Deadwood (TV seriál)

Dobrodružný / Drama / Western

USA, 2004 - 2006, 31 h 38 min (Minutáž: 36x60 min)

Tvůrci:

David Milch

Timothy Olyphant, Ian McShane, Molly Parker, Brad Dourif, W. Earl Brown, John Hawkes, Paula Malcomson, Leon Rippy, William Sanderson, Robin Weigert, Sean Bridgers, Jim Beaver, Jeffrey Jones, Kim Dickens, Powers Boothe, Peter Jason, Titus Welliver, Anna Gunn, Garret Dillahunt, Ricky Jay, Keith Carradine, Marshall Bell, Zack Ward, David Anders, Kristen Bell, Stephen Tobolowsky, Keone Young, Gale Harold, Sarah Paulson, Pasha D. Lychnikoff, Glenn Morshower, Mei Melançon, Timothy Omundson, Seth Peterson, Izabella Miko, Alice Krige, Peter Coyote, Kirk Fox, Channon Roe, Brent Sexton, Chase Ellison, Mike Hagerty, William Russ, Austin Nichols, Dana Ashbrook, Gareth Williams, Richard Gant, Dennis Christopher, Cleo King, Aubrey Morris, Jim Cody Williams, Dayton Callie, James Parks, Joe Chrest, Al Leong, Nick Offerman, Fiona Dourif, Zack Whedon, Billy Gibbons, Larry Cedar, Tahmus Rounds, Jamie McShane, Tim DeZarn, Randall Yarbrough, Dusty Hill, Victor McCay, Michael Harney, Ursula Brooks, Zach Grenier, Maury Sterling, Dan Hildebrand, Franc Ross, Gill Gayle, Toby Bronson, Franklyn Ajaye, Allan Graf, Candice T. Cain, Ted Mann, Dirk Blocker, Joel McKinnon Miller, Michael David Lally, Julie Ariola, David Carpenter, Ray McKinnon, Nicolas Surovy, Brent Briscoe, Greg Cipes, Pruitt Taylor Vince, Gerald McRaney, Gordon Clapp, Paul Blackthorne, Cullen Douglas, Cynthia Ettinger, Brian Cox, Tzi Ma, Dennis Keiffer, Omar Gooding, Dean Rader-Duval, Danielle McKee, Amanda Young, Rick Dano

Ako vždy, aj tu podstatne záleží na spracovaní pilotnej časti, ktorá diváka buď motivuje k ďalšiemu sledovaniu, alebo jednoducho odradí. Tu sa dá povedať o prvej alternatíve, takže aj ja som sa vždy tešil na ďalšiu časť. Už od začiatku ma zarazila naturálnosť, drsnosť a pravá neokrôchanosť zobrazenie západu. Nielen kulisami, kostýmami, či špinavosťou, ale najmä dialógmi a to dokonca aj v slovenskom znení. Husté slová (ako kurva, vyjebaný, kokot etc.) sa sypú jedna radosť a myslím, že tým sa STVčka rozhodla správne, dávať seriál až po pilcherovských somarinách, aj keď mnohým tým pádom uniká. Sledujem síce len prvú sériu, ale myslím, že to tempo a príbehová zaujímavosť sa nestratia. Zatiaľ 85%.(18.1.2008)

Vemlouvavě naturalisticky autentická podoba Divokého Západu si mě postupně získala. 1) Přednost seriálu je v detailním zobrazení každodennosti. Oslňující paleta různorodých charakterů z masa a kostí bloumá spletitými zákoutími scenáristických fabulací a dává vzniknout neobyčejně živému obrazu tehdejší společnosti. Těžko říci, zdali se věci odehrávaly právě takhle, ale klidně by mohly. Underarms clean? Cunts braided?_____ 2) Další předností jsou jiskřivé dialogy. Postavy promlouvají sofistikovaným jazykem v kontrastu s jejich životem, mravy, morálkou, poměry, hygienou a vůbec. Je fakt milé slyšet primitivní vrahy rozmlouvat kultivovanou, byť vulgární, řečí a být svědkem jejich brilantního uvažování. Sayin' questions in that tone and pointin' your finger at me will get you told to fuck yourself. Trochu mi to připomnělo Havlovu verzi Žebrácké opery._____ 3) Přesvědčivé herecké výkony jsou dalším plusem seriálu. Plnokrevný 62letý Angličan Ian McShane (bordelpapá Al Swearengen), lehce záhadný 36letý Timothy Olyphant (šerif Bullock), roztomilá 35letá Robin Weigertová (Kalamity Jane) nebo třeba 40letý Garret Dillahung (dvourole - vrah Divokého Billa a pro změnu sadistický vrah žen Wolcott). Věk herců uvádím k první řadě._____ 4) Hlavní osoby seriálu jsou osoby historicky doložené stejně jako zobrazované poměry. Nesouhlasí hlavně jejich věk._____ 5) Autor seriálu, hlavní scenárista a producent 59letý David Milch (na nedbale vedené ČSFD o něm není ani zmínka) měl v úmyslu vytvořit seriál o antickém Římu. Když zjistil, že HBO už Řím připravuje, rozhodl se napsat western. Announcin' your plans is a good way to hear god laugh._____ 6) Z důvodů jasných pouze Pánubohu a vedení HBO nebyla čtvrtá řada realizována. Příběh se svého završení nedočkal.(16.12.2017)

Po všetkej tej sláve ma prekvapilo, že je to len tradičná seriálová naťahovačka, ktorá postupne rapídne stráca tempo a z dielu na diel je čoraz jasnejšie, že tvorcovia varia z vody. Niektoré postavy už mali dávno zdochnúť a niektoré dejové línie vyšumeli do stratena... ALE! Je tu famózny Al Swearengen v neslýchane vychutnanom podaní Iana McShanea (a pre mňa s výborným slovenským dabingom Mariána Slováka), čo je postava, ktorá na seba zaslúžene strháva všetku pozornosť. Tak dokonalá nasiaknutosť nemorálnosťou a zároveň akási zvrátená sympatickosť sa len tak nevidí. Zbožňujem ho a vždy, keď nie je na obrazovke, vlastne sa nudím (a neznášam Timothyho Olyphanta, ktorému teda toho šľachetného pištoľníka bez bázne a hany s chôdzou modela spodného prádla na predvádzacom móle rozhodne neverím). Ale Al, ten to zachraňuje. "Dobre ma počúvaj, ty kurva. Budeš držať hubu, jasné? Otvoríš ju len vtedy, keď ti do nej budem chcieť strčiť vtáka. Čo je práve teraz. Hej, pomalšie! Kam sa tak ponáhľaš? Chceš stihnúť dostavník? Tak, správne. A teraz už môžeš rýchlejšie! Nie, nemusíš to prehltnúť, choď to vypľuť do kýbla!" ;-)(26.3.2008)

Moc nechápu proč se to těm američanům tak líbí. Western který je takhle na dřeň demýtizovaný, bez jakéhokoliv romantična, mě moc nebere. Postavy jsou vesměs odporné charaktery, některé sice skvěle zahrané, ale hlavního kladného hrdinu hraje naprosto strašný Olyphant, který dovede pouze toporně chodit, vykuleně civět a cedit.(19.12.2006)

Na to, že jedna séria má iba 12 častí v dosť veľa dieloch sa toho veľa neudeje a od westernu som tiež čakal aspoň jednu väčšiu prestrelku na finále. Nestalo sa. Tak prečo som si vypestoval závislosť na tomto seriály a vydržal som pozerať aj šesť častí za sebou? A tiež škoda, že to malo iba tri série, pretože by som to vydržal s nimi oveľa dlhšie.(17.2.2012)

• - Skutečný šerif Seth Bullock zemřel na rakovinu tlustého střeva 23. září 1919 ve svém domově na Van Burenově ulici č. 28 v Deadwoodu. Je pohřben na místním Mount Moriah hřbitově spolu s Divokým Billem Hickokem a Calamity Jane. (John Dunbar)

• - Divokému Billu Hickokovi bylo v době jeho smrti, kdy se odehrává první řada seriálu, tedy v roce 1876, pouze 39 let, kdežto jeho seriálovému představiteli Keithu Carradineovi bylo v době natáčení seriálu už 55 let. Calamity Jane byla v roce 1876 teprve 24letá, zatímco její představitelce Robin Weigert bylo v roce 2004 už 35 let. A do třetice Seth Bullock se po Deadwoodu procházel jako 27letý, ale jeho představitel Timothy Olyphant oslavil během natáčení seriálu 36 let. (Klot)

• - Slovo "fuck" a jeho různé tvary byly během celého seriálu použity celkem 2,980 krát. (Ruuzha)