Deadwood (TV seriál)

Dobrodružný / Drama / Western

USA, 2004–2006, 31 h 38 min (Minutáž: 47–62 min)

Tvůrci:

David Milch

Timothy Olyphant, Ian McShane, Molly Parker, Brad Dourif, W. Earl Brown, John Hawkes, Paula Malcomson, Leon Rippy, William Sanderson, Robin Weigert, Sean Bridgers, Jim Beaver, Jeffrey Jones, Kim Dickens, Powers Boothe, Peter Jason, Titus Welliver, Anna Gunn, Garret Dillahunt, Ricky Jay, Geri Jewell, Keith Carradine, Marshall Bell, Zack Ward, David Anders, Kristen Bell, Stephen Tobolowsky, Keone Young, Gale Harold, Sarah Paulson, Pasha D. Lychnikoff, Glenn Morshower, Mei Melançon, Timothy Omundson, Seth Peterson, Izabella Miko, Alice Krige, Peter Coyote, Kirk Fox, Channon Roe, Brent Sexton, Chase Ellison, Mike Hagerty, William Russ, Austin Nichols, Dana Ashbrook, Gareth Williams, Richard Gant, Dennis Christopher, Cleo King, Aubrey Morris, Jim Cody Williams, Dayton Callie, James Parks, Joe Chrest, Al Leong, Nick Offerman, Fiona Dourif, Zack Whedon, Billy Gibbons, Larry Cedar, Tahmus Rounds, Jamie McShane, Tim DeZarn, Randall Yarbrough, Dusty Hill, Victor McCay, Michael Harney, Ursula Brooks, Zach Grenier, Maury Sterling, Dan Hildebrand, Franc Ross, Gill Gayle, Toby Bronson, Franklyn Ajaye, Allan Graf, Candice T. Cain, Ted Mann, Dirk Blocker, Joel McKinnon Miller, Michael David Lally, Julie Ariola, David Carpenter, Ray McKinnon, Nicolas Surovy, Brent Briscoe, Greg Cipes, Pruitt Taylor Vince, Gerald McRaney, Gordon Clapp, Paul Blackthorne, Cullen Douglas, Cynthia Ettinger, Brian Cox, Tzi Ma, Dennis Keiffer, Omar Gooding, Dean Rader-Duval, Danielle McKee, Amanda Young, Rick Dano, Bill Bolender, Angela Davies, Raynor Scheine, Nicole Ansari-Cox, Clay Wilcox

Ale jo, drsný to je jak desperátova brada ve vašem klíně, jak štěrk pod vašimi bosými chodidly a jak chlast ze Swearengenovy putyky ve vašem hrdle, jenže to je spolu s náležitě drsným hereckým osazenstvem asi tak všechno a fakt, že se to v souladu s posledními seriálovými trendy táhne jak smrad z pistolníkových spodků vaší ložnicí, tomu taky dvakrát nepomůže. Z týhle zlatý horečky se dalo vytěžit o dost víc a to neodvolám ani před nabitým koltem.(31.8.2009)

Řádně špinavý westernový seriál má opravdu několik es v rukávu a rozhodně se je nebojí použít. V poslední době jsme si zvykli, že na každém rohu probíhá rekonstrukce libovolného žánru, a tak mě jako fanouška potěší skutečnost, že Deadwood ctí svůj žánr se vším všudy. Toporného a herecky matného Tymothy Olyphanta mávnutím ruky zastíní démonický Ian McShane, který hraje jako ďáběl. Dlouho mi nebylo fyzicky nevolno u nějaké filmové postavy. Strach, hnus a nenávist, to je to, co pociťuji pokaždé, co se objeví na scéně. Nebýt dušínovského Bullocka a kdyby byl slizoun Al dostal ústřední roli, vsadil bych se že minimálně námět je z pera Sama Peckinpaha. Tomu všemu navíc sekunduje postava Billa Hickocka, která veškeré dění zpestřuje svojí "hvězdnou" aurou.(17.10.2008)

Kvalitní seriál bez nějaké silnější ústřední linie. Přesto je na co koukat. Výprava je perfektní a občas překvapí intenzita násilí. Kovboj tam klidně chytne mladou holkou pod krkem, rozbije jí držku na hadry a kamera neucukne. Pro amerického diváka je tam další plus, že jsou to prostě dějiny. Já osobně nevěděl, že např. ňákej Wild Bill Hickock skutečně existoval a proto to beru i jako takovou malou lekci dějepisu. Zde všemi haněný Olyphant mi přijde naprosto v pohodě, jde z něj respekt. To spíš Brad Dourif jako doktor mi přijde takovej divnej. Ale pravdou je, že nejlepší herec i postava je Ian McShane aka Al Swearengen - majitel bordelu. Mno zhltnul jsem tu první sérii, jak nic a druhou si dám velice rád, to je bez debat.(8.4.2011)

Na to, že jedna séria má iba 12 častí v dosť veľa dieloch sa toho veľa neudeje a od westernu som tiež čakal aspoň jednu väčšiu prestrelku na finále. Nestalo sa. Tak prečo som si vypestoval závislosť na tomto seriály a vydržal som pozerať aj šesť častí za sebou? A tiež škoda, že to malo iba tri série, pretože by som to vydržal s nimi oveľa dlhšie.(17.2.2012)

Není to jenom dobrý western. A není to jenom jeden z nekonečné řady nekonečných seriálů. Je to poctivý snímek toho, jak vznikla civilizace, která dnes vede svět. Opětovný obraz toho, že elixír historického úspěchu se vždycky míchá nejen z ideálů, ze spravedlivých a hrdinů, ale i z podlosti, podrazů a švindlů kdejakých grázlíků. Navíc je to velmi barvité a neustále to člověka udržuje ve zvědovosti, co bude dál. Škoda jen toho trochu rozpačitého závěru, ale přesto hvězdičku neubírám.(28.6.2008)

• - Slovo "fuck" a jeho různé tvary byly během celého seriálu použity celkem 2,980 krát. (Ruuzha)

• - Divokému Billu Hickokovi bylo v době jeho smrti, kdy se odehrává první řada seriálu, tedy v roce 1876, pouze 39 let, kdežto jeho seriálovému představiteli Keithu Carradineovi bylo v době natáčení seriálu už 55 let. Calamity Jane byla v roce 1876 teprve 24letá, zatímco její představitelce Robin Weigert bylo v roce 2004 už 35 let. A do třetice Seth Bullock se po Deadwoodu procházel jako 27letý, ale jeho představitel Timothy Olyphant oslavil během natáčení seriálu 36 let. (Klot)

• - Skutečný šerif Seth Bullock zemřel na rakovinu tlustého střeva 23. září 1919 ve svém domově na Van Burenově ulici č. 28 v Deadwoodu. Je pohřben na místním Mount Moriah hřbitově spolu s Divokým Billem Hickokem a Calamity Jane. (John Dunbar)