě dovolovalo. Co se týče kriminalistické stránky seriálu, není to můj žánr, takže mi nevadí její (ne)ryzost. V seriálu jde především o to, aby měli především mladí lidé představu, jak to v naší zemi ještě celkem nedávno fungovalo. Říz tomu všemu dodával Ivan Trojan, který ztělesňoval člověka uvědomujícího si deficit socialistického zřízení, který ale taktéž uměl využívat jeho slabin a současně vypadat jako ten, který tu hru hraje naprosto dobrovolně. Jako letitý příslušník ozbrojeného sboru musím říct, že se nedivím ještě starším příslušníkům, že pějí ódy na „starý režim“, protože samozřejmě chápu, že se jim stýská po době, kdy byli na společenském žebříčku poměrně vysoko. Seriál taktéž ukazuje, co všechno si policisté v oné době mohli dovolit. A po tom se jim samozřejmě stýská také.(11.8.2018)

V některých aspektech je seriál naprosto výbornej. Skvělé je zejména vykreslení atmosféry doby reálného socialismu. Vynikající je rovněž celá řada hlášek, které v seriálu zazní zejména z úst Ivana Trojana alias příslušníka SNB Martina Plachého. Humor v kontrastu s drsnou dobou, to je ve finále to, co mě na tomto seriálu, asi nejvíce oslovilo. Ale na plný počet hvězdiček to z mé strany není, hlavně kvůli té zápletce ze současnosti a jejímu vyústění v samotném závěru seriálu, které dost postrádalo na uvěřitelnosti (viz můj komentář k závěrečnému dílu). Ale možná to je do jisté míry je i záležitost licence původního britského seriálu. Ten přitom pokud aspoň mohou soudit z některých komentářů (sám jsem ho neviděl) není zdaleka tak silnej, protože neprobíhá v tak drsných historických kulisách. Zdá se tedy, že "kopie" je v tomto případě lepší než "originál". A za to si Česká televize zaslouží přeci jen pochvalu.(6.3.2017)

Pomalejší rozjezd možná spoustu diváků odradí, ale ti kteří vydrží, zažijí atmosféru osmdesátek, která se člověku pomalu vryje do kůže. Hodně velké plus má i zobrazení režimu pokud možno bez příkras nebo naopak velké karikaturizace. Některé epizody jsou sice slabší, obzvlášť ty, kde se moc neřeší hlavní linka, ale v posledních 2 dílech to do sebe všechno tak dobře zaklapne, že to zpětně divák snad ani nemůže brát jako scénáristickou výtku, ale naopak jako jasný záměr tvůrců. Český seriálový píseček je hned zas o něco pestřejší.(9.3.2017)

Přes hrubou nespokojenost s pátou a devátou epizodou, musím hodnotit celý seriál kladně, ale musím přiznat, že lví podíl na úspěchu patří Ivanu Trojanovi a jeho suše hláškujícímu nadporučíkovi Plachému. Seriál byl celkově velice kvalitně obsazen a pokud do něj tvůrci nezapomněli zakomponovat humor, výborně fungoval. Slabinou byl často mdlý výkon Václava Neužila a jeho neustále se opakující halucinační stavy. Velice mě ovšem bavilo, sledovat neotřelé vyšetřovací metody soudruhů z SNB a jejich neustálé lavírování mezi snahou vyšetřit a snahou nenaštvat. Abych to shrnul, bavil jsem se a určitě jsem seriál neviděl naposled, na Martina Plachého se určitě ještě podívám.(30.4.2017)

Češi vytvořili něco co vypadalo jako kopírka něčeho kultovnějšího. Možná to tak i bylo. V inspiraci. Ale pak se vydali svou vlastní cestou. Takovou, kterou mohla podkreslit naše historie a která nám slušela. Máme zde seriál, který ze začátku vypadal jako neuvěřitelná psychohlína. Ta se později stala neuvěřitelně sofistikovanou a srozumitelnou podívanou. Postavy hlavně postupem času začnou dávat hrozně velký charakter do děje, včetně Ivana Trojana, který by snad skvěle zahrál i bramboru. Hudba je podkreslena něčím skvělým ve stylu Nine Inch Nails instrumentál a skvěle to tomu sluší. Ze začátku nic víc než skepse, poté zmatenost a ve finální části neuvěřitelné nadšení a touha vidět více. Ta atmosféra a příběhy okolo mě dokázali ve svém vyvrcholení více než dobře vtáhnout. Češi umí. Ne že ne. Soudruh Šejba je funkcionář, ten je bohatej, protože pracuje na tom abysme se všichni měli stejně.(8.2.2018)

Chápu to dobře, že Kopta od Občanského průkazu povýšil? --- Dívám se na čtvrtý díl a začínám tomu přicházet na chuť. Autoři si prostě z té doby utahují a pozvolna odhalují absurditu té doby. Měním ze tří na pět, uvidíme, co bude dál. Budař a Kopta rule!!! :-D(2.1.2017)

po prvním díle lehce zmatené,neuchopitelné a zvláštní.Trojan jakkoliv ho považuji za nejlepšího českého herce tu sice všechny přehrává a třídu,ale zároveň mě jeho postava děsně štvala.Plusem je zjištění,že Václav Kopta je definitivné role modelem pro normalizačního policajta...zatím 40%,ale kouknu ze zvědavosti na další díl...po 4 díle dám hvězdu nahoru.První dva byl sice celkem o ničem,ale čtvrtý už byl docela fajn a pokud to tvůrci udrží,tak proč ne...60%(5.1.2017)

Skok do minulosti je u nás skokem i do jiného režimu. To je na seriálu nejpikantnější. Občas jsem se ztrácel, často bavil. Ivan Trojan byl bezkonkurenčně nejlepší a na komatózní obličej Václava Neužila jsem si nakonec zvykl, Kopta s Budařem mě potěšili svým hraním esenbáků. Dost zajímavý počin, který rád pozorně zhlédnu znovu.(6.3.2017)

Musím ocenit skvěle zvládnuté dobové reálie, hudební složku ("retroparodická" kapela Sloky) a pak i výkony Budaře, Trojana, Neužila, Kopty a Bárdos. Trochu to drhlo s podivným přechodem ze současnosti do roku 1982, ale to jsem nakonec skousnul. Postupem času mě to začlo hodně bavit, i když po prvním díle jsem měl spíš rozpačité dojmy. Nakonec se z toho vyklubal velmi slušný seroš.(7.3.2017)

Vypiplaný seroš. Fakt, že námět je převzatý, mě tady moc netrápí, protože tuzemské dobové reálie tomu dávají hodně originální punc. Herecky skvělé na všech postech, závěrečný díl perfektní..a sledovačka už nikdy nebude mít stejný význam.(31.3.2018)

• javaznenevim

Taky mám chuť občas bezdůvodně zmlátit nevinného občana obuškem. Třeba toho idiota, co "vymyslel" tohle.(5.1.2017)

Čest, soudruzi a soudružky! Tak jsem zdejší komentáře prověřila po politické linii a tak nějak bylo asi už vše napsáno. Každopádně i přesto se mi chce vykonstruovat nějaký koment tak, aby to "straně a Šejbům vyhovovalo". Konečně se na české scéně objevil koukatelný seriál s perfektní atmosférou, výbornými hereckými výkony, sympatickou zápletkou a navíc nabitý skvělými retro hláškami. Tvůrcům se podařilo stvořit celek, který zaujme a baví, což je v dnešní době sračkoidních seriálů celkem zázrak. Jak už to u filmů a seriálů tohoto typu bývá, časový paradox má své nedostatky, respektive spíše záhady, ale nijak závažné a rušivé. Pozorné diváky budou bavit občasné drobné "easter eggs" (poznámka pro češtinské hnidopichy: ano, jsme na ČS databázi, ale lepší český ekvivalent mě teď o půl druhé ráno prostě nenapadá, tak ani nezkoušejte otevírat hubu). Závěrečný díl by zasloužil delší stopáž, od určité chvíle byl krapet uspěchaný a s až neuvěřitelně hladkým průběhem dané situace. Kladně hodnotím všechny ty osmdesátkové hudební reference, to je jedna velká nostalgie a hned má čék náladu vybordelit "dvojče", vyštrachat pár kazet a s řetězem z céček kolem krku křepčit po obýváku (jak po minovým poli?)... Opravdu seroš bez příkras, s napětím i humorem, takže uděluji zasloužené čtyři rudé hvězdy a doufám, že podobně kvalitních seriálů uvidíme v té naší naštěstí už ne socialistické vlasti stále více.(9.3.2017)

Svět pod hlavou je skvělé komediální, a dokonce mysteriózní drama, až se mi ani nechtělo věřit, že něco takového vzniklo pod rukama českých tvůrců. Ze začátku jsem si říkala, že to bude zase jen nějaký pokus o dobrý seriál, ale od té doby, co se hlavní hrdina probouzí v nemocnici a zjišťuje, že místo roku 2016 je opět rok 1982, se děje jedna skvělá věc za druhou a vy jen sedíte a napjatě očekáváte, co bude dál a jak tohle vlastně dopadne. Líbila se mi i dějová linie, kdy se dozvídáme něco více o rodičích hlavního hrdiny.(18.3.2018)

Na Life on Mars to nemá. Tam kde britové těžili z atmosféry přelomu 60. a 70. let zejména z hudebního hlediska se ukazuje jak je svět pod Hlavou vlastně prázdný. Ano je tu afmosféra pozdního komunismu, ale nemohu si pomoci, jednak je z toho divák trochu z této epochy unavený a jednak zdaleka nevyužili potenciálu který to mělo. Co se týče postav a jejich zpracování mám nejvíce problém s Neužilem. Až příliš se snažil zahrát "Sama" z LOM přitom bylo jasné že herecky na to nemá, nebo byla prostě problém v scénáři, který ho tak nutil. Po většinu času tedy táhnul seriál a tuto dvojici policaitů mnohem zkušenější Ivan Trojan, který skutečně není takový řízek jako Philip Glenister, ale je prostě jiný a stejně dobrý. Vrátím se k ději, na papíře to znělo pěkně, ale když v půlce serie v podstatě tvůrcům dojdou nápady k pokračování děje, tak je to špatné. Ještě horší je umělé vygradování děje. Osud postav v podstatě člověku je lhostejný, už jen způsob zakončení ukazuje trochu že si tvůrci nevěděli trochu rady. Ono ani původní LOM není zrovna top konec, který si člověk představuje, ale aspoň nějaký mají. Zde si trochu tvůrci pohráli s myšlenkou propojení obou realit aniž by vysvětlili jak to zapadá do sebe. To nemusí být nutně špatný nápad, ale musí to být dotažené aby se v tom divák trochu neztratil a pochopil proč to skončilo jak to skončilo a nebylo to pouze umělecké zakončení. Česká verze stále trumfne tu Americkou, solidní 3* s tím, že doporučuji se podívat nejdříve na britskou verzi, člověk získá trochu vysvětlení proč je Svět po hlavou jaký je.(10.9.2018)