Deadwood (TV seriál)

Dobrodružný / Drama / Western

USA, 2004 - 2006, 31 h 38 min (Minutáž: 36x60 min)

Tvůrci:

David Milch

Timothy Olyphant, Ian McShane, Molly Parker, Brad Dourif, W. Earl Brown, John Hawkes, Paula Malcomson, Leon Rippy, William Sanderson, Robin Weigert, Sean Bridgers, Jim Beaver, Jeffrey Jones, Kim Dickens, Powers Boothe, Peter Jason, Titus Welliver, Anna Gunn, Garret Dillahunt, Ricky Jay, Keith Carradine, Marshall Bell, Zack Ward, David Anders, Kristen Bell, Stephen Tobolowsky, Keone Young, Gale Harold, Sarah Paulson, Pasha D. Lychnikoff, Glenn Morshower, Mei Melançon, Timothy Omundson, Seth Peterson, Izabella Miko, Alice Krige, Peter Coyote, Kirk Fox, Channon Roe, Brent Sexton, Chase Ellison, Mike Hagerty, William Russ, Austin Nichols, Dana Ashbrook, Gareth Williams, Richard Gant, Dennis Christopher, Cleo King, Aubrey Morris, Jim Cody Williams, Dayton Callie, James Parks, Joe Chrest, Al Leong, Nick Offerman, Fiona Dourif, Zack Whedon, Billy Gibbons, Larry Cedar, Tahmus Rounds, Jamie McShane, Tim DeZarn, Randall Yarbrough, Dusty Hill, Victor McCay, Michael Harney, Ursula Brooks, Zach Grenier, Maury Sterling, Dan Hildebrand, Franc Ross, Gill Gayle, Toby Bronson, Franklyn Ajaye, Allan Graf, Candice T. Cain, Ted Mann, Dirk Blocker, Joel McKinnon Miller, Michael David Lally, Julie Ariola, David Carpenter, Ray McKinnon, Nicolas Surovy, Brent Briscoe, Greg Cipes, Pruitt Taylor Vince, Gerald McRaney, Gordon Clapp, Paul Blackthorne, Cullen Douglas, Cynthia Ettinger, Brian Cox, Tzi Ma, Dennis Keiffer, Omar Gooding, Dean Rader-Duval, Danielle McKee, Amanda Young, Rick Dano, Bill Bolender

Divoký západ nebyl mýtus. Bez příkras, s jedinečnými dialogy a až po okraj nacpané skvělými postavami. Ať už jde o komickou figurku "starosty" E.B. Farnuma nebo ďábelského (ale ve skutečnosti dobráckého) Ala Swearengena. Z nějakého zvláštního důvodu je to zde silně nedoceněné. Visual essay -> vimeo.com/88681835(10.6.2014)

No čo napísať o seriály, ktorý ma úplne dostal a urobil nervy stopnutím v tom najlepšom? Kvantum zaujímavých charakterov, pri ktorých si dokážem povedať, že takýto boli asi ľudia divokého západu. Doktor Cochran, správny chlap ktorého úlohou je udržať čo najviac ľudí pri živote, Calamity Jane, nepoučiteľná vtipná ožranka, Kurva Trixie, ktorá robí veci impulzívne a svoje povolanie využíva s rozumou, Farnum, úlisný majiteľ hotela, ktorý si zaslúži pľuvanec ale aj ľútosť, Šerif Bullock s horkou hlavou a typickou chôdzou, Svojrázny majiteľ bordelu a miestny boss Al Svedžn :) Swearenge (pre mňa TOP postava) s perfektnými hláškami a excelentným herectvom Iana McShanea... postáv je veľa a tak by som mohol pokračovať dlho, ale viete čo, pár viet k opisu nestačí a tak si to musíte jednoducho pozrieť a nechať sa pohltiť. ..."Všechno se to začalo kvůli p*či jedný ženy!"(6.2.2012)

• Radiq

Je dobry vidět jednou taky seriál z doby zlaté horečky a divokejch zapadákovů, lehce šmírnutej taky indiánskou válečnou barvou. Ale uplně až do srce se mi to nedostalo, spíš jenom tak jak špína za nehet nebo jak blato do botek. Obzvlášť potěšilo docela otevřeně podané zabíjení, přístup k prostituci, násilí a nechuťárny (ha, američani, holt všechny vaše žensky kdysi byly děvky). Ono taky provozování bordelu a putyky není žádná prdel, obzvlášť když z toho kouká zisk. A tak se nám tady proplétaj osudy několika zajímavejch postaviček, ať už kladnejch či zápornejch (ktery jsou samozřejmě lepší, zvrhlejší a kentusáčtější). Bohužel je tam taky několik postav, ktery nejsou vubec dobry (třeba ten kazatel s blbejma kecama, to si myslim každej oddychl, že už to má po první sérii za sebou). Neřikám, že se mezi těma westernovejma kulisama tvůrci nesnažili natočit dobrej seriál, ale i když to má nějakou atmosféru, podle mě to není ta pravá drsná atmosféra. Prostě něco tomu chybí. Ani u druhé série tomu není jinak a myslim, že víc se tam řeší kraviny, vztahy a postavy se chovaj často moc hloupě, než aby se tam dělo něco pořádnyho a zajimavyho. Taky ta vypočítavost a manipulace těch hlavních vůdcovskejch postav mi někdy uniká a dějově se to točí fakt do nudy... bojim bojim, že se to už nezlepší... Ty machinace kvůli připojení k nějakejm státům, to mi fakt hlava nebere. Kolikrát se vubec neorientuju v tom, proč tam kdo co dělá. A taky mě často sere ta jejich mluva, fakt někdy nevim, o čem točej. Jinak každá ženská, co tam hraje, je mi nějakym zpusobem nesympatická - ať už je to vzhledem nebo scénářem nebo tím, že vypadá jak Leona Machálková. Ono celkově všechny postavy se mi tak nějak protiví, protože se chovaj divně a maj blby kecy. Taky nechápu, proč Garreta Dillahunta obsadili do dvou rolí, ktery spolu nijak nesouvisely. Začal jsem se na to divat kvuli mýmu oblíbenci Timothymu Olyphantovi, ale ten v téhle sérii uplně propadl, protože neměl skoro vubec žádnej prostor. Ten zaplnilo plno ostatních vedlejších postav. Ale na druhou stranu Ian McShane se projevil jako těžkej tahoun téhle série a je tak jedinej, kdo hraje alespoň trochu promyšlenou postavu... Když se to ve třetí sérce nezlepší, určitě půjdu s hvězdičkou dolů... Ajajajajaj. Nejenom, že půjdu s jednou hvězdičkou dolů, ale hned se dvěma. Uplně se to posunulo do hrozné nudy. V podstatě se tam nic neděje a vlastně i celkové zakončení seriálu je spíš zklamání. Než aby se tam rozjela pořádná vraždící mela (na kterou to mělo docela našlápnuto), tak se tam nic nestane a děj vyšumí do prázdna. A tak se člověk dočkal toho, co se tam vlastně dělo celou dobu - ničeho. Některy postavy jsou tam uplně zbytečny nebo se tam na chvilku ukážou, ale ukáže se, že uplně zbytečně. Stejně je to s různejma situacema. sice se tam něco stane, ale pak na to zas všichni zapomenou nebo už se to neřeší. Ale má to mnohem větší nedostatky. Ty postavy. Chovaj se uplně nepřirozeně a jde mi z toho křeč do nohy, když třeba mluvijou sami se sebou, se zviřatama, s uřezanou hlavou, s kurvama dělajícíma kuřbu, s nerozumějícím Wuem, s hlupákem Richardsonem atd. Je to jak kdyby nevěděli, jak jinak divákovi sdělit, co se to tam proboha děje. A děje se tam toho docela hodně, možná až moc, ale blby je, že kolikrát nechápu souvislosti a kdo co proč. Taky ty jejich dialogy jdou uplně na nervy, protože většina z nich nemá žádnej smysl. Násilí se tam neobjevuje skoro vůbec a jediná pořádná scéna tretí série je bitka kapitána a Dana Dorityho. Kurvy a všechny žensky, ktery tam mají víc, než jen roli ukazovaček koz, jsou nesympaticky, mužatky nebo na zabití. Docela dobře zahranej byl Hearst, až z něho šla místama hrůza, ale jinak byl taky o ničem. Moje nejoblíbenější postavou se stal asi hlupoň Richardson, kterej pobavil dycky jak vzhledem, tak ksichtama a chováním idiota. Su rád, že ten seriál skončil, protože jinak by mě to lákalo pokračovat ve sledování a určitě by mě to nudilo a nasralo... Celkově je to prostě nedotaženy a z kvalitního námětu je to postupně going wrong. A tak si rači otevřeme broskvovej kompot a pěkně tuhle záležitost ukončíme.(1.7.2014)

Po prvních dvou sezónách musím říct, že mě tenhle seriál dostal. Zbytkové náznaky romantiky, které by se daly u seriálu z divokého západu čekat skončí čtvrtým dílem, kdy přijde pro diváka první šok (teda pokud nepočítám těch pár podříznutých bezvýznamných hrdel) a další šoky jsou přichystány v dalších dílech a některé mě srazily těžce do kolen. Vrcholem je potom devátý díl druhé série, kdy posledních deset minut je jen čekání na, co se stane. Začne hrát hudební motiv, který nevěští nic dobrého a v rychlém sledu se střídají scény, ze čtyř různých míst a na každém se děje něco významného a garantuji Vám, že to co se nakonec stane budete těžce rozdýchávat. Jinak samozřejmě tenhle seriál stojí na postavách a nejen na těch hlavních, které tady zmiňují kolegové v komentářích. Z těch vedlejších bych upozornil zejména na mladé sourozence, kteří zavítají do Deadwoodu, na povedeného tatínka vdovy Garretové, učitelku malé Sofie a hlavně na pana W.. Všechny tyhle postavy Vám připraví nepěkná překvapení a díl, kdy pan W. vypustí své běsy může konkurovat kdejakému horroru. Byl to geniální tah umístit děj do městečka, kde neexistuje zákon a sjíždí se do něj ta nejhorší možná sebranka z celého světa.(9.12.2006)

Čekání na moment, kdy se Olyphant stane šerifem. „Konečně! Teď, když se s McShanem dali dohromady, tak se to pořádně rozjede!” říkám si. Nerozjede, byl jsem hodně naivní. Hned na začátku druhé řady se oba navzájem div nezabijí při ostřejší výměně názorů a celé to „poměřování ptáků” začíná nanovo. Herecké výkony Deadwoodu zkrátka nemohou zastínit skutečnost, že se příběh nikam neposouvá a po celou dobu se absolutně nic neděje...(3.9.2010)

• - Divokému Billu Hickokovi bylo v době jeho smrti, kdy se odehrává první řada seriálu, tedy v roce 1876, pouze 39 let, kdežto jeho seriálovému představiteli Keithu Carradineovi bylo v době natáčení seriálu už 55 let. Calamity Jane byla v roce 1876 teprve 24letá, zatímco její představitelce Robin Weigert bylo v roce 2004 už 35 let. A do třetice Seth Bullock se po Deadwoodu procházel jako 27letý, ale jeho představitel Timothy Olyphant oslavil během natáčení seriálu 36 let. (Klot)

• - V pilotním dílu, kdy Divoký Bill Hickok (Keith Carradine) zastřelí jednoho z bratrů Masonů, odpovědných za masakr rodiny opustivší Deadwood, tasí během střelby oba revolvery současně. Ve skutečnosti však žádný pistolník, ani Bill Hickok, nestřílel ze dvou revolverů současně. Toto oblíbené klišé je stále opakováno, i když ho mnohokrát ve svých pamětech nebo pozdějších rozhovorech pro tisk popřeli významné postavy Divokého západu, včetně Buffalo Billa nebo Wyatta Earpa. (Klot)

• - Herec Garret Dillahunt si v seriálu zahrál dvě výrazné postavy. V první sérii to byl Jack McCall - muž, který zákeřně zastřelil Divokého Billa Hickocka. A ve druhé pak ztvárnil Francise Wolcotta, sadistického vyjednavače pracujícího pro finančníka George Hearsta. (BlackMount)