Deadwood (TV seriál)

Dobrodružný / Drama / Western

USA, 2004 - 2006, 31 h 38 min (Minutáž: 36x60 min)

Tvůrci:

David Milch

Timothy Olyphant, Ian McShane, Molly Parker, Brad Dourif, W. Earl Brown, John Hawkes, Paula Malcomson, Leon Rippy, William Sanderson, Robin Weigert, Sean Bridgers, Jim Beaver, Jeffrey Jones, Kim Dickens, Powers Boothe, Peter Jason, Titus Welliver, Anna Gunn, Garret Dillahunt, Ricky Jay, Keith Carradine, Marshall Bell, Zack Ward, David Anders, Kristen Bell, Stephen Tobolowsky, Keone Young, Gale Harold, Sarah Paulson, Pasha D. Lychnikoff, Glenn Morshower, Mei Melançon, Timothy Omundson, Seth Peterson, Izabella Miko, Alice Krige, Peter Coyote, Kirk Fox, Channon Roe, Brent Sexton, Chase Ellison, Mike Hagerty, William Russ, Austin Nichols, Dana Ashbrook, Gareth Williams, Richard Gant, Dennis Christopher, Cleo King, Aubrey Morris, Jim Cody Williams, Dayton Callie, James Parks, Joe Chrest, Al Leong, Nick Offerman, Fiona Dourif, Zack Whedon, Billy Gibbons, Larry Cedar, Tahmus Rounds, Jamie McShane, Tim DeZarn, Randall Yarbrough, Dusty Hill, Victor McCay, Michael Harney, Ursula Brooks, Zach Grenier, Maury Sterling, Dan Hildebrand, Franc Ross, Gill Gayle, Toby Bronson, Franklyn Ajaye, Allan Graf, Candice T. Cain, Ted Mann, Dirk Blocker, Joel McKinnon Miller, Michael David Lally, Julie Ariola, David Carpenter, Ray McKinnon, Nicolas Surovy, Brent Briscoe, Greg Cipes, Pruitt Taylor Vince, Gerald McRaney, Gordon Clapp, Paul Blackthorne, Cullen Douglas, Cynthia Ettinger, Brian Cox, Tzi Ma, Dennis Keiffer, Omar Gooding, Dean Rader-Duval, Danielle McKee, Amanda Young, Rick Dano

Ale jo, drsný to je jak desperátova brada ve vašem klíně, jak štěrk pod vašimi bosými chodidly a jak chlast ze Swearengenovy putyky ve vašem hrdle, jenže to je spolu s náležitě drsným hereckým osazenstvem asi tak všechno a fakt, že se to v souladu s posledními seriálovými trendy táhne jak smrad z pistolníkových spodků vaší ložnicí, tomu taky dvakrát nepomůže. Z týhle zlatý horečky se dalo vytěžit o dost víc a to neodvolám ani před nabitým koltem.(31.8.2009)

TV/// Obsazení 7/10 Děj 6/10 Hudba 6/10 Efekty 8/10/// +sirové vykreslení protředí, drsná mluva i způsoby postav, nebojí se ukázat krev -nechutně rozvleklé a táhnoucí se po celou dobu, stále přibývají nové postavy a nikomu se nechce umřít, prostě malá úmrtnost, což je na seriál o divokém západě špatný trend, skončí to třetí řadou, tak nějak otevřeně, ke všemu jsem něktré postavy vůbec nechápal, proč jednají tak jak jednají/// Deadwood mě celkem zajímal a musím říct, že mě hned od první části upoutal. Moji pozornost si držel až do třetí řady (kterou jsem taky dokoukal), ale už zde jsem věděl, že se nic k lepšímu neobrátí. Seriál se zaměřuje i na ty nejobyčejnější detaily a dialogy naprosto nepodstatné. Pořád je to na hraně nudy, kdy stačí trošku a vy se pořádně unudíte. Přesto mě vždy seriál nějakým záhadným způsobem upoutal. Možná svojí surovostí a drsností. Zde ovšem klady končí a nebýt toho, tak se jedná o jednu z nejnatahovanějších a nejprázdnějších sérií. Z herců mě velice překvapil Timothy Olyphant a jeho postava, která mohla dokázat ještě víc. Rovněž si mě získal Ian McShane, který se mi před tímto seriálem nelíbil. Potěší mála rolička Kristen Bell a naopak za nejzbytečnější postavu bych považoval Calamity Jane, ta mě pořád prudila. Škoda, že seriál nevyužil pořádně svůj potenciál. Vyhrocených dramatických scén by jste napočítali na prstech jedné ruky, což je špatně./// Celkem 65%///(23.5.2009)

PRVNI ŘADA: Povedené. Zatím to hodně táhne Ian McShane jako Al Swearengen. Dost mě (překvapivě) potěšil dabing. Timmy O' jako česný Seth Bullock mě upoutal hlavně tím, že divně chodí, takhle se prostě na divokém západě nepromenádovalo. Doufám, že se mu to v dalších sériích podaří odstranit. Atmosféra zaplivaného městečka je jinak vystihnutá moc pěkně. Pár postav sice přebývá, pár by jich to zase chtělo hodit víc do popředí, ale snad se to utřepe.(11.1.2011)

Po všetkej tej sláve ma prekvapilo, že je to len tradičná seriálová naťahovačka, ktorá postupne rapídne stráca tempo a z dielu na diel je čoraz jasnejšie, že tvorcovia varia z vody. Niektoré postavy už mali dávno zdochnúť a niektoré dejové línie vyšumeli do stratena... ALE! Je tu famózny Al Swearengen v neslýchane vychutnanom podaní Iana McShanea (a pre mňa s výborným slovenským dabingom Mariána Slováka), čo je postava, ktorá na seba zaslúžene strháva všetku pozornosť. Tak dokonalá nasiaknutosť nemorálnosťou a zároveň akási zvrátená sympatickosť sa len tak nevidí. Zbožňujem ho a vždy, keď nie je na obrazovke, vlastne sa nudím (a neznášam Timothyho Olyphanta, ktorému teda toho šľachetného pištoľníka bez bázne a hany s chôdzou modela spodného prádla na predvádzacom móle rozhodne neverím). Ale Al, ten to zachraňuje. "Dobre ma počúvaj, ty kurva. Budeš držať hubu, jasné? Otvoríš ju len vtedy, keď ti do nej budem chcieť strčiť vtáka. Čo je práve teraz. Hej, pomalšie! Kam sa tak ponáhľaš? Chceš stihnúť dostavník? Tak, správne. A teraz už môžeš rýchlejšie! Nie, nemusíš to prehltnúť, choď to vypľuť do kýbla!" ;-)(26.3.2008)

No čo napísať o seriály, ktorý ma úplne dostal a urobil nervy stopnutím v tom najlepšom? Kvantum zaujímavých charakterov, pri ktorých si dokážem povedať, že takýto boli asi ľudia divokého západu. Doktor Cochran, správny chlap ktorého úlohou je udržať čo najviac ľudí pri živote, Calamity Jane, nepoučiteľná vtipná ožranka, Kurva Trixie, ktorá robí veci impulzívne a svoje povolanie využíva s rozumou, Farnum, úlisný majiteľ hotela, ktorý si zaslúži pľuvanec ale aj ľútosť, Šerif Bullock s horkou hlavou a typickou chôdzou, Svojrázny majiteľ bordelu a miestny boss Al Svedžn :) Swearenge (pre mňa TOP postava) s perfektnými hláškami a excelentným herectvom Iana McShanea... postáv je veľa a tak by som mohol pokračovať dlho, ale viete čo, pár viet k opisu nestačí a tak si to musíte jednoducho pozrieť a nechať sa pohltiť. ..."Všechno se to začalo kvůli p*či jedný ženy!"(6.2.2012)

• - Divokému Billu Hickokovi bylo v době jeho smrti, kdy se odehrává první řada seriálu, tedy v roce 1876, pouze 39 let, kdežto jeho seriálovému představiteli Keithu Carradineovi bylo v době natáčení seriálu už 55 let. Calamity Jane byla v roce 1876 teprve 24letá, zatímco její představitelce Robin Weigert bylo v roce 2004 už 35 let. A do třetice Seth Bullock se po Deadwoodu procházel jako 27letý, ale jeho představitel Timothy Olyphant oslavil během natáčení seriálu 36 let. (Klot)

• - Herec Garret Dillahunt si v seriálu zahrál dvě výrazné postavy. V první sérii to byl Jack McCall - muž, který zákeřně zastřelil Divokého Billa Hickocka. A ve druhé pak ztvárnil Francise Wolcotta, sadistického vyjednavače pracujícího pro finančníka George Hearsta. (BlackMount)

• - V pilotním dílu, kdy Divoký Bill Hickok (Keith Carradine) zastřelí jednoho z bratrů Masonů, odpovědných za masakr rodiny opustivší Deadwood, tasí během střelby oba revolvery současně. Ve skutečnosti však žádný pistolník, ani Bill Hickok, nestřílel ze dvou revolverů současně. Toto oblíbené klišé je stále opakováno, i když ho mnohokrát ve svých pamětech nebo pozdějších rozhovorech pro tisk popřeli významné postavy Divokého západu, včetně Buffalo Billa nebo Wyatta Earpa. (Klot)