Ils

Masky:

Dana Roseanu

Kostýmy:

Elisabeth Mehu

Hodně drsné cvičení. Ils místy skutečně nedá divákovi vydechnout, atmosférické vyspělé divadlo stojí prakticky jen na dvou sympatických hercích (Olivia Bonamy navíc umí místy pořádně podráždit) a prosté zápletce. Partnerská dvojice, učitelka Clémentine a spisovatel Lucas, si užívá života na v lesích opuštěné vilce, když se zvenku najednou začnou ozývat nepříjemné zvuky. Právě práce s nejrůznějšími ruchy a autentickou atmosférou jsou největší devízou rumunsko-francouzského snímku. Navíc nejsme svědky žádných krvavých orgií, se kterými pracuje třeba námětově podobné Jezero smrti, postavy prostě jen unikají před neznámým zlem, naslouchají za dveřmi, rozhodují se podle zavrzání dveří. Přesto to funguje na výbornou!! Jen ve finále je docela škoda, že se děj dostane z rozvrzaného domu, přesto ani už trochu „z nouze” závěr výslednému dojmu nijak zvlášť neškodí. Hodnocení se navíc možná odvíjí i od toho, s kolikami lidmi se na film díváte.. já trpěl sám!!(28.7.2012)

Nejlepší horor roku 2006. Francouzi se opět překonali a dali mi film přesně podle mého gusta. Hrdinové jsou sympatičtí, záporáci tajuplní a pointa mrazivá. Při druhém zhlédnutí byl zážitek překvapivě ještě silnější. Horror movie of the year(14.8.2007)

První půlka, dobrá, prostředek, dobrý. Na konci už jsem se ale bál jen té první věty, natočeno podle skutečné události - jakkoli byla první část hororově a děsivě nereálná a strhující, zbytek už mě mohl vyděsit opravdu jen tím, že se nějak podobně snad stal. Ale napětí bylo fuč a to není u hororu to nejlepší.(28.10.2008)

POZOR SPOILERY! "Ils", stejně jako třeba "Jezero smrti" nebo (v poněkud sofistikovanější podobě) proslulé "Funny Games", patří do kategorie filmů, podle kterých nezná určitá část současné mládeže žádnou lepší zábavu, než hrát perverzní hry, spočívající v terorizování spořádaných spoluobčanů a končící téměř vždycky stejně - fyzickou likvidací "hraček". A stejně jako u ostatních výše zmíněných titulů se i v případě tohoto rumunsko-francouzského počinu jedná o docela slušný snímek. Pár věcí je tu sice trochu přitažených za vlasy - u mladistvých násilníků zaráží naprosto dokonalá znalost prostředí, ve kterém se oběti pohybují (včetně jejich domu, kde se pachatelé vyznají lépe než než jeho obyvatelé) a až absurdně přesná předvídavost jejich chování - ale jinak snímek disponuje skvělou dramaturgií, dobrou atmosférou a vydatnou dávkou napětí, které je navozeno hned v prvních minutách a vydrží až do samého konce. 3,5*.(23.2.2010)

• misterz

Film začínal veľmi sľubne, ale trvalo to iba pár minút. Potom sa začal prierez snáď všetkými možnými klišé hororovými prvkami, počnúc od nelogického chovania hlavných postáv, nefunkčný telefón, náhle zaseknutie zámky na dverách, naháňačka medzi závesmi atď. O hororovej atmosfére nemôže byť ani reči (až na ten úvod). Snímok neponúkol nič nové a tak veľmi rýchlo skĺzol do nudy. Popravde to najlepšie na filme bolo to, že bol tak krátky. Odporúčam ho ako liek na nespavosť. 35/100(21.3.2014)

• - Podľa režiséra Davida Moreaua herečka Olivia Bonamy trpela klaustrofóbiou a pri scénach v tuneloch to bol jej skutočný strach zo stiesnených priestorov. (ladko)

• - Ako reklamný trik pred uvedením filmu odprezentovala oficiálna internetová stránka falošné video, kde údajná sestra stratenej Clémentine (Olivia Bonamy) prosí, aby sa jej sestra i Lucas (Michaël Cohen) vrátili v poriadku domov. (NostraMovies)

• - Skutočný príbeh, na ktorom bol film založený, zahŕňal rakúsky pár zavraždený troma tínedžermi v ich dovolenkovom dome v Českej republike. (ladko)