Reklama

Reklama

Deadwood

(seriál)
Trailer
Dobrodružný / Drama / Western
USA, (2004–2006), 31 h 38 min (Minutáž: 47–62 min)

Tvůrci:

David Milch

Hrají:

Timothy Olyphant, Ian McShane, Molly Parker, Brad Dourif, W. Earl Brown, John Hawkes, Paula Malcomson, Leon Rippy, William Sanderson (více)
(další profese)

Série(3) / Epizody(36)

Obsahy(1)

Ještě nedávno byl Seth Bullock jako velitel policie v Montaně mužem zákona. Teď však přijíždí do Deadwoodu, malého městečka kdesi v Jižní Dakotě, jako obyčejný, řadový občan, aby se tu pokusil začít nový, minulostí nezatížený život. Jeho plán je prostý: otevře si tu obchod a jako mnoho jiných se pokusí vytěžit pro sebe maximum ze zlaté horečky, která nedávno tenhle kraj zachvátila. Ani on ani jeho společník Sol Star však netuší, že Deadwood není obyčejné venkovské městečko, jakých jsou po celých Státech stovky. Zdejší pozemky převedla před časem vláda Spojených států smluvně Siouxům. Jenomže před dvěma týdny Siouxové zmasakrovali generála Custera u Little Big Hornu a Deadwood teď oficiálně leží na území nikoho. Není tu žádná vláda, neplatí tu žádný zákon, jen právo silnějšího. A tím nejsilnějším zde je mimo vší pochybu Al Swearengen, majitel místního saloonu. Člověk bez skrupulí, bez morálky, bez zásad, kromě jedné jediné: dobré je všechno, co prospívá mně. Člověk, který dokáže s kýmkoliv popíjet, aby jej vzápětí nechal svými nohsledy oddělat, usoudí-li, že to pro něj bude výhodné. Ve městě, do něhož zlatá horečka přilákala tu nejhorší sebranku z celých Států, kde vzkvétá prostituce, kořalka teče proudem a většina chlapů rozumí jen řeči pistolí, musí být takovýhle člověk nekorunovaným, o to však absolutnějším pánem. I díky němu se Deadwood stal peklem na zemi. A Seth Bullock se o tom brzy bude mít možnost přesvědčit na vlastní kůži... Deadwood, tento nejdrsnější ze všech westernů, vychází - ač je to možná k neuvěření - ze skutečnosti. Jeho předobrazem je skutečný Deadwood, ležící na indiánském území v Jižní Dakotě, město, v němž za zlaté horečky našly svůj dočasný domov - kromě dobrodruhů z celých států - i mnohé legendy Západu, jakým byl například Divoký Bill Hickok nebo Calamity Jane. Reálný základ mají ale i ostatní postavy: Al Swearengen skutečně vlastnil místní saloon a nemálo tu zbohatl z drog, kořalky a prostituce, Seth Bullock se stal prvním místním šerifem...
Roli Deadwoodu v žánru westernu přirovnávají mnozí k roli Sopranových v žánru mafiánských příběhů. I on vnáší do tohoto léty již poněkud unaveného a opotřebovaného žánru nový, čerstvý - pravda pro někoho možná až příliš ostrý - vzduch. Svým navýsost realistickým, až naturalistickým pohledem na historickou skutečnost, svou drsnou mluvou - tím vším je na hony vzdálen klasické představě o westernu jako dobrodružném příběhu, kde nakonec po řadě protivenství vítězí spravedlnost. Deadwood zkrátka ukazuje americký Západ takový, jaký tehdy, na konci 19. století, skutečně byl: drsný, krutý, nemilosrdný. Svět, v němž vítězí ti, kdo mají peníze a moc - bez ohledu na to, jakým způsobem se k nim dostali. Ti, kdo jsou schopni a ochotni se v zájmu svých zisků a výhod občas dohodnout i s nepřítelem a konkurentem. Zkrátka ti, kteří stáli u zrodu naší dnešní, moderní společnosti. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (105)

Superpero 

všechny recenze uživatele

Kvalitní seriál bez nějaké silnější ústřední linie. Přesto je na co koukat. Výprava je perfektní a občas překvapí intenzita násilí. Kovboj tam klidně chytne mladou holkou pod krkem, rozbije jí držku na hadry a kamera neucukne. Pro amerického diváka je tam další plus, že jsou to prostě dějiny. Já osobně nevěděl, že např. ňákej Wild Bill Hickock skutečně existoval a proto to beru i jako takovou malou lekci dějepisu. Zde všemi haněný Olyphant mi přijde naprosto v pohodě, jde z něj respekt. To spíš Brad Dourif jako doktor mi přijde takovej divnej. Ale pravdou je, že nejlepší herec i postava je Ian McShane aka Al Swearengen - majitel bordelu. Mno zhltnul jsem tu první sérii, jak nic a druhou si dám velice rád, to je bez debat. ()

Renton 

všechny recenze uživatele

Creator: David Milch .. Po čase opět seriál, který vás zavede do dob divokého západu. Ovšem nečekejte slaďárnu typu Doktorka Quinnová, tohle je mnohem (nechci říct reálnější) drsnější verze, byť s lékařem v jedné z rolí, kde děvky, pasáci, vraždy a nekalé obchody šroubují přístupnost do vyšších pozic. Bohužel, nic extra to není. ()

Reklama

kleopatra 

všechny recenze uživatele

Deadwood jsem poctivě sledovala. Toužila jsem v něm najít to, co měla stejnojmenná kniha Pete Dextera - poetiku, vřelost, srdce. Deadwood má mimořádnou výpravu - spodky jsou vždycky řádně umolousané, vlasy mastné, pot, krev a střelný prach cítíte až do obýváku, taky herci - zvlášť šéf bordelu Ian McShane hraje jak z partesu a Keith Carradine jako Divoký Bill Hickok je Bůh. Ale: seriál na mě působí jako současnost - řeší se prachy, děvky a podfuky - jen ve westernových kulisách a i když se tenhle "divoký Západ" knihy dějově drží, nemá její podmanivý odér romantična. ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Podle mého názoru seriál příliš spoléhající na naturalistické vykreslení Divokého západu a na nezvyklý slovník hrdinů (což se nevztahuje k dabované verzi). Chybí mu silnější příběh, který by vás strhnul od prvních minut. Ač má Deadwood kvalitativně vzestupnou tendenci, ta napředstavitelná muka zažitá u enormně nudné první epizody mu odpustit nemohu. ()

Cervenak 

všechny recenze uživatele

Po všetkej tej sláve ma prekvapilo, že je to len tradičná seriálová naťahovačka, ktorá postupne rapídne stráca tempo a z dielu na diel je čoraz jasnejšie, že tvorcovia varia z vody. Niektoré postavy už mali dávno zdochnúť a niektoré dejové línie vyšumeli do stratena... ALE! Je tu famózny Al Swearengen v neslýchane vychutnanom podaní Iana McShanea (a pre mňa s výborným slovenským dabingom Mariána Slováka), čo je postava, ktorá na seba zaslúžene strháva všetku pozornosť. Tak dokonalá nasiaknutosť nemorálnosťou a zároveň akási zvrátená sympatickosť sa len tak nevidí. Zbožňujem ho a vždy, keď nie je na obrazovke, vlastne sa nudím (a neznášam Timothyho Olyphanta, ktorému teda toho šľachetného pištoľníka bez bázne a hany s chôdzou modela spodného prádla na predvádzacom móle rozhodne neverím). Ale Al, ten to zachraňuje. "Dobre ma počúvaj, ty kurva. Budeš držať hubu, jasné? Otvoríš ju len vtedy, keď ti do nej budem chcieť strčiť vtáka. Čo je práve teraz. Hej, pomalšie! Kam sa tak ponáhľaš? Chceš stihnúť dostavník? Tak, správne. A teraz už môžeš rýchlejšie! Nie, nemusíš to prehltnúť, choď to vypľuť do kýbla!" ;-) ()

Galerie (648)

Zajímavosti (13)

  • Mnoho herců, kteří byly součástí hereckého obsazení seriálu, se objevilo také v seriálu Zákon Gangu (od r. 2008). Jsou jimi například Cleo King, Titus Welliver, Dayton Callie nebo Ray McKinnon. (Chibs)
  • Herec Garret Dillahunt si v seriálu zahrál dvě výrazné postavy. V první sérii to byl Jack McCall - muž, který zákeřně zastřelil Divokého Billa Hickocka. A ve druhé pak ztvárnil Francise Wolcotta, sadistického vyjednavače pracujícího pro finančníka George Hearsta. (BlackMount)
  • Slovo "fuck" a jeho různé tvary byly během celého seriálu použity celkem 2,980 krát. (Ruuzha)

Související novinky

Temný případ nabírá posily

Temný případ nabírá posily

24.09.2022

Jedna z hlavních tváří seriálu Deadwood John Hawkes, bývalá hvězda seriálu Doctor Who Christopher Eccleston a nesnesitelná teta z Harryho Pottera herečka Fiona Shaw se nově připojují k obsazení…

Kouzelník a herec Ricky Jay zemřel

Kouzelník a herec Ricky Jay zemřel

25.11.2018

Známý pro svoji kariéru profesionálního kouzelníka a herce z filmů a seriálů jako např. Hříšné noci nebo Deadwood, muž mnoha talentů Ricky Jay zemřel ve věku 70 let. Detaily úmrtí zatím nebyly…

Filmový Deadwood má zelenou

Filmový Deadwood má zelenou

26.07.2018

Po letech slibů a několika měsících spekulací dalo HBO filmovému Deadwoodu konečně oficiálně zelenou. Potvrdil to šéf programu Casey Bloys, který zároveň udal i premiéru, která se nyní chystá na jaro…

Režisér Hry o trůny natočí nového Terminátora

Režisér Hry o trůny natočí nového Terminátora

06.09.2013

To je docela překvapení. Podle magazínu Variety je vyvoleným pro znovuoživení zabijáckého kyborga z budoucnosti Alan Taylor. Televizní veterán režíroval epizody prvotřídných seriálů jako Řím,…

Reklama

Reklama