Ils

Masky:

Dana Roseanu

Kostýmy:

Elisabeth Mehu

Dva dospělí lidi se bojí pár usmrkanců a proto před nima utečou do lesa. To by snad nikdo nevymyslel, proto věřím, že to i lehce na motivy "skutečné" události bylo. Ale děcka, tyhle "horory" už mě celkem začínaj nudit... Jelikož jsem včera viděl sex ve městě, ty (slabší) tři hvězdy tam bouchnu.(6.2.2009)

"Ils" se sice od začátku odvíjí dost neoriginálně (uvozující vražda - na skok do civilizace - a zase zpátky) ale šlape bez větších obtíží. Co víc, první polovina filmu je výborná. Ne že byste zrovna umdlévali strachy, ale různé pazvuky a skřeky, kombinované s opuštěným domem kdesi v Rumunsku, navozuje ten správný pocit úzkosti a nervozity. Jakmile se ale sklouzne k nudnému nahánění mladého páru po domě a okolí, veškerý strach a očekávání zmizí, nahrazeno občasnými lekačkami a jediné, co vás potom zajímá, je jak to skončí. Pointa není převratná, ale vcelku docela zajímavá. Ils bezpochyby vyčuhuje z šedého hororového průměru, (na tom se také podílí nálepka "podle skutečné události") ale moc dlouho v hlavě nezůstane.(17.4.2008)

První půlka, dobrá, prostředek, dobrý. Na konci už jsem se ale bál jen té první věty, natočeno podle skutečné události - jakkoli byla první část hororově a děsivě nereálná a strhující, zbytek už mě mohl vyděsit opravdu jen tím, že se nějak podobně snad stal. Ale napětí bylo fuč a to není u hororu to nejlepší.(28.10.2008)

Přímočaré žánrové cvičení, nic víc. Ale se srdečním rytmem zacvičit dokáže, to zase ano. Příběh neexistuje, prokreslenější charaktery postav neexistují (ani záporných, což je největší škoda) a o nějakou brutalitu tady taky nejde - což je ale na druhou stranu pozitivní, hraje se na strach a na (trochu otravné) lekačky. A na řehtačky. A na to že děti jsou svině, což ale stejně každý ví už dávno. V podstatě primitivní záležitost točená viditelně za pár korun, ale autoři i přes neschopnost napsat scénář vcelku dobře vědí jak pracovat s napětím, takže zapřísáhlé fanoušky žánru může potěšit. 6/10(15.9.2012)

Ils je horror výlučně zaměřený na drtivé napětí, úzkost a atmosféru rozlehlých prostor obrovského domu, stísněnými uličkami kanálních systémů nebo děsivými zvuky, z nichž nejhorší snad bylo to ticho. Žádné litry kečupu a laciné lekačky. Tvůrci šli jednoduchou cestou s minimem děje, zato ale s neustávajícím strachem z přestavy cizí přítomnosti ve vlastním domě. Vše navíc dozdobeno autenticitou skutečného příběhu. Krátká stopáž akorát postačila účelu a oceňuju, že scénaristé nic zbytečně nenatahovali. Podobnou trízní projde dvojičkave skvělem a Jezeře smrti. Alternativa: Vacancy, Eden Lake, Silent House.(26.3.2010)

• - Vo filme nie sú jedny dvere, ktoré by nevŕzgali. (pukar)

• - Film bol natočený za 30 dní. (ladko)

• - Podľa režiséra Davida Moreaua herečka Olivia Bonamy trpela klaustrofóbiou a pri scénach v tuneloch to bol jej skutočný strach zo stiesnených priestorov. (ladko)