Carnivale

• USA Carnivàle
Drama / Thriller / Mysteriózní
USA, (2003–2005), 20 h 17 min (Minutáž: 44–56 min)

Hudba:

Jeff Beal

Michael J. Anderson, Nick Stahl, Adrienne Barbeau, Patrick Bauchau, Debra Christofferson, Tim DeKay, Cynthia Ettinger, John Fleck, Carla Gallo, Toby Huss (více)

Série(2) / Epizody(24)

Strhující drama odehrávající se ve 30. letech v poušti Velkých rovin.  1934. Pouštní kraj Velkých rovin v Oklahomě. Tohle je poslední velký magický věk. V čase obrovských písečných bouří, děsivého sucha, záplav a epidemií – znamení božího hněvu a předpovědí Apokalypsy – začíná konečné účtování mezi dobrem a zlem. Bitva se odehrává v samém srdci říše zvaná Amerika. A až skončí, lidstvo navždy pochopí, proč se stal zázrak. Dvanáct dílů tohoto dramatického seriálu se odehrává při putování cirkusu pouštní krajinou v Oklahomě a sleduje osudy tajemného osmnáctiletého uprchlíka se skrytými schopnostmi a charismatického misionáře, jejichž cesty se zkříží. Je to doba, kdy je zlo na vzestupu po celém světě, protože velká ekonomická i sociální krize napáchala nenapravitelné škody. Po matčině smrti se Ben Hawkinson, který utekl od gangu, hledaného pro vraždu, přidá k cirkusu. Vede jej tajemný impresário zvaný „Šéf“. Ve společnosti vyděděnců Hawkins náhodou objeví své nadpřirozené schopnosti. Mezitím je metodista Justin Crowe, pastor v kalifornském městečku Mitern, sužován apokalyptickými sny a vizemi. On sám také vládne dlouho potlačovanými mimořádnými schopnostmi. Ben a bratr Justin, oba vytrženi ze svých životů, zjišťují, že svět, který znali, je znovu uvržen do pradávného konfliktu mezi Světlem a Temnotou a oni jsou v této bitvě hlavními hráči. V hlavních rolích hrají: Nick Stahl (V ložnici, Terminátor 3), Clancy Brown (Vykoupení z věznice Sahwshank), Michael J. Anderson (Twin Peaks), Adrienne Barbeau (Útěk z New Yorku), Patrick Bauchau (Cela) a další. (oficiální text distributora)

esopesokeso

Tie začiatky boli dobré.Keby to išlo tak dalej dal by som 5 hviezd,ale akosi sa mi to prestalo páčiť,neviem prečo...asi dejom,alebo uťahanosťou...keby sa veci rýchlejšie rozvíjali možno by to viac upútalo....s tým ako dopadnul serial som nespokojný,ale na druhej strane mi je to aj tak jedno,lebo môj záujem o tento seriál rýchlo opadal,tak som preskočil pár častí a pozrel sa na koniec :) ()

slunicko2

Opět jeden nedokončený seriál aneb The clock is ticking, brothers and sisters, counting down to Armageddon. 1) Podmanivá atmosféra překvapivě živoucího světa pojízdného cirkusu si mě získala hned během první epizody. Pomalu dávkovaný tajemný svět transcedentních mystérií s démonickým 44letým Clancy Brownem (kazatel Justin) pak vytvořil pavučinu, která mě chytila a nepustila až do konce seriálu. No a kdybych náhodou přece jen chtěl vzít roha, je tu přitažlivý 24letý Nicolas Kent Stahl (chlapec Ben Hawkins) a 40letý Tim DeKay (předák Jonesy)._____ 2) Autor Daniel Knauff naplánoval 6 řad, dělených do tří kapitol (knih) po dvou řadách. 1. 1934-1935, 2. 1939-1940 a 3. 1944-1945. Dosavadní výlohy (2 mil. dolarů na epizodu) měly být podle již odsouhlaseného plánu zdvojnásobeny v dalších řadách. Knauff odmítl snížit rozpočet na úroveň prvních dvou řad a tak HBO další natáčení zrušilo s tím, že sledovanost byla slušná, ale ne taková, aby ospravedlnila tak vysoké náklady. Ani 50 000 emailů na podporu pokračování během jediného víkendu podle šéfa HBO nepřesvědčilo._____ 3) Zajímavý koment: Quint*****. ()

swed

VAROVÁNÍ: Tohle není Cirkus Humberto ani Manéž Bolka Polívky ;) V mnoha souvislostech je tento seriál přirovnáván ke kultovnímu Twin Peaks, tento výklad ale není na místě. Oba seriály mají rozdílnou atmosféru i žánr, zatímco TP je mix snad všeho, Carnivale je v podstatě čistý horor, kde při mnohých scénách budete odvracet zrak a v duchu vás napadne, jak si tvůrci mohli dovolit, tohle na televizní obrazovce ukázat. Seriál se skutečně nebojí ničeho a odkrývá jak obrazem tak i motivy mnohá tabu, kterých by se zalekl i mnohý zkušený tvůrce filmů. To je myslím na Carnivale to nejúžasnější, ona schopnost šokovat nepřipraveného diváka a uvést ho do stavu permanentní nejistoty. Dalším rozdílem oproti TP jsou jeho postavy a prostředí. V TP šlo v podstatě o na první pohled běžné lidi, v obyčejném městě konfrontované s něčím mimo naši hranici vědění. Carnivale je ale už z názvu něčím neobyčejným (kouzelným) a stejně tak jeho postavy, které tvoří něco jiného, než je vzorek na první pohled běžné společnosti. Tou nejzajímavější osobou je ale ten, který stojí mimo karneval a to sice kněz Justine. Největší zásluhu na tom má jeho představitel C. Brown, který se do postavy zcela vžil a dokázal na sebe strhnout tu největší pozornost, je to jeden z nejlepších výkonů na televizní obrazovce za poslední roky!! Z výše uvedeného to vypadá, že seriál nemá chybu, ale to není tak zcela pravda. Důvodem je první série, která kupí mnoho otázek, přičemž nám prakticky na žádnou z nich neodpoví (což ale seriálu na kvalitě neubírá). Postupně se Carnivale rozjede a v druhé sérii nabere ohromnou rychlost, při které budete chtít vidět další a další díl. Těch se ale po skončení druhé série již nedočkáte. Možná je to dobře, některé záhady sice stále zůstaly, konec mě ale docela potěšil (vzpomeňte si na otevřenost TP!!). Popravdě si nedovedu představit, jak by si tvůrci poradili dál aniž by neopakovali sami sebe. Seriál by možná za čas skončil v hromadě klišé a sebeparodie (jako třetí řada Prison Break) a tak nezbývá než poděkovat za ty 2 řady, které televizi o mnohé obohatily, to ale doceníme až za nějaký ten čas... 9/10 ()

Hadža

S pocatku jsem si rikal:co to tu vsichni opevuji ten serial a hyri superlativy?Prvnich par dilu se jednalo o prumerne vypraveni s jemnym pridechem mysticna v krasnych exterierech s nadhernou vypravou,ale nic tak dech berouciho jsem tu nevidel!Ale postupne s kazdym dalsim dilem,zvlaste v druhe serii napeti,akce stupnovali a ja jsem jel jeden dil za druhym a nakonec zustal sedet s otevrenou pusou!Pro me exceletni zazitek,perfektni pribeh boje dobra mezi zlem a nakonec velke rozcarovani!!!!!.......kdy prijde zbytek????? ()

decouble

Nehledě na nesporné formální kvality (technické složky, herci, scénář, který se obstojně vyhýbá klišé) působí celá první sezóna pouze jako předlouhý úvod k druhé sezoně. Opravdu zajímavých momentů je tu jak šafránu, namísto toho sledujeme zákulisní život skupiny cirkusáků, obalený špetkou mysticismu a hledáním životního údělu dvou protikladných postav. A je to dost zdlouhavý, potažmo nudný proces. Druhou sezonu raději vynechám, protože jí nechci přelouskávat podobně jako tu první. Jak to dopadlo si konec konců můžu kdykoliv vygooglit. ()

Quint

Vizuálně opulentní a vypravěčsky spletitý Carnivale byl prvním pokusem HBO o „quality telefantasy“, který vyšlapal cestičku mnohem známějším seriálům jako True Blood nebo Game of Thrones. Seriál by se dal popsat jako kombinace Lynchova Městečka Twin Peaks, Browningových Freaks a Steinbeckových Hroznů hněvu. Zasazením fantastické zápletky plné mysticismu a okultismu do drsné reality dobově precizně vyobrazených Spojených států 30. let 20. století dokázal přesvědčivě zkombinovat nadpřirozeno s naturalismem a učinit tak fantastické scény uvěřitelnějšími. Seriál s tak propracovanou mytologií, vypiplanou dobovou výpravou a evokativními vizuály prašné atmosféry vyprahlých planin Dust Bowlu byl ve své době úplným zjevením. Carnivale byl ale i na poměry HBO příliš odvážný experiment, který vyžadoval od diváků určitou míru vzdělanosti. Podivný, provokativní, komplikovaný, pomalu rozvíjený a pro televizi velmi nákladný seriál se tak podobně jako Twin Peaks dožil pouze dvou sérií a zanechal po sobě skupinu vášnivých fanoušků, kteří po jeho zrušení rozjeli masivní kampaň na jeho záchranu a i mnoho let poté stále čekají na nějakou formu pokračování. Zatímco fanouškům Twin Peaks se to poštěstilo ve formě celovečerního filmu, fanouškům Carnivalu zatím nikoliv. ()

Aiax

Většina seriálů tohoto střihu začíná ve zběsilém tempu a v případě úspěchu pak přidává do dalších a dalších dílů větší a větší množství vaty. Carnivale jako by nad první fází ohrnul nos a začal rovnou cestovním tempem cirkusové maringotky. Vážím si většinového názoru, 89% na CSFD je skvělá známka, ale mně už první díl hrubě nepřesvědčil. Tvůrcům tleskám za rozhodně perfektní, neotřelý námět, jenže marná sláva, celou dobu jsem měl neodbytný pocit, že režisér (a možná i scénárista) hrozně chtějí něco, nač evidentně nemají. Holt ne každý je David Lynch umění natočit mystickou, psychedelickou scénu se musí v člověku narodit, nedá se odpozorovat ani "vychtít". Pro mě osobně tak z Karnevalu na mnoha místech prosvítá místo magie a tajemna lehce upocená snaha o mystiku, rutinérství a ošoupanost filmových postupů. I přes tak ostrou kritiku se však nedá říct, že by mně seriál znechutil, spíš mi přišlo líto nevyužité šance, kdyby tak samotná realizace dopadla stejně jako skvělý námět.... Ale drtivé většině diváků to zjevně stačí a já proti tomu neřeknu ani půl slova. ()

Ignus.cz

Snad příběhově nejoriginálnější seriál posledního desetiletí, který mně zaujal svým temným příběhem, velmi zajímavými a mysteriózními postavami, které neustále překvapuji. Neokoukané pouťové prostředí plné skrytých tajemství. Fenomenální konec, který výrazně zatřepe divákovým světem. ()

Fanucci

Po shlédnutí 1. série musím říct, že jde o zajímavý tajuplný seriál, u kterého jsem hodně postrádal větší napětí a tempo. EDIT: Po 2. sérii musím zvednout na 5. Paráda! Naprosto nechápu proč byl seriál ukončen:-/ ()

Gereth

Všechen ten natahovaný děj a některé díly z poloviny vyplněné vatou spolehlivě vykompenzuje ta všudypřítomná tajemnost. Neznám jiný seriál, který by si přívlastek mysteriózní zasloužil více. Do samého konce jsem si vůbec nebyl jistý, co kdo vlastně ve skutečnosti umí a jak to celé dopadne. Každá odpověď přinášela další a další otázky. Nehraje se na krásný tvářičky a velkolepé efekty. Všichni jsou zaprášení, špinaví a ve vší té bídě si nikdo nemůže být jistý životem. Co se týče mythologie a celkově myšlenky, nejvíc ze všeho mi to připomínalo knihu Svědectví (The Stand) od S. Kinga. Rozhodně dílo, které si zaslouží pozornost. // Nejoblíbenější postava: Jonsy // 1.serie: 70% // 2.serie: 80% ()

Suzana

3 a půl za první sérii -obvzláště se líbil mi finálový díl, tématika a prostředí ... ale.. zalichotím tvrzením, že je to směska Lynche (mystery), Gaimana (postavičky) a Barkera (sex, leckdy perverzní nádech a trošku brutalita). Někdy ovšem tajemno vyzní dost dementně, seriál nedá moc šancí přilnout k nějaké postavě. Jako plus - nic zde není vyloženě černobílé. ()

Carlossss

I přes vláčný rozjezd velice poutavé dílo. První řadou jsem se musel vyloženě prokousat, ale jak mě Carnivale vtahoval čím dál víc, dostal jsem se do fáze, kdy jsem druhou řadu sfoukl za tři dny. Carnivale sází hodně na mysteriozní děj a na vizuální stránku. Co je ale obzvláště vypečené, tak to jsou herecké výkony, které jsou takřka bezchybné. Bena jsem si oblíbil, Lilu jsem nesnášel, bratr Justin mi naháněl strach... i ostatní, vedlejší postavičky nepůsobili zdaleka tak plytce, jak tomu tak obvykle je. Celkový dojem mi dost pokazila otevřenost posledního dílu. Já chci víc, víc a ještě jednou VÍC!!!! Nutno ale u tohoto dílu pochválit vynikající gradaci, která se jen tak nevidí. Celkově 4 a půl hvězdy, zaokrouhluji dolů a nechávám si rezervu. ()

honajz2

Nadchlo mě to hodně, a to tolik, že i zvažuju nad přidáním do oblíbených seriálů. Něco takového se fakt jen tak nevidí. Vyvíjelo se to skvěle, svoji logiku to má pečlivě promyšlenou a SPOILER BACHA Justin KONEC SPOILERU je ta nejlíp promyšlená, zahraná a nesympatická (v dobrém slova smyslu, snad chápete) zlá postava všech dob. A Iris je zase ta nejkomplexnější postava všech dob, ale to poznáte časem. Podrobněji v komentářích k jednotlivým epizodám. 5* ()

Innuendo1987

Ano, takto by měl vypadat mysteriózní seriál. Dobová atmosféra dýchající z tohoto dílka každou scénou a každým okamžikem, jako by ani nebyla uměle vytvořena ale natočena kamerou živě. Vynikající charaktery, vynikající herci, vynikající příběh a v neposlední řadě vynikající atmosféra. Ale abych jen nechválil, toho Jonesyho na konci si už mohli odpustit. Ale je vidět, že bylo našlápnuto na pokračování, a popravdě, kdyby vzniklo, vůbec bych se nezlobil. Na tomto seriálu není vůbec těžké si vypěstovat solidní závislost. Nechť boj dobra se zlem započne. ()

Skleena

Na Carnivale jsem narazil úplnou náhodou a to listováním csfd žebříčkem nej seriálů... řekl jsem si proč ne a během prvních pěti dílů jsem byl připraven sáhnout po pěti hvězdičkách a děkovat si, jakou jsem měl s výběrem do té doby neznámého seriálu kliku... Nakonec mi přijde, že dějová našláplost s přibývajícími díly první série trochu opadla, stále ale musím kluky a holky z HBO pochválit - ta atmosféra je úžasná! Bezútěšnost třicátých let mimo hlavní města na prašných cestách a polorozpadlých barabiznách u farem přímo čiší... vrzání starých pantů doplňují ne vždycky veselé tváře kolotočářů, kteří každý zvlášť řeší nějaký svůj malý, třebaže v celkovém pohledu bezvýznamný problém, a tak nějak vše krásně zapadá do sebe a vytváří tak dojem, že to prostě šlape. A ono jo. Výběr herců parádní, netečná tvář Sofiiny nemluvící matky mi nahání hrůzu pokaždé, když je v záběru - a mráz, běhající po zádech, se tam ještě pěkných pár střihů zdržuje. A to je dobře. Mysteriózno přeci nemusí vždy nutně znamenat horrorové seriály, které si srabíci, jako já, neužijí. Dost bylo slov do prázdna, jdu na druhou sérii. ()

MCZ

Těžce rozporuplné... zjišťuji, že asi nemám rád mysteriózní seriály, přinejmenším ne takového ražení. Hodně se hraje na efekt a to tak moc, že počínání hrdinů při zpětném pohledu mnohdy nedává moc smysl. Také mně vytáčí ty zvraty, kdy se najednou dosud relativně stabilní charakter začne chovat naprosto jinak (a to jen proto, aby byl cliffhanger na konci dílu). Pominu-li částečnou neuzavřenost (tedy ono to vlastně není uzavřené vůbec...), zkrácení bylo asi to nejlepší, co mohlo seriál potkat, takže zatímco první série je dost rozvláčná a o ničem (a především pro ni platí výše uvedené neduhy), druhá už zezačátku jede slušným tempem a hlavní příběh konečně nabírá výraznější obrysy, což vyprávění značně prospívá. Charaktery samotné docela ujdou, byť zatímco hlavní hrdina je dost nesympatický, záporák je opravdu výborný. Co mě ovšem nebralo, jsou některé příběhy vedlejších postav, které vedle toho hlavního působily hodně nedůležitě a spíše zdržovaly (hádám, že tu se zkrácení také projevilo spíše pozitivně, protože představa, že by se tohle mělo rozlézt hned na několik sérií, je docela strašidelná). Každopádně seriál dle mého vrcholí tak v předpředposledním díle (kde stojí za pozornost hlavně parádní provedení - takový nádech bych ocenil na více místech, tedy rozhodně více než neustále se opakující zlověstné pohledy zatemněných očí...) a závěr samotný už tolik povedený není, přinejmenším nesplňuje očekávání a spíše než nezodpovězené otázky pro mě nechává za sebou jakési prázdno, do kterého vyznívá. Celkově je Carnivale fajn, ale... raději si dám znovu první sérii Akt X než tohle. 6/10 ()

cariada

Velice povedený seriál z dob světové krize 30 let minulého století v USA. Sledujeme osudy řady figur jednoho cirkusu, kdy vidíte na každém rohu chudobu a beznaděj. Lidi jsou ochotní udělat pro kus žvance či peněz cokoliv. Sledujeme to boj dobra se zlem, které ale jak se ukazuje nikdy nekončí. Krásná kamera i prostředí. Opravdu nevšední zážitek. ()

TomikZlesa

Prostě Twin Peak trošku jinak, stejný pomalý a tajemný rozjezd který postupně ještě víc nabírá na tajemnosti, uchýlnosti a celkové zvrácenosti. ()