The Orville

(seriál)
  • USA The Orville (více)
Trailer 2
USA, (2017–2022), 31 h 43 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvůrci:

Seth MacFarlane

Seth MacFarlane, Adrianne Palicki, Penny Johnson Jerald, Scott Grimes, Peter Macon, J. Lee, Mark Jackson, Jessica Szohr, Halston Sage, Anne Winters (více)

VOD (1)

Série(3) / Epizody(36)

Seriál se odehrává 400 let v budoucnosti a sleduje dobrodružství průzkumné vesmírné lodi Orville střední úrovně. Její posádka, lidská i mimozemská, čelí zázrakům a nebezpečím vesmíru. (Disney+)

Trailer 2

noriaki

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Od Orville jsem čekal parodii na Star Trek. Po prvním díle to vypadalo že zvládnu možná ještě dva další a seriál odložím. Vtipy mi připadaly částečně hloupé a částečně dětinské. Třetí epizoda můj názor změnila. Humor ustoupil do pozadí a prim dostaly sociální a morální témata. Některé epizody mi připomněly známé zápletky z TOS, TNG, DS9, případně Black Mirror. Přitom nejde o žádné parazitování na fenoménu Star Treku. Scénář chytře komentuje aktuální otázky, tedy takové, které v době natáčení zmíněných seriálů ještě neexistovaly. Pochopitelně rozebírá i univerzální problémy typu svobodná vůle jedince, nebo mezilidské vztahy. Plusem je, že nenabízí snadné a líbivé odpovědi. S řešením jsem občas nesouhlasil, ale vždy se nad ním dalo přemýšlet a nakonec ho akceptovat jako možné. Vedle tohoto přístupu vypadá Star Trek Discovery jako tupé politické školení, což ostatně také je. Postava doktorky to vyjádřila krásně "Měj otevřenou mysl, ale ne tak aby ti vypadl mozek." Časem se i humor vytříbil a konkrétně epizodu s01e09 považuju za výbornou romantickou komedii. Zapomeňte na Discovery, to je Star Trek leda podle názvu. Orville má startrekovskou duši, a to se počítá. ()

ScarPoul

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Orville je zvláštny počin. Nerieši až tak závažne filozofické problémy ako Star Trek. Má väčší nadhľad a je väčším reflektorom súčasnej technickej kultúry a politiky. MacFarlane výborne ovláda spoločensko politický efekt vo svojom diele. Či už je to planéta, kde musíte dostávať lajky a dislajky, alebo transgender diel, alebo posledný náboženský diel. Je tam toho veľa a kupodivu to funguje. Postavy sú sympatické, situácie sú správne odľahčené a je to hlavné dobré sci-fi, ktoré dobre pracuje s motívmi, štruktúrou a pravidlami. Bavil som sa a bol som spokojný. Camea ľudí ako Theron, alebo Neeson potešia. 1.séria - 80% Na druhú sériu som sa tešil. Ale pravdou je, že jej veľmi často dochádza dych. Ľudskejšie dieli sú stále dobré. Ale akcia a moralizovanie je už dávno za hranicou znesiteľnosti. Aspoň u mňa. Herci často prehrávajú a okrem niektorých focusov na postavičky, ktoré sa potulujú po Orville táto séria ponúka pomerne malú sondu do ich psyché a do filozofických úvah, ktoré by som v tomto prípade uvítal. Druhá séria je pozerateľná a má svoje silné momenty. Ale týmto sa so seriálom lúčim. Ďalšiu sériu by som nedal. Hlavne ak sa to bude niesť v podobnom duchu. 2.séria - 60% ()

HoneyBunny

Když je parodie/pocta Star Treku lepší než současný Star Trek... Orville si podobně jako jeho vzor nehraje na hardcore sci-fi, ale je spíše komentářem a zamyšlením nad spoustou problémů současné společnosti - partnerství dvou lidí stejného pohlaví, závislost na sociálních sítích, slepá nenávist k nepříteli (USA vs. kdokoli proti komu zrovna válčí) atd. atd. A překvapilo mě, že seriál (ačkoli je komediální) bere tahle témata vážně a má k nim o říct. Opravdu vás donutí se nad určitými věcmi zamyslet bez toho, aby kázal "homosexuální manželství je super" a podobně. No popravdě se toto občas dost nevhodně míchá s komediálním tónem Orville. Ta nevyrovnanost je největší slabinou seriálu. Na druhou stranu, některé MacFarlanovy vtipy stojí opravdu za to (cokoli s robotem Isaacem), takže by byla škoda je vypustit. Ještě bych vyčetla, že některé díly mají tak hutné téma, že by si zasloužili minimálně o deset minut delší stopáž - díl někdy končí až moc rychle. Jinak je ale Orville zajímavý a zábavný seriál, který v současné éře temných a "edgy" seriálů příjemně překvapí. ()

Han22

Zatím bez přemýšlení. Nové seriály mě už roky nebaví, přesto jsem jako dlouholetý Trekkie dal šanci Star Trek Discovery. Výsledek? Hypermoderní, kontinuální příběh s neskutečnými dírami v návaznosti na celý Star Trek svět, temný, plný podivných nesympatických postav. Ale díky sledování a stahování titulků jsem se dověděl o Orville a to byla pecka! Orville je přesně takový Star Trek, jak má vypadat. Od designu lodě a jejího vnitřku, uniforem, povědomých ras či postav až po drobnosti typu Federace (Unie), základní směrnice, správného nasvícení, můstku atd atd. A jistě je tu zcela nestartrekovský humor, vyplývající z toho, že jsou tu obyčejní lidi. A tak se tu chlastá, randí, občas se někdo poblije či křičí hrůzou v nepatřičné situaci, občas k němu vedou kulturní rozdíly. Jenže ten humor nijak nenarušuje perfektní příběhy, které se dají brát 100% vážně a i když jsme je už v různých variaích viděli v nesčetně Star Trecích, Stargatech či Outer Limits, stále fungují. Jsou napínavé, občas dojemné, někdy s vynikajícími paralelami na současný svět a většinou si řeknete ano tohle je Star Trek. Efekty jsou povedené, stejně jako výprava, žádný kulisový Červený trpaslík se nekoná. A postavy? Konečně seriál, kde není půlka postav psychickými troskami, bezpáteřními zmrdy či chladnokrevnými manipulátory (ano mluvím o tobě Discovery). Kapitán a první důstojnice mají mezi sebou rozpadlé manželství a nevyřešené city ale jsou to profíci a sympaťáci, u kormidla sedí dvojice vtipálků a pařmenů, je tu Worfovský Bortus, umělá bytost Isaac připomínající Data a moudrá doktorka alias Beverly Crusherová. A také drobounká Alara se skoro supermanovskými schopnostmi. Jedinou výtkou je docela málo vesmírných bitev a akcí... ale i těch se dočkáte. Zatím paráda a moc se těším na další řadu. ()

husokachna

Začnu negativně. Jestli tohle je lepší než Star Trek, tak jsem rád, že jsem Star Trek nikdy pořádně nesledoval, protože něco tak hloupýho bych asi nedal. Seth opět ukazuje, že je geniální v jednotlivostech, ale celek se mu rozpadá pod rukama. Nevadí mi, že jeden díl je sci-fi (jako právě z onoho ST), druhej je vztahové drama, další romance atd. Nevadí mi ani (spíš naopak) ta žánrová neukotvenost - vtípky jako z parodie v totálně vážném ději. Co mi ale hodně vadí je scénáristická lenost a neschopnost, kdy polovina zápletek a děje, existuje pouze proto, že posádka jinak snad ve všem geniálních jedinců, je banda neprofesionálních dementů, nesvéprávných emocemi zmítaných hovad, co kolem sebe šlape jako slon v porcelánu. A vedle toho chce Seth, abychom věřili tomu, že jsou to hrdinové, kteří vše vyřeší díky svému umu a profesionalitě. Ne, vždycky všechno poserou a pak někdo řekne - mohli bychom přegratonovat pulsní mechablokátory a zaměřit duální fázové receptory, čímž způsobíme, že na planetě začnou pršet hovna a tím všechny zachráníme. Přes tuhle litanii, jsem to dokoukal zatím celý, protože co Seth umí, to je napsat postavy (a být sympaťák). Takže to prostě člověk chce dokoukat, i když mu to občas leze na nervy, protože ta parta degenů je prostě v mnoha ohledech fajn. Dobrej průměr řekl bych a nepřemýšlet záhodno. ()

• Píseň zpěvačky a skladatelky Dolly Parton s názvem „9 To 5“, která v epizodě slouží jako hlas revoluce, poprvé vyšla v roce 1980 a v roce 1982 vyhrála cenu Grammy za nejlepší country píseň. Pro svůj obsah se také stala jakousi hymnou nespokojených kancelářských zaměstnanců. (MasterD)
  • Epizóda je venovaná Lise Banes, ktorá tragicky zahynula 14.6.2021. 26-ročný vodič skútru nerešpektoval červenú farbu semaforu, zrazil ju, a následne ušiel z miesta činu. Herečka utrpela zranenia hlavy, ktorým podľahla. (koba)