Pýcha a předsudek

• Velká Británie Pride & Prejudice (více)

Pán a paní Bennetovi mají pět dcer, které by jejich prostomyslná a přímočará matka ráda viděla pod čepcem. Když se na velké sídlo Netherfield v sousedství přistěhuje bohatý, mladý a svobodný pan Bingley, začne činorodá paní Bennetová spřádat nadějeplné plány. Zdá se, že nejstarší z dcer, půvabná Jane, mladíka zaujlala a že zásnuby na sebe nedají dlouho čekat. Pan Bingley má bohatého přítele Darcyho, mezi nímž a druhorozenou dcerou Elizabeth Bennetovou vzniká zvláštní, rozporuplný vztah... Slavný román anglické spisovatelky Jane Austenové (1775–1817) Pýcha a předsudek (1813) byl na filmové plátno poprvé převeden Robertem Z. Leonardem v roce 1940 s Laurencem Olivierem a Greer Garsonovou v hlavních rolích. Dočkal se i několika televizních zpracování a inspiroval nejen proslavený Deník Bridget Jonesové (2001), ale zejména romantický muzikál Moje velká indická svatba (2004). V roce 2005 se dalšího filmového zpracování režijně chopil debutující Joe Wright. Společně se scenáristkou Deborah Moggachovou k románové předloze přistupovali s pokorou a úctou. Podařila se jim tak téměř doslovná adaptace románu, včetně věrohodného zachycení obrazu doby a vykreslení jednotlivých postav. (Česká televize)

Deimos

TV/// Obsazení 8/10 Děj 5/10 Hudba 7/10 Efekty 7/10/// +Keira Knightley, obraz, krásně vykresleno prostředí, obsazení -Jena Malone měla být výraznější, je to dějově hodně roztahané, do příběhu jsem nedokázal proniknout, chyběli mi tady silnější emoce /// Ach jo, tohle mi nesedlo. Dokonce je to slabší než Vévodkyně. Težko říct, čím to je. Jestli jsem kostýmními dramaty už nasycen, nebo režie neměla tah na branku. Bylo to uspávající a náročné. Z filmu bych si opravdu chtěl vzít jiný zážitek./// Celkem 63%/// ()

Rosaviva

Tak tohle pro mě bylo překvapení. Myslela jsem si, že to pro mě bude až moc velká romantika. Ale nebyla, hodně se mi to líbilo a anorektická Knitla, která opět vypadala jak kluk mi tentokrát nevadila. 4* ()

Disk

Po letech jsem se znovu podíval na Wrightovu Pýchu a předsudek. Excelentní záležitost. Hudba, kamera, herci... vše bez chyby. Kdyby se mě někdo ptal, kdo z herců mě zaujal, moje odpověď by zněla takto: Judi Dench. Její teta pana Darcyho má sice ve filmu pouze dvě scény, ovšem Judi Dench jí učinila nezapomenutelnou, především ve všech okamžicích, kdy hovořila s Keirou Knightley. Viděno na DVD v angličtině s českými titulky, televizní uvedení se nedoporučuje. ()

S.Quentin QUALE odpad!

Jen díky tomu že jsem to vypnul, jsem dnes ještě mezi živýma......jako novinku bych to nehodnotil, ale když už to má 16k hodnocení, tak můj "Odpad" tomu neublíží. ;) ()

misterz

Tak neviem, čakal som viac. Nemôžem uprieť dobrú dobovú atmosféru, ani slušné herecké výkony spolu s výpravou, ale príbeh ma moc neoslovil, dosť často som sa nudil. Zhruba od druhej polovice, keď konečne prišlo aj na zápletku a k romantickej pointe, to našťastie začalo byť zaujímavejšie. Napriek tomu, Rozum a cit (1995), príbehovo v hrubej osnove dosť podobný tomuto snímku, mi vo všetkých smeroch vyšiel ako jasný víťaz. 70/100 ()

HAL

Nemůžu říct že je Pride and Prejudice špatně natočená nebo zahraná, to rozhodně není, protože vizuálně vypadá vážně skvěle, ale přímo samotný příběh je mi natolik odporný že prostě nemůžu hodnotit jinak. Stupidní příběh se spoustou otravně pobíhajících a štěbetajích dívek permanentně nadržených na vdávání a beroucích manželství jen jako o něco zábavnější handl a k tomu povětšinou děsivé dialogy.... Já už jsem viděl několik výborných romantických filmů, ale tento patří naopak k těm horším. Díky bohu alespoň za počáteční slovní přestřelky mezi Elizabeth a Darcym. 3/10 ()

Aidan

Pastva pro mé anglofilské srdce. Duchaplnému "common sense" Jane Austenové se ve spojení s Wrightovým vizuálním umem nedá odolat. Pokud už únikové a odpočinkové filmy na nedělní odpoledne, pak takovéhle. Na plátno se podařilo přenést autorčinu ironii i její moudrost a vhled do lidských charakterů. Přidána byla špetka neaustenovské romantiky, která však vůbec neruší. Viděl jsem vícekrát a pořád se bavím. ()

k212

Nikdy jsem nevěřila, že by filmová adaptace románu Jane Austenové mohla být tolik dynamická, protože právě romány této autorky jsou staticky konverzační. O onen pohyb je natolik sugestivní, že i v klidných pasážích (ale těch je skutečně pomálu), kdy se nehýbou lidé, je evokován hýbající se nebo dokonce roztřesenou kamerou. Nevídané v kostýmním historickém filmu, to vskutku. Když si k tomu přičtu lehký satirický a hlavně humorný nadhled na věc, který tvůrci dokázali zachovat z předlohy, úžasně propracované detaily, které vyjádří mnohem víc než dvacet vět, výtečné herecké výkony, vizuálně úchvatné zpracování, košatou výpravu a citlivou hudbu, nelze nedat nejvyšší hodnocení. I když ono samotné téma povedené rodiny s pěti dcerami, jejichž každodenním chlebem je lov bohatých svobodných chlapíků, by zas až tak nosné nebylo. Právě díky zmíněným aspektům nosné je. 85% ()

Snorlax

Červená knihovna light doplněná o novou lepší recepturu v podání výrazné a sympatické ironie stojí a padá na výkonu jediné opravdu pěkné Britky. Takže se můžeme kochat krásnými záběry exteriérů a pohledem na hezkou mladou ženou. Trochu málo na tak vysoko hodnocený film. ()

Aknah

Četla sem knihu a film je opravdu hodně přesný, dýchá na vás ta pravá atmosféra. Keira Knightley jako vždy dokonalá, hraje Elizabeth velmi přesvědčivě a hlavně díky ní je film úchvatný. Já ten příběh miluju a tu romantiku taky :) ()

Legas

Vtipný film s pěknou kamerou, který mě nechal citově chladným. Chvílemi jsem měl pocit, že Deník Bridget Jonesové je moderní variací Pýchy a předsudku. A nejden kvůli panu Darcymu. V tom případě se mi současná romance (komedie) zamlouvá víc. ()

Šakal

Nikdy bych neřekl, že zrovna tento snímek ( takovéto téma ) by mě mohlo takto dostat, ale opak je pravdou! Nevím, do jaké míry to mohlo být způsobeno lahví vína ( kterou jsem u tohoto snímku vypil ) nebo se ta patřičná nálada dostavila sama :o), ale já si opravdu užíval každičký moment ( záběr ) tohoto překrásného snímku. Nechci ( a ani nebudu ) se zabývat samotným příběhem. Co chci ale zmínit, jsou mistrně napsané jednotlivé dialogy, nádherná kamera Romana Osina (úplně jsem roztával blahem při některých záběrech ), vynikajícím způsobem převedený scénář z knižní předlohy, to vše pod taktovkou J. Wrighta, doplněno o překásnou klavírní hudbu Daria Marionelli. Když k tomu připočteme výborné herecké výkony v čele s EXCELENTNÍ Keirou Knightley, je postaráno o parádní zážitek. Keira si s rolí Elizabeth poradila naprosto fantasticky a zařadila se tímto výkonem do mé top 10! Kdo dále potěší, to je Donald Sutherland v jedné z mála kladných rolí, jako otec Elizabeth a jejích sester. Je nesmírnou radostí a potěšením ho pozorovat, jak si tuto roli užívá. Abych to nějak shrnul na závěr: kouzlo tohoto snímku spočívá v tom, s jakou lehkostí je příběh odvyprávěn, misrtně zrežírován, ještě lepší kamera, do nejmenších detailů propacovaná výprava a takhle bych mohl pokračovat dále.... Když k tomu připočteme nádhernou a skvěle hrající Keiru, nemůžu jinak ( a to velmi rád ) než se vytasit s plným hodnocením! p.s. po konci snímku( při závěrečných titulcích ) jsem se zavřenýma očima poslouchal nádhernou klavírní hudbu a byl v extázi :o) ()

gilmore_girl

Krasny pribeh o tom, ze ne vzdycky se ma dat na prvni dojem a kazdy neni takovy, jak se zda. Je to film plny uklon, etikety, starosti o dobrou povest a vhodne provdani, ale taky romantiky, intrik a napeti (protoze jsem predlohu necetla, byla jsem zvedava, jak to dopadne). A Keira je naprosto okouzlujici. ()

Webb

Po zhlédnutí filmu Pokání, které se stalo díky Joe Wrightovi velice kvalitní a příjemnou záležitostí přichází Joe Wright ke mě opět se snímkem, které je stejně tak kvalitní. Jednak díky scénáři, režii, ale také skvostně krásné a co je nejdůležitější, skutečně hrající Keirou Knightley, která mě svým výkonem prostě dostala. ()

HoneyBunny

Joe Wright je malíř i nadšený vypravěč. Jeho austenovská Anglie vypadá jako ze zasněné pohádky. Jeho Pýcha a P předsudek je jedním z nejromantičtějších filmů posledních let. Tohle není nějaká upjatá nuda, tenhle film je plný vášně a citů. A kupodivu i skvěle utíká, protože dopředu ho žene skvělá Keira Knightley (nemůžu tomu ani uvěřit, když si vzpomenu na pitomoučkou Elisabeth z Pirátů). Austenovská Elisabeth je živelná, inteligentní a v duši romantická mladá dáma, které pana Darcyho ze srdce přejete. Pokud by někomu chyběl záveřečný polibek, který byl z evropské verze vystřižený, tak zapátrejte na youtube pod hesly pride, prejudice, american ending. ()

Sinecod

Můj film na bolavou duši. Ani po třicátém zhlédnutí mě nepřestal bavit a při každé projekci si vychutnávám takřka každý záběr či slovo. Nemůže být lepší pan Darcy než jakým byl Matthew MacFadyen, lepší a kouzelnější Elizabeth než Keira Knightley. I love you Pride and Prejudice, most ardently! Mr.Darcy je přesně tím mužem, kterého bych chtěla, Elizabeth je přesně ta žena, kterou bych se chtěla stát. You have bewitched me, body and soul and I love, I love, I love you... ()

Jordan

čo oceňujem na asi najlepšom sfilmovaní asi najslávnejšej knižky červenej knižnice? humor, cast a výpravu. ()

Vodnářka

Moc krásný romantický film jako stvořený pro deštivý večer, když chcete vypustit od svých starostí a užít si tu pravou romantiku. Mnoho záběrů je opravdu povedených, navíc prostředí toho pravého britského venkova má prostě 'charisma' - stejně tak jako pan Darcy i Keira Knightley v roli Elisabeth. Jediné, co bych režisérovi vytkla je vynechání některých, pro charaktery postav podle mně dost důležitých, scén. Elisabeth tak oproti knižní předloze ztrácí trochu své 'inteligence' (kterou na druhou stranu vyvažuje její krása) a pan Darcey je naopak (aspoň vzhledově) dost zidealizován. ()

Anderton

Joe Wright zabrnkal na moju strunu obľuby dobových historických romantických drám z Británie, respektíve adaptácii Jane Austenovej. PP nie je na rozdiel od mnohých iných britká konverzačná komédia sršiaca vtipom a iróniou, je to skôr melanholická romantika, sústrediaca sa na výraznú filmovú reč. Takže Wright môže byť na svoje dielo pyšný a vy by ste nemali mať pred pozretím tohto filmu žiadne predsudky. P.S.: Ja by som si vybral postavu Rosamund Pike. ()

Kdo se stane novým Hitmanem?

Kdo se stane novým Hitmanem?

11.01.2014

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

13.05.2013

Keira jede do Ruska

Keira jede do Ruska

21.11.2010

My Complicated Lady

My Complicated Lady

04.12.2009

Nová verze muzikálu My Fair Lady studia Sony/Columbia je dalším z projektů, které střídají jména na tvůrčích a hereckých postech jako ponožky. Dejme si stručný souhrn: Původně se o režii zajímal… (více)